Skocz do zawartości
VITUL2

identyfikacja

Rekomendowane odpowiedzi

witam. Borykam sie z glonami od samego startu. Akwa ruszyło w czerwcu, i liczylem ze glony zaczną ustępować. Zamiast zieleniny mam w ciagle te gluty. Ostatnio zaciemnialem 3 dni ale wystarczyly 4h swiatla i powrocilo. Wdlg, mnie to dino z cyjano ale prosze o wasza opinie. pozdr.

post-8238-0-60995800-1350317705_thumb.jpg

post-8238-0-96722700-1350317710_thumb.jpg

post-8238-0-95647500-1350317720_thumb.jpg


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na dino, poszukaj o zwalczaniu na forum.

Czy przy zaciemnieniu miałeś zakryty cały zbiornik i jak szybko wróciłeś z pełnym świeceniem?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to są okrzemki. Jeżeli nie ustępują to warto sprawdzić jakość wody RO używanej do podmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez to przerabiałem i stawiam na jakość wody po RoDi,sprzwdził bym ile ma TDS i wymienił filtry,potem do filtra cos na krzemiany i powinno się rozejść,jeszcze ograniczył bym świecenie na jakiś czas,a nie zmieniałeś oświetlenia ostatnio na mocniejsze?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do RO to wymienialem wkłady i zywice z 2 miesiące temu- trochę od tego czasu się poprawiło.światła nie zmienialem, zaciemnienie

przez 3 dni zasłonięte akwa. Nic nie leje na razie, rozumiem że wódka to zamiast bakterii?


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiedziałeś-jak szybko wróciłeś do pełnego świecenia? Istotne jest, żeby robić to stopniowo i powoli.

Jeżeli po wymianie żywicy było lepiej, to sprawdź wodę po RO/DI i na wszelki wypadek również solankę do podmian pod kątem krzemianów.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 3 dniach zaciemnienia zacząłem świecić 4h dziennie ok 100w led na 360 l


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nic nie leje na razie, rozumiem że wódka to zamiast bakterii?

Tak, jako pozywka dla bakterii...

Niektorzy leja to i to. Bakterie najlepiej przy podmianie, ale podmiane bym odpuscil.

Odpieniacz na mokro i po 4 dniach sam stwierdzisz, czy cos ubywa.

Wysyłane z mojego HTC HD2 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O matko aleś sobie dino wychodował :shock: . Przy takiej ilości to już tylko chyba ultra algea Cię ratuje.

Miałem to badziewie dwa razy po przemeblowaniu skały przy praktycznie zerowych no3 i po4 więc nie uzależniałbym tak do końca pojawienia się dino od jakości wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 3 dniach zaciemnienia zacząłem świecić 4h dziennie ok 100w led na 360 l

Lepiej zacząć od jeszcze niższych mocy i świecenia 0,5-1h dziennie niebieskim, dodając 0,5-1h każdego kolejnego dnia, powoli dodając białe światło. Sprawdź dla spokoju krzemiany jak pisałem, przy kiepskiej instalacji wodociągowej żywica może nie wyłapać całego SIO4.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuchy popatrz na fotki, jeśli kolega jeszcze trochę poczeka to bedzie mogł zrobić restart bo to cholerstwo zadusi wszystko. Jesli po zaciemnieniu szybko wraca to na bank dino. Krzemiany może sobie sprawdzić dla spokojnej głowy, ale tak naprawdę nie wiadomo co krzemiany mają wspólnego z dino, poglad taki może panować przez mylne oreślenie plagi dino/okrzemki. Sa tacy co twierdzą że algea na dino nie dziala, ja twierdze że działa, a jeśli nie zadziałała to nie mieli dino tylko okrzemki.

Ogolnie dino to trudny przeciwnik i można koledze tylko współczuć.

VITUL2 kup ultra algea x, odessij wieczorem ile się da i lej co drugi dzień według instrukcji.

Po około 5-8 dawce dino powinno zaczac zdychać, na tym etapie powinno się robić szare, możesz je wtedy odsysać i po przefiltrowaniu wodę z powrotem do akwa(ja używam zwykłego durszlaka/sitka wypełlnionego watoliną, durszlak do sumpa i oczyszczona woda wraca do obiegu)

Z mojego doświadczenia wężowidła kiepsko znoszą tą chemię, więc jeśli posiadasz to oddaj na czas kuracji.

Edytowane przez Artur32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie tylko brak glutów jeśli to dino. Sam pamiętam jak z tym walczyłem. Zmieniłem sól z Kenta na IO i co drugi dzień odsysałem i przelewałem przez watę. Także było tego u mnie sporo. Był moment że chciałem się poddać, ale nie dałem za wygraną. Zaostrzyłem 10 - 12 cm kawałek wężyka z osmozy, połączyłem to z wężem gumowym i systematycznie tym zaostrzonym pazurkiem skrobałem skałę. Warto było walczyć.


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jesli po zaciemnieniu szybko wraca to na bank dino. Krzemiany może sobie sprawdzić dla spokojnej głowy, ale tak naprawdę nie wiadomo co krzemiany mają wspólnego z dino, poglad taki może panować przez mylne oreślenie plagi dino/okrzemki.

Nie zgodzę się, zaciemnienie to ważna metoda walki z dino i bardzo wiele osób wygrało z tym dziadostwem właśnie w taki sposób (ze mną włącznie). Dino i okrzemki to różne plagi, które dość ciężko rozróżnić. Warto przeczytać walkę z dino twistmana oraz opis plag, zwanych ogólnie brown-slime alge, jest tam masa przydatnych informacji, sporo wyjaśniających w dinookrzemkowym zamieszaniu.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie gluty z babelkami gazu tworzyły się w miejscu słabszej cyrkulacji, w pozostałych miejscach dino miało postać długich wlosów i pajeczyny na szybach, a na skale i piachu korzucha.

Ciekawi mnie tylko brak glutów jeśli to dino. Sam pamiętam jak z tym walczyłem. Zmieniłem sól z Kenta na IO i co drugi dzień odsysałem i przelewałem przez watę. Także było tego u mnie sporo. Był moment że chciałem się poddać, ale nie dałem za wygraną. Zaostrzyłem 10 - 12 cm kawałek wężyka z osmozy, połączyłem to z wężem gumowym i systematycznie tym zaostrzonym pazurkiem skrobałem skałę. Warto było walczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę ze zaciemnienie nie działa, stwierdziłem tylko że jesli po zaciemnieniu wraca to napewno dino(Ci co mieli wiedza ze rano jest tego dużo mniej) Ja u siebie pomimo że zastosowałem chemię też zaciemniłem na dwa dni żeby to cholerstwo jeszcze bardziej osłabić.U siebie przy SPS na dłuższe zaciemnienie raczej nie mogłem sobie pozwolić. Biorąc pod uwagę że było tego z każdym dniem więcej zdecydowałem się na chemie i nie żałuję swojej decyzji,po dwóch tygodniach miałem czysto.

Nie zgodzę się, zaciemnienie to ważna metoda walki z dino i bardzo wiele osób wygrało z tym dziadostwem właśnie w taki sposób (ze mną włącznie). Dino i okrzemki to różne plagi, które dość ciężko rozróżnić. Warto przeczytać walkę z dino twistmana oraz opis plag, zwanych ogólnie brown-slime alge, jest tam masa przydatnych informacji, sporo wyjaśniających w dinookrzemkowym zamieszaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to plan na razie jest taki- ograniczam swiecenie, leje wodke, wrzucam absorber krzemianow i czekam.


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc tak jak pisałem tak zrobilem;)

Po trzech tygodniach woda jest bardzo klarowna, niestety dino się trzyma:/ pod koniec dnia cały piasek jest w tym g..wnie a rano praktycznie nic nie ma... na skałach i koralach niestety tez się trzyma, co jakis czas czyszczę ale pojawia się znowu. Zastanawiam się nad kolejnym zaciemnieniem.


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestesty nie dało to spodziewanych efektów. Sięgnąłem po Algeax, dozuje od poniedziałku. Dam znać czy pomogło


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pomogło ale dopiero pod koniec kuracji zrobiłem zaciemnienie z podwójna dawka algea to wykończylo dino na dobre.Rozlorzylem dawkę algea Na cykl co 6 godzin i pomoglo zaciemnialem na 32 g No i konkretnie odessalem przed zaciemnienem. Zaciemnienie tez konkretne kartonami najlepiej aby nic sie nie dostało światła.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oraz wyciągnij węgiel i absorbery za czas kuracjii algea pozdro i powodzenia GL HF


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wyciagnalem wszystkie absorbery. Jade juz prawie tydzien na samej aktynice, woda sie poprawia, jest duza róznica. zastanawiam sie czy powoli nie włączać białego podczas kuracji algea czy poczekać na samej aktynice do konca.


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie wycofuje to możesz dodać delikatnie


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak tam panowie walka z Dino ??? Ja wlasnie dzis zaczalem swoje zaciemnienie .... Co prawda u mnie tego cholerstwa jest moze 20 % z tego co widzialem na zdjeciu ale watro zaczac zanim sie rozprzestrzeni ... za dwa dni zobaczymy co zastane po odslonieciu zbiornika.... Jak narazie nie leje nic ... jedynie zaciemnienie...


6167_7847.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.