Skocz do zawartości
siatkarz5

Jaka Plazma?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie jestem na kupnie rynek dosyć spory? Ciężko się zdecydować Ja znalazłem ten model,

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=76689632

jest nowy na rynku wiec na razie nie ma za dużo informacji na ten temat.

A może mi zaproponujecie inny mile widziane wasze propozycję. Ktoś może już ma i jest zadowolony, niech się podzieli opinia

Z góry dzieki pozdrawiam Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zastanawiales sie nad projrktorem? Te najnowsze zblizaja sie juz do jakosci plazmy. Oczywiscie nie jest to to samo, ale projektor jest ciekawa alternatywa. W polaczeniu z dobrym ekranem powiniennes byc zadowolony. Pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Według mnie i innych doswiadczonych telewizory LCD są lepsze od plazmowych pod warunkiem jak masz antene satelitarna cyfrową takie jak cyfra plus czy coś podobnego.

Poleeecam telewizory LCD ;-)

Pozdrawiam

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko LCD troszeczke wiecej kosztuje od plazmy a juz napewno od projektora. Sam mam telewizor projekcyjny Sony 50cali, fakt musi byc przygaszone swiatlo w pokoju zeby dobrze bylo widac obraz no ale, cos za cos..

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie przeraża w tych plazmach pobór prądu - 380W to nie w kij dmuchał!


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plazma szysbciej sie "wypala" tj. traci z biegiem czasu swoje pierwotne wlasciwosci (glownie jasnosc), LCD jest pod tym wzgledem lepszy ale tez i drozszy.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plazma kontra LCD

Telewizory LCD i plazmy łączy przede wszystkim ładny wygląd. Różni znacznie więcej. Na pierwszy rzut oka widoczne są rozbieżności w cenie, nie sposób natomiast odróżnić jakości.

Pierwsze płaskie telewizory, które trafiły kilka lat temu do polskich sklepów RTV, nie zachwycały jakością odtwarzanego obrazu. Przekątna ekranu oczywiście była olbrzymia, podobnie jak cena, która stanowiła równowartość nowego samochodu średniej klasy. Na szczęście, tak samo jak w przypadku innych produktów elektronicznych, z czasem proporcje zmieniają się na korzyść kupujących. Jakość zbliża się do doskonałości, ceny spadają, a liczba oferowanych na rynku modeli stale rośnie. Przy zakupie płaskiego telewizora ważne są nie tylko finanse, przekątna ekranu i funkcje dodatkowe. Masz do wyboru dwie różne technologie - ekrany plazmowe i LCD. Czym się różnią i na który się zdecydować?

Zastosowania plazmy i LCD

Jeśli marzy ci się kino domowe z prawdziwego zdarzenia, ciągle liderem będzie telewizor plazmowy. LCD co prawda coraz szybciej odrabia technologiczne straty, ale proces ten jeszcze potrwa. Z kolei do zastosowań bardziej uniwersalnych, szczególnie jeśli potrzebujesz mniejszego formatu obrazu, chcesz podłączać do ekranu peceta, planujesz przesiadkę na Blu-Ray czy HD DVD, lepszy będzie telewizor LCD.

Zasada działania telewizorów LCD

Ekrany na bazie ciekłych kryształów (LCD) pojawiły się w latach 80. Ciekłe kryształy to technologia nowatorska - przede wszystkim piksele LCD nie świecą. Jak więc taki telewizor działa? Białe światło jest emitowane za ciekłokrystalicznym pikselem, a on sam funkcjonuje jak roleta. W uproszczeniu: może przepuszczać światło lub nie, zmieniając polaryzację. Przed pikselem znajduje się filtr w jednej z trzech barw podstawowych. A więc jeśli kryształ będzie przepuszczał światło, padnie ono na kolorowy filtr, który zacznie świecić określoną barwą. Kilka milionów kryształów i już mamy ekran. W dodatku ciekłe kryształy nie potrzebują skomplikowanego mechanizmu dostarczania wysokiego napięcia, takiego jakie jest wymagane w plazmie. Wystarczą proste tranzystory, które można dowolnie miniaturyzować - to przecież technologia znana z produkcji półprzewodników, procesorów komputerowych.

Zalety i wady telewizorów LCD

Obraz na monitorach LCD jest niemal idealnie ostry. Nie miga. Bardzo dobra jasność, może nie tak, jak w telewizorach plazmowych, ale lepsza niż w kineskopowych. Technologia LCD ze względu na zastosowanie w masowej produkcji komputerowej jest bardzo tania i ciągle rozwijana. Kąty, pod którymi można oglądać obraz. Jest już lepiej niż kiedyś, ale i tak najlepiej siedzieć na wprost telewizora. Problem to sama technologia LCD - światło jest bardzo spolaryzowane. Nasycenie czerni. Ponieważ piksele nie świecą, są ciągle podświetlane. A ciekłe kryształy nie są idealnie nieprzezroczyste. To oczywiście niekorzystnie wpływa na kontrast obrazu. Piksele w LCD są też dość powolne - łączny czas zapalenia i zgaszenia jednego piksela jest stosunkowo długi. Nie ma to znaczenia przy pracy na komputerze, jednak jeśli oglądamy dynamiczny film czy kontrastowe animacje, możemy zobaczyć charakterystyczne smużenie ekranu. Ta wada także jest w trakcie usuwania, czasy spadły do kilku milisekund, ale wciąż nie jest idealnie. Wysoka rozdzielczość też może stanowić problem. Klasyczna telewizja czy nawet DVD są daleko w tyle. W wypadku wyświetlania obrazu o niskiej rozdzielczości na ekranie o wysokiej rozdzielczości dochodzi do interpolacji - w uproszczeniu jeden piksel transmisji telewizyjnej wyświetlany jest przez kilka pikseli ekranu. To, niestety, nie wpływa dobrze na jakość. Receptą na ten problem są nowe standardy transmisji telewizyjnej - HDTV - i nowe standardy zapisu Blu-Ray i HD DVD. Są już wprowadzane, ale ich upowszechnienie jeszcze z pewnością trochę potrwa.

JAK DZIAŁA PLAZMA?

Pierwsze plazmy pojawiły się w sprzedaży w latach 90. Zasada ich działania jest teoretycznie niemal identyczna, jak zasada działania świetlówek. Każdy subpiksel ekranu plazmowego to mała rurka wypełniona gazem. Na obu jej końcach znajdują się elektrody. Po przyłożeniu wysokiego napięcia gaz zamienia się w plazmę, która przemieszczając się, emituje światło ultrafioletowe. Rurki pokryte są luminoforem, który pod wpływem ultrafioletu świeci światłem widzialnym dla ludzkiego oka. Teoria jest prosta - praktyka to jednak same problemy związane głównie ze skalą zjawiska. Każda rurka musi być bardzo mała, do każdej musi być doprowadzone bardzo wysokie napięcie, ścianki rurki muszą być bardzo cienkie, żeby światło było dobrze widoczne. Jeden ekran to kilka milionów rurek i dwa razy tyle elektrod. Doszlifowanie rozwiązań i usunięcie problemów technicznych trwało wiele lat.

Zalety i wady telewizorów plazmowych

Podstawowa zaleta ekranów plazmowych to piękne kolory: w szerokiej gamie i bardzo żywe. Wysoki kontrast nie ustępujący niczym oferowanemu przez najlepsze telewizory kineskopowe. Nasycenie czerni jest bardzo wysokie, znacznie przewyższa to, co oferują LCD. Jasność także jest wyższa niż w konkurencyjnych technologiach. Kąty widzenia są lepsze niż w LCD. Przekątna, czyli rozmiar obrazu, może być bardzo duża - 50, a nawet 60 cali. Niestety, ten sprzęt ma też wady. Podstawowa łączy się z jedną z głównych zalet - o ile faktycznie można zrobić bardzo duży ekran plazmowy, to nie da się zrobić małego. Wynika to z minimalnych rozmiarów pikseli. Praktycznie nie produkuje się telewizorów plazmowych o średnicy mniejszej niż 32 cale. Piksele nie są trwałe - wypalają się. Teoretyczna wytrzymałość jest dość duża, nawet do 60 000 godzin, ale w praktyce może być dużo gorzej. Związane to jest z wypalaniem się luminoforu (jak przy telewizorach kineskopowych). Migotanie obrazu. To zjawisko pomijalne, gdy oglądasz obraz z większej odległości, ale z bliska, niestety, widoczne. Cena. Ekrany plazmowe są drogie. Niestety, są też droższe w użytkowaniu, ich zapotrzebowanie na energię jest wysokie i wynika z konieczności wzbudzania plazmy bardzo wysokim napięciem. Telewizory plazmowe zużywają prawie dwa razy tyle energii co LCD o takiej samej przekątnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie dziękuję Panie Doktorze. Już mnie Pan z plazmy wyleczył ;)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie obie te technologie muszą się rozwinąć aby były do przyjęcia.

Obraz z obecnie dostępnych modeli jest daleki od ideału.

Ładnie wyglądają w sklepach jak jest podłączony testowy obraz ,a w domu szok . Miałem okazję się przekonać na własnej skórze.

Nie ulega wątpliwości ,że przyszłość należy do OLD, ale jeszcze musimy poczekać.

Producenci prześcigają się w podawaniu bzdur kontrast 5000 :1 . Tylko że jak włączysz ciemny film to będziesz się domyślał co tam sie dzieje bo raczej niewiele zobaczysz. Gdyby producebt podał 50 : 1 to i tak chyba by przesadził.

Jesli już upierasz się na Lcd to najlepszy jaki do tej pory widziałem to Sony Qalia 005.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby była jasność to nie ja pisałem artykuł ;)

pochodzi z portalu gazeta.pl ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem, że pokazowe plazmy i LCD są wystawiane w osobnych pomieszczeniach przy bardzo skąpym oświetleniu, wręcz minimalnym, żeby sobie nosa nie rozbić ;) (przynajmniej w dużych sklepach RTV w Bydgoszczy to zauważyłem) wówczas pewnie można się zachwycać jasnością i ostrością obrazu.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przychylam sie do zdania andrniew

sam co prawda nie jestem jakis wymagajacy, ale roznice w jakosc latwo wychwytuje. Moze dlatego ze wiem na ktore szczegoly obrazu zwracac uwage.

(tzn. oczywiscie lubie lepsza jakosc, ale nigdy nie zaplace 100% wicej za 30% lepsza jakosc)

Ani plazma ani LCD wg mnie nie rozwinely sie jeszcze na tyle, aby byc uniwersalnymi urzadzeniami.

Caly czas preferuje klasyczny kineskop CRT 29``-3:4, lub 32``-16:9.

A jak KD to projektor z projekcja przednia i dobry ekran na sciane.

Z tym ze do codziennego ogladania telewizji, projektor sie nie nadaje ze wzgledu na koszty ekspoatacyjne - tj. cene i czas pracy lampy.

Czyli na codzien TV CRT, a "na specjalne okazje" projektor.

@Luki, mysle ze nowy_zarazony pisal wlasnie o projektorze, a nie o TV projekcyjnym.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam wyłacznie z projektora przedniego i ekranu 350cm przekątnej.

Fakt że w słoneczny dzień można zapomnieć o oglądaniu. I to jest jego najpowazniejsza wada i według mnie jedyna.

Ale akurat mnie cały dzień nie ma w domu i jak przychodze wieczorem to odpalam projektor tak jak to kiedyś robiłem z TV. Do projektora mam podpięty tuner cyfrowej SATki i video z tunerem podpiętym do kablówki.

Mimo to TV oglądam niezwykle rzadko bo raczej nadrabiam zaległości w filmach i serialach (DVD KISS DP-500 podpięte do sieci domowej kablem sieciowym, a już niedługo tylko PCet na XP Media Center Edition 2005, zastępujący oba tunery i Kissa).

Teraz co do samych kosztów uzytkowania projektora. Największy jest koszt lampy i tu tkwi cały haczyk. Miałem już 3 projektory wcześniej ale dopiero z tego jestm naprawdę zadowolony i mogę powiedzieć że nie chce go wymieniać.

We wcześniejszych lampy kosztowały majątek i jak już wypsztykałem połowę życia lampy lub obraz wyraźnie spadał na jasności to lepiej mi było sprzedać projektor i kupić nowy niż wymieniać lampę bo kosztowały ok 2500-3000zł.

W moim obecnym Panasonicu AE500 lampa kosztuje 1200zł (a z niemiec można kupić za 1000zł) i do tego pracuje aż 2500h w trybie pełnym a 2x tyle w trybie Low Power. Praktycznie nie widać różnicy pomiędzy trybem low i high power - high przydeje się czasem w dzień.

99% czasu lece na low power, więc zakładając że lampa wytrzyma powiedzmy 4tyś h to licząc że ktoś tłucze projektor jak TV po 6h dzień w dzień to lampa starcza na 2 lata. Więc koszt użytkowania projektora (nie licząc prądu którego ciągnie ok 150W) to ok 500-600zł rocznie. A ni jak ekranu 3,5m nie można porównać do 32 czy 36 cali w zwykłym TV, a koszt zakupu tego panasonica teraz to ok 4-5tyś zł - nie to co na poczatku jak wyszedł czyli 14tyś ;) Jednym słowem kawał dobrego taniego w użytkowaniu sprzetu za przystępną cenę.

Tym bardziej że wspomniany Panasonic AE500 to prawdziwy projektor HDTV - natywna rozdzielczość 1280x720p z wejściem DVI i component i można mieć po prostu IMAX w domu. Nie wspomne też jak się gra na czymś takim w np. Need 4 Speed z kierownicą force feedback - a ile tańsze niż stuningowane auto ;)

Jeśli ktoś nie ma czasu oglądać TV w dzień to polecam projektor - właściwie to konkretnie ten projektor.

u mnie w domu wygląda to tak (zdjecia sprzed roku więc trochę się w sprzęcie pozmieniało ale ekran, głośniki i DVD pozostało takie samo)

818-kino1.jpg

818-kino2.jpg

818-kino3.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.