Skocz do zawartości
sheiron

Pomoc z dodatkami do wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam powoli zbieram sie do zalozenia akwarium morskiego mam juz caly potrzebny sprzet i baniaczek ale malo wiedzy.

Czy moge prosic o kilka podpowiedzi?

1.Jakiej firmy sol kupic i ile jej wsypac do 200l akwa?

2. Czy na poczatek dodac jakies bakterie jezeli tak to jakie i w jakich ilosciach dozowac?

3.Posiadam testy Salifert czy takie moga byc czy lepiej kupic cos innego?

4.Co mam jeszcze dozowac do akwa zeby bylo ok na pocztek zanim wdraze sie w temat.

Prosze o wyrozumialosc kazdy kiedys zaczynal a od czytania juz sam zglupialem. Z gory serdecznie wam dziekuje Jakub

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Soli mnóstwo, ciężko wskazać jedną ale na początek czyli na okres dojżewania może nie kupuj najdroższej/ najbogatszej.

Na 200 litrów to około 7kg. Mówie około bo zasolenie się mierzy wiesz ^^

2. Bakterie, zbytek według mnie toteż nie sugeruj się moją odpowiedzią.

3. Salifert, polecana firma.

4. Na początek nic nie dozuj, daj dojrzeć życiu, świeć pare godzin dziennie i czekaj... daj znać za dwa miesiące gdzieś :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema krajan :p

1. IO (Instant Ocean) albo nowa AquaForest

2. Można dodać bakterie na przyśpieszenie ale lepiej użyj wody z działającego baniaka od kolegów z regionu.

3. Może być - spoko loko

4. Nic nie dozuj, zalej solanką, wsadź skałę i obserwuj życie - złapiesz bakcyla zobaczysz :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bakcyla juz zlapalem mam jeszcze filtr glonowy algaescrubber czy zalaczyc go od samego poczatku razem z cyrkulacja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak widzisz wyżej, wodę masz skąd już brać :D


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bakcyla juz zlapalem mam jeszcze filtr glonowy algaescrubber czy zalaczyc go od samego poczatku razem z cyrkulacja?

jasne


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie dziekuje. Jak juz podlacze ten filtr odpieniek i reszte sprzetu naleje wody z RO wloze skale to bede co jakis czas umieszczal foty.

juz nie moge sie doczekac na efekt co tam sie wykluje ciekawego. Nastepne pytania beda co i kiedy i w jakich ilosciach podawac ale do tego jeszcze duzo czasu.

Dziekuje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej wielkości będzie szkiełko ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Skoczek, bo zaraz dostaniesz minusa :)

A jakiej wielkości będzie szkiełko ?

1.Jakiej firmy sol kupic i ile jej wsypac do 200l akwa?

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upssss :p sorki - przepraszam gapa ze mnie :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema krajan :p

1. ...albo nowa AquaForest

a na jakiej podstawie polecasz sól, która jeszcze nie weszła do sprzedaży?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na jakiej podstawie polecasz sól, która jeszcze nie weszła do sprzedaży?

Podstaw i powodow jest mnostwo. A mianowicie:

1. Bo jest uboga wiec idealna na start

2. Bo jest tania a wiec rowniez idealna na start zwlaszcza nowicjusza

3. Bo nie zawiera dodatkow bakteryjnych w przypadku innych metod filtracyjnych ( nowy zbiornik i inne zalozenia tworzenia systemu)

4. Bo sie nie zrobi mleko z wykwitu nadmiaru bakterii (bo skad?)

5. Bo jest produkt polski i nalezy byc z tego dumnym (taka "polska nokia")

6. Bo producent honoruje zwrot gotowki lub wymiane produktu w przypadku wad np zbrylenia lub wytracen zawiesin itp nie sugerujac ze klient robi cos zle lub ma zle akwarium

7. Bo producent sluzy pomoca i porada, to extra klasa na rynku z takim serwisem

8. itp itp itp.

9. dziwi mnie ze zadajesz takie pytanie..... ;)

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jaka sol kupic? czy cyrkulacja do mojego baniaczka 200l szer.50 wys.48 dl.100 to moga byc dwie pompy JVP-2 3500 oski ceramiczne i na magnesach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok a co powiesz o cyrkulacji?

Zależy od wielu czynników:

- obsady,

- ilości i ułożenia skały,

- umiejscowienia akwarium, czy ma być cicho,

- poziomu frustracji jaki możesz przyjąć na swoją osobę (np. popychanie palcem wirnika po zaniku napięcia),

- efektu wizualnego jaki chcesz osiągnąć.

Odnośnie chińczyków to... tutaj na forum ogólnie ludzie chwalą. Kupiłem jednego właśnie pod naporem tych pozytywnych opinii i cóż mogę powiedzieć jedno, że to zmarnowane pieniądze. Mój egzemplarz jest głośny, popychać paluchem trzeba go zbyt często.

Na twoim miejscu zastanawiałbym się nad cyrkulacją opartą o rurki PCV na których ułożona (ponawlekana) zostanie skała. Taka konstrukcja nośna dla aquascapingu z praktycznym wykorzystaniem.

A i jeszcze jedno, żeby nie było, to cyrkulatory są ogólnie dobrze dobrane wydajnościowo do litrażu.

20-40X litraż akwa na godzinę dla miękkich

40 i więcej dla twardych

pozdrawiam, Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubek a możesz jakoś konkretniej uzasadnić tą tezę związaną z wydajnością 20-40x dla miękkich i większą dla twardych ??

Bo według Ciebie w 200 litrowym zbiorniku powinienem dać falownik o wydajności 8000l/h chyba żartujesz,albo nie masz pojęcia o czym piszesz.

Edytowane przez event (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bo według Ciebie w 200 litrowym zbiorniku powinienem dać falownik o wydajności 8000l/h chyba żartujesz

A cóż w tym niby dziwnego? Ile powinno być wg Ciebie?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic dziwnego daj do swojego ,ReefMaxa koralie 7 to będziesz wiedział o czym piszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w RMie w samej cyrkulacji 2x1600+900, nie licząc obiegu (80 litrów wody). Wszystko w koraliach, nie w chińczykach. Równie częste zestawienie to 2x2600 aquaela.

Spytam jeszcze raz-jaką cyrkulację proponujesz do 200l?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko juz sie nie denerwujcie pewnie kazdy z was ma troche racji.

Jezeli chodzi o obsade to na poczatek miekasy i ekipa sprzatajaca co do reszty rybek jeszcze sie nie zastanawialem najpierw chce zalac i czekac na niespodzianki.

Czyli mam rozumiec ze cyrkulacje o jakiej napisalem nie kupowac? zaraz biore sie za podlaczenie swiatla i sprzetu a z cyrkulacja zaczekam co poradzicie. pozdrawiam Jakub

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubek a możesz jakoś konkretniej uzasadnić tą tezę związaną z wydajnością 20-40x dla miękkich i większą dla twardych ??

Bo według Ciebie w 200 litrowym zbiorniku powinienem dać falownik o wydajności 8000l/h chyba żartujesz,albo nie masz pojęcia o czym piszesz.

tak żartuje i nie mam pojęcia o czym pisze...

a dla innych czytających dział "dla nowicjuszy" przypominam, że podstawy były tu:

http://nano-reef.pl/topic/10671-co-robic-a-czego-nie-robic-w-akwarium-morskim-%26-8211%3B-praktyka/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.