Jump to content

T.TOM.T

Klubowicz
 • Content Count

  503
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Imię
  Tomasz
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  TYCHY
 • Akwarium
  850

Recent Profile Visitors

2119 profile views
 1. dzięki Mariusz za podzielenie sie swoimi doświadczeniami z kometką ..... .... może jeszcze KTOŚ ... COŚ ...??
 2. w "opisach sklepów" również czytałem że w jej menu znajdują się krewetki ... jednak zastanawiam się o jakie gatunki krewetek może chodzić ? ... czy może duże sztuki krewetek czyszczących /amboinensis czy debelius/ - byłyby bezpieczne ?
 3. Bardzo dawno nie było wątku opisującego tą rybcie... , a jako że jestem zainteresowany zakupem proszę o jakieś informacje/ spostrzeżenia dot. tego gatunku . Kto ma tą rybke ... ? , czy jest problematyczna z przyjmowaniem pokarmów ? , czy może "wysypuje" ją tak jak niektóre pokolce kiedy sie zestresują ? , czy ryba jest aktywna w ciągu calego dnia i pływa po całym akwa - czy może chowa sie w skalach i podziwianie jej jest bardzo ograniczone ?
 4. na wszystkich fotkach masz rhodactisy...
 5. T.TOM.T

  Murena

  Murena którą mam obecnie /chyba już 5-6 lat/ - nie poluje na współlokatorów , oprócz dużych pokolcy , mam tez drobnice: anthiasy , 2 pary błazenków , hexatenie , jakieś nieduże centropygi i kilka krewetek - przez te lata kiedy jest murena tylko jeden raz zniknął błazenek /jednak nie mam żadnej pewności czy czasami nie wpadł do komina , albo nie wyskoczył i nie "suszy się" gdzieś za akwarium/ . Moja murena , tak jak piszesz -w ciągu dnia nie pływa po całym zbiorniku - wystawia tylko pysk ze skały , natomiast jest to mądry zwierzak bo w momencie gdy podchodze bardzo blisko szyby to ryba wychyla się ze swojej kryjówki z pyskiem zwróconym w kierunku szyby - "żebrząc" o jedzenie . W nocy natomiast jest bardziej aktywna - ponieważ często rano musze podnosić pozrzucane duże korale /żadna inna ryba w moim akwa nie dałaby rady pozrzucać naprawde ciężkich skałek , z sps-ów mam biedną monti digitate - która nie może urosnąć za bardzo "w góre" , bo w nocy murena swoim cielskiem regularnie ją łamie . Wcześniej miałem murene wstążkową /białą/ - niestety , znalazła droge ucieczki z akwa. i po 2 latach się z nią pożegnałem . Wstążkowa była już aktywna praktycznie codziennie - jakąś godzinke przed zgaszeniem światła , i pływała wtedy po całym zbiorniku . Niestety nie potrafiła prosić o jedzenie jak echidna .
 6. T.TOM.T

  Murena

  Akwarium dla mureny musi być "spore" , pozatym dużo skały aby mogła sie ukryć / w przypadku mureny same proste - skalne filary nie wystarczą / . Najpopularniejszą niewielką mureną jest chyba Rhinomuraena quaesita /murena wstążkowa /- chociaż jest dosyć długaaa , to jej ciało "cienkie" /grubości może palca kciuka/ i nie żre tyle co inne dostępne w sprzedaży większe gatunki - dla których oprócz odpowiednio dużo miejsca w zbiorniku , trzeba mieć bardzo "wydolny" odpieniacz /filtracje/ - gdyż ryby te mają duży apetyt , a co za tym idzie wydalają dużo odchodów syfiąc wode . Ja od paru lat mam sztuke "echidna polyzona" super zwierzak , chociaż rybsko ma już teraz chyba ze 60 - 70cm , a ciało ma 3x szersze-grubsze od mureny wstążkowej .Mam tego zwierza w akwa 200cm długim - gdzie w obiegu jest ok. 1000 litrów. Więc kolego , jeżeli planujesz zakładać solniczke 200-300 litrów ... to zdecydowanie odpuśc sobie mureny . Mureny rosną bardzo szybko , więc nawet jeśli kupisz mały egzemplarz - to już po paru miesiącach będziesz miał kilkudziesięcio centymetrową rybe z coraz większym apetytem - potrzebującą dużo miejsca. zdjęcie kiepskiej jakości , ale tak na szybko nie mam możliwości zrobienia lepszego
 7. Ależ oczywiście że rybki, które są "największym producentem niepożądanej organiki" wpuszczamy w dalszym etapie .... ale autorowi tematu chyba chodziło ogólnie kiedy i jakie życie wprowadzać na początku do nowego baniaka .
 8. sorki masz racje z tą matematyką .... poczekaj jeszcze z tydzień , bo przy tak 'świeżutkim" systemie to naprawde nie można przywiązywać sie i odnosić do wyników Twoich testów... za jakiś tydzień eeewentualnie mógłbyś wpuścić jakies ślimaki , potem dopiero kraby , wężowidła i na końcu z ekipy czyszczącej krewetki . No chyba że co jest niewykluczone za pare dni pojawi sie w Twojej wodzie NO2 i potem amoniak .
 9. helllloooo... kolego , a ile tej swieżej wody ? /z Twojego opisu naprawde niewiele można wywnioskować ! / 50 czy 500 litrów ?? - bo jak sobie pewnie zdajesz sprawe to zasadnicza różnica .... /czy lejesz jakieś bakterie ??/ tak czy inaczej tydzień czasu to moim zdaniem nawet dla tak "odpornych" zwierzaków jak slimaki czy kraby to za krótko ....
 10. Tydzień to za krótki okres aby jakiekolwiek parametry brać poważnie pod uwage ..../prawdopodobnie w Twoim akwa dopiero zaczyna się cykl azotowy .... więc nie za bardzo mozna się sugerować takimi wskazaniami testów / .... no , a ile tej wody miałeś ze starego zbiornika a ile "świeżej" ??
 11. .....zalalem ponad połowę żywej wody i około 10kg żywej skały, reszta 30kg suchej ożywionej, we wcześniejszy czekałem około miesiąca ale startowalem na sucho, obecnie no 2 i nh3 wynosi 0 dosyć zagmatwałeś opis startu swojego akwa.... /prawie jak "Nasz Rząd" nie za bardzo mozna sie zorientować ... kiedy ? , co ? ,i jak ? / ...nie za bardzo można się zorientować kiedy zalewałeś zbiornik i na "czym" w końcu startowałeś ?
 12. w planowanej obsadzie masz chrysiptere paraseme - zastanów sie jeszcze nad tym wyborem /te garbiki pomimo że są rybkami niewielkich rozmiarów / są bardzo terytorialne i dosyć agresywne wobec innych ryb .
 13. T.TOM.T

  wymiana świetlówek

  Przy takiej zmianie świetlówek którą planujesz - również będziesz miał zdecydowanie za "bialo" ... Ja osobiście zamieniłbym jedną coral plus , albo purple na actinicę .
 14. a kiedy "zalewałeś" akwarium ? , i jaką masz obsade koralowców ? .... bo jeżeli to świeży zbiornik to dozowanie tego typu "specyfików" nie ma za bardzo sensu .
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.