Skocz do zawartości
thomas kay

mebel olejowany

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam okazję zakupić mebel orzechowy olejowany. chciałbym jednak zmienić jego kolor na ciemny brąz-czerń, obecnie jest w kolorze naturalnym. czy ktoś wie jak wygląda barwienie ( bo chyba nie lakierowanie?) takiego drewna?

pzdr tomek


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W drewnie akurat nie siedzę,ale jeśli olej jest wsiąknięty w drewno to zmienić barwę będzie ciężko.Jeśli nie znajdziesz pomocy to mogę popytać,choć szybciej znajdziesz odpowiedź w necie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wie :) Jeśli mebel był mocno olejowany, to jedynym barwnikiem, który przedrze się przez warstwy oleju będzie bejca terpentynowa. Wszelkie wodne i sprytusowe nie mają szans. Na początek trzeba będzie przy pomocy terpentyny balsamicznej "umyć" starannie cały mebel. Tyle razy, żeby przestał się kleić - potrwa to trochę, niestety... Następnie - to będzie bolało - zmatowić wełną stalową gradacji 00. Trzeba to zrobić, żeby ponownie otworzyć zasklepione wcześniej olejem pory. Następnie kilkukrotnie wymyć lekko(!) wilgotną szmatką wycierając do sucha i pozostawiając do przeschnięcia. Teraz można nałożyć bejcę. I uwaga! Absolutnie nie należy nakładać bejcy nierozcieńczonej - wniknie za płytko. Rozcieńczamy w terpentynie (50/50), nakładamy tyle warstw, żeby uzyskać pożądany kolor. Po wyschnięciu (kilka dni), polerujemy wełną 000 lub drobniejszą(!) po każdym polerowaniu lekko przecierając cały mebel lekko wilgotną lecz szorstką szmatką. Ostatni etap trwa w zasadzie dożywotnio :) Nakładamy olej. Cieniutką warstwą, jednocześnie polerując. Raz dziennie, siedem razy w tygodniu, 31 razy w miesiącu itepeitede :D Oczywiście nieco przesadzam, ale olejowanie raz zrobione należy powtarzać raz na jakiś czas. Efekty powalają na kolana. Choć szczerze mówiąc, jeśli to orzech szlachetny, to mnie by było szkoda go czernić... Dla przykładu - orzeszek black walnut na łożu, które robiłem 5 lat temu. Olej nakładam raz na jakiś czas cały czas. Ważna uwaga - jeśli mebel jest stary i olej wniknął głęboko, w zasadzie nie ma szans na równomierną zmianę barwy.

gallery_9893_1388_30113.jpg

Edytowane przez Radek Ch (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar w drewnie nie siedzi ale napisać coś musi... pozdrawiam :)

Ja drewno woskuje, oczywiście drewno surowe i zaznaczam, że robię to całkowicie amatorsko ale efekt jest niesamowity...

http://www.starwax.pl/pol/Produkty/Drewno wykonuje to tymi produktami - nie wiem dlaczego po prostu te mi spasowały...

do tego potrzeba waty stalowej i kilku warstw nakładania efekt gwarantowany.

Jeżeli chcesz jeszcze pogadać to napisz na prv...


1100 l. w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem stolarzem,ale takim co w drewnie nie siedzi dlatego tak napisałem.Można by powiedzieć,że to żaden stolarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko Inmar to żarcik...


1100 l. w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze troche poczytalem o tym na innych stronach i wyszlo na to ze bedzie to za trudne i czasochlonne do przeprowadzenia. chyba lepiej poszukac innego mebla albo zrobic z tego samego projektu. dzieki za odp. pozdr


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nożyk,jakiś skrobak i jedziesz. Ręcznie papierkiem ściernym to zajedziesz siebie i papier. Chyba, że masz jakąś szlifierke oscylacyjną i dużo krążkow do niej to mozesz spróbować. Niestety ale oscylacja robi takie wirki(kółeczka) na słoju drewna i warto by później przelecieć gracika papierem ściernym o degradacji 60-80 na kostce z filcem. Trzymam kciuki


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nożyk,jakiś skrobak i jedziesz.

Raczysz Waćpań żartować. Olej to nie politura - tu nie ma co zdzierać. Olej wnika głęboko w stuktury drewna i nie ma go fizycznie jak usunąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.