Skocz do zawartości
Luki

Spadajaca woda...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nurtuje mnie nastepny problem, a mianowicie, woda ktora spada do sumpa tworzy babelki i przez to robi mi sie straszna piana w sumpie, jak temu zaradzic?

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak poziom hałasu ?

bo u mnie strasznie pluska i w nocy raczej odpada spanie :)

właśnie zastanawiam się co z tym fantem zrobić


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, na szczescie nie spie w tym pokoju co stoi akwa bo bym chyba na chorobe morska zachorowaB :))


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu podpowiedz jak to zrobiles? Tez mam 2 kominy durso..

Zaraz mnie cos trafi........


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest opisane w tych wątkach ale jak chcesz to masz:

"Chyba się udało wyciszyć, ale nie typowym Durso. Dwie kształtki-kolanka 90 stopni - czyli wersja bez trójnika. na górze wywierciłem otwór 5 mm. W kominach zaworami ustawiłem poziom tak 3-4 cm poniżej poziomu lustra wody w akwarium, a syfony jeszcze o 3 cm niżej. Jak na razie wszystko gra - błoga cisza."

Dodam, że z typowy durso ten patent nie wyjdzie. Woda musi zalać otwór opowietrzający oraz, że jeśli ktoś ma zrobiony syfon to odpowietrzenie na końcu rury spustowej w sumpie nic nie da. Woda w syfonie zablokuje powietrze i nic z tego nie będzie - sprawdzałem.

Działa to u mnie ok. tygodnia i jest ok. Problemem jest odpowiednie wyregulowanie zaworów spływu wody. Za pierwszym razem trwało to trzy "piwka". Radzę też (o ile nie ma rewizji) zaopatrzyć się w UPS, który na wyjściu ma napięcie sinusoidalne.

Powodzenia


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno dodam - zawory i ich jakość jest bardzo ważna. Ja mam NIBCO i niech je h... strzeli, przepraszam ale taka jest prawda. Jak masz lepsze to zazdroszczę.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos tam udalo mi sie wykombinowac

Przykrecilem zaworki na dursiakach na maxa, i skracilem zawory na 3/4 , narazie gra, ale zobaczymy co z tego wyjdzie. Fakt, jest ciszej, no i piany nie ma :)) :))

pozdrawiam i dzieki


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj, bo to co zrobiłeś jest niebezpieczne i prawdopodobnie po wyłączeniu pomp przelew durso ci się nie odpowietrzy. Nie powinieneś przykręcać zaworów odpowietrzających na maxa. Zrób parę prób wyłączając pompy i włączając je ponownie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy moim rozwiązaniu nie mam zaworów i otwory cały czas są "gołe".


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qrcze , faktycznie masz racje, a juz myslalem ze jest OK. W morde...


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luki - działaj :)

Ja dlatego jeszcze nie przenosze zycia do wiekszego akwa, bo zaczynam sie zastanawiac nad inna lokalka zbiornika

niz moja sypialnia

PO zalaniu slodka woda i probnym odpaleniu jestem troche podlamany wlasnie ta chlupoczaca woda z powietrzem w sumpie


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie nie ma mozliwosci zeby nie bylo babelkow, nawet jak troche odkrece zaworki na durso to i tak robi sie piana, nie wiem co mam juz z tym robic..


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luki, a gdzie zasysa powietrze? Dolny koniec rury spadu wody masz pod czy nad powierzchnia wody w sumpie?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Luki, ciesze sie ze sobie wszystko wyjasnilismy na GG i ze juz masz cisze i sie durso ladnie samo odpowietrza.

Wrzuc moze jakas fotke swojego systemu durso, jak to wyglada teraz, jakie sa poziomy wody, itp. itd.

Tak dla innych. Wiadomosci nigdy nie za duzo.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć że u Lukiego juz jest cisza? :)

TO koniecznie wrzuc foty góry i dołu z malutkim opisem


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, ja też jestem bardzo ciekawy rozwiązania jakie zastosował Luki. Podziel się tym "patentem". Może warto coś u siebie zmienić.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak makiem zasial.. hehe, nareszcie sie udalo bo juz mialem tego po dziurki w nosie.

Sprawa jest bardzo prosta, u mnie wylada to tak:

Mam dwa kominy w nich wloty 3/4 ale w miarze NIBKO czyli dokladnie spadek wody to 27mm. Opowiem jak to zrobilem..

Na poczatku mialem durso dosyc sporo ponad woda,tak z 3 cm wierzcholek, ale za to mialem zamontowane zaworki ktorymi moglem regulowac doplyw powietrza i od razu zapomnijcie o tych zaworkach jak ktos juz cos probowal, wywalic je na zbity.... Skrocilem durso o jakies 5cm jest teraz ok. 1,5cm pod woda i zdjalem cala gore zcyli tak jakbyscie sobie wstawili normalna rurke do komina ktora ma 2cm ponizej wierzcholka zamontowane kolanko , "kranik" jak kto woli. Odpalilem wszystko no i wlala, extra sie kreci, cacy, ale przy pierwszym tescie na tzw. "brak pradu" przy ponownym wlaczeniu pompy, u mnie OR3500, musialem podregulowac zawory na spadku i wszystko pieknie i cicho teraz pracuje.

Normalnie az nie moge sie przyzwyczaic do tej ciszy, hehe

Pozdrawiam wszystkich i szczegolnie Pitora Rogalskiego za pomoc, thx


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Luki napisz jeszcze czy woda w kominie zalewa górną część przelewu durso - czyli tak jak napisałeś tą niezaślepioną rurkę. Czy jednak ona wystaje ponad poziom wody.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pod wodą, u mnie jakies 1-1,5cm i usłyszysz błogą cisze :)

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak naprawdę funkcjonuje to na takiej samej zasadzie jak u mnie. Ty masz nie zatkany otwór trójnika, ja otwór odpowietrzający, lecz też pod wodą.

Zastawów się na UPS-em. Stałe napięcie na wyjściu zabezpieczy przed jego skokami, a jak wiadomo wyższe napięcie więsza wydajność pompy i możliwość przelania o ile nie ma rewizji.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam fotke jak to u mnie wyglada:

822-pc090012.jpg


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu, a czy wzrost napiecia sieci, nawet o 10% spowoduje taki znaczacy zwrost wydajnosci pompy? Bo sa rozne silniki, nie w kazdym obroty zaleza od napiecia zasilania.

Poza tym, pewien wzrost poziomu wody w kominie to tez troche wyzsze cisnienie wody na zaworze (zalezne od wysokosci slupa wody)

Troche wiecej wody w akwa to tez troche wieksze obciazenie dla pompy zwiazane z wysokoscia podnoszenia.

Z doswiadczenia wiem, ze z plynami (cieczami i gazami) bez eksperymetnu (lub bardzo dokladnych obliczen) to nigdy nic nie wiadomo NA PEWNO


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotrze ja mam 2 pompy Deltec i wiem, że one są bardzo czułe na skoki napięcia. Nie pisałem tego ot tak. Naprawdę konsultowałem to z człowiekim, który stworzył "Skalara" (ten polski komputerek akwarystyczny) i on mi doradził UPS-a. Zna się na elektronice jak i ma pojęcie o akwarystyce.

Z jednym się tylko z Twojej wypowiedzi ni zgodzę. Nie wiem co ma poziom wody w akwarium do podnoszenia słupa wody przez pompę. Biorąc pod uwagę moje rozwiązanie - czyli woda do akwarium doprowadzona jest przez komin, przechodzi nad grzebieniem i złączkami Lock-line ukierunkowana jest w odpowiednie miejsce w akwarium. Woda nawet przy górnej krawędzi zbiornika nie wpłynie na słup wody, bo i tak pompy muszą wypchnąć ją wyżej. Górna krawędź rury przybiega ok. 1.5 cm Nad krawędzią górną akwarium. To tyle, Być może mam "zaćmę" jakąś i nie wszystko rozumiem więc proszę nich ktoś mnie oświeci.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu, nie znam zasady pracy silnikow Deltec`a (synchroniczne, asynchronizne, komutatorowe, zwarte klatkowe ... i jeszcze jakies tam inne typy) Napisalem ze sa rozne silniki i nie we wszystkich napiecie przeklada sie wprost na obroty. I tylko tyle.

Jezeli w Deltec`u ma to znaczacy wplyw to OK.

Skoro tak mowisz, to znaczy ze tak jest i masz racje.

Nie widzialem Twojego akwarium. Jezeli wylot wody powracajacej do akwa jest NAD POWIERZCHNIA wody w akwa, to wysokosc wody w akwa NIE MA ZADNEGO ZNACZENIA.

Jezeli zas koniec rury doprowadzajacej wode z powrotem do akwa jest POD powierzchnia wody w akwa, to poziom wody ma zasadnicze znaczenie.

Nie ma znaczenia jak wysoko jest poprowadzona rura ktora woda plynie (1,5cm czy 1,5 metra nad grzebien) Wazne jest jaka jest roznica poziomow w dwoch polaczonych zbiornikach. Czyli jaka jest wykonana praca podnoszenia.

(dla przykladu, jezeli dwa zbiorniki umieszczone na tym samym poziomie polaczymy rura poprowadzona np. na 9,99 metra w gore i z powrotem w dol, to praca jaka potrzebujemy do przepompowania wody z jednego do drugiego, to jest tylko praca potrzebna do pokonania oporow wewnetrznych w rurze. Jak wylaczymy pompy to przeplyw wody sie zatrzyma, ale woda samoistnie NIE WROCI z powrotem do pierwszego zbiornika polozonego NA TYM SAMYM poziomie. To ze slup wody ma pojsc 9,99 metra w gore nie ma znaczenia, bo drugi identyczny slup wody powracajacej z gory do dolu "ciagnie w dol" wode. W dwoch sasiednich slupach wody sa identyczne cisnienia na kazdym poziomie.

BTW: Jakby taka rura miala 10 metrow i wiecej to na samej gorze stworzylaby sie "proznia", bo na powierzchni Ziemi jest cisnienie ok. 1 atmosfery, czyli wlasnie ok. 10 metrow slupa wody)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.