Skocz do zawartości
DeeCann

Zamówienie na zabezpieczenie przed przelaniem pudełka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako, że elektronik ze mnie jak z koziej d... trąba mam pytanie czy któryś z forumowiczów podjąłby się ot takiego zamówienia, a przy okazji daje pomysł pod weryfikacje bo może się okazać, że koło wymyśliłem i funkcjonuje coś takiego.

1. pierwsza linia obrony przed zapowietrzeniem pudełka: czujnik poziomu wody podłączony pod pompkę odpowietrzającą ( ktoś na forum już o tym pisał )

2. druga linia obrony: wyłączenie pompy obiegowej,

Czyli 1,5 cm ponad normalnym poziomem wody 1 czujnik próbuje odpowietrzyć pudełko (załącza pompkę odpowietrzającą). W przypadku powodzenia cieszymy się. Jeśli nie, druga linia obrony 3cm powyżej poziomu wyłącza obieg i po baletach.

Czyli magiczne pudełeczko do którego podłączam pompę obiegową i zasilacz od pompki odpowietrzającej z dwoma czujnikami.

Dlaczego tak ? Chodząca pompka odpowietrzająca on stop mi się nie widzi no bo i po co. Załączyć ja jak zajdzie taka potrzeba. Pudełeczko na razie działa ale (reef octopus) licho nie śpi.

Jeżeli pomysł jest do bani to poproszę o konstruktywną krytykę, jeśli coś w tym jest to sugestie mile widziane. Oczywiście nie szukam instytucji non-profit :)

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno rozmyslalem nad podlaczeniem pompki dozujacej, wlaczanej na kilka minut na dobe. To by wystarczylo, zeby wyciagnac z pudelka cale nagromadzone powietrze. Tez nie wiem, czy to by zdalo egzamin.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumiem to wystarczy układ jak w dolewce automatycznej z 2 czujnikami.

Nie do końca bo z tego co wiem te układy maja jedno gniazdo dla pompy dozującej i jeden czujnik to gniazdo włącza a drugi wyłącza. Ja potrzebuje dwa czujniki z dwoma niezależnie podłączonymi urządzeniami.


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tak czy siak można taki układ zmontować bez większego problemu.

Rozumiem że czujniki to maja być pływaki i są umieszczane w sumpie?

Edytowane przez morswin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tak czy siak można taki układ zmontować bez większego problemu.

Rozumiem że czujniki to maja być pływaki i są umieszczane w sumpie?

Czujniki muszą być w baniaku bo badany w nim poziom daje 100% pewności że coś jest nie halo ... z sumpem i poziomem wody w komorze powrotu bywa różnie, dodając do tego czujnik który będzie dolewke robił ... za dużo zmiennych.

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś dodać od siebie to :

Przez przypadek sam popełniłem pudełko przelewowe i całkiem nie chcący pomyliłem wymiary.

Co wyszło ? Pudełko z tym że miejsce gdzie przelewa się woda z akwa jest bardzo wysokie.Pewnego dnia próbowałem zapowietrzyć pudełeczko i nic.Część środkowa wypełniona była w połowie wodą i powietrzem a przepływ był niezmienny.Dodam że w najwyższym miejscu jest zaworek do odpowietrzania,ale nie używany :)

Tak więc całkiem przez przypadek wyszedł świetnie działający nieforemny twór.

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DeeCann,

jaka pompke odpowietrzajaca masz na mysli ? Pytam powaznie, bo niedlugo bede zmienial panele i akwa bedzie przez ten czas w wannie. Bylem glupi ze uwierzylem w jeden plywak. Ubezpieczalnie placi, ale roboty i nerwow obecnie mam wiecej niz na jakims zjezdzie Morszczakow. :rant:

W nastepnej wersji, pudlo przelewowe tez zabezpiecze dwoma plywakami. Mi chodzi o pudlo miedzy szczepkarium i sumpem na jednej wysokosci, ale przelala dolewka.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwsze testy pójdzie pompka od spryskiwaczy. Tanie, ciche, i na 12v. Co z tego wyjdzie to zobaczymy i będziemy kombinować dalej.

Piszesz, że przelała ci dolewka, ale to masz elektrozawór ? Za bardzo nie wiem co zabezpieczać mają pływaki :p

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pływak załącza dolewkę i wyłącza przy właściwym poziomie wody, drugi pływak jest wyżej nad lustrem wody i odcina pompę w przypadku zacięcia pierwszego. Elektrozawór nie jest potrzebny do powodzi, wystarczy kilkadziesiąt litrów z baniaka do dolewki i efekt może być podobny.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ... ale toż to zwykła dolewka chociażby aquamedica na dwóch pływakach i do tego jakieś inne zabezpieczenie "własne" chyba już niepotrzebne.

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze ja coś wtrącę :)

1) sprawa, jak jest dobrze zaprojektowany sump to zbiornik nie powinien przelać, ponieważ ilość wody w komorze z pompą obiegową powinna być mniejsza niż wejdzie do zbiornika

2) można zabezpieczyć przed przegrzaniem pompy, czyli na niski poziom wody w komorze z pompą obiegową

3) przed przelaniem dolewki, dobrze się zabezpieczyć 2 pływakami, dodatkowo musisz brać pod uwagę że jak dolewasz wodę pompką do spryskiwaczy, to że poziom w zbiorniku z wodą RO/DI musi być niżej niż miejsce gdzie wlewasz wodę, po to by grawitacja nie przelała więcej wody niż trzeba..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze ja coś wtrącę :)

1) sprawa, jak jest dobrze zaprojektowany sump to zbiornik nie powinien przelać, ponieważ ilość wody w komorze z pompą obiegową powinna być mniejsza niż wejdzie do zbiornika.

Masz racje ale trzeba pamiętać o automatycznej dolewce która może ten poziom w krytycznej chwili podnosić. Hipotetycznie.

2) można zabezpieczyć przed przegrzaniem pompy, czyli na niski poziom wody w komorze z pompą obiegową

Także masz rację. Ale tutaj już mówimy o wyłączeniu obiegu. Ja chcę jeszcze mieć możliwość "dania szansy" odpowietrzenia. Na chwile obecna łatwiej mi będzie to zrobić bezpośrednio w baniaku "widząc" poziom lustra wody. Badanie poziomu wody w sumpie jest trochę badaniem "na odległość". Ale nie zaszkodzi tez tak spróbować.

3) przed przelaniem dolewki, dobrze się zabezpieczyć 2 pływakami, dodatkowo musisz brać pod uwagę że jak dolewasz wodę pompką do spryskiwaczy, to że poziom w zbiorniku z wodą RO/DI musi być niżej niż miejsce gdzie wlewasz wodę, po to by grawitacja nie przelała więcej wody niż trzeba..

Pompka do spryskiwaczy ma być do odpowietrzenia boxa przelewowego :p

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.