Skocz do zawartości
mariusz_s

Filtr glonowy jakie oświetlenie - w planie diodowe na Cree.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planuję przerobić mojego sumpa. Wstawiając 3 dodatkowe szyby chcę wydzielić w sumpie komorę pod filtr glonowy.

Same glony już mam, jadnak sump posiada tylko 2 komory: małą spływu i reszta sumpa to odpieniacz i pompa obiegu. W takim układzie glony czasem dostają się do pompy obiegu i ją blokują.

Komora dla filtra glonowego miała by wymiaty 21cm wysokość, 29cm szerokość, 19cm głębokość.

Jako oświetwietlenie planuję diody Cree. Coś mi tam z byłych projektów zostało (takie tam moduły 4x3W XP-G biały ciepły). Stąd moje pytanie. Jaką moc oświetlenia użyć. W sumie mam do dyspozycji 3 moduły.

Za porady z góry dziękuję.

pozdrawiam,

Mariusz


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz kolega lesztom robił sobie zgrabne lampki do refugium. Na pewno Tobie coś doradzi.


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mariusz,

Miałem już takie rozwiązanie w sumpie (komora na glony) i nie byłem zadowolony, ponieważ glony wapienne rosły wszędzie (również wewnątrz odpienieniacza), ze względu na oświetlenie.

Najlepiej sprawdza się dodatkowy zbiornik (możliwie jak największy), który w każdej chwili możesz odciąć od głównego obiegu. Zrobił tak Piotr Noa, Michał, ja oraz widziałem takie rozwiązanie u Agaty.

Co do oświetlenia to Agata oświetla swoje glony ledami, pozostali świetlówkami z castoramy za 6,50zł.

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Jacku.

Niestety miejsca w szafce pod akwarium jest na styk. Wchodzi sump i zbiornik na dolewkę. Widziałem Agaty akwarium i refugium. Poraziła mnie ilość światła jaka oświetla filtr glonowy. oraz miejsca jakie ma w szafce pod akwarium.

Ja natomiast muszę podzielić sumpa. Właśnie wstawiłęm szyby. Teraz testuję oświetlenie.

Na razie mam 2 x 12W w diodach LED. W razie potrzeby mogę szybko dołożyć kolejny moduł 12W.

Obecnie testuję moduły o temperaturze barwowej 3800K. Jednak już jadą do mnie o temperaturze 6500K.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, my też na początku trzymaliśmy glony w sumpie, ale szybko zrezygnowaliśmy, bo (tak jak mówi Jacek) odpieniacz zarastał.

Może spróbuj chociaż zrobić jakąś osłonę odpieniacza, żeby na niego nie padało światło, czy to ledowe czy świetlówki.


700 litrów wody - a ile zabawy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ścianka pomiędzy odpieniaczem, a komorą z glonami będzie z nieprzeźroczystego akrylu. Tylko muszę trochę na to poczekać. Lampa ma być jak najbliżej powierzchni wody, tak by jej efektywność była największa i nie oświetlała calości sumpa.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, potęga glonów tkwi w ich ilości. Ja dostawiłem dodatkowe 200ltr wypełnione glonami i udaje udaje utrzymywać PO4 na poziomie 0.1, a miałem 0,3-04. Wychodzi na to, że mam ich za mało aby dojść do magicznego zera.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.