Skocz do zawartości
kivi

mam plan. Prosze o opinię.

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję założenie zbiornika dośc nietypowego. Jako że wiedzę mam czysto teoretyczną proszę o uwagi do mojej koncepcji.

Nie zależy mi na koralowcach twardych, z miękkich planuję 2-3 łatwe w utrzymaniu gatunki. Nie nastawiam się na różnorodność gatnunków, głównym atutem zbiornika ma być ukształtowanie jego wnętrza poprzez aragocrete (z ta koncepcją jest też związane takie a nie inne usytuowanie panelu filtracyjnego)

Mam czas i nie przeraża mnie 3 miesięczne moczenie aragocrete ani kilkumiesięczny (do roku) okres jej ozywiania.

Zbiornik 150x50x50

oświetlenie: 2 x 150 HQI

filtracja: panel o podstawie 17x60cm wklejony w narożniku, w panelu odpieniacz, złoże zraszane (biobale), 2 grzałki z termostatem, komora rezerwowa (nad panelem zbiornik do uzupełniania wody z dozownikiem kropelkowym)

chciałem wykonać tło o grubości 1-15cm z aragocrete z wtopionymi kawałkami martwej skały rafowej, aranzację wykonać z aragocrete i 10kg żywej skały. Po dojrzewaniu zasiedlić stopniowo 2 krewetki, 3 anemony, 2 apogony (jesli zdobędę dobraną parę) potem moze jakiś pokolec. Po ożywieniu aragocrete wprowadzic koralowce miękkie i mandaryna.

Wiem że zbiornik tej wielkości to już nie nano ale w tym serwisie znalazłem największę dawkę merytorycznej wiedzy.

będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi

pozdrawiam

kivi


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm....... Ja jestem początkującym, sam zakłożyłem moje akwa około 1 miesiąc temu i jest narazie w miarę dobrze.

Moim zdaniem pomysł jest dobry. Masz taką koncepcję - to zrub to o czym tu napisałeś. Myślę, że będzie super. Dobry pomysł z tym pokolcem, to fajna rybka, mandaryn też super. Niezłe masz pomysły z tymi aragocertanami ( czy jak się pisze ). Jak już zrobisz taj fotke w galerii. Życzę ci udanego akwarium !! :) I wytrwałości w moczeniu !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam sam założyłem tydzień temu zbiornik o wymiarach prawie takie jakie podałeś (135x65x55), aczkolwiek filtracja odbywa się przez sump umieszczony pod zbiornikiem głównym, nie jestem zwolennikiem wklejanych paneli (jest to dobre rozwiązanie w małych akwariach-mam takie w moim 120 litrowych), ale w dużym chyba mija się z celem, nie wiem co będziesz robił z dwiema grzałkami, chyba że będziesz trzymał akwarium w piwnicy :))). Pomyśl raczej o chłodzeniu a nie o grzaniu, Tam gdzie trzymam swój duży zbiornik (a jest to duży przedpokój) przy włączonych HQI (2x150 + 2xT5) jest tak gorąco,że w zimie będzie można chodzić w podkoszulku :)))

Acha 10 kg żywej skały to stanowczo za mało, nie będziesz miał żadnej filtracji, a mandaryn zdechnie ci po miesiącu.

Do mojego baniaczka na razie zakupiłem 60 kg skały, mam jeszcze zamiar dorzucić to co jest w małym (25 kg) i jest to minimum.

Pozdrawiam

Sheep99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sheep

Na sump niestety nie mam miejsca, filtracja musi być w panelu

Grzałki dwie o mniejszej mocy, do grzania w nocy. Jakby walnął termostat to mniejsza szansa ugotowania interesu, bo druga przestaje grzać a uszkodzona ma o połowę mniejszą moc. Chłodzenie oczywiście też będzie.

10 kg żywej skały traktuję jako ilość "zarodową" po pół roku powinno ożyć aragocrete (którego będzie w zbiorniku kilkadziesiąt kilo) dopiero wtedy zdecyduję się na mandaryna.

jeśli żle myśle proszę o naprostowanie

pozdrawiam

kivi

ps. w głównym poście zamiast anemon miało byc oczywiście amphipron


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.