Skocz do zawartości
Darek S

Niskie pH - jak utrzymac wysokie?

Rekomendowane odpowiedzi

W moim baniaczku wszystko zyje, ale mam problem stały - niskie pH.

Raniutko jest ok 7,5 a wieczorem przed zgaszeniem HQI ok 7,8. W porywach czasem osiąga 8,0

Wszystko mierzone testami kolorymetrycznymi (Salifert) - mogą byc mało dokładne, ale aż tyle chyba nie.

Czy sztucznie utrzymujecie swoje 8,2 czy lejąc jakieś bufory - jakie i ile? Czy tez samo się utrzymuje.

Wiem że u mnie reaktor troche obniża, przed nim było max 8,0 no ale wapń ....

Jakieś rady ?

Akwa 200 l + sump 70. Cyrkulacja w miarę OK - w akwa 2xMaxiJet 1000 + Aquaszut 600 = 2600 l/h

Pompa głowna OR 2500 też coś daje w końcu.

???????

Ze Świątecznymi pozdrowieniami dla wszystkich- Darek S


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem byłby mixer , zwłaszcza że zastosowałeś reaktor, który dodatkowo obniża ph.

Ph 7.5 to ryzykowny poziom. Nie możesz dopuszczać aby spadało do takiego poziomu. Doraznie możesz wydłużyć czas świecenia lamp , zwiększyc cyrkulację lub zmniejszyć wyciek z reaktora ale na dłuższą metę bez mixera sie nie obędzie.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam też mixer, zapomniałem napisać ..

W akwa w miare czysto, w sumpie tez nic sie specjalnie nie odkłada. Troche brudu w ceramice, ale wyczyszcze to po swietach.

Przez to niskie pH pewnie nie chca rosnąc glony wapienne na sciankach a tak je lubie ;)

Przed chwila zmierzylem jest ok 7,7-7,8

NH4-zero

NO2-zero

NO3-zero

PO4-zero

Ryb 4 niewielkie

wysokie kH - ok 14-15

Ca++ - ok 460-480

HQI - 9 godz (chyba godzinke dodam)

Aktynika ok 14 godz

Woda optycznie bardzo czysta, żarnik nowiutki AM 13000K


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darek S - mierzysz salifertem pH i możesz coś odczytać? Ja z tego testu bardziej wróżyłem sobie pH, a wróżyłem sobie całkiem optymistycznie, bo zawsze ok. 7,7-8,0 z tendencją na 8,0 ;). W końcu odpuściłem całkiem bo wróżenie mnie nie chwyta ;) Może faktycznie test do bani, albo po prostu błąd odczytu, to znaczy źle wróżysz ;)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze byc ph niskie w zbiorniku mimo tego ze lejemy wode wapienna z mixera.Ten sam problem mialem.Tylko u mnie wieksze wachniecia pH mialem miedzy w dzien 8.2 a w nocy spadalo do 7.8 Lalem i lalem wode z mixera i nic pH w nocy spadalo mierzone ph metrem.Az do momentu kiedy o 3 w nocy siedzialem przed akwarium i otworzylem okno .I co sie stalo oczywiscie ph odrazu zaczelo rosnac w przeciagu kilku min i musialem zmniejszyc wyciek z mixera .Dlatego tez za maly ruch powietrza przy powierzchni akwarium lub tez w sumpie jest bardzo niekorzystny.

U mnie jest to przyczyna spadajacego pH juz kilka razy tak robilem ze zamykalem okno a ph w dol lecialo otwieralem to ph roslo dlatego teraz caly czas mam otwarte.

Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie pomyślałem sobie że zwieksze ruch w sumpie i na powierzchni. Akwa mam obudowane całe wiec nie bardzo sie wymienia powietrze - tzn malo swobodnie. Tu upatruje troche przyczyn. Za dużo CO2 w powietrzu chyba

Masz otwarte okno w pokoju? teraz zimą ?

Pokoj z akwarium nie ma drzwi, wiec powietrza powinno byc duzo, ale tak jak napisalem moze byc mala wymiana gazowa - podzialam tu cos.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie występuje brak tlenu w pokoju, a i ruchu zarówno w sumpie, jak i zbiornikach dużo, żadnych zamkniętych przestrzeni.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja od kilku tygodni uzywam aragonitu i genielnie mi pomogl z PH. mialem caly czas Ph na poziomie rano 7.6 wieczorem 7.8, teraz trzyma mi sie stabilnie na 8.0. ogolnie ten specyfik to ciekawa alternatywa do kalkwasser, podbija wapn, magnez, jeszcze kilka innych pierwiastkow, nie trzeba dozowac kropelkowo i mozna lac kiedy sie chce, nie tylko w nocy. jedyny minus jaki na razie zaobserwowalem - po dodaniu woda robi sie mleczna i trwa okolo 30 minut zanim sie wyklaruje. ale ja leje to wieczorem po powrocie z roboty wiec mnie to nie razi

caribseaaragamilk.jpg


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za preparat? Jaka firma , jaka nazwa handlowa i mniej wiecej ile kosztuje, jaka wydajnosc

Nigdzie nie moge tego namierzyc - w zadnym sklepie netowym

Testem innym zmierze, ale nie dziś :) - pewnie po świetach, ale malo prawdopodobne by sie duzo mylil, bo kranowka ma dosc stabilne 7,4 a to jest tylko troche bardziej zielonkawe a kolory dobrze odrozniam(daltonista nie jestem) wiec pomylka nie moze byc duza.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiec firma to CaribSea, jest to produkt naturalny, zadna chemia, leje sie go okolo 1 kropla na 7.5 - 10 litrow wody dziennie, butla ma 450 ml wiec starcza na dosc dlugo, kosztuje okolo 15 - 18 euro i nie mam pojecia czy jest juz do kupienia w PL, trzeba by z Przemkiem pogadac czy nie bedzie sprowadzal. mozna stosowac razem z reaktorem


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darek S, sprobuj na poczatek podlaczyc dluzszy waz zasysajacy powietrze do odpieniacza i wystawic go za okno. No i zmien te testy, nigdy z nich nic innego nie moglem odczytac poza 7,7;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam problem co kolega Darek S. Akwarium zabudowane, reaktor, mikser, a ph bardzo niskie (noc 8,7 - dzień 8,8). Tylko, że u mnie glony wapienne rosną jak szalone. Cała tylna ściana zarośnięta.

Pomiar ph za pomocą miernika Lajon 120.

Wyciągnąłem z odpieniacza wężyk na zewnątrz, ale bez zmian. Zaczynam podejrzewać, że elektroda pH jest do niczego.

Korale chyba się już przyzwyczaiły, gdzyż się pompują i rosną.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co zlego widzicie w ph 8 ? ja od poczatku istnienia baniaka jechalem na ph 7.6 - 7.8 i wszystko mi roslo, dopiero teraz, po prawie roku udalo mi sie podbic ph do 8 ale nie widze zadnej roznicy w rozroscie glonow czy otwieraniu sie korali. ryby tez jak plywaly na 7.6 tak plywaja i teraz


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eltom - ile- 8,7 czy 7,8 .

wężyk siedzi i tak za akwa, bo siorbał, więc go przedłużyłem metr i przestało. Za okno nie wystawie bo mam plastiki i tak przygniata że odpieniacz praktycznie staje :)

Poprawiłem cyrkulację na razie w sumpie - tzn załadowałem głowicę do jednej większej komory, coby ładnie mieszało. Teraz akwarium obsługuje łącznie 8 roznych pomp.

Odsunałem trochę zasłonke od kratki wentylacyjnej by nie przysłaniała i rano pH jest troche wyższe niż zwykle. Zobaczymy po południu. Jak dobije bez problemów do 8,0 - 8,1 to jestem w domku.

Nie chce na razie za bardzo wydłużać światła HQI

@Wildtom - nic nie widzimy złego w 8,0 a w 7,6. Gdyby to 8,0 było stale to OK.

Zauważ że w oceanie jest ok 8,3 z wahaniami, więc do tego są zwierzaczki przyzwyczajone. Jest takie pwiedzonko że "ludzie oświęcim przeżyli" ale jak się da trzeba naśladować parametry naturalne. Mi tez wszystko rośnie, no poza małymi problemami z seriatoporą, która rośnie i sie próbuje rozkrzaczac, ale od dołu trochę zanika tkanka


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mysle ze twoj test na ph jest niedokladny, sila zeczy ph w tanku wzrosnie przy wysokim kh, ja mialem problem z ph gdy stosowalem wode wapienna, leczylem sutek a nie przyczyne, ph wzroslo ale i tak spdalalo do swego nieskiego poziomu 7.7 - 7.8, zrezygnowlaem z wody wapiennej i pozostlem tylko przy reaktorze, utrzymuje Ca 460-480 kh 10-11, i przy takich wartosciach wapnia i kh mam ph w nocy 8.2 w dzin 8.4, niestety na ph skada sie wiele skladnikow, jak juz wspomnialem Ca kh jak i magnez oraz wielke innych pierwistkow, niestety tych pozsotalych nie minitoruje :), podaje co tydzien zestaw pierwiastkow sladowych firmy kent ktore byc moze rekompensuja ubytki i pomagaja unormowac ph :)

pozdrawiam


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc po gruntownym przewietrzeniu mieszkania :), i innych zabiegach mam w tej chwili (godz 14,30) pH ok 8,0 - tym samym testem saliferta. Jak zakupie inny to zmierze, bo nie mam miernika pH :)

Z ciekawości zmierzyłem RO w baniaku do dolewki - baaaardzo niskie pH Salifert nie łapie- nabrało CO2 z powietrza ile wlezie.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzenie pH wody RO mija się z celem ze względu na bardzo niską pojemność buforową (łopatologicznie, nawet niewielka ilość słabego kwasu lub zasady powoduje znaczną zmianę pH) i nie przkełąda się ten pomiar na pH po dodaniu do baniaka gdzie masz wodę o stosunkowo dużej pojemności buforowej


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A napowietrzanie wody ro ma sens ? Nie podniesie to ph ?

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

hm ja zakupilem kiedys taki miernik firmy Aquariums ale dali do kalibracji plyn PH 6.864, wsadzilem sonde skalibrowalem go przy temperaturze 25 c do PH 6.86 i w dzien pokazuje mi ze mam w chwili obecnej PH 7.57 i teraz pytanie czy w dobrym plynie go skalibrowalem czy musze kupic jakis inny plyn do PH 7 czy PH 9 czy jakis inny ? I czy wartosc PH 7.57 przy skalibrowaniu na plynie PH 6.864 to dobry wynik ?

Jeszcze jedno mam pytanie czy wiatraki dmuchajace w tafle wody maja wplyw na PH ?

Edytowane przez SunRose (wyświetl historię edycji)

SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Napowietrzanie wody RO będzie miało wpływ na pH wody RO. Woda osmotyczna powinna mieć pH 7 ale jej pH spada po wystawieniu na działanie powietrza. W powietrzu jest bowiem dwutlenek węgla, który po rozpuszczeniu w wodzie tworzy kwas węglowy...

Jeżeli skalibrowałeś tak jak napisałeś to pomiar powinien [mniej więcej] odpowiadać rzeczywistości. Wynik nie jest jednak "dobry" bo pH jest o wiele za niskie. Skala pH jest skala logarytmiczną i zmiana pH od 7,6 do 8

Wiatraki "dmuchające" w taflę wody mają wpływ na pH. Ten wpływ nie jest jednak zbyt duży. Znacznie ważniejsze jest to żeby tafla wody była czysta - bez warstwy bakteryjnej.Żeby pomieszczenie w którym jest akwarium było dobrze wietrzone. Duży wpływ na pH ma także odpieniacz. Najważniejsze jest jednak to żeby woda miała odpowiednią pojemność buforową...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm ok, a teraz takie pytanie czy podnoszenie KH bedzie mialo wplyw na PH ? I czy KH=PH ? W mniejszym lub wiekszym stopniu ?


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie obecnie na wodzie kranowej PH spadło im do wartości 7,0 , wcześniej było to 7,8.

Nie wiem czym mają to spowodowane.

Ale po zrobieniu RO i dodaniu soli mam jedynie 7,7 PH.

Pytanie, jak podnieść je, by ryby i korale miały dalej swoje 8,0 - 8,2 PH, które miały wcześniej (gorgonia mi się przy obecnym PH 7,8 nie chce otwierać)

Moje szkło to 42 litry wody, świecę około 8-9h dziennie.

NO3 = 0

PO4 = 0

PH = 7,8

Zasolenie = 1025 (mierzone salimetrem spławikowym)

temp. 25,5 stopnia celcjusza

Proponowano mi próbę z użyciem sody oczyszczonej, ale nie wiem ile i jak podać, by nie zaszkodzić :p


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz kh bo jak zaczniesz kombinowac z soda to kh poleci przeciez do gory.

Pozdrawiam mobilnie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety, nie mam testów na kH , dziś je postaram się dokupić w zoologicznym :p

Dlatego właśnie wolę się doradzić, co zrobić by podnieść ewentualnie pH :)

@EDIT :

niestety, ani jeden, ani drugi zoologiczny nie posiadają testów, nawet na pH.

bardzo dziwne, zwłaszcza że jeden ma bardzo dużo akwarystyki słodkowodnej.

Jakaś porada jak podnieść bezpiecznie pH ?

To co, próbować z sodą oczyszczoną ? Jeżeli tak, to w jakiej ilości ?

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.