Skocz do zawartości
Pawflo

REEFMAX by Pawflo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich :welcome:

Wczoraj zalałem pierwsze akwarium morskie :yes Wcześniej przez ponad 20 lat miałem 240 litrowe akwarium słodkowodne. Jednak potrzeba zmniejszenia miejsca zajmowanego przez zbiornik i przede wszystkim chęć/ciekawość innej wody zadecydowała o wyborze kompaktowego reefmaxa.

Mój zestaw to reefmax z dedykowaną szafką, hydor koralia 1600, wszystko pozostałe standard.

Grzałki jeszcze nie zainstalowałem - woda i tak ma jak narazie 27,2 stopnie...zresztą do zestawu dostałem grzałę aquael comfortzone, która nijak nie chcę się zmienić w dedykowane miejsce dla grzałki(tak jak na filmiku instuktażowym aquaela - pomiędzy 2 i 3 komorę). Jest za długa i kąt przy wsadzaniu jaki wymusza obudowa uniemożliwa jej włożenie. Jak temperatura wody spadnie poniżej 25 stopni to podejdę do tematu ponownie.

Akwa zalałem wodą, którą przywiozła mi w gratisie erybka, następnie wrzuciłem do jednego koszyka chemipure+purigen i dodałem 10 kg skały.

Efekt na załączonych zdjęciach.

Zaobserwowałem też pierwsze życie - takie centymetrowe mini rozgwiazdy - z wierzchu szaroczarne, od spodu białe. Jeszcze nie wiem czy to dobrze czy źle?

post-14024-0-69058100-1344364903_thumb.jpg

post-14024-0-78673700-1344364911_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minirozgwiazdy to Asteriny - tak długo jak nie masz ich kilkadziesiąt i nie siedzą na koralach jest OK. Ja mam kilka i nie szaleją :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te rozgwiazdy o których piszesz to Asteriny - poczytaj sobie o nich na forum i wtedy zdecydujesz sam czy to dobrze czy nie.

Teraz tylko ci życzyć cierpliwości, a czas dojrzewania poświecić na zdobywanie wiedzy którą z całą pewnością najdziesz na tym forum. Wiedza z pewnością i cię przyda i pozwoli uniknąć wielu kłopotów i niepowodzeń w przyszłości, a baniaczek zamiast szargać nerwy będzie cieszyć oko :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A grzałkę wsadź do prawej komory tam gdzie są patyki filtracyjne.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałkę możesz spokojnie upchnąć w trzeciej komorze razem z patykami,nie ma to większego znaczenia :)

Wysyłane z mojego GT-I9001 za pomocą Tapatalk 2


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hi my name is wiktoria:thumbsup: :ice:cool.gifbiggrin.giflaugh.gif :rofl :welcome: :

to moja cora dorwala sie do kompa jak wyszedlem do wc,takze minusy dostalem niezasłużenie

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Grzałka pójdzie do 3 komory. Asteriny narazie zostawię w spokoju, ale jak zaczną szkodzić to niestety.

Edytowane przez Pawflo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija pierwszy tydzień dojrzewania zbiornika. W trakcie tygodnia wsypałem piach i zmieniłem kosmetycznie ustawienie skłay. Co do samego dojrzewania to zaczęły się pojawiać zarówno okrzemki, jaki i glony zielone (co widać na załączonym zdjęciu). Dodaje co dwa dni kroplę bakterii Korallen-Zucht ZEObak. Narazie mierze NO2=0 i NO3=15.

Myśląc o zbliżającym się urlopie zamontowałem już dolewkę Tuzne 3155. Czujniki umieściłem w 1 komorze wyrzucając górny koszyk. Wężyk doprowadzający wode idealnie wpasował się w wycięcia na kable, zaś jego koniec wylądował w trzeciej komorze.

Powoli zaczynam myśleć na obsadą i planuje w pierwszej kolejności wpuścić kraby glononożerne:

2X Paguristes cadenati

1X Mitrax sculptus

Następnie za 2 tygonie

glonożerce 1X ślimaka Babylonia

i do piachu 5X Nassarius vibex.

Pod koniec września uzupełnię docelowymi zwierzakami:

Krewetki

1X Lysmata amboinensis

3X Thor amboinensis

Ryby

2X Amphiprion ocellaris

1X Mandaryn

Do tego Sarcophyton, Xenie, Sinularia, Pachyclavularia violacea i Briareum.

Co myślicie o tej kolejności i obsadzie?

post-14024-0-90163300-1344883357_thumb.jpg

post-14024-0-13136000-1344883370_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw slimaki potem kraby , mandaryna sobie odpusc na conajmniej pol roku


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o grzałkę, to wystarczy zdjąć kubek odpieniacza, włożyć grzałkę pomiędzy 2 a 3 komorę i założyć kubek od odpieniacza. Wchodzi na 100%:)

Pozdrawiam Michał

p.s.: Ciekawe ułożenie skały, tylko czy z prawej strony nie będziesz miał problemów z przymocowaniem korali bez klejenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p.s.: Ciekawe ułożenie skały, tylko czy z prawej strony nie będziesz miał problemów z przymocowaniem korali bez klejenia?

W sumie to się przekonam dopiero, nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie. Tak patrzę, że z tyłu po prawo będzie trudno coś trwale położyć, ale będę próbował.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta woda o której piszesz w pierwszym poście z e rybki to była już posolona,czy czyste RoDi i sam soliłeś?jak czyste RoDi i sam soliłeś to wydaje mi się że dojrzewanie jeszcze się nie zaczęło,a jak to była już solanka z działającego zbiornika to za 2 tyg możesz już coś wpuścić o ile parametry się nie rozwalą.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta woda o której piszesz w pierwszym poście z e rybki to była już posolona,czy czyste RoDi i sam soliłeś?...

To była gotowa solanka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak od wczoraj, czyli 8 dnia dojrzewania zaczęły pojawiać się liczne zielone glony - takie paprotki. Czytam forum w tym kierunku i podejrzewam, że to Byropsis. Załączam foty, na pierwszym największy egzemplarz w akwa. Z czym mam do czynienia?

post-14024-0-67005500-1345058103_thumb.jpg

post-14024-0-96201300-1345058113_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak na moje to zwykle glony nitkowe , sam mialem tego mase przy dojrzewaniu - samo zejdzie :thumbsup:


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak na moje to zwykle glony nitkowe , sam mialem tego mase przy dojrzewaniu - samo zejdzie :thumbsup:

O to super, dzięki :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija 22 dni od założenia akwa. Mam stabilne parametry wody od dwóch tygodni: PO4<0,03 NO2=0 i NO3<10.

O ile glony brunatne prawie nie wystąpiły to miałem bardzo duży wysyp glonów nitkowych. Tylna szyba przypominała zaniedbany trawnik. Stwierdziłem, że mam zbyt jasne światło (akwa działało na świetlówkach z zestawu), więc zamieniłem jedną świetlówkę Aquael 10000k na Blau Marine Blue. Nie mogłem patrzeć jak akwarium zarasta, więc zabrałem się za trawnik. W ruch poszła szczoteczka do zębów i skrobak do szyb. Odłowiłem siatką tyle zeskrobanego ziela ile się dało, resztę zebrała wata, którą wsadziłem do pierwszej komory. W walce z glonami wspomaga mnie moja ekipa: krab inwalida Mitrax(szczegóły na zdjęciu), trzy tectusy i dwa centymetrowe pustelniki czerwone.

Obecnie nie obserwuje już masowego pojawiania się nowych glonów, choć jeszcze ich "trochę" zostało...w sumie to dobrze, bo mitrax ma co skubać.

Poza ekipą w akwarium jest mała szczepka Xeni i zoantusów znajdujących się na tej samej skałce.

post-14024-0-29303700-1346187079_thumb.jpg

post-14024-0-25171700-1346187101_thumb.jpg

Edytowane przez Pawflo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś może wygrzebię fotki z mojej pierwszej solniczki to pokażę Ci jakią miałem dzungle, skał prawie nie było widać :) ale wszystko samo zeszło. Z drugim baniakiem już ostrożnie dozowalem światło i tu z kolei praktycznie ominęły mnie wszelkie plagi glonów.


Zalej Baniak ;)

http://zalej.baniak.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mandaryn to kłopotliwa rybka - musisz trafić na taką co na pewno zjada mrożonki - sprzedawca musi to zademonstrować bo inaczej w tak małej ilości skały nie znajdzie na dłuższą metę odpowiedniej ilości robaczków i padnie jak wiele z nich. Krabom odrastają szczypce po wylinkach, tyle, że mniejsze, ale po kolejnych sie powiekszają - trzeba poczekać ;)


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekam na update z posadzonymi moimi szczepkami :)


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mandaryn to kłopotliwa rybka - musisz trafić na taką co na pewno zjada mrożonki ...

Darek ma absolutną rację

ja kupiłem mandaryna na wirki...

wirki wykończył w kilka dni a w przeciągu tygodnia pochłoną wszelkie robaczki których było naprawdę zatrzęsienie.

Na szczęście mój piękniś wcina mrożonki więc mam to szczęście, że mogę u siebie trzymać tą jakże pożyteczną i piękną rybcię.

Zanim jednam pomyślisz o jakiejkolwiek rybie odczekaj jeszcze trochę bo jak nic będziesz miał załamanie parametrów i wszystko co żyje odejdzie na wieczna rafę. Zakupy u Pawcia to dobry kierunek wprowadź kilka zwierząt, ciesz się nimi i na spokojnie planuj dalsze działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekam na update z posadzonymi moimi szczepkami :)

W weekend pewnie sie pojawi. Teraz dopieszczam ustawienie skały, planuje ustawienie i z krabem mitraxem ćwiczę kto jest bardziej cierpliwy - skurczybyk uwziął sie na tą małą szczepke gorgoni i ją wyciąga ze skałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim jednam pomyślisz o jakiejkolwiek rybie odczekaj jeszcze trochę bo jak nic będziesz miał załamanie parametrów i wszystko co żyje odejdzie na wieczna rafę. Zakupy u Pawcia to dobry kierunek wprowadź kilka zwierząt, ciesz się nimi i na spokojnie planuj dalsze działania.

Tak też planuje - pierwsze ryby-dwa błazenki zamierzam wprowadzić pod koniec września. :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyklej ja miliiputem :)


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już miesiąc. Sporo się działo pozytywnych rzeczy:

- po pierwsze zniknęły glony nitkowe :thumbsup: - szczoteczka do zębów, czas no i ekipa zrobiły swoje,

- po drugie - w akwarium zawitały: nowe zoantusy, ricordea, sarco, briareum, montipora zielona, pavona, capnella

no i w moim poczuciu estetycznym osiągnąłem więcej niż zadowalające ułożenie skały.

Teraz zamierzam już nic nie grzebać łapami, czekam kilka tygodni aż akwa się ustabilizuje, korale trochę podrosną i wpuszczam błazny :smiling: .

post-14024-0-18165100-1347041844_thumb.jpg

post-14024-0-61620700-1347041856_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.