Skocz do zawartości
tomorbk

Soloneza czas zacząć

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po długich namysłach, czytaniu forum o co w tym wszystkim chodzi, co i jak pomalutku zbliżam się do uruchomienia swojej pierwszej solniczki. Koncepcji było wiele, zaczęło się od 500l a skończyło tylko na ok. 320 w obiegu, ale to do czasu :) Jako że jest to moje pierwsze, wszelkie rady bardzo mile widziane :)

Akwarium proste, 100x55x45h czeka już na nowa szafkę, powinna przyjechać pod koniec tygodnia mam nadzieję

18092012677

Do tego sump

18092012678

Jako cyrkulacje myślałem nad JVP, Koralia a wyszło jak wyszło :)

18092012679

Kolejną kwestią nad którą się długo zastanawiałem, czytałem i szukałem opinii było oświetlenie, temat rzeka, po rozmowie z mistrzem Gienkiem wspólnym kalkulowaniem z moją miłością :D tworzy się lampa hybryda LED + t5 ze sterowaniem

Co do odpieniacza początkowa koncepcja była trochę inna i jak do tej pory czeka na swoja prace AM Turboflotor 3000Blue ale tu chyba nastąpi zmiana (rozmowy już trwają aczkolwiek porady mile widziane)

18092012682

Będąc w Warszawie postanowiliśmy odwiedzić Acroporę by zobaczyć jak to wszystko pięknie wygląda na żywo... Wycieczka ta zakończyła się nabyciem osmozy :D

18092012680

Do tego wczoraj już profilaktycznie nabyłem w Zabrzu sól IO, spławik do mierzenia zasolenia, czekam na paczkę z TDSem i w weekend dojdzie jeszcze pompa obiegowa.

Na chwilę obecną to by było na tyle wszelkie wskazówki co zmienić, poprawić na co uważać bardzo mile widziane.

Pozdrawiam, Tomek


aquarium1714.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu radzić, jak wszystko książkowo jak Bozia przykazała póki co idzie? :) Brawo :clap:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb został Ci jeden post (!!) sory za offa ;)

a poza tym zapowiada się w porządku, wytrwałości życzę i dużo zdrowia bo zapewne stracisz go podczas pierwszego roku działania zbiornika hehe kasy też

Edytowane przez cromags (wyświetl historię edycji)

Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko bardzo ładnie wygląda na starcie, u mnie identyczny rozmiar akwarium i już myślę, że fajniej jakby było z 65 szerokości :)


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

joopa na większe jeszcze przyjdzie czas, pierw muszę opanować sprawę z takim litrażem aby nie zrobić krzywdy zwierzakom, powiedzcie mi czy kupować filtr przepływowy czy nie ma sensu na początek? Potrzebuje jeszcze grzałkę pytanie jakiej firmy byłaby dobra?


aquarium1714.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej 1 filterek powinieneś mieć na rowę


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nad tym filtrem się zastanowić będę musiał... Skałę brać z działającego baniaka czy lepiej kupić ze sklepu?


aquarium1714.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej z działającego baniaka, szybsze dojrzewanie i mniej niespodzianek.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej z działającego baniaka, szybsze dojrzewanie i mniej niespodzianek.

ale skala w baniaku traci swoje włąścwości. Ponoć świeża to świeża a dojrzewanie i tak będzie.


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na świeżej skale (z sklepu) jest dużo martwych zwieząt bo nie każdy czyma skałę w super warunkach z oswietleniem itd. skała w baniaku musi się odgazować i zasiedlić życiem na nowo, sam transport skały do naszych sklepów też zostawia dużo do życzenia :). A w działającym baniaku już masz skałę odgazowaną i z żyjątkami:)

To moje zdanie są różne szkoły.

Edytowane przez Kaktus (wyświetl historię edycji)

5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek czyli w okresie dojrzewania będziesz przedewszystkim potrzebował testów NO2, NO3 , PO4(fosforany) no a potem cała reszta pH , KH , magnez i wapń . Bakterie - hm... ja stosuje Prodibio-Biodigest , ale zapewne u innych kolegów sprawdzają się bakterie innego producenta . Jeżeli chodzi o skałe to wziąłbym osobiście z dojrzałego - funkcjonującego zbiornika razem z wodą(oczywiście gdyby była taka możliwość)..


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te bakterie sa w ampułkach, sprzedaja je na sztuki czy musze całą paczke? Jestem w Warszawie przejechałbym się do Acropory..


aquarium1714.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te bakterie sa w ampułkach, sprzedaja je na sztuki czy musze całą paczke? Jestem w Warszawie przejechałbym się do Acropory..

biodigest jest w ampułkach i większość sklepów sprzedaje go również na sztuki.


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile ich kupić?


aquarium1714.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wiem że jest jakis Darek i podobno mieszka niedaleko mnie ale nie mam żadnych namiarów na niego...


aquarium1714.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wiem że jest jakis Darek i podobno mieszka niedaleko mnie ale nie mam żadnych namiarów na niego...

Na forum jest opcja użytkownicy . Wejdz tam sobie , następnie wyszukiwanie zaawansowane gdzie w opcji "skąd" - wpisujesz Rybnik i pokazują Ci się użytkownicy z Twojego miasta . Następnie klikasz na profil danego delikwenta i w profilu masz opcje wyślij wiadomość prywatną.

W ten sposób spróbuj nawiązać kontakt...


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszła i obiegówka, szafka już gotowa tylko musze odebrac :)

23092012687[1]


aquarium1714.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dziś szafka przyjechała, wszystko wstępnie poukładane pod ustawianie hydrauliki...

25092012689


aquarium1714.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć tak sobie patrzę i się zastanawiam. Czy ta szafka jest jakoś wzmocniona? Ma jakiś stelaż? Z doświadczenia wiem że, płyta wiurowa bardzo nie lubi wody a i ciężar jej szkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaża nie ma a co do płyt nie są to wiórowe


aquarium1714.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypadaloby zrobic mala aktualizacje i przyjac krytyke na klate :D zalozenie bylo proste, duzo przestrzeni dla ryb i sporo miejsca na piasek dla rozgwiazd i kryjowek dla reszty po zalaniu i zasoleniu akwarium ruszylem z dojrzewaniem zdj sredniawa robione z tabletu.. ogolnie jest 30kg zywej skaly i 16kg piasku.. jakos sie to buja choc troszke kombinuje z cyrkulacja jeszcze.. obecnie zestaw pod tymczasowym swiatelkiem wyglada tak..

664855 480015755372872 1932317358 O

i w tym miejscu chcialbym podziekowac Sebastkowi i tomaszowi za pomoc :) jak bedzie okazja odwdziecze sie osobiscie :)


aquarium1714.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.