Skocz do zawartości
darod

Stado błazenków będzie wojna?

Rekomendowane odpowiedzi

witam!!

Od 9 miesięcy mam 3 ocealiarisy różnych wielkości około 6-5-3,5cm, kupione z hodowli w wielkości do 2cm.

do póki euphilie nie podrosły pływały razem, ale jakieś dwa miesiące temu największy zamieszkał w jednej euphili nie wpuszczał żadnego (myślałem że się dobierają kto ma nosić spodnie)

ostatnio zauważyłem że drugi co do wielkości zajął drugą euphilie i też nie chce wpuścić tego malucha, choć ten nie odpuszcza i non-stop tańczy w jego pobliżu.

moje pytania:

1,czy wydać któregoś, jak tak to którego?

2,jakiej przeciętnie wielkości jest błazenek określonej płci podchodzący do tarła?

pozdr..


450L

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Teoretycznie powinny utworzyć harem ale zanim go utworzą to będą się bić. Najlepiej będzie jeśli zostawisz największego i najmniejszego. Wtedy ten duży przejmie dominację nad małym i będzie spokój. Największy zmieni się w samicę a mniejszy będzie samcem.

Jeśli chodzi o wycieranie się to jest bardzo różnie. Najważniejsze jest to żeby posiadać starą samicę - przynajmniej 2- 3 letnią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajechałam dzisiaj do sklepu gdzie maja minimalną ilość zwierzaków morskich i znalazłam ślicznego małego błazenka ocellarisa który miał fajny defekt mianowicie z jednej strony brakowało mu środkowego białego "paseczka". Mam co prawda dobraną parkę ocelarisów mieszkających w ukwiale i zastanawiam się czy zostanie przyjety do stada czy raczej przegoniony. Miałam juz podobną sytuację z czarnym błaznem, żyły obok siebie i jednego dnia BUM... wojna na maxa... Przez niego musiałam kupić małe akwarium w którym mieszka w tej chwili ze swoim ukwiałem, ale... trzeciego ukwiała dla błazna nie mam a i trzecie akwarium mi się nie uśmiecha w razie problemów.

Jak dogadały by sie dwie zebrasomy innego gatunku w jednym akwarium, bardzo podoba mi się scopas, ale jest żółtek i nie wiem czy zgodziłyby się czy raczej nie.

I jeszcze jedno pytanie oglądam na reefshopie babeczki kopiące. Jaka babeczka jest najlepsza do akwarium żeby dobrze przesiewala piasek a zarazem nie robiła bałaganu na maxa. I czy taka babeczka symbiotyczna jak dojdzie do baniaka jest w stanie wywabić ze skał krewetkę pistoletową, bo wiem w której skale żyje, ale czy jest szansa że się spotkają i będą żyć razem?


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój żółtek nie tylko nie tolerował innych zebrasom, ale również innych pokolcy i innych ryb z zółtym kolorem. Załatwił mi nigricansa, centropygę bicolor. Borsuka uratowałem w ostatniej chwili, choć do dzisiaj ma feler z psyche i pływa "podszyty wiatrem".


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój brat po ok 3mies doprowadził do pokoju żółtka i dużego scopasa.

Co jakiś czas wpuszczał oscopasa do żółtka, jak się bili to go przenosił (tak kilka razy) aż doszło do pokoju i nawet Helmon się nie stresuję :queen:


W akwarium co dobre nie dzieje się szybko

Oprócz zakupu sprzętu i zwierzaków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Miałem dziesięć błaznów (małych ok. 2-3 cm) w dużym ukwiale i najmniejszego pozostała dziewiątka zajeździła na śmierć. Film z całą ferajną znajdziesz u mnie na kanale YouTube (link w stopce. Więc nie ma 100% pewności, że ten jeden się zaadoptuje z resztą u Ciebie w zbiorniku. To jest natura tu wszystko jest możliwe (patrz. ad. 2).

Ad. 2. Mam dwie zebrasomy xanturum i trzeciego pokolca "czekoladkę" (nie pamiętam nazwy), marzy mi się jeszcze "żółtek" x 2 - trzy żyją obecnie w zgodzie to dwa nowe też powinny - choć zdania nt. agresywności pokolców względem siebie występujące w opisach na sieci, jednak nie sugerują bytności w baniakach więcej niż jeden.

Ad. 3. Mam 4 babki ("haremik") - zadymę robią 3, bo czwarta to jest symbiotyczna z krewetką pistoletową i żyje sobie w norce z krewetką i jest im razem super. Podejrzewam, że jak się zejdą w akwa to już się nie rozłączą. Moja babeczka symbiotyczna wyprowadza krewetkę szczególnie w nocy na spacer i żerowanie po akwa. Krewetka zawsze jednym czułkiem maca babkę i odbiera od niej sygnały co ma zrobić bo jest niedowidząca. Taka wspaniała symbioza. Tobie powinno się udać.

PS. Poczytaj na forum i w necie. Podejmij decyzję. Nasze potrzeby niestety bardzo często są odmienne od potrzeb naszych podopiecznych. Tyle telegraficznie mam do napisania na podstawie własnych obserwacji baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenek jest prześliczny z tym swoim "defektem" ale chyba już nie będę ryzykować tak jak z Z. Scopas mam coś takiego w zbiorniku, że jedna ryba przejawia agresję a u wszystkich innych nastepuje coś w rodzaju eskalacji agresji w stosunku do wszystkich innych mieszkańców. Był spokój dopóki jeden błazen nie dorósł i jednego dnia nie wygonił mi parki z ukwiała, ale tak je gnębił, że była to walka na śmierć i życie. I wtedy zaczęły się walki pomiędzy chryspiserą a pictochromisem, żółtkiem a chryspiserą, nawet żółtek doktorka przeganiał, boksująca świra dostawała jak się cokolwiek w pobliżu znalazło, a szkarłatna walczyła z czyszczącą. Udało mi się odłowić czarnego błazna i powrócił pokój do naszego słonego królestwa. Więc jeśli jest chociaż cień podejrzeń o nie akceptacje to ja dziękuję, zostanę przy starej obsadzie jedynie babeczkę sobie kupię. Bardzo dziękuje wszystkim :)


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj ze zachowanie ryb zalezy rowniez od wielkosci akwarium. U kolegi widzialem kidys stado 5 Zebrasom flavescens i pare innych pokolcow jakos nie bylo miedzy nimi wojny ale baniak byl bardzo duzy 2500 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie pływały w poprzednim baniaku 3 żółtki i było git ale w ponad 700 l , kupiłem malutkie i wpuściłem razem , zawsze dokładanie ryby wiąże się z agresja poprzednio wpuszczonych,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natalia wracając do Twojego pytania dotyczącego babki i symbiotycznej krewetki. Umieściłem film gdzie moja babka pilnuje krewetki i nadzoruje budowę jamki pod skałą. Można zaobserwować jak krewetka "obmacuje" babkę czułkami, a krewetka odczytuje ruchy ogona i płetwy grzbietowej i dzięki temu wie co ma robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmik rewelacja, uwielbiam Twoje filmiki :clap: znalazłam swojego "pistoleciaka" na reeflexie i niestety nie jest on symbiotyczny z babką, pewnie dlatego siedzi całe życie w skale.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze będzie mały problem z dopuszczaniem Zebrasom.

Dobrym sposobem jest przygaszenie światła, a oprócz tego, jak się światło świeci, pokazywać agresorowi lustro, a w nim odbicie agresora. To może potrwać nawet do kilku dni ale po pewnym czasie się uspokaja. Jeśli chodzi o scopasa, to lepiej wpuścić go jako ostatniego z Zebrasom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmik rewelacja, uwielbiam Twoje filmiki :clap: znalazłam swojego "pistoleciaka" na reeflexie i niestety nie jest on symbiotyczny z babką, pewnie dlatego siedzi całe życie w skale.

Dziękuję, staram się jak mogę. Co do duetu to może i nie jest symbiotyczna z opisu. Jednak u mnie się zachowują jak "Flip" i "Flap" wieczorami za rączkę wychodzą na wyżer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie tematyczne xD: jak duże stado błaznów można mieć w ~150l bo patrząc na reeflexa to 1 góra 2 :p

Edytowane przez snajpa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo małolatów ma za dużo swobody i tyle;]

Ja mam pytanie tematyczne xD: jak duże stado błaznów można mieć w ~150l bo patrząc na reeflexa to 1 góra 2 :p

Witam

Myślę że max dwa, w stadzie mogą pływać :thumbup:


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy mają być tylko błazny ??

Stare zasady mówiły coś o kilku/kilkunastunastu litrach na centymetr ryby, ale nie pamiętam dokładnie.

Błazny to ryby bardzo terytorialne. Jeśli będą dwie i będzie to para to powinno być OK.

Ja miałem kiedyś bardzo długo dość spore dwie (niestety obie samice) i żyły w dwóch końcach akwarium (wtedy było to akwarium 120 x 66 (w tym 16 panel) x 60 wysokość. Chciałem namieszać i stworzyć parki i dodałem jeszcze trzy. Rano była już tylko jedna.

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No to siup :smile_big: Wasze zdrowie......

PS. Nie mogę wklejać linków z You Tube ??????

Edytowane przez strugas (wyświetl historię edycji)

Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy mają być tylko błazny ??

Stare zasady mówiły coś o kilku/kilkunastunastu litrach na centymetr ryby, ale nie pamiętam dokładnie.

Błazny to ryby bardzo terytorialne. Jeśli będą dwie i będzie to para to powinno być OK.

Ja miałem kiedyś bardzo długo dość spore dwie (niestety obie samice) i żyły w dwóch końcach akwarium (wtedy było to akwarium 120 x 66 (w tym 16 panel) x 60 wysokość. Chciałem namieszać i stworzyć parki i dodałem jeszcze trzy. Rano była już tylko jedna.

Pozdrawiam

T

I ukwiał/y ;p

Ostatnio sporo zdjęć błaznów w ukwiałach na forum się przewaliło, to sobie wymyśliłem małe stado:P

Kobieta nawet bardziej przychyla do tej obsady niż do "glutów" jak mi powiedziała ostatnio:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Ryby ukwiałowe odznaczają się silnym terytorializmem i może złościć je obecność innych pobratymców w tym samym akwarium. Niemniej nie ma tu stałych reguł i niektóre mogą być całkiem szczęśliwe razem, kiedy inne zawsze będą walczyć aż do śmiertelnego rozstrzygnięcia. W każdym razie ryby ukwiałowe nie tworzą łąwic w naukowym znaczeniu tego słowa." - cytat z Nick Dakin "Morskie Akwarium" 1996.

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wpuszczone wszystkie razem mogą żyć razem albo się wytłuką. Czyli bomba zegarowa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to nie sa ryby stadne


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale żyją w parach, jak się jedna dobierze wystarczy, resztę będzie można desantować gdzie indziej. No i dlaczego zaleca się kupować je nie parzyście 3,5,etc? Tylko po to żeby się para dobrała?

Luft dzięki za wycinankę ;]

Edytowane przez snajpa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.