Skocz do zawartości
lukas.piotr

ile watów w led cree

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

chciałem prosić o radę ile warów w ledach będzie wystarczająco nad akwarium 60x40x35 z główna obsadą grzybów, zoa i tuz pod taflą wody seriatopora i talerzówka, może jakiś LPS. skała to jedna kolumna wysoka, szczyt 10 cm pod taflą (tu twarde) drugi niski kawałek z grzybami i zoa.

od tylnej szyby ok 6cm luzu z przodu 15 cm luzu. skała ustawiona wzdłuż akwa.

w jednym ze sklepów usłyszałem że na ledach planować przy tej obsadzie 1/3 normalnego oświetlenia ponieważ bradzo głęboko światło przenika wodę i grzyby będą kiepsko wyglądały.. chciałbym to zweryfikować.

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 6x LED Cree XP-G Biały zimny plus 12x LED Cree XP-E Royal Blue powinno spokojnie wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pewną prawde powiedzieli Ci. Mam pare grzybków wysoko na skale i przy moich diodach nieCree są przykurczone. Za to te przy dnie dzielą się i wyglądają ładnie.

Przy Twoich 84 litrach myślałbym o około 40-50W w Cree. Zoa też nie lubią zbyt intensywnego światła. Fajnie jakbyś miał możliwość regulacji natężenia światła, osobno białych i niebieskich.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 szt. LED Cree XP-G białe zimne prąd ustawiony na 0,9 A i 6 szt. LED Cree XP-E royal blue prąd ustawiony też na 0,9 A miałem u siebie w 96 litrach. Wszystko pięknie rosło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie przy 6 szt. led cree xp-g białe zimne i 6szt. led cree xp-e royal będzie za biało . Proponuje tak jak kolega 6x LED Cree XP-G Biały zimny plus 12x LED Cree XP-E Royal Blue .

Pozdrawiam


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proporcje diód to dosyć indywidualna sprawa. Jeden z piękniejszych zbiorników jakie widziałem ( pozdro Oświęcim ) jest oświetlony Cree w proporcji pół na pół.

Dlatego dobrze jest mieć sterowanie- myśle.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze,

ustawienie skały ok 15 cm od przedniej szyby i nie chciałbym mocno jej oświetlać wiec lampa będzie długa i wąska. na piasku raczej za duzo stało nie będzie (chociaż życie pokaże)

przy układzie 6 na 12 wysterowane wg. Tomasza facet z mrelektronik (łepski gość) wyliczył mi ich moc na ponad 65w

Edytowane przez lukas.piotr (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaskoczyło mnie że tak mało potrzeba tych modułów - może ktoś przedstawić akwarium takie jak w temacie, lub mniejsze np 60x30x30 oświetlone trzema modułami 6xLED ? Ja na swoje planowałem 3x RB i 2xCW, a jeżeli mniej wystarczy to już 200zł w kieszeni na dzień dobry :thumbup:

Druga sprawa czy pod 2+1 urosną twarde krzaczki :) Jakaś acropora, seriatopora itp. Talerzówka rośnie mi pod 2x24 a grzybki nie bardzo i zapaliłem trzecią T5-kę.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urosną. Problem będzie nierównomierne mieszanie barw. Jeśli trzy moduły ustawimy blisko siebie - odl 2-3 cm barwy się super mieszajale doświetlone jest ok 30x40 cm. Jeśli rozstawimy szerzej doświetli większą powierzchnie ale barwy nie będą wymieszane. Także albo dajemy więcej modułów albo przeplatamy pojedyńczymi diodami.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu,

po przemyśleniu wszystkiego planuję zrobić 8RB i 4CW na pojedynczych modułach skupione w 2 grupy 2CW i 4RB odsunięte od siebie ok 15cm. takie rozmieszczenie pozwoli mi oświetlić dobrze skałę a nie szkło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak wykorzystałbym pełne zasilanie i zrobił nitki 6-cio ledowe, czyli 6 i 12.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.