Skocz do zawartości
Pipider

Gigantyczne PO4 - pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Stsosuję od tygodnia Phosquard. Polecany, czyby nie był odpowiedni?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pomiary po podmiance wody po 4 h (ok. 80l na 600 w obiegu):

PO 4 - 0,26

NO 3 - 5-10

Ca - 400

Ph- 8,1

KH - 9,6

Dosypałem BP.

W dniu jutrzejszym ponowię pomiar. Czy jakieś sugestie z waszej strony?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej a ile masz BP ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. 300 ml. Starł się poprzedni wsad do ok. 50 i dodałem wczoraj 250 ml.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej mamy podobny litraż u mnie chodzi w systemie 1 litr a mam zamiar jeszcze dołożyć 250ml. Kulki działaja na 100% u mnie poradziły sobie z PO4 bardzo szybko w zaledwie dwa tygodnie zeszły z 0,11 do 0,04.

Masz filmik jak kręcą się u Ciebie kulki ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie. Ale bardzo delikatnie. Faktycznie chyba dołożę. Czytam włąśnie Twoje zmagania z PO4. Załątwiłem sobie parę korali poprzez NO3 i PO4 a teraz powiedziałem basta . Póki tego nie wyprostuję nie będę męczył żdnego (no i oczywiście swojej kasy :alien: ) Jutro zamawiam dodatkową ilość BP i będę czekać. Jedno mogę powiedzieć. NO3:PO4:x działa z pewnością na NO3. Powolne dozowanie zbija rewelacyjnie, ale niestety za każdym razem mam mleko w zbiorniku. Od 2 dni przeszedłem na dawkę 1 ml/dobę, a woda i tak nie jest klarowna. Jedno mnie zastanawia, czy startować z Balingiem i doprowadzać Ca do normy, czy też zmienić sól na bogatszą i obserwować?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej , jeśli metoda to tylko jedna jeśli kulki to tylko kulki żadnego mieszania u mnie przeplyw przez filtr przez pierwsze dwa tygodnie 500 l/h teraz jest 1000 L/h to działa naprawdę działa warunek żadnych martwych stref w filtrze.

Gwarantuję Tobie , że uporasz się z PO4 bardzo szybko , ale powtarzam żadnych martwych stref w filtrze.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, zwrócę na to uwagę. Powiedz mi jednak dlaczego PO4x4 a nie Phosquard? O Rowie już się naczytałem.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat phosguarda i rowy wyrobiłem sobie zdanie , teraz przyszedł czas na po4x4. Możesz być pewny , ze opiszę jego działanie na 100% :).


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem Phosquard w skarpecie, ale nie jest to forma doskonała. Chcę zakupić filtr fluidyzacyjny np. Filtr fluidyzacyjny NANO 82. Masz wyrobione zdanie na jego temat?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mamy wynik molestowania PO4. Dosypałem BP do 1 litra i wsadziłem więcej Phosquard. Wynik z dzisiaj o poranku: 0,17 :thumbsup: . Przy NO3 na poziomie 5 przestałem dozować RS NO3:PO4. Woda zdecydowanie klarowniejsza. Teraz pozostaje obserwacja i podnoszenie Ca (bogatszą solą).

Dzięki Fal za wsparcie :unworthy: . Decyzja zapadła pozostaję przy BP i nie kombinuję.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i minęło kilka dni, a tu zdziwienie mnie spotkało jak zmierzyłem PO4. Wynik 0,50 (pomiar: mała Hanka). Tragedia. Czy może być tak, że Phosquard oddaje PO4 do środowiska, z którego wcześniej adsorbował? Szybko zmieniłem wsad i po 1 dniu wynik: 0,17. W tak szybkim tempie, czy to mozliwe?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phosguard nie powinien oddawać PO4 z powrotem do wody. Ewentualnie jakby się ścierał w filterku to być może, ale raczej nie, ponieważ tworzy się nierozpuszczalny fosforan glinu.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po prostu mogł się wyczerpać, jeśli duzo fosoru złapał i wiecej nie mógł


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już nie wiem co mi dostarcza tyle posforanów w akwa. Zobaczymy jutro jaki wynik mi zaserwuje mała Hanka. Obecnie mam 1 litr BP, ok. 80 kg skały w akwa, ok. 25 kg piachu w sumpie, 30 kg. w akwa i trochę glonów spagetti w sumpie.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat phosguarda i rowy wyrobiłem sobie zdanie , teraz przyszedł czas na po4x4. Możesz być pewny , ze opiszę jego działanie na 100% :).

Doszedł do mnie PO4X4 i kręci się w kolumnie. Pierwsze wrażenie: mało sypać, bo mocno jednak pochłania i z ponad 1 mg/L (test Seachem), a wg. drugiego ponad 3 (RedSea - tutaj wietrzę jednak błąd pomiaru) spadło dzisiaj do około 0,3-0,5 (zależy który test).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adam_s - ale dalej nie wiadomo jakie jest źródło? Obserwacja i pomiary. Zobaczymy co dalej. Czy to możliwe, aby w jedną dobę spadł wynik z 0,5 do 0,17???


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adam_s - ale dalej nie wiadomo jakie jest źródło? Obserwacja i pomiary. Zobaczymy co dalej. Czy to możliwe, aby w jedną dobę spadł wynik z 0,5 do 0,17???

Ja u mnie podejrzewam oddawanie fosforanów ze starej skały, teraz siedzę nad baniakiem i mechanicznie likwiduje to glonarium. Nie dowiem się prawdy w 100% w ilu baniakach była moja skała, a napewno wiem o dwóch - ja jestem minimum trzeci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie wszędzie, gdzie ktoś się wypowiada nt fosforu w zbiorniku, to mówi że ze skały. ale to do mnie nie przemawia-bo niby skąd w skale i skąd takie ilości fosforanów, że na testach aż tyle pokazuje? (u siebie zbiłem niemal do zera phosguardem, jeśli to u kogoś nie działa, to nie wiem dlaczego. a pamiętam, że testy pokazywały bardzo dużo na początku, po założeniu zbiornika)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myrcin- jeżeli skała jest rzeczywiście 'stara' a dodatkowo w zbiorniku była stosowana kalkwasser, to fosforany jak najbardziej mogły się odłożyć.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w przypadku, jeśli to "używana" skała, to mogę się zgodzić, że oddaje nieczystości z poprzedniego zbiornika. ale żeby dobić aż do takiego poziomu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mamy pomiary PO4 = 0,14 (każdy kolejny pomiar inny, też tak macie?), NO3=2. Dzisiaj zadawalające, ale co będzie jutro?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci tak pływają wyniki pomiaru, to bym się zastanowił na Twoim miejscu nad metodologią pomiaru. Zacieki na fiolce, bąbelki powietrza w wodzie, dotknięcie palcami wody w fiolce, jak fiolka porysowana i wstawiana inną stroną do kalibracji a inną do pomiaru to też może być różnie.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej a jaki odpieniacz pracuje u Ciebie?

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blau Aquaristic SKUMA150.

Włodzimierz, czy możesz rozwinąć słowa: "inną stroną do kalibracji a inną do pomiaru to też może być różnie".

Za każdym razem jak dokonuje pomiaru to:

1. jedna i drugą fiolkę płuczę wodą z akwa

2. każdą przecieram przed włożeniem do przyrządu.

3. zawsze czekam ok. 3 min przed pomiarem

i nie ma powtarzalnych pomiarów. Może pomijam jakiś proces kalibracji?

PS. Możecie napisać jak się wstawia cytaty?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.