Jump to content

sledzik-wawa

Klubowicz
 • Content count

  1093
 • Joined

 • Last visited

About sledzik-wawa

 • Rank
  Mistrz

Informacje o profilu

 • Imię
  Marcin
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warszawa
 • Akwarium
  350l SPS

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. sledzik-wawa

  Tunze 6095 - szajs za grubą kasę?

  thx
 2. sledzik-wawa

  Tunze 6095 - szajs za grubą kasę?

  A dacie info gdzie zlozyc reklamacje? moja 6055 ( jedna z 5 sztuk ) czesto staje i nie wiruje, pozniej sie zalacza itd.
 3. sledzik-wawa

  RACHUNKI ZA PRĄD

  Mnie akwarium wychodzi srednio okolo 200-250zł miesiecznie Prąd z tego to okolo 120zł, do tego jedzenie i sól. Co jakis czas swietlowka, Koszty spadly po tym jak pozwolilem aby akwa rozwijalo sie bez wiekszej ingerencji. Efekty super i kasa mniejsza :-)
 4. sledzik-wawa

  Projekt Inmar - 1000 w obiegu

  Inmar czemu wyprzedajesz akwa?
 5. sledzik-wawa

  akwarium Krzysztofa Tryca

  Super Krzysku, wpadne obgadamy skale i oszacujemy ile bede jej potrzebowal :-) Thx :-) PS. Dawaj fotki :-)
 6. sledzik-wawa

  Reaktor Ca

  W miare dobrze. Ostatnia komora ma byc pelna - ona zwieksza nasycenie Ca w odcieku i podbija pH ktore spada w komorze pierwszej do 6,1 Zalewasz obie komory woda z akwa albo na poczatku wlaczasz popmpke podajaca na full az wypelni komory. Pompka cyrkulacyjna utrzymuje gaz CO2 w komorze mieszalniczej. Uklad trzeba wylaczac raz na dobe aby uwolnic powietrze ktore po 24h z reguły zawiera już tylko O2. To tak w skocie. Układ bezobslugowy - u mnie pracuje ... nie pamietam juz ile bo zapomnialem aby tam nawet zagladac :-)
 7. sledzik-wawa

  akwarium Krzysztofa Tryca

  Krzyśku, możesz podać pare informacji dodatkowych o procesie migracji? Planuje dokładnie taki sam proces, Usunięcie skały i zastąpienie RR rockiem. Mam jednak kilka nie wiadomych: Jak przygotować skałę? Jak przenosić duże SPSy - ostatnio poległem na tym. Żaden klej nie chce trzymać korala np. 15cm średnicy :-) Skończyło się na nawiertach i sztyftach ale to jak wiemy nie wszędzie można zastosować.
 8. sledzik-wawa

  Biopalety jakie polecacie?

  Raczej ogarnij dzieciaki, co nie włożysz do akwa to nie zrównoważysz przekarmiania
 9. sledzik-wawa

  TEST SOLI - wyniki

  Grześ, a powiedz mi. Co można powiedzieć o wpływie soli lub jej jakości na podstawie obserwacji swojego zbiornika przy podmianach 5% co 2 tygodnie? Bo jak dla mnie to jakbyś lał lekką trutkę co 2 tyg 5% to też nie zobaczysz różnicy :-) Myślę że takie podmiany mógłbyś robić na kranówce. Nie mówiąc już o tym, jaką ilość "teoretycznie wartościowych elementów" można wprowadzać do akwarium przy takich podmianach - chyba na poziomie błędu statystycznego. :-(
 10. sledzik-wawa

  TEST SOLI - wyniki

  Tester, ja to bym chciał test węgla jako pokarmu dla bakterii :-) Mnie bardzo interesuje - i nie mogę znaleźć odpowiedzi. Która forma węgla jest lepiej/szybciej/jedynie przyswajana przez bakterie. Producenci zawsze podają że ich pożywka jest odpowiednia dla ICH bakterii. Tylko czy to prawda? Czy bakterie prowadzą taką selekcję? Mówię tu o metodach VSV, wódka, kulki, KZ ZS3 itp itd... Tylko czy to można przetestować? Jak dla mnie sól musi mieć powtarzalność - tu się zgadzam. Jednak moim zdaniem nie musi posiadać całej tablicy mendelejewa bo... Ilości jakie mogą być w danej porcji soli nie mogą być za wysokie bo będą generowały skok i szok dla zwierzaków. Dodatkowo ( w normalnie rozpędzonym akwarium ) tygodniowy ubytek spowoduje duże wahania poziomów mikro i makro elementów więc nie uchroni to nas od suplementacji. Podsumowując ten wywód: lepiej (dla mnie) aby sól miała niskie stałe poziomy mikro i makroelementów co pozwoli nam na stałą równą suplementację przez cały tydzień - bez wnikania i generowania strzałów przy podmianach. Ja mam uboga sól IO i mocniej rozkręcony reaktor, parametry stoją a suplementację robię z ręki. Jako że uzyskałem PO4 - 0,01 to sól z minimalną domieszką PO4 pozwala utrzymywać minimalny bezpieczny poziom.
 11. sledzik-wawa

  TEST SOLI - wyniki

  Super Tester ! :-) Pracujcie - poczytam :-) Uwazam jednak ze najwazniejszy jest komentarz jasno odpowiadajacy na pewne pytania. Dla nowych to wazne bo zle moga interpretowac pewne parametry.
 12. sledzik-wawa

  TEST SOLI - wyniki

  Tester, wierze w to że nie przekręcasz faktów. Dyskusja jednak powinna być w innym miejscu. Dodatkowo brakuje mi tam informacji "jak mocno" te złe parametry mogą wpłynąć na prowadzenie zbiornika w np. 1-3 letnim cyklu. Z artykułu wynika że mogą znacznie a ja jednak uważam że jest to pomijalne i praktycznie bez znaczenia... Jak sam wiesz, nie ma np. czegoś takiego jak - jedne zbliżone parametry wody w oceanie - co za bzdura ( chodzi mi o dyskusje i glosy ludzi a nie twój test ) W którym oceanie? Jaki kontynent?, jaka głębokość? Jaka pora roku? Idąc tym torem powinniśmy dobierać np. SPS z jednego regionu aby stosować mieszankę adekwatną do naturalnych parametrów wody. Dodatkowo, informacja iż test został zrobiony na podstawie przesłanej próbce soli. Dlaczego taki zakres soli przesłanych? Przypadkowo czy wg. konkurencji? To oczywiście nie jest pytanie do ciebie Tester - ty tylko przebadałeś i szacun za pracę. Za dużo pytań. No i jak wiemy na tym forum ciężko o obiektywną dyskusję. Chyba było wyniki testów przedyskutować gdzie indziej. Ardulo - i taka jest i moja konkluzja. To akwarysta reguluje - nie sól. Ja nie zmieniam soli celowo. Po prostu minęły czasy kiedy uważałem że szczególne skupianie się na takich detalach coś daje. Takie właśnie praktyki wysadziły mi 2 baniaki w kosmos. Rozregulowanie doprowadziło do ponownego dojrzewania. Zmieniłem podejście. Niezawodny osprzęt , stałe parametry kH-Ca-Mg i BRAK WNIKANIA w atomy i dłubania w akwa. Akwa wyprowadziło się samo w ciągu 4-6 miesięcy. Soli brakuje - kupuje IO, nie ma IO kupię BT, RS ( Tu akurat jestem zgodny z K.Tryc - uboga sól i czasami dodawanie z łapy braków ). Czasem wleje trochę bakterii czy preparatów KZ - czasami, raz na tydzien, dwa, miesiac. Z obserwacji - im mniej się interesuje detalami tym lepiej korale się czują...
 13. sledzik-wawa

  TEST SOLI - wyniki

  Najfajniejsze jest to, że taki test to idealne pienidło dla specjalistów-producentów vs użytkowników :-) Miało wyjść że AF znów jest najlepsze na świecie i skończyło się jak zwykle straszeniem sądem :-) A ja powiem tak, od roku używam różnych soli BT, RS, IO w różnych wersjach i odmianach ( co się akurat kupi ) a korale kondycyjnie wyglądają lepiej niż kiedykolwiek. Parametry wody igła, przyrosty i wybarwienie coraz lepiej. To nie apteka - to akwarium, trzeba prowadzić je z głową na dobrym osprzęcie a to czy napędzamy je Mercedesem czy Oplem, benzyną ruską czy amerykańską to już tylko różnica dla portfela. A już testy niezależne na zależnym forum... proszę Was to już prędzej uwierzę w brzozę :-)
 14. sledzik-wawa

  Automatyczna dolewka RO

  Dokładnie tak jak inmar. Pływak i 2 zawory szeregowo ( jakby się któryś przywiesił ) Membrana nie wysycha chyba że masz nieszczelny korpus. Nie przekombinuj - dolewka to prosta rzecz
 15. sledzik-wawa

  Warto zamienic T5 na ledy ?

  Czaja, to wpadnij do mnie i zobacz jak czuja sie SPS i LPS pod ledami :-) a w szczególności Euphylia. Większość niestety opinii BLE o ledach wynika z błędów w prowadzeniu zbiorników zrzucanych na jeden czynnik - wiem bo sam tak robiłem.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.