Skocz do zawartości
chintz

pare pytan na poczatek (125 litrow)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przegladam to forum od miesiecy i jestem ogolnie zachwycony. Ogrom wiedzy tutaj jest przeogromny, lecz pomimo ciaglego czytania wciaz mam wiele pytan i niejasnosci.

Zamierzam zalozyc akwarium morskie, nic skomplikowanego, ze dwie rybki, troche mieczakow i oczywiscie korale (na poczatek zdecydowanie miekkie). Oczywiscie w akwarium zywa skala i piasek.

Na chwile obecna mam akwarium ok 125 litrow (dlugosc 80cm, szerokosc 35cm, wysokosc 50cm). Dodatkowo ze sprzetu mam :

- odpieniacz Dymax xp30

- cyrkulacje Koralia 2, jedna sztuka

- grzalke 100 w

- pompe New Jet 1000

W pokrywie sa zamontowane dwie swietlowki t5 po 28w.

Zestaw ten kupilem jako calosc od kogos kto przechodzil na wiekszy litraz.

Z pieniedzmi narazie troche krucho wiec sprobuje wystarowac na tym co mam.

A wiec zaczynam:

1) czy do takiego litrazu warto sump (uwazam, ze tak ale wole sie upewnic).

2) jesli sump to komin w akwarium (nie chce pudelka przelewowego), jakie wymiary i jaki: szklany czy z pvc

3) rury do komina, mysle ze dwie,splyw i powrot, (nie wiem na 100% czy potrzebuje rewizje jesli dobrze dobiore sump), jakie srednice rur powinny byc (czy takie 22mm beda odpowiednie)

4) czy cala hydraulika musi byc typowo akwarystyczna czy moze byc np cos takiego

http://www.screwfix....tails_container

i potem reszta elementow z tej 'serii'

Co do oswietlenia wiem, ze to malo jest ale jak wszystko ruszy to doloze jeszcze ze dwie swietlowki po 28w.

Na razie to tyle choc w glowie klebi sie jeszcze sporo niejasnosci.

Z gory dziekuje za jakiekolwiek odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sledzik

odpieniacza nie znam sie nie wypowiem

cyrkulacja dokup jeszcze jedna lub dwie bo latwiej jeustawic a jedna stanowczo za malo

grzalka ok

pompa jak do sumpa na obieg za stanowczo za malo

sump warto miec choc z racji wygody ukrycia sprzetu i zwieksza ilosc wody w obiegu co ulatwia utrzymanie parametrow

komin szklany

rewizje lepiej miec aby spac spokojnie:)

choc widzialem szkla bez:(

hydraulike lepiej,, typowo hydrauliczna latwiej dostepne rozne zawory kolanka itp

a po za tym kiepski wymiar zbiornika jak na morskie i czy masz otwory w szkle pod hydraulike? a jak tak to dobierz elementy pod otwory

Edytowane przez sledzik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje bardzo za odpowiedz.

cyrkulacje dokupie, pompe postaram sie wiec wymienic na cos lepszego, ale jak myslisz jaka najlepsza (czy 2000 l/h starczy? ).

rewizje jeszcze przemysle bo to powiekszylo by troche komin, ale sie jeszcze zobaczy.

co do hydrauliki to tak myslalem ale lepiej zapytac.

A czy srednica rur 22mm bedzie odpowiednia na splyw i powrot ?

dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sledzik

zalezy na jaka wysokosc ma pompowac? mysle ze nj 1700 powinna wystarczyc lub 2200l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób sumpa, bo w takim małym zbiorniku niepotrzebnie zawalisz go jeszcze sprzętem a będzie go sporo i bardzo obniżysz tym względy estetyczne. Ja na Twoim miejscu zrobił bym komin zewnętrzny, sam mam wewnętrzny i teraz pluje sobie w twarz, bo z obecna wiedza wybrałbym zewnętrzny, w kominie spływ i rewizja (przyda sie i to bardzo) a poza kominem w innym miejscu powrót, powrót w innym miejscu bo jeżeli masz spływ i powrót w kominie to nie ma idealnego obiegu i łatwiej o powstanie "filmu bakteryjnego" na powierzchni.

Co do hydrauliki na Twoim miejscu wybrałbym tą akwarystyczną. Ja mam spływ i rewizję zrobioną na 25mm, a powrót na 20mm.

Nie wiem co do za odpieniacz, wiec sie nie wypowiem. nie jestem też pewien czy NJ 1000 wystarczy jako obieg, na Twoim miejscu zastosowałem bym minimum 1800, ja mam NJ 2300.

Pozdrawiam

Piotr

no to się napisałem a mnie uprzedzili i napsiali to samo :p

Edytowane przez Pietrek (wyświetl historię edycji)

175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompe przynajmniej 2300 a nawet wiecej jeżeli chcesz mieć powrót w kominie. Nie robiłbym jednak tak a dlaczego to pisze Piotrek. Powrót zrób sobie po 2 stronie i do tego komina nie potrzebujesz a zyzkasz na wydajności pompki oraz na watach. pozdrawiam


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi,

Co do sumpa wiec decyzja jest, bedzie :D

No i teraz ten komin, moze faktycznie zewnetrzny ale jak to zorganizowac, chetnie zobaczyl bym to rozwiazanie u kogos, na jakiej zasadzie dziala i jak najprosciej to zorganizowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro sump będzie, to do komina proponowałbym spływ, rewizję i powrót (sen jest wiele spokojniejszy). Dodaj jeszcze jedną cyrkulację.

Wysłane z mojego MID08 za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co myslicie o takiej alteratywie

mysle ze to moglo by zadzialac, a nie trzeba by wiercic otworow, mozna to ladnie umiescic gdzies w rogu i zamaskowac.

ew. mozna pomyslec zeby gorna czesc zrobic z jakiejs przezroczystej rurki, zeby widziec czy nic sie nie zapycha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie mogę dorzucić ze dwa grosze, rewizja moim zdaniem konieczna. Pierwszy baniak miałem bez rewizji i była mała powódź, na szczęście byłem wtedy w domu. Szerokość 35 cm to trochę mało, w tym pierwszym baniaku miałem 40 cm i ciężko było coś poustawiać. Teraz mam 50 cm i tez szału nie ma. Powodzenia


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiem, ze wiele nie mozna zdzialac z takimi wymiarami ale niestety narazie nic sie w tej kwestii nie zmieni.

i tak mam ciezko zeby przekonac zone, ze sump tez nam jest niezbednie potrzebny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziala na zasadzie naczyń połączonych, czyli coś takiego jak pudełko przelewowe. Bylo opisane gdzieś na forum i wiem że ktoś ma takie rozwiązanie. Musisz piszukac ...pudełko przelewowe bez pudełka... albo coś takiego' nie pamiętam dokładnie.

Wysłane z mojego MID08 za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no wiem, ze wiele nie mozna zdzialac z takimi wymiarami ale niestety narazie nic sie w tej kwestii nie zmieni.

i tak mam ciezko zeby przekonac zone, ze sump tez nam jest niezbednie potrzebny :)

Sumpa pewnie po czasie i tak założysz bo to tylko kwestia czasu.:D Nie jest konieczny bo działaja akwa i bez, ale jest przydatny i funkcjonalny. Ja też nie mialem od początku, teraz mam coś na zasadzie dużego panelu na pudełku z różnicą poziomów, bo nie mogłem zainstalowć pod akwarium ale jako sump sie spisuje bardzo dobrze.

Wysłane z mojego MID08 za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wolalbym z sumpem od razu, ciagle tylko rozwazam najkorzystniejsza metode (chodzi glownie o miejsce w akwarium). I im wiecej czytam tym wiecej watpliwosci :) Ciagle jest jeszcze mozliwosc zrobienia na pudelku przelewowym, sam juz nie wiem.

pudelko chyba troche bezpieczniejsze od takich rur.

Edytowane przez chintz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dlatego wolalbym z sumpem od razu, ciagle tylko rozwazam najkorzystniejsza metode (chodzi glownie o miejsce w akwarium). I im wiecej czytam tym wiecej watpliwosci :) Ciagle jest jeszcze mozliwosc zrobienia na pudelku przelewowym, sam juz nie wiem.

pudelko chyba troche bezpieczniejsze od takich rur.

Dowiedz się ile będzie Cię kosztowało wywiercenie otworów w zrobionym już akwarium i wklejenie komina? A ile pudełko. Ja bym zrobił komin póki jeszcze nie zalane.

Ale myślę że jeżeli się zdecydujesz na instalację zewnętrzną to proponuję pudełko

Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowiedz się ile będzie Cię kosztowało wywiercenie otworów w zrobionym już akwarium i wklejenie komina? A ile pudełko. Ja bym zrobił komin póki jeszcze nie zalane.

Ale myślę że jeżeli się zdecydujesz na instalację zewnętrzną to proponuję pudełko

szczerze to nawet nie wiem gdzie tu w uk szukac kogos kto by sie tego podjal, pytalem w paru sklepach ale oni sie tym nie zajmuja i nie wierca. myslalem zeby zrobic to samemu bo nie wyglada na bardzo skomplikowane ale chyba jednak zostane przy pudelku, mniej roboty a efekt podobny, dzieki za zainteresowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Kolejne pytanie, akwarium juz jakis czas dziala i pomalu zaczynam myslec o ekipie czyszczacej.

Czy ktos moglby mi doradzic co najlepiej wybrac z tej listy:

http://www.ultimater...ad.php?t=588015

to narazie takie luzne przymiarki ale bede wdzieczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ja wybrałbym ślimaki turbo, krewetki czyszczące Lysmata amboinensis, i jeżeli masz piasek to rozgwiazdę piaskową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ja wybrałbym ślimaki turbo, krewetki czyszczące Lysmata amboinensis, i jeżeli masz piasek to rozgwiazdę piaskową.

A wiec juz zakupilem, 4 x turbo, 3 niebieskonogie hermity, 2 czerwononogie hermity i jednego zielonego mithraxa :thumbup:

Wszystkie bardzo aktywne, najbardziej chyba slimaki, robia 24h na dobe :thumbsup:

Krewetka dojdzie w najblizszym czasie (mysle, ze za ok. tydzien, dwa).

A z rozgwiazda sie narazie wstrzymam bo piasek jeszcze za swiezy i raczej nie bedzie miala co jesc.

Dzieki za odpowiedz i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krewetki kup 2. Niestety krewetki w pojedynke sa plochliwe.

Jak jest ich wiecej to czesciej bedziesz je ogladal :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krewetki kup 2. Niestety krewetki w pojedynke sa plochliwe.

Jak jest ich wiecej to czesciej bedziesz je ogladal :-)

no i pewnie tak zrobie, dzieki za rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam witam pana. widze ze wzioles sie juz do roboty, jak juz bedziesz mial to poskladane przeslij foteczki.

co do krewetek to kolega sledzik ma racje nie bierz jednej .

fajnie ze zdecydowales sie na sumpik no i ze zona pozwolila, masz dar przekonywania -chyba wszyscy co maja morskie maja dar przekonywania-


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam witam pana. widze ze wzioles sie juz do roboty, jak juz bedziesz mial to poskladane przeslij foteczki.

co do krewetek to kolega sledzik ma racje nie bierz jednej .

fajnie ze zdecydowales sie na sumpik no i ze zona pozwolila, masz dar przekonywania -chyba wszyscy co maja morskie maja dar przekonywania-

Ano udalo sie i sump tez jest.

I naprawde nie wyobrazam sobie teraz, ze moglo by go nie byc, naprawde ulatwia zycie i oszczedza miejsce w glownym ktorego zawsze jest malo :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.