Skocz do zawartości
Gość edi

pudełko przelewowe- pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość edi

witam.

mam już prawie gotowy zestaw do odpalenia, akwa bez komina więc jest PUDEŁKO PRZELEWOWE, które nie daje mi spokoju- a mianowicie, zalana podłoga. a więc pytania

- w jaki sposób może dojść do zapowietrzania się pudełka i jak tego unikać. i. czy może się nagle zapowietrzyć?

- i jeszcze to rozwiązanie ze zdjęcia, tam ten wężyk służący do odpowietrzania jest zalany? (pytanie głównie do autora zdjęcia, temat z targowiska, wiec pytam tutaj)

http://nano-reef.pl/topic/49304-metis-crp-2x100w-na-gwarancji/

witam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takowe pudełko - i raczej szybko się nie zapowietrza, dzieje się to tylko wtedy kiedy spada poziom wody w akwarium - więc zalecane pilnowanie poziomu wody i bedzie ok. Wazne tez zeby tak obliczyć wielkość komory z pompą powrotną w sumpie aby nawet jak pudełko się zapowietrzy i niebędzie odbierało wody to całość wpompowanej wody do akwarium nie spowoduje przelania.

Wężyk ja mam zakończony zaworkiem i nie musi być w wodzie.


5540_5615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciąg wody zasysany przez pudełko może czasem powodować zasysanie bombelków powietrza które zostając w pudełku zmniejszają jego przepustowość co może spowodować przelanie akwa, jeśli spływ z niego jest dobrze wyregulowany to nie powinny zasysać się bombelki a wężykiem odpowietrzamy to co zassało się przypadkowo czasami można połączyć wężyk z pompą do dozowania by odciągała powietrze za nas. jeśli coś źle napisałem proszę mnie poprawić.


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanurzony wężyk odpowietrzający nie spowoduje zapowietrzenia pudełka w przypadku rozszczelnienia zaworu na tym wężyku.

Pudełko zapowietrza się powoli, do wnętrza wpadają bąble powietrza zmieszane z wodą i zbierają się w najwyższym punkcie odwróconego "u". Zwykle wystarcza odciągnięcie powietrza raz na kilka tygodni. Szybkie zapowietrzenie jest możliwe tylko przy grubszej awarii, np. puszczenia kleju na łączeniu, pęknięcia albo uszkodzenia mocowania przewodu odpowietrzającego.

Jak chcesz się zabezpieczyć przed większą powodzią, to podłącz obiegówkę pod zawór pływakowy odcinający obieg przy zbyt wysokim poziomie wody w głównym zbiorniku. Ew. zostaw taki zapas objętości nad lustrem wody, żeby zmieściła się tam cała woda z komory pompy obiegowej-wtedy co najwyżej obiegówka wyłączy się lub w ostateczności spali, zależnie od zabezpieczenia. Ten drugi sposób nie zadziała, jak będziesz miał automatyczną dolewkę (wtedy pompa poda wodę ze swojej komory+cały zapas wody z dolewki).

Edytowane przez kapuhy (wyświetl historię edycji)

ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość edi

wielkie dzieki, za konkretne odpowiedzi. A powiem szczerze że miałem zamiar ciąć sklejone akwa pod komin zewnętrzny, szyba 8mm. tak teoretycznie, robił już to ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki, za konkretne odpowiedzi. A powiem szczerze że miałem zamiar ciąć sklejone akwa pod komin zewnętrzny, szyba 8mm. tak teoretycznie, robił już to ktoś?

Były takie projekty, ktoś nawet wycinał pasek z tyłu akwarium pod komin, ale to ryzykowne narażanie na osłabienie i pęknięcie szyby. Bezpieczniejszymi pomysłami okazało się doklejanie pasków w koło akwa i wklejenie komina zewnętrznego w wybranym miejscu. Jeśli chcesz zobaczyć jak działa pudełko to zapraszam do mnie.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam pytaie od siebie. Czy przy pudełku stosuje się zawór na spływie i czy ma znaczenie, czy będzie on zamontowany zaraz pod pudełkiem, czy na końcu rury spustowej w sumpie? Od 3 tygodni próbuję wyregulować spływ i jak na razie żadne kombinacje mi nie pomogły. Cel: oczywiście cichy spływ bez siorpania i bąbli w sumpie. Dodam, że pudełko bez rewizji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość edi

@ethanhunt- a masz zrobione durso? albo co takiego, podobno się sprawdza. http://www.reefmania.pl/maggie-muffler-zrob-go-sam-1349

@kmirko- dzieki bardzo za zaproszenie :smiling: zobaczyć Twoje cudo na żywo,super. napewno chciałbym wpaść jeszcze przed uruchomieniem swojego,zobaczyć jeszcze co i jak.(myśle że do 2 tyg się wyrobie) a z tym spływem już nie kombinuje, bo mam już to pudełko a jeśli działa jak należy to dam spokój pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.