Skocz do zawartości
pio7

Korona z plexi do akwarium z zewnętrznym kominem.

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zmajstrowac sobie koronę która mi zakryje górę akwarium.

Planuję cos takiego:

Czy taka konstrukcja ma sens?

Poprosze o rady jak się do tego zabrać.

Zaplanowałem zamówić pociete kawałki na wymiar i posklejać :)

post-10459-0-55915000-1351633741_thumb.jpg


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz pomyśleć o dodatkowym wzmocnieniu od środka. na długości 100 cm będzie ci się gięła. a w miejscach gdzie będzie przelew i powrót też będzie osłabiona, chyba że będzie gruba plexi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie zdejmowalna, to wklej od środka, przez całą długosć pasek spienionego pcv, im grubsze, tym lepsze (ja bym dał ok 8-10 mm) będzie się opierała (korona) nim o akwarium - możliwość demontażu do prac konserwacyjnych. Wzmocni też całą konstrukcję. Daj jakąś uszczelkę pomiędzy akwarium a koronę - mnie bardzo irytują smugi wody na zwenątrz baniaka... :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program "Pokrywa 3D"ze względów technicznych nie uruchamia się, już jakiś czas temu kontaktowałem się z właścicielem programu, ale odwleka z poprawką, może jak więcej osób zgłosi problem to naprawi aplikacje.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Patryk

Rozważ wykonanie korony z pienionego pcv min 5 mm a najlepiej 10 - od wewnątrz mam wklejone listwy na których stoi pokrywa na akwarium od dołu do listwy rzykleiłem uszczelki okienne - tutaj Dale ma rację - będziesz miał spokój z przeciekwaniem wody po rantach jak coś chlapnie lub się skropli na ściankach wraca do akwarium :)

PCV okliłem z zewnątrz drewnopodobną okleiną w kolorze szafki (można dobrać praktycznie identyczną) a od gory (u mnie korona ma 20 cm wysokości z czego na akwarium wchodzi 5) przykręciłem dobrane do szerokości pcv ceowniki aluminiowe z castoramy czy obi a na narożach kątowniki - wszystko ładnie się trzyma już 3 lata. Cowniki dodatkowo usztywniają koronę ale aby uniknąć poprzecznego wzmocnienia (akwarium mam 125 cm a orona jet z 10 mm bo taka grubość PCV jest już dość sztywna ale przedewszystkim oprócz klejenia w narożach dodatkowo dała się poskręcać wkrętami do drewna bez kombinowania) na listwach wewnętznych które są o 2 mm grubsze od szyb akwarium dokleiłem wystającą do wewnątrz listwę z 3 mm pcv i wszystko siedzi jak się patrzy :)

Kilka fotek dla zobrazowania jak to wygląda (sorry za jakość ale cykane teraz w nocy) a i jak będziesz coś skręcał to daj nierdzewki (chociaż jak widać na zdjęciach i tak z czasem skorodują :)

imgp3118b.th.jpg

imgp3121ih.th.jpg

imgp3120ncjwfk.th.jpg

A i jeszcze jedno - pienione PCV jest chyba tańsze od plexi a napewno lżejsze co u mnie nie było bez znaczenia - do tego potną je na każdej pile na wymiar np. w Castoramie (ja kupowałem w firmie reklamowej - przygotowali mi formatki pod wymiar.

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej pomyslec o koronie tak aby kazda czesc byla osobno zdjemowana ?

Tą twoja za kazdym razem bedziesz musial całą zdjemować.

Jezeli bedzie z czesci - bedziesz zdjemował poszczególny element

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czy koronę sciąga się tak często?

proponuję zrobić ze spienionego PCV ( brdzo wdzięczny materiał do obróbki i klejenia)

potem można okleić na jaki się chce kolor lub pomalować

i tak jak napisał Astis od środka wklej paski żeby się opierała o brzegi akwarium


ce1b9daccead29f0b207f8cf3283fbd9u749a661.png?upd=20150612144515

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie jestem kończę robić pokrywę z czarnej plexi i powiem jedno wredny materiał , drugi raz bym już się za to nie brał.

Poprzednia obudowa była z spienionego pcv o grubości 10mm i to był bajka złożyłem w jeden dzień .

Z plexi walczę juz ponad tydzień :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dobry radziłbym Tobie przyłożenie prostej listwy do szyby baniaka i zobaczenie jak się odkształciła pod naporem wody. Bo jak zrobisz szerokość korony +2mm szerokości akwarium to raczej jej nie nasuniesz na akwarium. Zmierz rzeczywistą szerokość na środku akwarium i dobierz naddatki.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Program "Pokrywa 3D"ze względów technicznych nie uruchamia się, już jakiś czas temu kontaktowałem się z właścicielem programu, ale odwleka z poprawką, może jak więcej osób zgłosi problem to naprawi aplikacje.

Wczoraj zanim link wkleiłem to go uruchamiałem czy aby wszystko ok i ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dobry radziłbym Tobie przyłożenie prostej listwy do szyby baniaka i zobaczenie jak się odkształciła pod naporem wody. Bo jak zrobisz szerokość korony +2mm szerokości akwarium to raczej jej nie nasuniesz na akwarium. Zmierz rzeczywistą szerokość na środku akwarium i dobierz naddatki.

Kyzak jeżeli nawet to na 100 cm wgnie się z max 2 mm a jak korona nie ma wzmocnienia poprzecznego w środku tylko jest tak wykonana jak moja to sięspokojnie podda te 5 mm a nawet więcej - obawy nie uzasadnione (ja mam szkło 10 mm w koronie dołożyłem na szerokość i długość po 2 mm a listwy wewnątrz są 2 x po 6 mm (bo nie udało mi siękupić spienionego pcv 12 mm i kołnież od wewnątrz jeszcze bodajrze 5 mm czyli wg wyliczeń w każdą stronę jest po 2 milimetry luzu a akwarium też nie jest idealnie sklejone do 1 mm i wszystko po poskładaniu pasowało od strzału. W stczniu robiłem do pracy II koronę na kostkę 50x50 wg tego samego schematu tyle, że szkło cieńsze więc listwy wewnątrz teżcieńsze.

Jeżeli jeszcze raz miałbym wybierać materiał to tylko pienione PCV - po pierwsze wycięcie otworów po hydraulikę to chwila i nie trzeba ekstra sprzętu tak jak i montaż do korony czegokolwiek - wystarczy wkręt i przykręcone :) a u mnie jest tego trochę np wiatraki do chłodzenia oświetlenie na listwach itd itp.

Korony nie zdejmowałem od uruchomienia akwariów - nie było potrzeby ale jeżeli nawet to jest to chwila roboty waży też niewiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 60 cm długie odkształca się 3mm na stronę, lecz jeśli dłuższe wzmacniane poprzeczkami szyby się mocniej nie wyginają to OK. Tak napisałem, ponieważ koronę też robiłem dokładną, kąty proste i jak założyłem to wyszło koślawo przez szybę akwarium :) Koronę mam z części z powodu dwóch lamp. Materiał przeźroczysty polistyren 2mm i tą krzywość widać.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją korone mam zrobiona z 6mm pcv plus od wewnatrz dołozone 1cm grubości szkielet wzmacniajacy-u dołu krótszy kilka cm aby korona wpasowała się w szybe. Po bokach od wewnątrz dołożony jest kątownik służący jako prowadnica dla rurek pcv do których doczepiłem świetlówki. W miarę potrzeby przesuwam sobie je. Korona jest przykryta 3 kawałkami -na zakładke. Nie muszę sciągać całej pokrywy jak np karmie. Jedyne co zawaliłem na samym początku to blaszane mocowania świetlówek-wiadomo co się z nimi stało. Ratowałem sie na szybko plastikowymi spinkami.

post-10978-0-44437700-1351681355_thumb.jpg

Edytowane przez Landryn (wyświetl historię edycji)

200l w systemie (160+40), 4x24 t5, 2xjvp101,NJ1200,30kg LR,7kg LS, odpieniek by sebastek AB2000/1 start 08.04.2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.