Skocz do zawartości
mati

Zakladam akwarium - POMOCY !! mam pare pytan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Chcialbym na poczatku przyszlego roku malymi kroczkami zalozyc akwarium rafowe. Wymiar akwa to 120x40x40.

Moje pytania

1. Czy wymiary: wysokosc i szerokosc nie sa za male. Wolalbym dluzsze (taka panorama)

2. Czy ma ktos akwarium o podobnych gabarytach, jakich rozwiazan uzyles. Oswietlenie, filtracja, cyrkulacja.

Dzieki za wszystkie wskazowki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zmieniłbym szerokość i wysokość. 50x50 lub jeszcze lepiej 60 głębokości. Co do oświetlenia proponuje 2x150W HQI + 2x54W T5. Kwestie filtracji i cyrkulacji proponuje dobrze przemyśleć. Poszukać na forum. Jest tego sporo, a zdania są różne. Jedne rozwiązania mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Naprawdę trzeba się dobrze zastanowić, a potem opisać i umieścić na forum. Napewno jakaś dobra dusza Ci wytknie ew. blędy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak czyli z mojego 192 l zrobiles 360 a to prawie 2 razy wieksze. Wieksze akwarium bedzie wymagalo wiekszej szafki i niestety wiekszych nakladow finansowych.

Wlasciwie akwarium stanie przy scianie ktora ma ma 166 cm dlugosci wiec mozna poszalec, ale po pierwsze KOSZTY po drugie jestem poczatkujacy w tym temacie, na razie czytam, czytam i zaczynam pytac.

Poczatkowo chcialem akwarium 112 l prawie takie samo jak @smk ale pomyslalem ze zrobie wieksze bo bedzie lepsze dla ryb i nie wzrosnie zbyt duzo cena. Ale 360 l to przesada, nie chce rzucac sie na gleboka wode od razu. Moze kiedys jak juz bede mial swoja chate, na razie mieszkam z rodzicami i jest mi tak dobrze ze nie zamierzamuciekac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

to zmniejsz dlugosc i zwieksz glebokosc. Przy 40 cm nie bedziesz mial glebi.

Jesli sie zdecydujesz na zbiornik juz to wtedy mozna dobrac reszte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kmati!

192 l to juz cos ale 292 to juz wieksze cos. Szafka sie nie przejmuj. Kupisz pare bialych pustakow, skleisz i czyms okryjesz lud wytynkujesz i gotowe w ciagu 2 dni.

Slona woda ma to do siebie, ze mocno skraca optycznie glebokosc akwarium. Jezeli zalezy ci na tym zeby zbytnio nie zwiekszac objetosci to moze dasz sie namowic na akwarium krotsze ale glebsze i wyzsze. Uwazaj tylko zeby lampy nie byly dluzsze niz zbiornik.

Wymiary jakie podal Rebciu maja sens.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kmati: zaloz troche wieksze. dlugosc juz masz dobra, przydaloby sie troche szersze, tak z 50cm.

zrob sobie dokladny kosztorys. zobaczysz, ze przeskok z 180 na 280 litrow jest cenowo nieduzy. bo odpieniacz i tak kupisz taki do 400litorw (beast400, biostar flotor), sol mozesz kupic w promocji po 100 za wiadro itp...swietlowki tez maja podbna cene niezaleznie od dlugosci.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki maj racje. Myslalem, ze zbiornik juz masz, ale jak nie, to zrob co chcesz. Np. 100x50x50 albo 120x60x45 albo... Co do szafki to sie nie przejmuj na plycie meblowej, bez jakich szczegolnych wzmocnien mozesz spokojnie postawic 500kg (sprawdz tylko wytrzymalosc stropu), a zawsze mozesz tez dac do zespawania za grosze stalowy stelaz z katownikow i obudujesz plyta- po co sie bawic w murarza. Ten zbiorniczek z linku ma zdaje sie 120x50x45 lub cos takiego


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz wczesniej napisalem nie mam jeszcze nic (oprocz ZAPALU). To jest wszystko w fazie projektu. W tej chwili mam tylko 166 cm sciany do zagospodarowania, a nawet i tego nie mam bo musze przestawic szafe ale to juz inna bajka.

Chcialbym zeby ten baniaczek przypominal troszke "panorame" wiec jestem sklonny zgodzic sie na wymiar 120x60x45 (nici z panoramy ;( )Trudno

Wiec wymiar akwaria zostaje 120x60x45. Qrcze jak szybko zmienilem zdanie.

Skoro tyle osob pomoglo mi zmienic zdanie co do wymiarow moze znajdzie sie jakas konkretna osoba ktora podpowie co i jak. Czy budowac komin w tym baniaku czy nie ? Qrcze namieszaliscie mi w glowie ale DZIEKI WIELKIE. Musze sobie zrobic nowy kosztorys i przemyslec rozwiazania. POzdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kmati: ja zaczynalem z akwarium bez komina i szybko je zaczalem przerabiac. w akwarium szybko przybywa sprzetu, ktory bedziesz dzial zamaskowac. komin i sump bardzo sie przydaja...druga opcja to wykleic panel.

panel jest napewno tanszy bo nie musisz kleic kominow, sumpa i kupowac wydajnej pompy obiegowej.

mysle, ze pytanie na ktore musisz sobie odpowiedziec to czy to akwairum bedzie "docelowe" czy tymczasowe aby tylko liznac morszczyzny...

jesli to ma byc docelowe to dawaj kominy i sumpa, bedziesz mial przygotowane miejsce na kalkmixer i reaktor...jesli tymczasowe (na powiedzmy rok-dwa) to wklejaj panel.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne,że budować komin i sump. Co do wymiarów to właśnie powierzchnia dna jest ważna czyli jego szerokość. Długość dna proponuję, żebyś dostosował do oświetlenia, zwłaszcza jak robisz akwa na wymiar. Swietlówki mają swoje długości,i jak bedziesz miał akwarium o dł np 115 cm a swietlówka z oprawką ma np 117 to pewnie nie będziesz szczęśliwy

Wysokość akwarium- to ztego co zauważyłam przeważnie jest przynajmniej u grupowiczów od 45 do 60 cm.Przy takich parametrach oświetlenie może być na samych świetlówkach.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak wszystko mi sie pokielbasilo. Zrobilem podstawowy blad myslac ze w wymiarze 120x60x45

60 to wysokosc (gora - dol) moj blad ;(

Teraz juz wiem ze zbiorniczek jaki planuje to 100x60x45

(dl x szer x wys) z kominem. Sump to oczywiscie jasna sprawa. ;)

Planuje oswietlenie swietlowkowe t5 ale zastanawiam sie nad HQI. - i juz wyjasniam

Od dolu chce troszke piasku skaly i jakies miekkie korale. Wiec mysle ze same swietlowki wystarcza. Nie zamierzam (na razie) hodowac bardziej wymagajacych ryb lub korali na poczatek blazenki moze z czasem (wiadomo)

Akwarium jak juz pisalem wczesniej bedzie docelowe. Nie bede go powiekszal chyba ze bede mial swoja chate.

Wielkie dzieki wszystkim za pomoc i wyjasnienia, jeszcze wieksze thx dla @Kwiatek, ktory duzo mi wytlumaczyl i rozjasnil podczas rozmowy na GG

Dla wszystkich - WESOLYCH SWIAT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem kiedys b.okazyjnie (a wlasciwie w bilansie to zostalo za darmo) akwa 120x50x50. Z tym ze bez panelu, komina itp. Cieszylem sie, bo za free i w ogole bardzo miekki i tani start z solniczka.

Z czasem ... przestalem sie tak cieszyc.

Komin i sump okazal sie konieczny.

(plus pare innych "autorskich" przerobek)

Szerokosci akwa niestety, zmienic nie moglem - jest 50cm.

To zupelnie co innego niz 50 cm szerokosci w slodkim.

Jakbym teraz stawial, to bym zrobil szerokosc ok. 70-80cm. (tak, az 80cm).

To zupelnie inna perspektywa obrazu. Im wieksza "glebia obrazu" tym lepiej.

Wysokosci bym nie przekraczal 50 cm. kwestia swiatla.

A co do dlugosci ... tak dlugie (przy zalozeniu szerokosci i wysokosci) na jakie cie stac.

Mi bardzo przeszkadzaly wzmocnienia podluzne po ok. 5 cm na strone, zabieraly przez to ok. 10% powierzchni.

Jakbym robil teraz, to grubsze szklo i bez wzmocnien.

@kmati, swiatlo planujesz T5 39Watt?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ha - znowu ktoś w okolicy z solniczką :-)

Fjnie...

Jestem z Szczecina - mam zbiornik od 2 miesiecy -

Moge podzielić sie z tobą doświadczeniami ... no i szczepkami glonów (zaczeły mi wreszcie rosnąć ) oraz szczepkami korali - napewno xenia , a może innymi....

Poza tym mam do podzielenia się odczynnikami do pełnego Ballinga.

Akwarium mam 120/40/50 + sump + komin itp.

Wpadnij do mnie to dowiesz sie co i jak.

Podstawa to zywa skała - a zbiornik moim zdaniem im wiekszy tym lepszy - właściwie lepiej głębszy a nie szerszy.


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 166 cm szerości do dyspozycji, to bardzo dobra wiadomość. Ja byłem w podobnej sytuacji. Miałem trochę ponad 180 cm. Małżonka uparła się, że chce mieć jakiąś szafkę lub coś podobnego na duperele (wcześniej w tym miejscu stał regał). Więc zrobiłem szafkę pod akwarium na całą długość. Samo akwarium ma 123 cm + obok Szafka 60cm. Całość wygląda niźle, a na dole nie ma problemu z miejscem na cokolwiek.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Jan Rogalski - Mysle ze tak. Swietlowki 39W maja dlugosc 85 cm, wiec beda idealne jzeli chodzi o dlugosc. Bo przy moich 100 cm nie zmieszsze swietlowek 54W bo jak wiadomo maja 115 cm. No ale ja mysle o pokrywie, chyba ze to zly pomysl.

Chcialbym ja zrobic ze skleiki i odpowiednio zabezpieczyc.

Pokrywa tak czy nie?

@mardinus Dzieki za zaproszenie. Na pewno skorzystam, ale to po swietach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Kmati!

"Akwarium jak juz pisalem wczesniej bedzie docelowe. Nie bede go powiekszal chyba ze bede mial swoja chate" - tego to lepiej pisemnie nie podawaj do wiadomosci.... .

A gdyby tak jeszcze z 45 cm zrobic 50 cm wysokosci?

Zobacz: wody do pelna nie nalejesz i na dno tez sypniesz troche podloza i juz ucieknie Ci kilka cm. Te morskie rybki plywaja tyle samo na boki co w gore i w dol. 6 rur T5 x 39W wystarczy tez dla 50cm wysokosci. Tu nie masz zadnych wiekszych kosztow! Na akwa nie kladlbym zadnej pokrywy bo te 6 rur to niezly kaloryfer.

Zastanowilbym sie jeszcze raz nad tym co pisze Piotr (glebia 60-80cm).To naprawde robi wrazenie. Rury maja 85cm to akwa mozesz tez troche skrocic.

Milych rozwazan.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stani a nie lepiej 2xHQI 150 + 2x 39W spokojnie starczy. Po co ladowac 6 rur ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwiatek!

Nie smialem tego zaproponowac zeby nie sploszyc. Ale na pewno lepiej.

W sumie to wielkosc aqua zalezy od tego ile Kmati chce wydac na oswietlenie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... zalezy od tego ile kmati chce wydac na oswietlenie...

oswietlenie ma byc dobre - to chyba jasne, ale przy HQI zmuszacie mnie do wykoanania podwieszanej lampy.

Ma ktos moze jakies zdjecie takiej lampy ? wykonanej samodzielnie? Moze wystarczy kupis zwykla lampe swietlowkowa i odpowienio przerobic dodajac zarniki HQI .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;)

kmati spoko mozesz sobie przyczepic HQI do sciany , albo zbudowac zabudowe taka pokrywe i tez przyczepic do sciany, ale tank musi byc otwarty. Wiszaca lampa to w sumie wypasik ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciana? Lampa podwieszana? Qrcze Wolalbym miec wszystko w jakiejs pokrywie, wszystko ladnie zamaskowane idealnie komponujace sie z szafka i krawedziami obudowy.

No ale kazde rozwiaaznie przemysle. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poogladaj sobie na www.reefcentral.com w czasopismie Reef Keeping zbiorniki miesiaca- jest tam rozwiazan od groma, a co wazniejsze sa liczne zdjecia. HQI tez mozesz sobie w pokrywie wrzucic byle byla dobra wentylacja


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Po kilku ladnych dniach przemyslen, nadszedl czas aby podsumowac i pytac dalej.

Akwarium bedzie 120x50x50 - nie podlega dyskusji !! :)

Oswietlenie 1x150W HQI (ale raczej 2x150W) + 2x54W Arcadia - Marine Blue Actinic T5

Komin, sump oczywiscie TAK

Pytania

1. Czy oswietenie podane wyzej wystarczy ?

2. Jakie zarniki HQI 100000 czy 20000?

3. Oswietlenie nocne - jakie ? diody czy kupic lampe "swiatlo ksiezycowe" ?

3. Srubunki GF 32 splyw i 25 rewizja ?

4. Pompa glowna OR3500 - jaka srednica rury powrotu do akwarium.

5. Zakladajac rewizje fi25 czy w srodku tej rury moge poscic waz z powrotem wody do akwa pozostawiajac tylko kilka mm na rewizje, ale nie rabiac 3 otworu lub powrotu tylem czy bokiem

6. Odpieniacz Beast 400? czy 1200. Obsada korale miekkie i "kilka" rybek - 2 nemo + 4 inne, nie wiem jakie dojda z czasem.

Pewnie 400 juz nie wyrobi.

7 Cyrkulacja.Czy starczy Tunze - Turbelle Stream 6000 ?

od lewej wlot z sumpa po prawej pompa ? Czy dac jeszcze cos mniejszego po przeciwleglej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kmati!!!!!

Super, super!

2x150W HQI 10000K (BLV) + 1x54W Blue tez wystarczy.

A 2 x HQI bo pewnie bedziesz mial w srodku akwa takie poprzeczne wzmocnienie nad ktorym nie zawiesisz lampy.

Nocne oswietlenie nie musi byc ale moze. To cos slabiutkiego, niebieskiego, jest tylko po to, zeby wystraszone czyms ryby wiedzialy gdzie sa.

Rewizja powinna byc tej samej srednicy co splyw. Powrot przez wierzch lub jako 3 rura (w sumie wystarczy 3/4 cala).

Jezeli ten odpieniacz jest dla 400 l to wystarczy.

Stream 6000 l/h + dla odmiany 1500 l/h z drugiej strony akwa i gut.

Gratuluje


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.