Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A więc zaczynamy. W przenośni i dosłownie. Od dłuższego czasu chodziło za mną akwarium morskie. Cudna kolorystyka, mnogość życia i pewna elitarność sprawiły, że i ja postanowiłem takie mieć.

Od pewnego czasu zbieram informacje i buduję swoją wiedzę, ale im więcej czytam, tym mam wrażenie, wiem mniej J.

Przechodząc jednak do meritum. Planuję docelowo Piko rafę z ładnymi miękkimi koralami, aczkolwiek bez zwierzątek typu Palythoa i jej podobnych trucicieli. Chcę by było ładnie, ale bezpiecznie.

Życie do akwarium planują wprowadzać powoli, raz ze względu na utrzymanie właściwych parametrów, a dwa finanse. Stąd też nazwa tematu, trochę pokręcona ale… na razie jestem na etapie pierwszym czyli Water Only.

Baniak to Cocoon 7 firmy Aquatic Nature. Bardzo ładny z zaokrąglonymi rogami z przodu, dzięki czemu prezentuje się całkiem fajnie. Ma 45cm długości 30 szerokości i 32 wysokości. I fajnie, mała rybka przewidziana w przyszłości będzie miała troszkę miejsca do pływania.

Do tego filtr FZN-3, 2x Aquael Decolight Marine, grzałka Eheim Jager 50W i Tunze 6015. Niestety falownik mnie denerwuje, bo miał być cichy, a jest... uciążliwy.

Planuję częstą aktualizację, na pewno przy każdej ciekawszej zmianie. Jednocześnie jestem otwarty na wszelkie rady i sugestie. Pozdrawiam wszystkich!

post-15497-0-62618700-1349688042_thumb.jpg

Dzień 5. Stan zmętnienia wody się utrzymuje. Trochę obawiam się, czy wszystko okej. Jutro chcę jechać po skałę, więc wezmę próbkę wody ze sobą, wolę sprawdzić w sklepie parametry, niż narażać moje nowe życie na niebezpieczeństwo. Przy okazji muszę kupić nową grzałkę, bo stara szaleje. Albo grzeje wodę do 23 stopni, albo 27 i to bez możliwości ustawienia czegoś po środku. Na dodatek załącza się dopiero, jak temperatura spadnie o 3 stopnie. Piszę dziś chaotycznie, nie wyspałem się... Ciągle myślę o nowym akwarium :/

Dzień 6. Do baniaka zawitały 4 kg żywej skały i 4 kg żywego piasku. W sumie myślałem, że taki zestaw wyprze znacznie więcej wody, a tu zonk. Muszę dorabiać solanki. Jak zacznie coś być widać, pojawią się zdjęcia.

Dzień 7. Dzisiaj skała nabrała sensowny kształt. Wczoraj nie było jak ustawiać, bo piach zrobił z wody mleko. Dzisiaj wszystko zostało złożone w jedną bryłę. Mi się podoba J Ciekawa rzecz, po wrzuceniu skały i piachu, wzrosło zasolenie z1022 do 1028. Pewnie zrobiłem głupotę, bo rozcieńczyłem wodą RO, i znowu mam 1022. Wymyśliłem sobie, że co tydzień w sobotę, będę wrzucał aktualne zdjęcie. Więc jutro wieczorem się zapewne pojawi.

Dzień 8. Zgodnie z obietnicą, dziś kolejne zdjęcia. Ale najpierw do rzeczy. Nareszcie woda jest klarowna, cyrkulator nie robi już z piaskiem pieprzniku, zasolenie powolutku się podnosi. Spodobał mi się pomysł z oświetleniem nocnym. Niestety jestem chory, więc wypad do sklepu odpada. Poszukałem więc w domu trochę rzeczy które mogę wykorzystać. Z zakrętki pudełka z kremem, folii aluminiowej i dwóch diod z „tuningowych” spryskiwaczy szyb (dostałem kiedyś w prezencie) zrobiłem całkiem ciekawą lampkę. Jako że, akwarium mam przykryte szybą, moją lampkę mogę swobodnie umiejscowić tam, gdzie ją potrzebuję. Ciągle poszukuję jakichś śladów życia.Wiem, że za wcześnie, ale się łudzę. Odkryłem, że moja skała ma siwe włosy, kilka sztuk. Krótkie, bezwładnie ruszane prądem wody o długości 1-3cm. No i chyba Homotrema Rubrum. Zresztą zobaczcie na zdjęciach.

post-15497-0-21245500-1350157133_thumb.jpgpost-15497-0-78231300-1350157133_thumb.jpgpost-15497-0-41254100-1350157134_thumb.jpgpost-15497-0-12369300-1350157135_thumb.jpg

Dzień 9. Dzisiaj pojawiła się pierwsza rurówka. Mała, ok. 1 cm ale i tak cieszy. Do tego okazało się, że wczoraj coś pokręciłem z formatowaniem tekstu i nie dało się czytać tego posta bo zamiast polskich znaków, były jakieś krzaki.

Dzień 10. Dzisiaj pojawiły się pierwsze zielone nitki. Skała wygląda jakby miała zarost. Fantastyczne jest to, że codziennie znajduję coś nowego. Więc z niecierpliwością czekam, co zastanę jutro.

Dzień 11. Nic ciekawego się nie dzieje. Zielone nitki rosną, a na powierzchni pływa trochę białego osadu. Mam nadzieję, że tak ma być.

Dzień 12. Przestawiłem trochę skałę, by było więcej miejsca z przodu. Rurówka się schowała :/

Dzień 15. Glonów coraz więcej. Do tego dochodzą okrzemki, ale glony wapienne też niczego sobie. Dziś w kupiłem Purigen, Microbe Lifr Special Blend, i testy. NO3 Saliferta i PO4 pomocniczo Zoolka. Wiem, ten Zoolek to ponoć kiszka, ale i tak da jakieś rozeznanie, w którą stronę akwa podąża. Moje wycieczki do sklepu zwykle mają dziwaczny przebieg. Planuję, że pojadę do Aqua-Świata na zakupy, a potem i tak wszystko kupuję w Aquario. To chyba jakaś klątwa :)

Edytowane przez Świrek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że światła zdecydowanie za mało, małą cyrkulację też bym dołożył.

Ale bardziej mnie interesuje "...Planuję częstą aktualizację, na pewno przy każdej ciekawszej zmianie..."

co masz na myśli? bo mam nadzieję że chodzi Ci posty na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o częstych aktualizacjach, miałem na myśli prowadzenie tematu w formie bloga, a nie częstą zmianę obsady ;) Co do światełka, to myślałem nad Decolightem 6500K, bo podoba mi się cieplejsza barwa, ale obawiam się trochę, czy dodatkowe widmo nie spowoduje więcej szkód niż pożytku. Natomiast cyrkulacja to 1800 z Tunzy i 1200 z filtra a w razie czego dołożę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
myślałem nad Decolightem 6500K

Jest idealny... na przyśpieszony porost glonów. To nie Tobie ma się światło podobać, tylko hodowanemu życiu...

Edytowane przez Radek Ch (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lacmar, dzięki za linka, ale clou tematu jest już niedostępne. Radek Ch, właśnie glonów się obawiałem. Jednak pomysł na łączenie różnych świetlówek wziąłem z prezentacji "Zakładanie i Prowadzenie Akwarium Morskiego" Maciej Harańczyk - spotkanie TSA Oceanarium Gdyńskie 08.2006. Problemem mojego akwarium są wymiary. Mało co da się zamontować, co nie kosztuje majątku. Przykładowo lampka Dennerle Nano Marinus 36W to ponad 400zł! Zapewne skończy to się jakimś DIY :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A cyrkulatorem się na razie nie martw. niech pochodzi w baniaku parę dni i się dotrze, i wyciszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Echh... Jeszcze nie mam skały a woda mętnieje. W sobotę robiłem solankę z soli Instant Ocean i była bardzo klarowna. Niestety jest coraz większa mgiełka. Wyłączyłem cyrkulator, może pomoże :) W czwartek chcę moczyć kamienie (LR) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę bardziej doświadczonych kolegów, o opinię, czy wszystko jest okej. Dodatkowo, czy jest sens, żeby prosić jakiegoś kolegę z okolicy o trochę wody z podmianki. Dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 17. Moja skała chyba zaczyna dojrzewać. Staje się coraz brzydsza, brązowa z zielonymi nitkami. Okazało się, że moje szkiełko zamieszkuje całkiem długi mieszkaniec. Tak na oko może z 5 centymetrów ma. Chyba jest nim Phascolosoma cf. Nigrescens, ale boję się, że to może być jakiś ślimak osiadły. Co Wy na to?

post-15497-0-03564300-1350928338_thumb.jpgpost-15497-0-92223900-1350928339_thumb.jpgpost-15497-0-31161500-1350928341_thumb.jpgpost-15497-0-05694200-1350928342_thumb.jpgpost-15497-0-74114600-1350928342_thumb.jpg

Edytowane przez Świrek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że światła zdecydowanie za mało, małą cyrkulację też bym dołożył.

Ale bardziej mnie interesuje "...Planuję częstą aktualizację, na pewno przy każdej ciekawszej zmianie..."

co masz na myśli? bo mam nadzieję że chodzi Ci posty na forum.

Jeśli planuje 2 lampy "decolight duo marine" od aquael'a to będzie 42w łącznie i na miękasy w tym zbiorniku będzie za świat! Barwa też git bo jedna lampa decolight duo ma dwie świetlówki kompaktowe po 11w (10000k i 20000k). Powodzenia ze zbiornikiem!

Edytowane przez czeech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planuje 2 lampy "decolight duo marine" od aquael'a to będzie 42w łącznie i na miękasy w tym zbiorniku będzie za świat! Barwa też git bo jedna lampa decolight duo ma dwie świetlówki kompaktowe po 11w (10000k i 20000k). Powodzenia ze zbiornikiem!

Jeśli kogoś cytujesz to bardzo proszę czytaj ze zrozumieniem....bo chyba Ci umknęło że wypowiedź moja dotyczy nie "decolight duo marine" tylko decolight 6500K

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 22. Nie piszę tak często jak na początku. Bo właściwie wszystko dzieje się coraz wolniej. Wczoraj wymieniłem kaskadę na Hanzę HBL-701, bo ma skimer zbierający syf z powierzchni wody. Dzisiaj dokupiłem Chemi-Pure Elite, żeby trochę zbić PO4. Okazuje się, że chyba cykl azotowy się zamyka, bo mam NO3 0,2 jednostki. Zrobiłem dziś mikroskopijną podmiankę (2l) pozbywając się śmieci z wody. No i wyszły mi kolejne zwierzątka – Aiptasie. Swoją drogą, to chyba mam hopla, bo i z tych stworzonek się cieszę. No i mam jeszcze prawdopodobnie 2 sztuki Corynactis, ale pewnie się okaże, że to jakieś hydroidy.

post-15497-0-44980200-1351370674_thumb.jpgpost-15497-0-11234700-1351370675_thumb.jpg

Edytowane przez Świrek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3mam kciuki :)

Azotanów aż tak nie zbijaj - miękasy lubią trochę "zamieszania" - przynajmniej moje :)

Co do podmiany.... ja w czasie dojrzewania robiłem podmiany - bo tak mi podpowiadało kilka osób... ale tymi podmianami na początku przedłużasz tylko cykl dojrzewania.

Dolewaj tylko wody RO jako uzupełnienie i zostaw. Wydaje mi się, że zanim wrzucisz jakąś chemię - zrób sobie wszystkie testy.

Zwłaszcza kH - bo jak zaobserwowałem u mnie - przy niskim kH zaraz zaczęły wyrastać glony. Od 3 dni podnoszę sukcesywnie i glony znikają jak ręką odjął.

Darek

mam nadzieję, że nie uraziłem nikogo moją wypowiedzią...

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Darku za wskazówki. Jak każde, są dla mnie cenne. Cieszę się że zawitałeś do mnie, bo sam obserwuję Twoje zmagania z akwarium. Oczywiście jeśli chodzi o mnie, nie czuję się w żadnym stopniu urażony. Jak pisałem w pierwszym poscie, cieszę się z każdej rady i każdej opinii. Uważam że dzięki nim moja wiedza rośnie, a co za tym idzie będę w przyszłości mógł pomagać kolejnemu morskiemu narybkowi.

Dzień 24. Jakie to niesamowite uczucie, gdy w akwarium pojawia się nowe życie. Jak już pisałem 27. dnia, cieszę się nawet z aiptasii. Jedyne co mnie denerwuje to glony, ale one powinny też powoli ustępować. Zresztą zasłoniłem dzisiaj akwarium na cały dzień i wieczorem były jakby słabsze. Mam 9 kH więc chyba nie jest źle. Zresztą podczas sobotniej rozmowy w sklepie, doszliśmy ze sprzedawcą do wniosku, że dojrzewanie zbiornika dobiega końcowi, więc wkrótce można wpuszczać ekipę czyszczącą. A jutro... mała niespodzianka.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie moim piko-blogiem :)

Dzień 26. Od wczoraj mieszkają u mnie trzy szczepki xenii. Wczoraj była trochę wystraszona, ale dziś się już bardzo ładnie pompowała. Niestety z przyczyn obiektywnych musiałem ją trochę przenieść. Znowu biedactwo jest zestresowane i zwinięte. Jutro puszczę jej muzykę relaksacyjną. Jak się zabierze za siebie to zrobię jej zdjęcie. A... i nasze xenie mają imiona. Moja córcia nazwała je: Troja, Dominika i Marta. Trzymajcie za nas kciuki :)

Edytowane przez Świrek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 27. Mam zaszczyt przedstawić Państwu Troję, jedną z naszych Xeni. Zwierzaczki ładnie się pompują, ślicznie pulsują, więc chyba jest im dobrze. :) Według opini pana ze sklepu Aquario, w sobotę będzie dobry czas, aby wpuścić ekipę czyszczącą. Oczywiście w Aquario nie sprzedają zwierzaczków, więc wybieram się do eRybki. W planach jest Turbo, Wundermani, Mithrax i Pustelnik. A tak przy okazji to z okazji Wszystkich Świętych składam wszystkim najserdeczniejsze życzenia imieninowe :)post-15497-0-01176000-1351794178_thumb.jpg

Dzień 28. Dzisiaj radosny dzień! Akwarium ma nowych mieszkańców! z eRybki przyjechali: 2 ślimaki turbo (Tectus fenestratus) - Gilbert i Amelka, ślimaczek Strombus sp. - Nono, krabik Mithrax (Mithraculus sculptus) -Charlie, krewetka (Lysmata wundermani) - Lola i rybcia Chrysiptera parasema - Franklin. Co do imion, to nadaje je moja córcia. Zdjęcia zamieszczę prawdopodobnie jutro, żeby dziś już nie stresować nowych lokatorów, oczywiście jeśli się nie pochowają.

Edytowane przez Świrek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 29. Wundermani zrzuciła dziś wylinkę :|. Nie wiem czy to normalne, ale to nie jedna ciekawa rzecz, jaka się dzieje w akwarium. Z jednej strony Mithrax, który miał być na widoku, schował się w skale, a z drugiej, wundermani siedzi na widoku :). Z obiecanych zdjęć jest tylko mały Garbik Franklin, oglądający swoje odbicie :)post-15497-0-99000300-1352046244_thumb.jpg

Edytowane przez Świrek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paweł, no i za taki fajny dobór zwierzątek również dziękuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Całkiem przyjemny baniaczek się zapowiada? Planujesz głównie korkowce, grzybowieńce i zoanthusy? Ja mimo, że strasznie spodobały mi się SPSy i tak owy SPSowy baniaczek mam to jednak z sentymentu do zoa i discosom zreanimowałem mój mały, 30 litrów+ sump zbiorniczek :)

Życzę powodzenia i jak najmniej plag :)


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za miłe słowa i życzenia. Również Tobie życzę wszystkiego najlepszego. Co do obsady to jestem trochę w kropce, bo z powodu zawartości palitoksyny i różnych dziwnych wypadków, których autorami mogą być małe dzieci, zrezygnowałem z całej rodziny zoa i palithoa. Jako barwną alternatywę planuję ricordeę i favię. Ale to raczej melodia przyszłości. Grzybki jak najbardziej tak, a jak nano-reefowa starszyzna plemienna zaakceptuje, to i jakiegoś SPSka umieszczę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że w takim litrażu da się trzymać ładne SPSy pokazał kiedyś pewien forumowicz z Krakowa - w 45 litrach trzymał bardzo ładne talerzówki i digitaty :) sam też trzymałem i dawały radę :)

Co do zoa to bym się nie obawiał - co innego palythoa - to faktycznie może być groźne dla Ciebie i dzieci ;) A na favie uważaj - jak się rozejdzie po skale to nie ma przeproś ;)


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.