Skocz do zawartości
makok

pompa odpieniacza - dobór obiegowej - ocena paru rzeczy

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu udało mi się wkleić przegrody w sumpie i całość czeka na poranne zakupy hydrauliki...

Ale nim to zrobię chciałbym wyjaśnić sobie zależność pompy odpieniacza do pompy obiegowej, bo nie mogę natrafić na jakieś sensowne wytłumaczenie zagadnienia, jakby ktoś był uprzejmy ocenić czy taka para będzie dobrze współgrać, będę wdzięczny... i tak:

Sump wygląda tak:

IMG_20121103_003443.jpg

W nim stoi AM Turboflotor blue 1000 - sump ma wymiary jak akwarium nad nim, czyli 50x50x30 i podobnie jak ono jest w całości z akrylu 8mm klejonego samodzielnie. Pierwsza przegroda od lewej do której wpadać będzie woda i w której będzie pompa odpieniacza, druga (po wąskim bubble stopie i miejscu na jakieś skarpety na węgiel/phosguard) w którym stoi korpus odpieniacza - może wstawię w nią dodatkowo jakiś korpus na żywico-pallety, na końcu po prawej komora pompy obiegowej.

Dlaczego ściana jest skośna? Bo nie chciało mi się zanosić formatki do cięcia, nie przeszkadza mi. :smiling:

Pompa odpieniacza jest taka:

IMG_20121103_005400.jpg

Niestety, a raczej na szczęście odpieniacz dostałem i nie wiem jak wygląda wydajność tej pompy z uwzględnieniem przepływu powietrza - tu pytanie do Was. Na pompie nie jest nic napisane.

Pytania:

1. Pompę obiegową chciałbym zastosować NJ1700, na zrzucie 20mm, jako że z wykresu producenta przy podnoszeniu na ~90cm wyciąga poniżej 1300LPH/345GPH (co przeliczyłem w kalkulatorze na reefcentral zdaje się i wyszło 19,8mm że da radę). Czy para tych dwóch pomp będzie odpowiednia?

2. Czy macie zastrzeżenia do średnicy spływu? 20mm

3. Czy macie jeszcze jakieś zastrzeżenia/uwagi do projektu?

O sump się raczej nie obawiam, to już będzie mój trzeci więc wiem że jest równie zaje..ty jak wygląda :p:ice:

Dzięki za odp...

aha a tak to będzie w całości, ale w innym miejscu - malawi sobie nie zasłonię :evil:

IMG_20121103_003420.jpg

Edytowane przez makok (wyświetl historię edycji)

takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli cos Ci to pomoze to zaczne od innej strony.

Odpieniacz dobierasz pod obsade, a wiele opini jest za tym ze im bardziej przewmarowany tym lepiej. Ogolnie przyjmuje sie ze ilosc pobieranego powietrza przez pompe powinna byc przynajmniej rowna pojemnosci akwarium. Np 400l akwarium pobor powietrza przez pompe odpieniacza 400l,

Na dobor pompy obiegowej jest rowniez kika szkol. Ja jestem zdania ze nie ma sensu montowac wiekszej pompy ktora w praktyce poda wiecej wody niz odpieniacz bedzie w stanie przerobic.

Jezeli chodzi o srednice rur akwarysci w wiekszosci dobieraja srednice by spac spokojnie a nie z wyliczen, czesto wzorujac sie na dzialajacych juz zbiornikach. Rura 20mm jest wstanie splynac calkiem spora ilosc wody niz by sie moglow wydawac, ale zalezy to jak w kazdym przypadku od wysokosci supa wody nad jej krawedzia. U mnie taka srednica splywa jakies 800 litrow wody. Tobie polecm srednice 25mm.

Szkoada ze nie podales rozmiarow akwarium, byloby latwiej ocenic czy odpieniacz bedzie w stanie go obsluzyc. Parametry pompy w wodpieniaczu z pewnoscia mozna wygoglowac.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli cos Ci to pomoze to zaczne od innej strony.

Odpieniacz dobierasz pod obsade, a wiele opini jest za tym ze im bardziej przewmarowany tym lepiej. Ogolnie przyjmuje sie ze ilosc pobieranego powietrza przez pompe powinna byc przynajmniej rowna pojemnosci akwarium. Np 400l akwarium pobor powietrza przez pompe odpieniacza 400l,

to jest dla mnie oczywiste z każdym postem który tu czytam... z tym że odpieniacz dostałem, więc dobieramy pod niego :thumbup:

Na dobor pompy obiegowej jest rowniez kika szkol. Ja jestem zdania ze nie ma sensu montowac wiekszej pompy ktora w praktyce poda wiecej wody niz odpieniacz bedzie w stanie przerobic.

i stąd właśnie moje pytania... ;)

Jezeli chodzi o srednice rur akwarysci w wiekszosci dobieraja srednice by spac spokojnie a nie z wyliczen, czesto wzorujac sie na dzialajacych juz zbiornikach. Rura 20mm jest wstanie splynac calkiem spora ilosc wody niz by sie moglow wydawac, ale zalezy to jak w kazdym przypadku od wysokosci supa wody nad jej krawedzia. U mnie taka srednica splywa jakies 800 litrow wody. Tobie polecm srednice 25mm.

dzięki, nie chciałbym być złośliwy, ale to jedyna konkretna odpowiedź z Twojej strony ;)

Szkoada ze nie podales rozmiarow akwarium, byloby latwiej ocenic czy odpieniacz bedzie w stanie go obsluzyc. Parametry pompy w wodpieniaczu z pewnoscia mozna wygoglowac.

podałem, nie wyczytałeś... a z opisu aquamedica pompa AQ1200 zużywająca 12W niewiele mi mówi :hope:


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.