Skocz do zawartości
Gość sledzik

dodatkowe refungium

Rekomendowane odpowiedzi

Gość sledzik

hej, jako ze sump maly i miejsca starczylo tylko na dwie komory to od pewnego czasu mysle o dolozeie do sumpa minisumpa, Posiadam male akwarium o wymiarach 36/15/26h.Chcialbym w to wlanczyc w oieg za pomoca ururki i malej pompki ok 400l.h. dolozyc oswietlenie wpakowac roche spagetti, i tu pytane czy to bedziedzialac i poprawiac,zbijac parametry? czy szkoda zachodu bo tak mala powierzchniachdowlana nic nie zmieni? posze o porade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiało ! Ja mam podobnej wielkości refugium (34x29x15h). Ktoś powie, że za mało, ja powiem, że warto. Glony u mnie rozrastają się bardzo bardzo, robie przycinki. Nie sprawdzam regularnie parametrów wody ale wszystko żyje, plag brak, ostatnio badane NO i fosforany wykazały wynik zero ( salifert ).

Pomyśl jak połączysz to z głównym sumpem. Jak woda będzie wpadać do refugium ?

Jako oświetlenie poleciłbym Ci T5 8W, będzie akurat pasować. Pompke zastosowałbym troche mocniejsza.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sledzik

planuje szkielko postawic obok sumpa aby wyruwnac poziomy wody i za pomoca ururki podlanczyc w obieg a za pomoca wymienionej pompki wylewac wode zpowrotem do sumpa uda sie?

kosmid moge na ciebie liczyc co do glonow:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sledzik

no bylo by lepiej ale ogranicza mnie miejscie szawce,, wysokosc,,wiec tylko ustawienie obok sumpa wchodzi w gre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śledzik, narysuj Twój pomysł. Nie widze tego. Glony nie ma problemu, zapomoge wpłacasz i robie przycinke :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sledzik

rysowac nie umiem ale woda bedzie wyprowadzana tak jak premierro wyprowadzal wode do sumpa:) nie wemjak to sie pisze overpipe:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już wiem o co kaman tylko czy Ty zmieścisz ten przelew bo to troche miejsca zajmuje :)

Nie lepiej wywiercić otwór i wkleić przelot ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, właśnie odpaliłem swoje w sumpie. Nie żebym się wymądrzał, ale:

- im wolniejszy przepływ - tym lepszy

- im większa powierzchnia - tym lepiej - głębokość - niekoniecznie - większe straty światła - czyli płaskie naczynie lepsze od głębokiego.

- oświetlenie - glony nie są tak wymagające jak rośliny (ogólnie), ale do naszych celów najlepiej oświetlać je świetlówkami przeznaczonym do roślin.

Refugium nie może być miejscem, gdzie będzie odkładał się detrytus.

Aby refugium było samodzielnym reduktorem związków azotu i fosforu, winno mieć objętość, co najmniej porównywalną ze zbiornikiem głównym. Jako dodatkowy element filtracji - może byc mniejsze - zawsze coś pochłonie.

Z tym że, jest to dodatkowe akwarium, żyjące, więc jeśli padnie nam - oberwie i zbiornik główny.

Ja swoje zrobiłem, ponieważ glony w zbiorniku mi się rozrosły, a szkoda było wywalać - azot ładnie zbijały. A mam podobne do Waszego (znaczy małe :) ).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sledzik

nie wywierce otworu w dziala sumpie:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz stosować over pipe - to jest, z tego co kojarzę surogat komina/pudełka przelewowego. Ty, jeśli będziesz miał ten sam poziom cieczy, w obu zbiornikach, możesz zastosować zwykłą "U-rurkę" . Tak, jak dawniej w filtrach zewnętrznych. Resztę zrobi fizyka.

Pamiętaj tylko, żeby dać duży przelot. No i dosyć wysoko pompę - na wypadek, gdyby rurka się zapowietrzyła, Inaczej pompa wyssie całą wodę i glony padną.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sledzik

o to mi wlasnie chodzi, teraz pytanie czy oddzielic pompe jakas przegroda? z czego zrobic ururke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rurkę ja bym zrobił z hydrauliki dostępnej np. w rybce oparł bym się na jednym kolanku 90 stopni po środku i dwu 45 po bokach, dało by to u-rurkę z ostrym wierzchołkiem, tam bym wywiercił otwór i wkleił jakiś zaworek do odpowietrzania (wężyk i duża strzykawka do wyciągania powietrza). Przelot bym zrobił nawet na 25-32 mm. Choć tu są różne szkoły - jedni twierdzą że przy małym przelocie i silnej pompie małe ilości powietrza będą same wylatywały - ale łatwiej o zatkanie. Ja bym zrobił układ dwu lub nawet trzech rurek - zawsze któraś zadziała. Ale może niech ocenią to praktycy.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sledzik

mowisz ze tyle bedzie potrzebne:) ja myslalem na jedna rorka 25 wygienta na cieplo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można i tak, ale do gięcia na ciepło, wsyp do środka piasek - inaczej Ci się może wklęsnąć. Ale jak byś miał ostry wierzchołek, zbierało by się tam powietrze i łatwiej było by odpowietrzyć :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sledzik

a co z życia byś polecił? jakieś podłoże? jak to wygląda u ciebie od strony technicznej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.