Skocz do zawartości
smk

Opis i test komputera Profilux

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy z nas próbuje w swoim akwarium morskim nakładem sporych środków finansowych stworzyć swoim pupilom jak najlepszą namiastkę wycinka prawdziwej rafy. Jednak wymaga to sporego zaangażowania i poświęcenia sporej ilości czasu. Mimo całego poświęcenia, części rzeczy nie jesteśmy w stanie wykonać bez elektroniki automatyzującej pewne procesy. Rozwiązaniem o najbardziej wszechstronnych możliwościach jest komputer akwarystyczny, do niedawna sprzęt na który stać było tylko oceanaria, a od pewnego czasu dostępny w cenie która nie zwala z nóg. W poniższym teście przedstawię możliwości i praktyczne zastosowanie komputera profilux plus.

Do kupna komputera akwarystycznego skłoniła mnie chęć zautomatyzowania działania mojego nowo projektowanego akwarium i stworzenia przez to moim zwierzakom warunków bliższych naturze.

Po przestudiowaniu możliwości i cen kilku rodzajów komputerów akwarystycznych dostępnych na rynku europejskim wybór padł na profiluxa. Dlaczego?

Komputer ten występuje w 2 wersjach (a właściwie już w 4) – profilux i profilux plus (oraz nowe wersje profilux II i profilux II plus).

Zasadniczą różnicą między wersją profilux i profilux plus jest brak pomiaru i mozliwości regulacji PH i temperatury w zbiorniku.

Najmocniejszą stroną obu komputerów jest sterowanie światłem. Do tego został stworzony profilux, a dopiero potem przeobraził się w pełny komputer akwarystyczny profilux plus.

W szczegółach wygląda to następująco.

Możliwości komputera Profilux (i Profilux II)

818-profilux_art.jpg

- sterowanie 4 kanałami oświetlenia (ściemnianie, rozjaśnianie)

- możliwość symulacji wschodu, zachodu słońca, burzy, dni deszczowych itp

- sterowanie jedną listwą z 4 gniazdkami 220V

- programowanie czasów pracy urządzeń i funkcji dozowania np. mikroelementów

- przerwa pracy wybranych urządzeń na czas karmienia

- licznik czasu pracy poszczególnych świetlówek

- automatyczny tryb „wypalania” nowych świetlówek

- automatycznie pobieranie daty i godziny z nadajnika radiowego

- automatyczne przełączanie na czas letni i zimowy

- połączenie do komputera PC (darmowy program konfiguracji i upgradu firmwareu)

- programowanie przypomnień w formie wiadomości tekstowych na wyświetlaczu

- sterowanie pompami (np. tunze), symulacja fal, przypływów odpływów

- zabezpieczenie kodem PIN

818-profiluxii_412x160.jpg

dodatkowo w nowej wersji Profilux II

- brak radiowego ustawiania czasu (tylko jako opcja)

- zegar podtrzymywany bateryjnie

- duży biało niebieski wyświetlacz

- podświetlana klawiatura

- miejsce na jedno gniazdo rozszerzeń

Możliwości komputera Profilux Plus ( profilux II plus)

818-profiluxplus.gif

wszystkie funkcje komputera profilux i dodatkowo:

- sterowanie dwoma listwami z 4 gniazdkami 220V

- pomiar i sterowanie PH (wyjście na elektrodę BNC, sterowanie wzrostem, spadkiem PH)

- sterowanie temperatura (grzałka, ogrzewanie podłoża, chłodzenie)

- ustawianie temperatury dziennej i nocnej

- program o podwyższonej temperaturze podczas kuracji ryb

- funkcja alarmu (sygnalizacja na wyświetlaczu i uruchomienie wybranych urządzeń)

818-profiluxplusii_543x160.jpg

dodatkowo w nowej wersji Profilux II plus

- brak radiowego ustawiania czasu (tylko jako opcja)

- zegar podtrzymywany bateryjnie

- duży biało niebieski wyświetlacz

- podświetlana klawiatura

- miejsce na trzy gniazda rozszerzeń

- gniazdo na 2 czujniki poziomu wody

Szczególnie przydatną i poza wyglądem jedyną funkcją odróżniającą profiluxa nowego i starego są dodatkowe gniazda rozszerzeń (1 w profiluxie II, 3 w profiluxie II plus)

Moduły do wersji profilux II / II plus jakie się obecnie ukazały:

- moduł do radiowego odbioru czasu i daty

- dodatkowe wyjścia 1-10V (1 dla dodatkowej listwy 220V i 1 dla dodatkowego kanału oświetlenia)

- dodatkowe gniazdo z portem RS485 (szczerze mówiąc nie wiem po co jak jest RS232 w kompie)

w przygotowaniu nadal są:

- moduł PH

- moduł redox

- moduł przewodności

- moduł DALI (rewelacyjne sterowanie oświetleniem o którym później)

- moduł bluetooth i USB

818-modul.jpg

Do rzeczy, czyli jak to działa w praktyce.

Najmocniejszą stroną profiluxa jest różnorodne sterowanie oświetleniem i osoby kupujące profiluxa powinny przede wszystkim ją wykorzystać co niestety niesie za sobą dość spore wydatki.

Profilux steruje światłami za pomocą 4 kanałów sterowanych sygnałem 1-10V. Aby móc ściemniać i rozjaśniać świetlówki potrzebujemy przede wszystkim sterowalnych sygnałem 1-10V stateczników elektronicznych oświetlenia T5 lub T8 (nie wiem czy istnieją sterowalne belki do HQI ale jeśli tak to także powinny działać z profiluxem). Niektóre stateczniki są lepsze inne gorsze ale z czystym sumieniem można polecić stateczniki firmy OSRAM i PHILIPS. Niestety koszt takiego statecznika u nas to około 240zł netto i są dostępne tylko na specjalne zamówienie, ale spokojnie można kupić na www.ebay.de za jedyne 19euro/szt. Niestety problemem jest dostanie na ebayu sterowalnych stateczników 80W T5 i planując takie oświetlenie trzeba się liczyć z zakupem ich w sklepie.

818-evgs.jpg

Do tego potrzebujemy jeszcze elektroniki która będzie odcinała dopływ prądu do statecznika gdy wartość świecenia osiąga zero (większość świetlówek jeszcze wtedy delikatnie świeci ponieważ nie da się ściemnić poniżej 1-3%). Profilux sprzedaje tkz. Ansteuerplatine którą podłaczamy między komputer, zasilanie i statecznik. Potrzebujemy jedną na 2 kanały urządzenia. Można to też załatwić po prostu zwykłym wyłącznikiem czasowym odcinającym dopływ prądu do statecznika o danej godzinie i włączającym go o innej ustalonej porze.

818-evg-ap_v200_400x274.jpg

Do pełni oświetleniowej ekstazy brakuje nam tylko odpowiednich świetlówek. Nie wszystkie świetlówki tak samo dobrze sobie radzą ze ściemnianiem. Niektóre nie radzą sobie z tym wcale, niektóre dają się ściemnić tylko do określonego poziomu i poniżej albo się wyłączają albo nie reagują zmianą mocy swiecenia. Ogólnie najlepiej korzystać ze sprawdzonych firm.

Nie mam problemu ze świetlówkami 54W świetlówkami Narvy , arcadii, i aquamedica, ani z 80W aquamedic Ocean White, natomiast sprawia mi kłopoty 80W aquamedic ocean blue aktyniczna – na początku nie dała się ściemniać poniżej 60% a teraz na najmniejsze próby ściemniania reaguje wyłączeniem. Jednak w przypadku tej świetlówki jej stan jest prawdopodobnie moją winą ponieważ nie zachowałem podstawowej zasady przy ściemnianych świetlówkach – trzeba je wypalić przez około 100h na pełnej mocy zanim zacznie się je ściemniać.

Gdy mamy całe oświetlenie złożone i gotowe do działania możemy korzystać z pełni możliwości bawienia się w boga rybek dając im piękne i naturalnie spokojne, warunki oświetleniowe. ustawić możemy sobie parametry pracy za pomocą dołączonego oprogramowania do komputera PC i na żywo testować ustawienia za pomocą suwaka i myszki, lub też wklepać wszystko „z palca” na panelu przednim profiluxa.

Przede wszystkim musimy rozpisać sobie na jakim kanale jaką świetlówkę (bądź świetlówki – bo stateczniki można łączyć szeregowo do 1 kanału) mamy i zaplanować o której godzinie które oświetlenie ma się załączać i jak długo ma osiągać zaplanowaną moc.

I tak np. program może wyglądać tak: o 6 nad ranem odpala się świetlówka aktyniczna nr.1 i od 0-100% mocy ma dochodzić 2h (liniowo lub logarytmicznie), ok 6:30 dochodzi do niej coraz mocniej świecąca czerwona dioda LED symulująca wschód i po 45min zaczyna przygasać. O 7:00 dochodzi do niej druga świetlówka aktyniczna i swoją pełną moc osiągnie o 9:00. w międzyczasie o 8 i 9 dołączają powoli świetlówki białe i pełnię wydajności całe nasze solarium osiąga ok 12:00. A ok godziny 19:00 wszystko powoli wygasa w dokładnie odwrotnej kolejności. Jedna ze świetlówek może służyć za oświetlenie nocne ze sterowalną jasnością w zależności od faz księżyca i możecie mi wierzyć że 54W świetlówka aktyniczna daje piękne nikłe światełko nocne przy minimalnej mocy rzędu 3-10% mocy

Naprawdę to odpalanie i wygasanie świetlówek wygląda w praktyce przepięknie i naturalnie i dla osoby patrzącej cały czas na akwarium niezauważalnie, jednak gdy człowiek oderwie się na 15 min to po kolejnym spojrzeniu widać sporą różnicę w ilości i barwie światła. Ten efekt rekompensuje z nawiązką czas i niemałe pieniądze wsadzone w profiluxa i sterowalną elektronikę oświetlenia.

Do profiluxa II planuje się moduł DALI (Digital Address Lightning Interface) czyli w odróżnieniu od analogowego sterowania 1-10V, cyfrowe sterowanie statecznikami i innym osprzętem oświetleniowym. Jest to o tyle wygodne że zamiast wykorzystywać 4 kanały 1-10V będzie można za pomocą jednej linii cyfrowej kontrolować wszystkie stateczniki zachowując niezależność każdego z nich. Stateczniki DALI są dokładnie w tej samej cenie co stateczniki 1-10V więc nie podnosi to a tylko upraszcza koszt i budowę całej konstrukcji, a do tego często stateczniki DALi są tak zwane „inteligent” że jeden statecznik może służyć dla kilku rodzajów świetlówek rozpoznając podłączoną moc świetlówki automatycznie. Sterowanie DALI zwolniłoby nam tak pożądane kanały 1-10Vm których w wersji podstawowej jest tylko 4 (max 8 po dołożeniu modułów).

Kanałami 1-10V możemy sterować bardzo wiele urządzeń takich jak oświetlenie nocne LED symulujące fazy księżyca (do kupienia profilux LED moon o odpowiednim kolorze) czy pompki sterujące takie jak Tunze Turbelle Stream.

To jest następna bardzo przydatna funkcja profiluxa – pozwala nam sterować pompkami Tunze stream tak jak w drogim (bo kosztującym prawie tyle co profilux) Tunze Multicontroler. Oczywiście wszystkie ustawienia pompek takie jak tryb pracy, min/max moc, rodzaj fali , długość sinusoidy itp. możemy wykonać z ekranu komputera PC. Jedynym wymogiem jest to abyśmy mieli wolnych tyle kanałów ile jest pompek Tunze, co przy połączeniu z oświetleniem na 1-10V może być problematyczne (chyba że na pierwszym kanale zrobimy sterowanie aktyniką na drugim białymi a na 3 i 4 pompki tunze).

Bardzo ważna o ile nie podstawowa dla większości z nas jest funkcja pomiaru i regulacji takich wartości jak PH, temperatura, redox czy przewodność. Profilux w wersji plus pozawala nam mierzyć i wpływać na wartość tych dwóch pierwszych a profilux II plus po dołożeniu dodatkowych modułów (jeszcze niedostępnych) także dwóch następnych wartości.

Pomiar PH odbywa się za pomocą elektrody PH ze złączką BNC (nie ma w zestawie – trzeba elektrodę dokupić), a temperatury za pomocą zawartej w zestawie czujki temperatury. Do zestawu niezbędna jest jedna a najlepiej dwie listwy z gniazdkami 220V sterowalne za pomocą profiluxa. Przy pomocy tej listwy kontrolujemy urządzenia zewnętrzne w bardzo prosty a zarazem bardzo elastyczny sposób: gdy pomiar PH pokazuje 8,45 profilux może uruchomić gniazdko nr 4 do którego podłączony jest elektrozawór z CO2, natomiast gdy obniży się do 7,9 może odpalić gniazdo nr 5 pod który podpięty jest kalkmixer.

To samo tyczy się czujnika temperatury, gdy jest poniżej 26st odpala grzałkę na gnieździe numer 3 a gdy jest 27st odpala gniazdo nr 6 z podpiętą chłodziarką bądź wiatraczkiem.

818-stdl3_399x264.jpg

Za pomocą listwy sterujemy także pracą pomp, które po naciśnięciu klawisza ESC na obudowie wszystkie stają na ustaloną ilość minut na czas karmienia, po czym automatycznie powracają do pracy.

Do każdego gniazdka możemy przypisać czasy załączeń i wyłączeń z dokładnością co do sekundy, w wybrane dni tygodnia i miesiąca, czym możemy sterować zarówno pracą pomp dozujących jak i innych potrzebnych okresowo urządzeń (kalkreaktor i kalkmixer).

818-profiluxviewii_300x141.jpg

Do profiluxa możemy za pomocą łącza RS232 podłączyć także zewnętrzny duży wyświetlacz na którym widać poza temperaturą, pomiarem PH, informacje na temat pracy grzałki, CO2, a także moc świecenia na poszczególnych kanałach 1-10V, sygnał alarmu w razie spadku któregoś z ustawień poniżej ustalonej wartości oraz wiadomości przypomnień o ile sobie takie w profiluxie ustawiliśmy. Jedyną za to dość poważną wadą jest (poza ceną) połączenie przez RS232 na którym także pracuje komputer. Więc albo rybki albo akwarium - musimy wybrać czy chcemy mieć na bieząco na komputerze pomiar i sterowanie komputerem, czy też duży wyświetlacz zewnętrzny. Problem ten rozwiąże dodatkowy moduł USB/bluetooth.

Profilux plus posiada radiowo ustawianą godzinę i datę, co jest przydatne o tyle że przy braku zasilania profilux traci ustawienia daty i czasu (reszta ustawień jest zapisana w niewymazywalnej pamięci). Z dobrodziejstwa tego zrezygnowano w nowszej wersji profiluxa, jednak zastosowano baterię podtrzymującą zegar, a radiowe nastawianie czasu dodano jako opcję.

818-profilux_soft.jpg

Kilka słów należy się także alternatywnemu oprogramowaniu TIMO web, które stworzone zostało dla IKS aquastar jednak najnowsza wersja udostępnia funkcje programu także dla profiluxa. Dzięki temu oprogramowaniu możemy nie tylko zmienić i zapisać wszystkie ustawienia profiluxa (choć w mniej wygodny sposób od orginalnego oprogramowania), ale najlepszą funkcja tego programu jest zapisywanie na bierząco pomiarów z czujników profiluxa, wyświetlanie ich w formie tabelki, eksport do danych excela lub bezpośrednio na stronę WWW, a w razie alarmu może wysłać e-mail lub SMSa na komórkę!

Jak widać profilux ma ogromne możliwości i jest dosyć elastyczny do zastosowań w akwarystyce morskiej, jednak na ile jest on opłacalny w porównaniu z innymi komputerami?

Porównam go do najpopularniejszego cenowo komputera IKS Aquastar:

koszty profilux:

- komputer 259euro

- listwa sterowalna 105 euro

- elektroda PH 150zł

- czujka temperatury w cenie

- sterowanie oświetleniem w cenie

= ok 1600zł (+ściemniane stateczniki)

gdyby ktoś chciał dodać koszty sprzętu do ściemnialnego oświetlenia to koszty są zależne od konfiguracji oświetlenia nad danym zbiornikiem

- statecznik T5 ściemniany w sklepie ok 250zł /szt

- statecznik T5 na ebay.de ok 20 euro/szt

- sterowanie wyłączeniem świetlówek 21 euro/szt

Oto dla porównania koszty IKS Aquastar

- komputer 350 euro

- moduł PH 189 euro

- moduł temperatury 110 euro

- listwa sterowalna 130 euro

- sterowanie oświetleniem 130 euro

= ok 3600zł (+ściemniane stateczniki)

Co takiego ma IKS czego nie ma profilux ze jest taka różnica? Szczerze mówiąc nie wiem. IKS zgodzę się ma więcej dostępnych modułów (które są jeszcze droższe niż te wypisane), ale profilux dogania go i praktycznie co miesiąc wychodzi nowy moduł.

Żeby odpowiedzieć na pytanie dlaczego IKS jest prawie 3x droższy potrzeba by było kogoś kto go ma / testował. A czy warto? Pozostawie to do rozważenia przez każdego z was – dla mnie jest sprawa jasna.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) Niestety na taki sprzet musze poczekac az sam bede zarabial:D W sumi to nie boisz sie polegac tylko na takiej malej skrzynce? Cos zle ustawisz i zacznie szalec. Odpukac...

jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratki odwalonej roboty - naprawde ladny opis. Az czlowiek zaczyna sie "slinic", wyglada na naprawde odjechany sprzecik. Jak kiedys bede mial pieniazki i duza solniczke to tez sobie sprawie ;D


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynce jak skrzynce - jednej płytce :)

mój profilux "topless" :)

818-profilux open front.jpg

818-profilux open back.jpg

Ktoś tu na forum kiedyś mówił że bałby się powierzyć pracę całego akwarium jednemu urządzeniu, ale takie samo ryzyko jak gdy padnie PH kontroler albo grzałka. Chce się mieć wygodę to trudno.

Nie jest to urządzenie awaryjne - czytałem sporo postów na forum niemieckim i nikt nie pisał że mu się coś popsuło. Soft jest dopracowany bo sprzet na rynku już jest jakiś czas i wszystko pieknie działa.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze na rynku polski Skalar http://www.skalar.pc-net.pl/ ktorego cena wynosi jedynie 350 zl. Ktory tez ciagle sie rozwija.Oto jego funkcje:

# SKALAR jest sterownikiem akwariowym zarządzającym urządzeniami stanowiącymi wyposażenie akwarium.

SKALAR posiada następujące funkcje:

# 24 godzinny zegar z podtrzymaniem bateryjnym

# kontrola i utrzymanie temperatury wody z dokładnością do 0.1°C

# kontrola nad czasem działania głównego oświetlenia zbiornika – domyślnie 2 grupy lamp (świetlówki lub HQI) – możliwość ustawienia 4 grup z wykorzystaniem wyjść timerów.

# kontrola oświetlenia nocnego (zmierzchowego) z funkcją jego płynnego wygaszania do „zera”

# 2 dodatkowe programowalne wyjścia dowolnego przeznaczenia dla urządzeń które mają pracować przez zdefiniowany czas w cyklu dobowym np. napowietrzacz

# kontrola zaworu wysokociśnieniowej butli CO2 na podstawie pomiaru pH (moduł opcjonalny)

# automatyczny proces kalibracji sondy pomiarowej pH (z opcjonalnym modułem)

# funkcja ochrony lamp HQI przed uruchamianiem na gorąco

# pomiar TWW wody (z opcjonalnym modułem pH)

# kontrola wentylatorów pokrywy w funkcji temperatury wody (zapobieganie skraplaniu się wody na pokrywie)

SKALAR komunikuje się z użytkownikiem przy pomocy czytelnego wyświetlacza LCD. Stan urządzenia widoczny jest z daleka dzięki kontrolkom LED. Całe urządzenie obsługuje się przy pomocy 4 przyciskowej klawiatury.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr1

przyznasz sam, ze roznica w jakosci miedzy Profiluxem a Skalarem jest co najmniej tak duza jak roznica ceny jaka trzeba wydac na te "zabawki".

Owszem, nie kazdy potrzebuje sciemnianych T5`ek i radiowej synchronizacji ze wzrcem czasu (to ostatnie osobiscie tez uwazam za przerost formy nad trescia), ale mozna miec Fiata i sie cieszyc ze ma sie czym jezdzic, a mozna miec Mercedesa.

Jedno i drugie spelnia swoje zadanie - dowiezie do celu. Tylko jakosc (i cena) rozna.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Jan Rogalski

Potwierdzam Twoje opinie. Ale trzeba wspierac polski rynek a szczegolne slowa uznania naleza sie dla Tworcy tego komputera Loccutusa ktory swoj projekt rozwija juz bardzo dlugi czas i doszedl juz z nim bardzo daleko i nie wykluczone ze dojdzie jeszcze dalej.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loccutus pracuje nad wersją skalara do morskiego z pomiarem redox i 2x PH - wicej na "tym innym forum" hehe

Nie wiem jak działa skalar bo go nie testowałem ale osobiście uważam że w tego typu zabawkach najważniejsza jest stabilność działania sprzetu a w tym bardzo dużą role odgrywa oprogramowanie mikrokontrolera i podleglych mu ukladow. Z tego co sie orientuje wlasnie pisanie softu zabiera najwiecej czasu i problemow.

Profilux ma opinie naprawde niezawodnego sprzetu i dlatego go wybralem - no i cena tu miala duze znaczenie bo gdyby IKS kosztowal tyle samo to wybralbym IKSa ze wzgledu na wieksza elastycznosc podaczanych komponentow. Dlatego tez nie rzucilem sie na nowa wersje profiluxa II plus bo wiadomo ze takie rzeczy maja problemy wieku dzieciecego i najlepiej je przeczekac az sie poprawi bledy nowego sprzetu (sprzetu komputerowego tez nie kupuje najnowszego bo z nim same klopoty).


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr Jan Rogalski>

Tak jak posrednio napisał już SMK mercedes to raczej IKS, Profilux to co najwyzej VW co nie zmienia faktu ze lepiej jezdzić VW niz Fiatem. Prawdą natomiast jest, że należy docenić Skalara jako produkt polski wykonany i udoskonalany przez entuzjastę - Brawo Loccutus!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mozecie podac jakis link do stron producenta lub gdzie jest aktualny/pelny opis Profiluxa ? moze jakis manual ? ale w jezyku Szekspira a nie Goethego :-)

Czy Profilux ma taka funkcje jak IKS, ze zadajemy mu szer. i dlug. geograf. a on automatycznie ustawia wschody i zachody slonca, fazy ksiezyca, itd. ?

Czy Profiluxem mozna sterowac przez Internet /Web server/ ? - fajnie dostac sms z komputera, ale jak sie jest na drugim koncu kraju/swiata to ciezko zareagowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe tresc smsa:

"U nas wszystko dobrze. Nasz komputerek nas nakarmil, podem zdalo sie odczuc lekki skok ph ale na szczescie opanowal sytuacje. Wysiadla swietlowka, ale zaraz wyslal do sklepu netowego zamowienie i nowa bedzie we wtorek. U nas wszystko dobrze wracaj szybko. Twoje rybki i korale:D

PS. IKS uzyczyl nam swojego lacza i pykamy sobie w quaka"


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe - @nowy przyznasz ?e mi?o by by?o otrzyma? tak? wiadomo?? hehe

@Danlack - co do podania szeroko?ci geograficznej i zapomnienia o ustawianiu wykres?w ?wietl?wek to podobno ma ale osobi?cie nie bawi?em si? t? funkcj? (jako? mi umkn??a + brak czasu)

Przez sie? niestety nie mo?esz sterowa? kompem, jedynie co to mo?esz mie? na swojej stronie www updatowan? tabelk? z parametrami wody w akwa i w razie przekroczenia jakiego? parametru wy?le do ciebie maila/sms'a.

Strona producenta niestety tylko po niemiecku

http://www.ghl-kl.de/Produkte/Aquaristik/index.html

ale dla nie radz?cych sobie po "germa?sku" polecam http://babelfish.altavista.com - t?umaczenie stron w locie

Aha w?a?nie sprawdzi?em na stronie - jest ju? dost?pny modu? Redox do profiluxa II plus (ok 40 euro), wi?c obecnie jest ju? dodatkowy modu? gniazd 1-10V, redox, interface RS485 (nie wiem po co), a w najbli?szym czasie DALI, bluetooth+ usb i przewodno?ci


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SMK, opis jest naprawdę super i ja bym go umieścił w artykułach żeby zawsze go można było sobie poczytać. poza tym kompek jest extra, tylko ta cena....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena nie jest mala to fakt, ale w porownaniu z konkurencyjnymi rozwiazaniami chyba calkiem przyzwoita (popatrz na ceny IKS'a, Aqualine C, Aquatronica itd.

Co prawda cena LEDow do symulacji wschodu, ksiezyca i burzy wymiata z kapci - 30-40 ledow za 440 pln - to sporo.

Kiedys jeszcze porownywalnie prezentowal sie komputer amerykanskiej firmy neptune system, ale jak zapytalem w UK o wersje europejska to zaspiewali mi o zgrozo tyle samo co w US tylko ze w funciakach. Co nie ukrywam rozzloscilo mnie okrutnie.

Apropos altavisty pocwiczylem juz wczoraj, tlumaczylem pewne rzeczy na piechote jak do tej pory, az pozniej podalem link i o dziwo robie - super patent - polecam.

Czy moglbys mi uprzejmie rozjasnic kilka pozycji:

- czy sterowanie taka lampa wymaga jednego czy dwoch kanalow 1-10V(http://www.aqua-it.de/Xtcommerce/product_info.php?products_id=52&cPath=1_7_8)

- czy RS-232 nie da podlaczyc sie z wyswietlaczem i komputerem przez jakis splitter (sorki jak majacze)

- czy Profilux Plus II zawiera czujnik temp i czujniki poziomu wody ?

- jaka jest roznica pomiedzy "EVG-AP Ansteuerplatine mit Kabel f?r Profilux" a "LF-ABOX lights heading for box, foreign makes"

- skad pociagnac soft TIMO web

- czy to jest splitter kabel do wyjsc 1-10V ? (Profilux-Verteiler, Kabel 2m)

- czy takie wentylatory podlaczamy do wyjsc 1-10V (3 fach L?fterbatterie 195cbm/h, 276mm breit) zeby regulowac ich predkosc ?

- czy pogode programujesz (dni deszczowe, burze) czy komputer sam losowo ustala kiedy jest pochmurny dzien ?

Chce kupic to cudenko lub IKS'a i wolalbym nie pomylic sie :-) bo to sporo kaski.

Dzieki,

Danlack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- ta lampa działa na 99% na 1 wtyczce- 1 wtyczka = 2 osobno sciemniane stateczniki (kanały). W profiluxie sa 2 wtyczki 1-10V czyli 4 kanały. Jak ktoś chce to moze sobie do kazdego z nich podpiac szeregowo kilka tyle ze beda sciemniane w ten sam sposob co odpowiednim kanale

- niestety po podłączniu splitera wyświetlacz wyświetla error dlatego pewnie dodali w profiluxie II karte z RS485 (taki lepszy RS232)

- temperatury tak, poziomu wody nie

- EVG-AP Ansteuerplatine to moduł który wtykasz między zasilanie, komputer i statecznik ściemniany który wyłącza dopływ prądu do świetlówki gdy moc światła osiągnie 0 (moc 0 nie równa sie z brakiem świecenia w świetlówce bo większość stateczników nie potrafi zejść poniżej 1-4% mocy)

LF-ABOX to mniej wiecej to samo tylko mniej elegancko wtykane do gniazdka - nie polecam

- http://www.matuta.com/

- hmmm nie wiem co to jest ale po co ci spliter? jak chcesz podpiac pod jeden kanał więcej stateczników to po prostu wtykasz więcej drucików w zatrzaaski w EVG-AP Ansteuerplatine

- no niestety znowu przydałoby sie wiecej wyjść 1-10V (są jako moduły dodatkowe)

- pogodą się nie bawiłem ale z tego co widze w programie sterującym na PCta to jest to losowo lub ręcznie ustawiane

- w tym ostatnim to ci nie pomoge zeby na mnie nie było - jak dla mnie to dużo tańsza i nie sądze że gorsza alternatywa dla IKSa. Ale jeśli masz za dużo kasy to IKS ma wiecej modułów (i droższych :) )

pozdrowionka


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra firma - zamawiałem u nich już 2x różne drobiazgi do profiluxa

aha - jeśli zamówiłeś tylko jedną listwę sterowalną z gniazdami to radze poprawić zamówienie i dołożyć jeszcze jedną. Wiem że trochę kosztuje ale prędzej czy później wspomnisz moje słowa i bedziesz musiał płacić za przesyłkę raz jeszcze :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to wiadomość od jednego z dealerów nt czujników wody:

The niveau sensors (floaters) are coming to the manufacturer of ProfiLux this week. They have to test them, make documentation. First they will be delivered with no special mounting, only with some sucker plate mounting.

k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponadto pojawil sie modul USB do podlaczenia PC

Czujniki poziomu wody sa dwu rodzajow mechaniczne i optyczne. Ktore lepsze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałem dopytać o moduł PLM-DALI, z tego co ustaliłem to nie jest tu potrzebny moduł do odcinania zasilania EVG-AP-2F a dodatkowo można sterować wieloma przekaźnikami elektronicznymi. Mam zamiar zaopatrzyć się w ściemniane sterowniki elektroniczne do świetlówek więc będzie ok, ale mam tylko dwa wolne przewody poprowadzone do pokrywy oświetlenia i zastanawiam się czy to wystarczy do podłączenia tego modułu, chyba tak? Czy macie wiedzę w tej kwestii?

Pozdrawiam

Giersza


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

modułem Dali mozesz sterować tylko statecznikami wyposażonymi w możliwość sterowania dali, zwykłymi statecznikami nic nie wyregulujesz i jeszcze jedno jeśli chcesz sterować każdą świetlówką odzielnie to musisz mieć statecznik do każdej świetlówki odzielny aby Dali rozpoznało je po nuerach przypisanych do nich


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, wiem, że muszą być dwa przekaźniki, ale czy DALI ma wyprowadzenie na dwa przewody? I jeszcze jedno, nie bardzo rozumiem te porty L1-L6 (przykładowo) w moim Ex gdyż zasilanie na nich jest regulowane 1-10v ale są dodatkowe sterowniki do Ledów i wiatraków aby możliwa była płynna regulacja. Myślałem, że po prostu one podają napięcie regulowane i wystarczy podłączyć np. oświetlenie LED nocne (DIY) zasilane 5V z portu i regulować jego wartość w zakresie 1-5V i w ten sposób sterować jasnością, podobnie w wiatrakach. Czy dobrze rozumuję, jeśli tak, to po co są te dodatkowe kontrolery do LED i Wiatraków, czy występują one wówczas kiedy prąd tych urządzeń jest wyższy niż 10v.

Pozdrawiam

Grzegorz


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie czytasz uważnie co napisał Ci "gregorowicz", nie są potrzebne Ci żadne dodatkowe przekaźniki.

Sterowanie DALI odbywa się w sposób cyfrowy, a nie analogowo 1-10V.

Wyjście z dodatkowego modułu DALI w Profiluxie (dwa przewody) łączy się ze wszystkimi statecznikami równolegle, a profilux każdemu statecznikowi nada inny numer.

Niestety wszystkie sterowniki muszą pracować w standardzie DIM DALI, a nie DIM 1-10V.

Miżliwości interfejsu DALI przewyższają znacznie obecne potrzeby w akwarystyce.

Korzystając z interfejsu DALI masz możliwiść ściemniania i wyłączania każdego statecznika oddzielnie, bez żadnych dodatkowych rozgałęziaczy i przekaźników.(nie zajmujesz portów L1-L4 ani innych)

Adam...


Do niedawna bawiłem się tylko roślinnym, teraz pierwsza solniczka 25L i przygotowania do 325L.

http://www.ratemyfishtank.com/photo-main.php/861#comment

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.