Skocz do zawartości
smk

Długa dygresja o Windows XP Media Center Edition 2005

Rekomendowane odpowiedzi

Od zawsze byłem zwolennikiem systemów microsoftu bo choć Bill nam serwował różne dziwne rzeczy które wieszały sie zawsze w najmniej odpowiednich momentach to właśnie system microsoftu wprowadził PCty pod strzechy i zawsze coś ciekawego w coraz to nowszych wersjach systemu było. Jednak zawsze byłem przeciwnikiem wszelkiego typu głupawek ograniczających uzytkownika i prowadzacych mnie jak za reke. Synonimem głupawki i do tego tragicznie niestabilnej był dla mnie Windows Millenium. Po tym wyskoku Microsoftu zawsze bykiem patrzyłem na kwiatki w stylu Windows Media Center.

Ale pszyszedł czas upgradeować moje kino domowe z KISSem DP-500 do jakiegoś sprzetu potrafiącego poradzić sobie z HDTV (bo ostatnio oszalałem na punkcie tego formatu). Oczywistym wyborem miał być KISS DP-600 ale sie opóźnia i opóźnia już prawie od roku, wiec stracilem cierpliwosc i zaczalem szukac jakiegos zastepczego rozwiazania i na pierwszy rzut oka pieknie wygladała propozycja zmontowania XBOXa 360 albo Playstation 3 bo to działa w HDTV, odtwarza filmy z HD-DVD i po sieci i do tego niejako gratis mam konsole do gierek - co prawda nie mam czasu na gierki juz od dłuższego czasu ale przy browarku z kumplami zawse by mozna było w Need For Speed sobie "popyrgać". Ale oczywiscie jak to Microsoft - zablokowali dostep do plikow divx i da rade tylko WMV-HD i MPEG2 puszczac po sieci i do tego jeszcze nie działa streaming w Windowsie XP, a jedynie w Windowsie XP Media Center Edition. Tragedia. Wkurzyłem sie bo w sumie na XBOXa sie napaliłem i postanowiłem ściągnąć sobie i zainstalować jako drugi system wersje "testową" Win MCE 2005 i zobaczyc jak to gra z XBOXem 360.

Na poczatku małe miłe zaskoczenie - nie jest to system dla debili prowadzący za rączke jak myślałem ale zwykły pełnoprawny Win XP, a media center z interwejsem dla jełopów dopiero sie odpala kiedy ktos chce. No ale po to to zamontowałem żeby zobaczyć o co to halo z tym media center.

Jednak Bill by nie był sobą gdyby nie nabałaganił i nie podniosł mi ciśnienia - oczywiście moją nowo kupioną karte tunera do cyfrowej satki moge sobie na śmietnik wyrzucić bo Win MCE wymaga sprzetu zatwierdzonego przez pana i władce i k#%^$ nie działa żaden inny tuner - znaczy sie działa ale w cześci "windowsowej" a w nakładce Media Center sie na niego wypina. Nauczony doświadczeniami z czasów przejścia miedzy Win95 -> 98 i 98 -> XP mówie sobie "spoko na bank da sie obejść" i spedziłem pół dnia na forach gdzie sie okazało że NIE DA SIE i nie ma jak tego przeskoczyc. Do tego chiałem sie pobawić DVD to w cześci XPkowej działa pieknie, ale już w nakładce MCE, NIE DZIAŁA. Ciśnienie mi sie podniosło strasznie - oczywiście MS wspiera tylko swoj format WMA i WMV do tego stopnia że utrudniają albo nawet uniemożliwiają instalacje obsługi kodeków alternatywnych. Już chciałem wywalić ten badziew dla "jełopów" jak to określiłem burcząc pod nosem, ale pościągałem troche dodatkowego softu do MCE, poinstalowałem alternatywne kodeki divx i mpeg2-HD , ściągnałem "testową" wersje Power DVD 6 "MCE compatible" i pobawiłem sie w ustawianie obrazu żeby na monitorze wyświetlał w swojej rozdzielczości 4:3 a na projektorze by wyświelał w natywnej dla niego rozdzielczości HDTV 720p i...

...zakochałem sie w Windowsie Media Center Edition 2005 !!!

Powiem wam jak wygląda sytuacja po całym dniu "zabawy", gryzieniu klawiatury ze złości i wyklinania na wszystkie sposoby Billa Gatesa:

Leże sobie ma "wyrku" kołami do góry, oglądam film na HDTV 1080i z kina domowego z telefonem komórkowym w rece, którym... steruje poprzez bluetootch całym Media Center (zwykły sony-erricson K700i). I to nie jak jakiś nawiedzony koleś próbujący trafić namiastką myszki w buttona - o nie - działa jak drogie programowalne piloty z ekranami TFT. Na ekranie komórki wyświetla sie rozkład klawiszy a media center działa bez myszki tylko obsługa klawiszami góra, dół, prawo, lewo, enter i cofnij. Oczywiscie z telefonu mozna zmieniac wiele innych funkcji,ale właśnie piekne jest to że media center obsługuje sie pilotem i to bez kompromisów i wysiłku. Klawiatura jest ZBEDNA.

DVD działa juz rewelacyjnie, przeglądanie divxów, filmów w HDTV, zdjeć, kolekcji MP3, nagrywanie wybranych pozycji na CD/DVD to po prostu bajka (no moze troche bajzel mały jest z segregowaniem plików muzycznych ale jest o niebo lepiej niż w media playerze).

Jakość filmów HDTV z MCE jest bardzo dobra a łatwość i szybkość ich odpalania i przeglądania w porównaniu ze zwykłym XPkiem powalająca (a to naprawde duze pliki po 4 i wiecej GB)

Po dzisiejszym dniu już wiem na pewno - KISS DP-500 robi wyjazd na allegro a DP-600 stracił przygotowane lokum u mnie w domu. Już zakupiłem na allegro obudowe HTPC (Home Theatre PC), przekładam bebechy, montuje karte tunera analog/digital TV MCE compatible (niech strace - warto), stawiam ten cały bajzel na amplitunerze w miejsce DVD i wio - za 300zł mam domowe centrum rozrywki HDTV o niebo lepsze niż jakikolwiek stacjonarny odtwarzacz HDTV (mają wyjść lada moment). Żadnych myszek, klawiatur, przestawiania rozdzielczości żeby mi format na projektor pasował - koniec. XBOXowi tez podziekuje - to nie PCet a ja w gry gram sporadycznie (ostatnio chyba w czerwcu) i na HTPC wszystko pieknie bedzie działać.

Teraz na stoliku komputerowym zostanie tylko monitor, bezprzewodowa klawiatura i myszka. Komputer ma nowe miejsce.

Jak ktoś jest takim samym maniakiem kina i sprzetu audio/video jak ja to polecam takie rozwiazanie - piekna sprawa, za praktycznie niewielkie pieniadze (jesli upgraduje sie posiadany system kina domowego i komputer, bo zakup nowego takiego centrum rozrywki HDTV to już inna sprawa)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sie chyba wstrzymam i poczekam na PS3 - ma miec Blue-Ray a moc obliczeniowa jest przerazajaca. Mozna na jednym urzadzeniu ogladac HDTV i jednoczesnie na drugim TV grac sobie w cos. Tez nie mam za bardzo czasu na granie ale jak kupie PS3 to biore tydzien urlopu :)

Acha, mialem w rekach przez pare minut XBOX-a 360 i powiem uczciwie (zaden ze mnie fan boy) ze badziewie jakich malo: grafika bez antyaliasingu i HDRI :) smiechu warte, tu dopiero Bill dal ciala, PS3 zjada ten szajs na sniadanie.

Ja tylko nie rozumiem jak SONY w 256MB Ramu grafiki miesci 2 ekrany 1080i do tego z antyaliasingiem, wg mojej matematyki to niemozliwe ale SONY to w koncu SONY :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie podobno z tymi ekranami dwoma to jest niezłe - moj GF6600 bez problemu obsługuje dualscreen na takiej ilości RAMu.

A wyobraz sobie ze w P3 ma byc nie tylko 108i ale 1080p tez! To dopiero mocy trzeba - 2x wiecej niz do 1080i.

A co do przewagi P3 nad Xbox360 - taka sprawa jak HQI i T5 - co lepsze? Są zwolennicy tego i tego :) Zobaczymy jak wyjdzie ten P3.

Ja jak na razie kompletuje HTPC.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.