Skocz do zawartości
Tynio

Panel filtracyjny i odpieniacz i zdjęcia z zalania

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć dzis akwarium przechodzi testy szczelności jutro bedzie montowane oświetlenie (prawdopodobni)

a pojutrze zaczne zalewa powoli

Tylko mam jedno (a może nawet kilka) pytanie.

Tu macie zdjecie akwarium od tyłu

1144-panel 144l.jpg

dzie dać najlepiej odpieniacz ??

Mam mini flotora , komora 1 czy 2 ??

w komorze 4 bedzie pompa powrotna

a 3 dam refugium czy mozę dac cos innego ??

do tego refugium dać jakieś podłoze czy mozę dać ze 1-2 kg skałki i do tego kilka glonów ??

napiście będe wdzięczny (moje zwierzaki też)

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miniflotor najlepiej w 2 komorze. Nie ma tam skokow wysokosci poziomu wody i jest przeplyw dobry pod odpienkiem. jakie wymiary ma to akwa? Co do refugium to sa specjalne podloza wlasnie z mysla o filtrach glonowych. Jezeli chcesz taki zastosoawac. Ja planuje zrobic w refugium male plenum. Nie bedzie pelnilo jakiejs znaczacen roli filtracyjnej. Bardziej eksperymentalnie. Z mysla o przyszlym baniaku.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w trzeciej komorze daj sobie niska przegrode gdyby ewentualne podlorze nie przedostawalo sie do pompy powrotnej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taka moja rada mysle ze dobra !!!popelnilem blad w wyrazie podloze sorki:D:D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu rafał ma racje bo, niestety podłoże tak czy siak w tym wypadku będzie powoli przepływać do komory z pompą..:/ Tylko jak dasz tam jakąś przegrode to strasznie zmniejszy się przepływ....więc nie wiem jak z tym LS.

Pozdrawiam.


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszecie bedzie tam coś w styli przegrody jednak nie bedzie to miało więcej niż 1 cm a czemu

By włąsnie nie zmniejszyc przepływu.

A i jeszcze bedzie to około 4-5 cm od tej przegrody

Będzie tam troszkę skłay (1-2 kg) a do skłąy glony przyczepione

Zastanawiam się czy nie dać jeszcze jakiejś gąbki na koniec by włąsnie nie syfiło się

na 100% bąbka będzie przed odpieniaczem i bedzie czyszczona przybajniej 2x w tygodniu

Zapomniałem dopisać

To w pierwszej komorze dać grzałkę (chyba najlepiej bo bedzie widać czy grzeje (i czy poprawnie działa)

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tynio, moim zdaniem zrobiłeś błąd. Jeżli pompę powrotną włożysz do komory 4, to poziom wody będzie opadał nie tylko w komorze 4, ale także i 3 no i do pewnego stopnia w 2. Poziom wody w panelu nie będzie tak wysoki jak w tym teście szczelności. Pompa wyrzuci cześć wodu do głównego baniaka i zanim ona wróci podniesie poziom wody w akwarium. A to oznacza niższy poziom w panelu, w 4 i 3 komorze (w 3 będzie refugium i tam powinno być jak najwięcej wody).

1123-2.jpg

W ten sposób będziesz miał stały poziom wody w komorze z odpieniaczem, a w wyniku działania pompki poziom wody opadać będzie jedynie w komorze z pompką. Masz także rozwiązany problem z podłożem w refugium i nie zmniejszysz przepływu:D

Czujnik poziomu wody umieścisz w komorze ostatniej z pompką, a dolewki możesz robić do komory z refugium. Grzałkę umieść w pierwszej komorze. Odpieniacz w drugiej.

Oczywiście, to jest jedynie mój punkt widzenia:) Więc nie traktuj tego jako ostatecznej mądrości:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Amphiprion :

Tynio, moim zdaniem zrobiłeś błąd. Jeżli pompę powrotną włożysz do komory 4, ...

Masz rację że tak bedzie.

Jednak nie jest to błąd , ja juz takie akwarium kupiłem teraz tylko poddam lekkiej modyfikacji i to wszystko bedzie.

To że poziom bedzie spadać tam gdzie miał być refugium

myślałem że bez znaczenia jest.

Wcześniej były tam biobale , po rozmowie z innymi grupowiczami odradzono mi dawać tam "kulki"

Moze jakos to bedzie , trzeba tez pamietać że w ostatniej komoże może być bardzo duze wachanie (nie będe mieć jszcze automatycznego uzupełnainia wody.

Ta 3 komora pomoże mi utrzumać w miarę równy poziom

(w sumie 3 i 4komora bedzie mieć 19L (około)

a komora 4 ma tylko 4,5-5,2 L

przy parowaniu dziennym 1-2L to już bedzie spore wachanie a przy łacznej 3 i 4 komoże daje tylko 2-3 cm

Zastanawiam sie też jakie dac tam oświetlenie czy 8W starczy czy lepiej dac odrazu 24W a moze cos pośredniego ?? 15W - ale to juz chyba sam jakos rozwiąze

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tynio, w takim wypadku wszytsko jest wporządku:) Zanim zainwestujesz w automat do uzupełniania wody, to faktycznie da ci mniejsze wahania poziomu. Osobiście zazdroszczę ci tego refugium, małe, ale zawsze to refugium:) A tem odopieniaczyk juz kupiłeś? Bo ja za jakiś miesiąc -- góra dwa będe sprzedawał Miniflotora z pompką powietrza Elite 803...

Powodzenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Amphiprion :

@Tynio, w takim wypadku wszytsko jest wporządku:)...A tem odopieniaczyk juz kupiłeś? Bo ja za jakiś miesiąc -- góra dwa będe sprzedawał Miniflotora z pompką powietrza Elite 803...

Powodzenia:)

Odpieniacz mam wszystko mam tylko brak ASUW (Automatycznego Systemu Uzupełniania Wody )

A napisz jak ta pompeczka Hagena sie spisuje ??

chicha jest.

Muszę kupić coś do teho miniflotora myślałem o pompce Sera ale jeszcze zobacze.

Już mam zalane akwarium

Troszkę byłem przestraszony że sie przeleje ale juz jest wszystko OK :)

Tu jest kilka zdjec

1144-161_6108.jpg1144-161_6109.jpg1144-161_6110.jpg1144-161_6112.jpg1144-161_6113.jpg

JA to nazwałem " Wielki bękit" w porónaniu to tej małej sadzawnik na dole :)

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie na temat,

ale jak tak patrze na fotki zalanego akwa to az przyspiesze prace w swoim :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda bombowo:)

Pompka Elite jest OKROPNIE GŁOSNA:( Ale z tego co wiem, to żadna pompka powietrza o wydajności do 200 l/h nie jest cicha...Odpieniacz na niej pracuje bardzo dobrze (jak na miniflotora:)) Pompka jest w szafce pod akwarium, owinięta cztery razy grubą gąbką tapicerską, ale nadal ją słychać, buczy jak traktor, nawet nad matą biturmiczną (czy jakoś tak) się zastanawiałem. Nie wiem, może dwie pompki o mniejszej mocy sprzęgnięte razem będą cichsze...

No chyba, że po prostu dać mniejszą pompkę i olać zalecenia producenta:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: czy pompka powietrza nie powinna stac powyzej poziomu wody?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

POwinna, ale ja zastosowałem zaworek który przepouszcza tylko w jedną stronę, więc nic złego się nie stanie, ot:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Primo: Tynio jakie wymiary ma to akwa?

Secundo: Na dniach bede skladal zamowienie na zbiorniczek i zastanawiam sie wlasnie jak rozplanowac panel filtracyjny. Akwarium ma miec (razem z panelem) 60x40x40, czyli panel bedzie mial wymiary 60x10x40. Jakies sugestie jak rozplanowac ew. przegrody? Myslalem zeby wstepnie nie robic zadnych, ale czy poziom wody w panelu nie bedzie podlegal zbyt duzym wachaniom?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba aż się prosi żeby skorzystać z gotowego rozwiązania

http://www.nano-reef.pl/page.php?id=5


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki rah. Na pewno sie przyda :)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tylko, żeby wkleić na przelew prawdziwy grzebień z prowadnicą, jak ma AquaMedic, bo to element służący i do regulacji poziomu i początkowo często trzeba go wyciągać, żeby szczoteczką wyczyścić z glonów nitkowatych i innych brudów.

P.S.

Sorry Tynio, że ci tu z innym tematem się wcinam.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

@ ocelocik

Tak jak podawałem prze GG (podam na forum)

Akwarium ma wymiary 80x45x40 wysokość

Panel ma szerokość 11 cm

przegrody w panelu

1 - 11 cm

2 - 11 cm

3 - 41-41,5 cm

4 - 14 cm

Jak byś jeszcze miał pytania to pytaj (jak będe coś wiedziec to powiem lub napiszę)

co do kolegi

@ rah

Wcinasz się ale nie dla zabawy tylko by komuś doradzić.

Mi to nigdy nie przeszkadzało i nie przeszkadza - najwazniejsze by była dyskusja na temat akwarystyki a nie lanie wody o pierdołach (do tego jest inny dział)

Wiec mi to nie przeszkadza , a moze kiedys właśnie jakis nowy bedzie czytał to co napisałem i znajdzie informację o grzebieniu , która pomoze mu zaplanować akwarium :)

Tynio

Pozdrawiam i życze zdrowego i szczęśliwego nowego roku oraz by wszystko ładnie i zdrowo rosło (nie tylko w akwarium )


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tynio - widzę, że przelew zrobiłeś dosyć wąski, co powoduje duże spiętrzanie wody na grzebieniu. Musisz albo zmienić pompę na mniejszej wydajności, albo zrobić sobie inny grzebień do prowadnicy, np. z płyty spienionej o wyższych zębach i może lekko większych przerwach. Inaczej gwarantuję, że co niektóre rybki wypłyną z akwa :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu OT :)

Dzieki za pomoc. Sporo nad tym panelem myslalem, ale kladac sie spac wykoncypowalem, ze w sumie po co mi panel? :) I tak nie mialem w planach filtrow glonowych ani refugium, wiec chyba zrezygnuje z pomyslu panela. Zainwestuje chyba w BiostarFlotora i zamiast 72l + 24panel bedzie 96l akwarium. Chociaz co chwile wpadaja mi do glowy rozne dziwne pomysly wiec moze sie jeszcze zmieni ;D


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I właśnie o to chodzi. Przemyśleć wszystkie propozycje, pomysły. Pozmieniać plany, aż ustalisz ostateczną wersję akwarium i sprzętu. I jak już wszystko zaplanujesz i będziesz wiedział, że to właśnie to.... to jeszcze raz wszystko poddaj krytyce i przemyśl....i zmień lub zostaw, jeśli wszystko wygląda ok i dopiero wtedy kompletuj sprzęt :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rah :

@Tynio - widzę, że przelew zrobiłeś dosyć wąski, co powoduje duże spiętrzanie wody na grzebieniu. Musisz albo zmienić pompę na mniejszej wydajności, albo zrobić sobie inny grzebień do prowadnicy, np. z płyty spienionej o wyższych zębach i może lekko większych przerwach. Inaczej gwarantuję, że co niektóre rybki wypłyną z akwa :)

Co do spietrzania sie wody to fakt :)

ja jak włączyłem pompe na maxa to prawie sie woda przelała z akwarium do pokoju.

Jednak tylko lekko sie przelewa powyżej grzebienia więcej wody leje sie przez grzebień.

Myśle że troszke te grzebyczki spiłuje po bokach i bedzie wiecej sie lało

wiec ryby nie maja szans na przedostanie sie do panela.

Pompe mam New Jet 1200 (ma regulacje od 400 do 1200)

Pompa chodziła na maxa przez 24H i nic sie nie przelało (dałem tam kulki ze steropianu- takie wieksze)

Są też inne popy cyrkulacujne - Maxi-jet PH 1200 oraz PF 1000 Aqua Medica

Jak narazie myśle że starczy ale mysle że dodam jeszcze coś małego (500-700) pod skałke by wywiewało syfki.

Jak masz jeszcze jakieś sugestje to pisz lub piszczie wszystcy

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.