Skocz do zawartości
Kyzak

Zasolenie na Instant Ocean

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam chyba duży problem z pomiarem zasolenia i jego poziomem w akwarium. Od początku istnienia akwarium zasalam w taki sposób.

1. Butelka 5L z wodą RO/DI prawie pod korek, tak aby sól się jeszcze zmieściła

2. Sypię sól, zakręcam, wstrząsam

3. Otwieram wkładam hydrometr Aqua-Medic i patrzę co pokazuje - mało to powtarzam pkt 2-3 aż do skutku czyli wskazanie 1,023. Jeśli przesypałem to przy podmianie odlewam więcej i dolewam RO/DI

4. Robię podmianę.

"Startowe zasalanie" wyglądało tak że nalałem wody i dosypałem soli. Dziwnym wtedy (grudzień 2011) roku wydawało mi się duże zużycie soli wtedy Reef-Crystals - 4kg miało być na 120 L a na 54 L czyli ok 45 L wody zeszło ponad połowę czyli 2kg+

Cały czas jechałem na Reef Crystals z zasoleniem 1,023. W temacie jest Instant Ocean, ponieważ przez pomyłkę zamówiłem 4kg zamiast RC.

Od wczoraj mam wagę 500g z dokładnością 0,1 i waży dokładnie - sprawdzałem monetami, różnymi i się ani razu nie pomyliła :)

Dzisiaj więc zrobiłem miks w proporcji takiej jak na opakowaniu IO czyli:

1kg soli - 30L wody - zasolenie 1,020

33,33gr soli - 1L wody - zasolenie 1,020 (te samo, zmienia się dawka)

49,995 gr soli na 1,5L wody - zasolenie 1,020 - dlatego tak, ponieważ mierzę w butelce PET 2 L z obciętą szyjką. Woda odmierzona wagą 1500gram ( w sumie za dużo bo woda w 25C ma gęstość 0,997 kg/litr) i sól także wagą 50,0 gram.

Zasolenie powinno być takie (wg producenta soli IO) (sól w odniesieniu do 1,5L wody)

50gr temp 24C zasolenie 1,0200

Na chwilę obecną wyniki mam takie (końcówka czyli 4 cyfra po przecinku to tak na oko)

50gr temp 27C zasolenie 1,0160 (33g/L)

50gr temp 26C zasolenie 1,0163

50gr temp 25C zasolenie 1,0166

50gr temp 24C zasolenie 1,0170

52,5gr tem25C zasolenie 1,0180 (35g/L)

57,0gr tem25C zasolenie 1,0190 (38g/L)

60,0gr tem25C zasolenie 1,0200 (40g/L)

63,0gr tem25C zasolenie 1,0210 (42g/L)

66,0gr tem25C zasolenie 1,0220 (44g/L)

69,0gr tem25C zasolenie 1,0230 (46g/L)

Tak więc KTO MNIE KŁAMIE?? Sól czy hydrometr? Co do wagi jestem pewny że dobrze wskazuje. Wielokrotnie czytałem o sypaniu 35gr/L ale "u mnie" to będzie za mało.

Ile sypiecie Instant Ocean i ile Wam wychodzi na salimetrach/ refraktometrach?

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

czy wymieszałeś opakowanie soli przed użyciem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy wymieszałeś opakowanie soli przed użyciem ?

Nie, otwarłem świeże 4 kg. Czyżby oni każdą paczkę mieszali osobno?


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeskocz na Red sea od nastepnej partii, bardziej stabilne niz IO.

I wydajniejsze, u mnie przy podmianie 24l IO 872 a RS 817

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam takie wiaderko po soli, na to wiaderko sypię 600g i mam według refraktometru 1,023, i czały czas tak samo mi wychodzi, zresztą widzę to po sarcopythonie, on jak ma za małe zasolenie to robi się mocno zielony

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Nie, otwarłem świeże 4 kg. Czyżby oni każdą paczkę mieszali osobno?

produkty sypkie mają tendencje do rozwarstwiania się pod wpływem wstrząsów w czasie transportu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam takie wiaderko po soli, na to wiaderko sypię 600g i mam według refraktometru 1,023, i czały czas tak samo mi wychodzi, zresztą widzę to po sarcopythonie, on jak ma za małe zasolenie to robi się mocno zielony

A wody ile wlewasz?

Rozwarstwianie ściśniętej soli? Może trochę, ale bez przesady

Znalazłem taki temat

http://nano-reef.pl/topic/47006-jak-zrobic-wode-morska/page__st__20__hl__+waga%20+soli#entry459674

i coś czuję że salimetr kłamie - zaniża o 0,0004-0,0006


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wody ile wlewasz?

Rozwarstwianie ściśniętej soli? Może trochę, ale bez przesady

Znalazłem taki temat

http://nano-reef.pl/...oli#entry459674

i coś czuję że salimetr kłamie - zaniża o 0,0004-0,0006

:) wiesz że nie wiem ile tam wody wchodzi, kiedyś poprostu wlałem wodę i dosypywałem soli aż osiągnąłem odpowiednie zasolenie i tak mi do dziś zostało.

to jest wiaderko po 25kg soli, pewnie ma ze 20l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pomiarach pływakowych ważne jest w czym się mierzy. Najlepiej w otwartym akwa:) Natomiast dla podmianek ważne by naczynie miało jak największą powierzchnie wody czyli np nie w wąskim kieliszku/menzurce tylko w szerokim wazonie. Po prostu menisk wpływa na pomiar i im węższe lustro wody tym bardziej zafałszowany wynik. Jak w 5 litrowej butelce to nie w "korku" tylko w miejscu ok 4 litrów gdzie lustro jest szerokie.

poza tym jak jest napisane np 33 gr soli na litr wody to spróbuj jak w balingu: najpierw wsypać sól do nieco mniejszej ilości wody a dopiero dopełnić do 1 litra a nie do 1 litra wody dosypać sól - zasolenie nieco wzrośnie i może dobije do tych "napisanych"

Edytowane przez Darek S (wyświetl historię edycji)

"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale patrząc z drugiej strony to zważyłem 100ml wody i jej waga to 103,7g czyli gęstość wynosi 1037g/L. (próbka 46 gram soli na 1000 gram wody z zasoleniem 1,023)

Średnia gęstość mórz i oceanów wynosi 1025g/L

źródło:

http://ocean.am.gdyn...o1/gestosc.html

zresztą potwierdza to tabelka z tego postu.

Density, Salnity, Gravity, warto wiedzieć co mierzymy, bez tego można sobie zrobić krzywdę.

Zwłaszcza spławikami.

zasolenie.jpg

nie ma tutaj gęstości 1025 ponieważ na równiku cieplej - woda rzadsza, ale jest prawie podobnie.

Tak więc wniosek jest jeden - Salimetr idzie w pizdu, w akwarium mierzę gęstość używając wagi. Zresztą hydrometr Tropic Marine pokazuje gęstość czy tam SG.

Temat ten jest efektem niezadowalającego wyglądu akwarium i już wiem dla czego. ZASOLENIE. Sarcopython schowany już 2 miesiące, grzybki małe itd.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

le z o co chodzi z ta tabelka?


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

le z o co chodzi z ta tabelka?

PSU- to jest zasolenie i mierzysz to miernikami elektrycznymi

Density - to jest gęstość czyli g/cm3 kg/m3 itd. słonej wody

Specific gravity - to jest gęstość zasolonej wody podzielona przez gęstość czystej wody. Jak widać w pierwszym wersie przy zerowym zasoleniu (PSU) gęstość wody wynosi 997,05 i właśnie cała kolumna Density jest podzielona przez 997,05

Co do mojej "Niedzieli z przecinkami" to już doszedłem do prawidłowych wyników - salimetr kłamie

Rozrobiłem 997,5 gram H2O (taką objętość ma 1 litr w 24 st C) i 33,3 gram soli IO (sól wymieszana w worku). Moim zdaniem rozrobienie a`la Balling nie ma sensu ponieważ jakoś obliczyłem że 46gram soli zajmuje w roztworze 1 litra 0,00568 litra - 5,68ml. Różnica w gęstości ( w zależności od rozrobienia) wyniesie 0,0002.

Pobrałem strzykawką 10ml, odmierzając 10 razy i wyszło 103,1gram czyli za dużo

Pobrałem strzykawką 20ml, odmierzając 5 razy i wyszło 102,1 gram czyli DOBRZE - tak jak na opakowaniu 30litrów wody 1 kg soli daje gęstość 1,020

Sprawdziłem strzykawki na wodzie RO/DI i 10ml przekłamuje za każdym razem 1ml/ 100ml. Strzykawka 20ml przekłamuje o 0,3. Na pewno kilkukrotne odmierzanie ma wpływ na ilość na końcu, tak więc jutro zmierzę dokładnie jakąś mega strzykawką 100.

EDIT 3.09.12

Dzisiaj zabrałem butelkę po wodzie demi 1L i elegancko wycechowałem. Do miejsca łączenia górnego stożka z prostym odcinkiem od gwintu wchodzi 1012,8 gram H2O mierzone czterokrotnie! Przy gęstości w 20,5C wychodzi pojemność 1,01472 litra. Pomiar na tyle dokładny, że po dodaniu kilku kropel wody poziom wyraźnie się zmienia.

Obecną gęstość w akwa mam 1,02609 g/L. (wczoraj obniżałem było więcej :()

Jednak dziwne jest to, że hydrometr w RO/DI pokazuje zasolenie 0,999 - jedna podziałka powyżej 1,000, lecz w 21C. Jutro podgrzeję wodę do 25C i sprawdzę jeszcze raz.

EDIT 22.09.12

Salimetr pokazuje 1.000 w wodzie o temp 4st oraz 1,023 w mieszance 5L wody z 203 gramami soli IO co zgadza się z obliczeniami Aquacalculatora. Tak więc spławik pokazuje normalnie :)

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.