Skocz do zawartości
wolski

wartości tds- dopuszczalne

Rekomendowane odpowiedzi

Kilkakrotnie zarówno u mnie jak i innych znajomych wykonywaliśmy test na silicaty po Ro. Zawsze kiedy TDS wykazywał powyżej 000 test również to obrazował. Natomiast w momencie wyniku równego 000 , krzemianów w badanej próbce nie było. Oczywiście zgadzam się z tym,że test akwariowy nie zawsze obrazuje minimalną zawartości krzemianów ale próby te mimo wszystko dowodzą po pierwsze ,ze Ro i żywica oczyszcza wode z krzemianów a po wtóre ,że nawet minimalne wskazania na tdsie są oznaką iż krzemiany przedostają się do zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze zostają mierząc w pracy przemysłowym bardzo dokładnym silikostatem nie spotkałem wody aby miała mniej niż 4-10ug/l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bede pisał nowego temutu ale mam zagwozdke leje wode na dolewke z kranu po di leci 000 wkladam pompke dotkne reka i juz pokazuje mi 005 hmm co teraz z woda zła ? znowu lac i co mam jej nie tykać ;d


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bede pisał nowego temutu ale mam zagwozdke leje wode na dolewke z kranu po di leci 000 wkladam pompke dotkne reka i juz pokazuje mi 005 hmm co teraz z woda zła ? znowu lac i co mam jej nie tykać ;d

Mam dokładnie tak samo woda po DI leci 000 po wlaniu do zbiornika na dolewkę na drugi dzień wynik 18ppm ...

O co chodzi zbiornik na dolewkę czysty bez zabrudzeń przynajmniej widocznych gołym okiem ....?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiscie nigdy nie uzywalem di woda ro wyazuje w granicy 6-8 plag zadnych nie ma korale rosna glownie jestem zadowolony z wygladu hystrix niby latwy ale cieszy jak rosnie :) lpsy tez ladnie rosna . mysle ze z ta woda i tds odrobine na wyrost ;) chyba ze ktos choduje cos naprawde wymagajacego z czym nie mam wogole stycznosci :) spokojnie bym lal taka wode po samym ro :) a ja jeszcze mam mineralizator :D bo to leci z kranika do wody pitnej :dj:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nic nie przejmujcie sie tym wynikiem. Z powietrza Co2 rozpuscilo sie w tej wodzie i z tąd taki pomiar .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory że się wtrące nie w temat a wiadomo coś o paleniu papierosów w pomieszczeniu z morskim akwa? Można czy nie za bardzo.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Podczas moich ostatnich klopotow z filtrem (tds po ro = 120ppm) czytalem co nieco o produkcji membran i dzialaniu fitra rodi.

Membrana to nie jakas gesta wata tylko material polimerowy ktorego czasteczki lacza sie w siatke o szesciokatnych oczkach. Te oczka sa rzeczywiscie ciut wieksze niz czasteczka wody. Czasteczka wody ma mase czasteczkowa 18. Zasadniczo kazda inna czastka z masa mniejsza niz 18 przeleci przez membrane. Jesli popatrzymy na uklad okresowy to tych substancji jest calkiem sporo. Natomiast tlenek krzemu czy to SiO2 czy SiO4 nie ma szans sie zmiescic w oczku membrany. Teoretycznie... bo jak wiemy za filtrem zdarzaja sie wykrywalne krzemiany.

I jeszcze jedna sprawa ktora wydaje sie warta zastanowienia. Jesli zywica zatrzymuje tylko czastki naladowane to standardowy filtr RODi przepusci wszystkie te czastki stale ktore sa mniejsze od oczek membrany a ktorych nie zatrzyma wegiel. A tych TDS nie wykryje....

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Wszystko ok. Tylko krzem i krzemiany nie są niebezpieczne. Bardziej groźne są pierwiastki takie jak naprzykład żelazo i inne metale, których często w wodzie wodociągowej sa duże ilości, fosforany [stosowane jako inhibitor] i azotany oraz chlor i jego związki używane do odkażania wody, ktore mają małą cząsteczkę.

Ja sobie w Sulejowku mogę nalać kranowki do akwarium i nic się nie stanie. W Wawrze tez mam swoje ujęcie wody i w Wawrze nigdy bym nie nalał tej wody do akwarium...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby sie nie przejmować ale okrzemki w baniaku mam ;/ szyba robi sie metna w 2-3 dni


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja dozuję krzemian sodu od wielu lat.

TDS to miernik przewodności. Nie wiem kto wymyślił tą skalę ale jest ona kompletnie bezsensowna. Przewodność powinno sie podawać w jednostkach SI lub ich pochodnych... Na przewodność wpływ mają wszystkie jony rozpuszczone w wodzie. Najwiekszy wplyw mają te o najwiekszej ruchliwości. Jeśli więc masz TDS nawet i 100 to może się okazać że w tej wodzie nie ma ani miligrama krzemu...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie po membranie jest 7-8, gdy po żywicy pokazywał 001- wymieniłem od razu. Koszt żaden.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale u mnie po zywicy jest 000 , na dodatek mam troszke bardziej rozbudowaną osmoze u mnie idzie tak 5-5-wegiel-1-boster-membrana-2xzywica calosc ma 1 miesiac


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra więc jest w stanie ktoś podać do jakich maksymalnych wskazań ppm możemy używać wodę ? Czy np wynik 009 jest dopuszczalny ? U mnie TDS pokazuje RO/DI po nowych filtrach odpowiednio 006 +- po RO i po zywicy 001 do 002 i co mam teraz nie używać tej wody bo nie ma 000 ???

Pozdrawiam i proszę o informację.


d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używaj. Kurde wiele był temat poruszany - nawet Bartek zrobił super artykuł na ten temat. Jak było pisane wiele razy te urządzania mają taki błąd że możesz patrzeć na wynik i uważać że masz ZERO a może być DWADZIEŚCIA jak i w drugą stronę - patrz na akwa - nie robi to się z dnia na dzień


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez jakieś dwa miesiące lałem do akwarium wodę z mało pewnego rodi, TDS pokazywał od 3 do 9. Nie miałem przez to żadnych kłopotów w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie przed DI - 2 po DI - 0

I tak właśnie winno być :p. im mniej przed DI - tym żywica dłużęj wytrwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie się to kurcze zmienia nie wiem dlaczego. Po RO mam wskazania od od 002 do 009 przy czym średnio jest 006 po DI wskazanie pokazuje od 000 do 002. Takie skoki są. Dopiero zaczynam start z akwarium i raczej wolałbym uniknąć problemów. Filtr jest nowy, utworzyłem może ze 130l wody oczyszczonej.


d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leję kranówke od 3 lat i nie mam żadnych plag, jak tds pokazuje wam wieksza wartość to co wyskakuje w akwarium?

chciałbym zrozumiec...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium trzy lata, nigdy nie widziało wody di, plagi i okrzemki widziałem tylko na zdjęciach i u kolegów

Wszelkie specjalistyczne filtry, przyrządy pomiarowe i wskazania po przecinku to dla mnie śmiechota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale teraz żartujecie sobie co ??

Ja bym kranówy nie zaryzykował ale są wodociągi z czystą wodą, szkoda że nie u mnie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam sprawdzam tds-em jak mi się przypomni :).

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może to zalezy od miejsca mieszkam w Łodzi a podobno mamy dobrą wode tylko rury zasyfione :)

tak jak Volf pisze niektórzy mocno przesadzają z tym całym sprzętem, panikuja i tylko kase wydaja na cos a okazuje sie ze wcale nie pomaga :) dla mnie to tez smiechota.

Widzalem nie raz na forum zbiorniki z mega sumpem chyba każdą mozliwa metoda filtracyjną i tak zaawansowanymi plagami, zarosnietymi skałami że naprawdę nie wiem o co tu chodzi...

to jak z tym TDSem ? wyższa wartość, co wam wyskakuje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

TDS mierzy przewodność. Kup sobie lepiej konduktometr. Dzięki temu będziesz wiedział jaka jest wartość przewodności wody i będziesz mógł ocenić czy jest ok czy nie jest ok. Skala TDS to takie uproszczenie dla ułomnych.

Mnie śmieszy to ze ludzie boja się krzemianów. Krzemiany nie są problemem. Sam je dozuję i między innymi dzięki temu mam w zbiorniku dużo gąbek [Gąbki tak jak glony to podstawa ekosystemu rafy koralowej]. Problemem są na przykład związki chloru używane do odkażania wody, które mają małe cząsteczki i które mogą przechodzić przez membranę lub jony metali [których w wodzie może być dużo - np miedź, mangan, żelazo itp] lub fosforany używane często jako inhibitor korozji. One też wpływają na pomiar przewodności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.