Skocz do zawartości
Pietrek

Ecotech VorTech MP10W ES warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mały zbiornik 125 litrów obecnie sa w nim dwa falowniki Koralia evolution 5200 i koralia nano 900

zastanawiam się nad zakupem falownika VorTech MP 10W chciałbym nim zastąpić koralie 5200, trudno mi ustawić w tak małym zbiorniku dobry prąd wody, jednocześnie oba falowniki zabierają sporo miejsca i nie wyglądają najlepiej, moje pytanie brzmi, czy warto w tak małym zbiorniku wydawać tyle kasy na taki falownik, w przyszłości planuje większy zbiornik, ale to raczej odległy termin za 2-3 lata. Wiem, że w większym ten falownik mi się nie przyda, bo będę potrzebował większego, ewentualnie połączę dwa.

Chętnie poznam Wasze uwagi.

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli potrzebujesz falownika do tego akwarium bez możliwości przeniesienia do większego (pewnie i tak nie przeniesiesz bo MP10 obsługuje grubość szyby do 8mm) to wybierz pompę Vortech MP10 bez "W" opcji "W" nie wykorzystasz przy 1 pompie więc nie ma potrzeby wydawać kilkuset $ więcej. z pompy będziesz zadowolony na 100% a znając życie do większego kupisz potem MP40:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę że Vortecha ustawisz tylko prostopadle do szyby.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

Jeżeli potrzebujesz falownika do tego akwarium bez możliwości przeniesienia do większego (pewnie i tak nie przeniesiesz bo MP10 obsługuje grubość szyby do 8mm) to wybierz pompę Vortech MP10 bez "W" opcji "W" nie wykorzystasz przy 1 pompie więc nie ma potrzeby wydawać kilkuset $ więcej. z pompy będziesz zadowolony na 100% a znając życie do większego kupisz potem MP40:)

Ja mam mp10 es i mam szybe 10mm i jest ok, moze sie myle ale jesli masz szklo 8mm to musisz zalozyc specjalna podkladke zeby bylo oki ;) musialbym luknac w instrukcji, ale podkladke mam w pudelku, wiec cos w tym musi byc ;) no chyba ze to dotyczy tylko "w" to sorka za zamieszanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MP10 i MP10W to ten sam silnik. maksymum szyba jaką obsługuje według producenta to 9,5mm, na 10mm też się trzyma ale nie jest to pewne połączenie, moim zdaniem 8mm to max jaki jest bezpieczny dla MP10. Podkładka jest dla szyb cieńszych lub równych 6mm ale podłożona pod silnik przy szybie 8mm totłumi to trochę drgania.

A z innej beczki, uważasz że fakt że pompa dmucha prostopadle do szyby przeszkadza jakoś w ustawieniu przepływu? Moim zdaniem absolutnie nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

U mnie trzyma sie dobrze i nie ma zadnych drgan :) a z podkladka to pewnie masz racje, nie pamietam dokladnie, tak czy inaczej mi dmucha dobrze, jestem zadowolony, ale nie ukrywam ze jeszcze jedna by mi sie przydala na tylna szybe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dmuchania prostopadłego, to tak. W wielu wypadkach przeszkadza. Klasyczną pompę mogę ustawić w rogu szyby i mieć nadmuch na środek skały. A żeby to samo uzyskać vortechem, musiał bym pompę zamocować na środku szyby. mi to by przeszkadzało.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny problem polega tylko na tym że vortech nie jest "klasyczną" pompą. Doskonale to widać na testach porównawczych przeprowadzonych przez tunze. Ruch wody generowany przez te 2 pompy jest skrajnie inny. Tunze i pompy podobne tworzą tunel w którym woda płynie, Vortech rusza wodą w praktycznie całej szerokości akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jedyny problem polega tylko na tym że vortech nie jest "klasyczną" pompą. Doskonale to widać na testach porównawczych przeprowadzonych przez tunze. Ruch wody generowany przez te 2 pompy jest skrajnie inny. Tunze i pompy podobne tworzą tunel w którym woda płynie, Vortech rusza wodą w praktycznie całej szerokości akwarium.

Dokładnie tak jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego myślałem, żeby zostawić małą koralie nano 900 jako dodatkową cyrkulację w ewentualnym "martwych strefach". Czytałem, że efekt fali jaki daje ten falownik zapobiega jednak powstawanie "martwych stref" z którymi mam obecnie problem, zastanawiam się tylko czy w zbiorniku 80x40x40 taki falownik wystarczy? mam oczywiście jeszcze dodatkowa cyrkulację z pompy powrotu z której również wylatuje około 1600l/h (po odliczeniu wszystkich strat). Czy taki falownik jak vortech da sobie radę z SPSami?


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak sie składa że moja MP10W jest właśnie w akwarium 80x40x40:) i SPS'y sa bardzo zadowolone:) dodam że jest to jedyna pompa u mnie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super wielkie dzięki za pomoc :) już nie mam wątpliwości


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zbiornik 60 szerokość 45 głębokość wys 27, jest przyczepiona u mnie 5 cm pod tafla wody na bocznej szybie zaraz przed szyba przednia czyli z boku szyby nie na środku, zauważyłem że przy tej szybie zbiera się syf może to od ustawienia skały, tak jak kiedyś pisałem pompę ustawiam na eco smart NTM lub Short pulse mode (fala)


140l SHALLOW TANK :p 100x55 28h, Vortech MP10 es, Oswietlenie led 80w (*** loccutus),odpieniacz Deltec MCE300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może i prosto dmucha...ale prąd jest tak szeroki...że uaaa...

ja mam 2 x vortech 40...co prawda w większym akwarium....ale zastapiły 5 pomp jvp...przy 5 szt nie byłem zadowolony z cyrkulacji...teraz jestem


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale, uwierz chłopakom na słowo, te pompy sa "dziwne" :) serio, dmucha prosto niby, a woda hula jak w strefie przyboju na rafie :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, wierzę :) Po prostu dopiero się uczę :). Prawidłowa cyrkulacja, to wyższa szkoła jazdy.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to czarna magia i Święty Grall, którego nigdy nie zdobędziemy, każdy kto z tym walczył przyzna mi rację :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli akwarium nie stoi w sypialni a część wewnętrzną będziesz czyścił mniej więcej raz na miesiąc pompa będzie prawie niesłyszalna. Wewnętrzną część pomp vortech trzeba czyścić i to jest gwarancja że pompa będzie pracować ciszej. Na szczęście nie jest to problem bo nie trzeba się bawić z wypinaniem kabli i przeciąganiem ich za akwarium do czyszczenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica pomiędzy MP10W ES a MP10 ES ponieważ na reefshopie nie widzę różnic

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja "W" czyli wireless posiada moduł do łączności bezprzewodowej. Można dzięki niemu łączyć pompy ze sobą synchronizując ich pracę i sterując nimi za pomocą jednego kontrolera ES (EcoSmart). Można też łączyć pompy z lampą Radion XR30 W i np, włączać tryb karmienia przyciskiem na lampie lub synchronizować tryb nocny z czasem pracy lampy Radion XR30W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał - jakie byś dał vortechy do akwarium 70x70x 45 h - biorąc pod uwagę ze powinny być obie na tej samej tylnej szybie ? 2 x mp10es nie wyrobią? Do sps oczywiście...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę to wszystko zależy od tego jak ułożysz skałę, jeśli nie zasłonisz całej tylnej szyby koralami od dołu do góry (a wiem że możesz mieć takie przyrosty ;) ) to 2szt MP10 W ES powinny być idealne. jedyne co to trzeba wtedy zostawić im te przynajmniej 6 cm miejsca między tylną szyba a ścianą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fajnie - miejsce.z tylu to nie problem - problemem są wystające kable po bokach jakich kolwiek pomp więc pomysł żeby ukryć je z tylu

One wtedy powinny działać niezależnie czy pod jednym sterownikiem?

Martwi mnie tylko grubość szyby...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ustawisz skałę na środku jako wyspę to możesz dać pompy żeby chodziły naprzemiennie i wtedy uzyskasz fajne falowanie.

Grubość szyby to max 10mm i to pod warunkiem że przypniesz silnik dołączonym mocowaniem do szyby żeby się nie obsuwał. Mam teraz MP10 przełożone do akwarium z szybą 10mm i spokojnie daje radę tylko trzeba ją zamocować zgodnie z instrukcją.

Działanie pomp niezależnie to w przypadku więcej niż jednej pompy tylko problem bo nie dasz rady ich zsynchronizować w żadnym z trybów.

Lepiej połączyć je w zestaw i potestować ustawienia które najbardziej przypadną do gustu twoim zwierzakom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.