Skocz do zawartości
Darekn12

od jakiej pojemnosci zaczac przygode z rafa?

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie serdecznie.

zarazilem sie choroba morska i chce miec nano rafke.

od jakiej pojemnosci polecacie zaczac przygode z tym pieknym podowdnym, swiatem.

nie chodzi mi tu o 200 lub wiecej niezbedne minimum zeby bylo latwo utrzymac parametry stabilne.

chodzi mi cos kolo 100 l zebym sobie na to mogl pozwolic finansowo.

jesli kolo 100 litorw to jakie najlpeiej wybrac wymiary akwa zeby pasowalo do swietlowek?zeby bylo proporcjonalne.zeby latwo i ladnie umiescic wnim zywa skale?jaka swyoskosc skoro wie zme chce oswietlac tylko swietlowkami?jaka glebokosc?czy przy takim akwa jes sens robic sumpa?

z gopry dziekuje za odp i pozdrawsiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem krotko, jak najwieksze...

Zaczynalem od 60l za pol roku juz 160l, potem 240l a obecnie startuje z 570ka.

Wezmiesz male, zaraz bedziesz chcial wieksze. Po co sie tak dolowac. Zbieraj na takie ktore Cie bedzie stac na utrzymanie.


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Darek!

Kup 100 litrowe.

Na sump!

Powaznie: kpw wyciagnal esencje z naszego hobby.

Poczekaj troche na wieksze pieniadze, poczytaj pare ksiazek na ten temat i kupuj z grubej rury. Nie boj sie duzych wydatkow tylko tych malych! Samo szklo nic nie kosztuje. Troche silniejsza lampa i odpieniacz, pare kilo wiecej "zywej skaly" i aqua bedzie zauwazalne w pokoju a nie bedziesz zapalal swiatlo zeby goscie znalezli akwarium.

90x60 x55cm wys.to juz 300l! Lampy: T5 6x39W i nie potrzebujesz telewizora! Sump tez bym robil.

Witaj, witaj, witaj!!!!!!!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tez proponuje zebrac troche wiecej kasy i zmontowac wieksze akwa, koszt nie wiele wiekszy a jaka satysfakcja :))


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacznij od zbierania sprzetu np dobry odpieniacz lampa rozrysuj sobie hydraulike itp Zobaczysz jak sie bedziesz cieszył z nabytych rzeczy do akwa-samo budowanie to już odlot:):)co do kasy czy zrobisz 150l cz 300 to i tak nie ominiesz kosztów DZiś i tak można taniej postawić baniak jak ja stawialem co do sprzetu kupuj jakby na wyrost bedziesz chcial cos zmienić to bedzie jak znalazl....tak po krótce odpowiadajac ci na pytanie-pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odp.tak seri to chcialem zaczac z akwa jakies 112 do 150 litrow max ale bylem dzisiaj w aquamedic w bogicuenie popytac to mnie zalamali ze sens to od 300 litrow wiec dziwie sei co za sens budowac np 30 litrow.moim zdaniem to tak jak w slodkowodnymakwarium w 30 litrach mozna trzymac np bojownika a w 300 npo dobrana parke pielegnicy pawiookiej.sadze ze i tak samo jest w morskim.docelowo chce max 150 litrow moze sie zachoruje i bedzie wieksze ale od czegos trzeba zaczac......

mysle nad odpieniaczem am Biostar Flotor ktory niby jest do 400 litrow moz ebedzie na pozniej jakznalazl....pozdrawiam


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co najlepsze to po powrocie do domu ich najmniejszy zestaw firmowy ma ile?146 litrow?

mam akwa 270 litrow holendra 120 na 45 na 50 wysokie ale to za duzo jak dla mnie na poczatek na morskie....

pozdro


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomylka filtr i odpieniac zjest do 250l


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lubi? okoniem stawa? ale....

jak nie masz kasy , a masz troch? cierpliwo?ci na regularne podmiany wody, pieni?dzy do?? na HQI 70W - nawet z ?arnikiem innym ni? 10000 albo u?ywanym 10000 zacznij od 30-40 litr?w z du?? ilo?ci? ?ywej ska?y ok 25% , dobrym filtrem ,?eby by? ruch wody i dobr? grza?k? z termostatem - ?eby waha? temp. nie by?o.

Z dobr? ?yw? ska?? i temp. ok.26'C bardzo szybko zaczn? rosn?? glony wapienne i b?dziesz m?g? zasiedla? je koralami. Warunek- brak odpieniacza (zabija mikroorganizmy, wyrzuca mikrosk?adniki , jak masz pieni?dze to przydaje si? powiem wr?cz jest nieodzowny w du?ym akwarium gdy robisz testy wodzie)oraz regularne podmiany wody, sta?a temp.,o?wietlenie silne dobre jako?ciowo.

Na pewno zap?acisz mniej ni? za 100l(tu raczej ju? odpieniacz i testy s? potrzebne) gdzie podmian w takim % nie zrobisz bo s?l jest do?? droga, a poza tym jest to uci??liwe gdy zlewasz 10 litr?w a nie 2-3 litry.

Jednak je?li w takim male?stwie ryby to 1-2 max. i to z tych najmniejszych np. wielko?ci ma?ych pseudochromis?w. Ryby wpuszczaj jak zobaczysz ,?e ska?a noc? kwitnie od skorupiak?w- b?dziesz musia? ma?o albo wcale karmi?.

Ca?y sprz?t kt?ry kupisz nie zmarnuje si? w p??niejszej setce czy 200l. Poza tym na przysz?o?? b?dziesz mia? ?wietn? kwarantann?. Ska?y i korali te? nie b?dzie trudno przenie??....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To takie gorsze zdjęcia mojej rafy z początku...

25l...

Koszt- sami zgadnijcie jaki był... razem z hqi oczywiście z allegro. Trochę czasu było potrzeba ale warto myslę. W końcu po kosztach sprzedałem i trochę żałuję bo było naprawdę super.

Oto linki:

http://www.boxermania.com/akwarium/akwa1.jpg

http://www.boxermania.com/akwarium/akwa2.jpg

http://www.boxermania.com/akwarium/akwa3.jpg

http://www.boxermania.com/akwarium/akwa4.jpg

http://www.boxermania.com/akwarium/akwa5.jpg

http://www.boxermania.com/akwarium/akwa6.jpg

Koszt 600zł wraz z koralami i żywą skałą + ok. 2-3 miesiące do tego stanu. 2X więcej korali z samorozmnożenia...po kolejnych 2-3 miesiącach...

Więc zastanów się.

Jestem z Poznania i chętnie złożę się na żywą skałę przy kolejnych dostawach z aquamedica... po 5kg na łebka jakby kupić to cena jest już niższa...Może ktoś jeszcze z Poznania by reflektował??? było by może 20kg jeszcze taniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to znowu dylemta....

myslalem nad okolo 120 litrow czym oswietlales ta swoja mala nano rafke?

pozdrawiam

a jak juz dojedzie do zakupy zywej skaly skontaktuje sie z Toba...


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos mi wcieło poprzednia wiadomosc wiec pisze jeszcze raz. pół roku temu miałem ten sam dylemat. miałem dwa wyjscia albo zaczac od małego i kupowac wieksze jak kpw. wtedy kupujesz co pół roku nowy baniak, sprzet, przekładasz wszystko do drugiego akwa, sprzedajesz stary baniak. jednym słowem same problemy. wiec zamiast 100l kupiłem 270l ALE z obsada i sprzetem jak w 100l.mam kilka miekkich twardych kilka ryb. ksenia juz sie nie miesci tak rosnie. sprzet- biostarflotor 2000l/h cyrkulacja 1100l. podstawa funkconowania zbiornika to 40kg skały duzo podłoża i glony wyzsze. skałe kupiłem z 5letniego zbiornika wiec włożyłem ja do wody i tyle zero niepotzrebnych glonów. do tego 40kg podłoza-metoda dbs.glony pochłaniają amoniak azotany azotyny. jedynie trzeba przbierac obumierajace glony co jakis czas.mam podstawe do dobrego zbiornika. z czasem kupie lepsza cyrkulacje, hqi, reaktor, pózniej zwieksze obsade. tym sposobem nie wymnieniam akwarium a tylko dokupuje nowe elementy. narazie wydałem jakies 2500 moze wiecej.wiem ze na 270l składając je jak najtaniej wydasz 4000-5000zł chcesz wiecej informacji pisz


260l biostarek, t5 3x54w, 40kg LR,40kg zwiru koralowego, cyrkulacja 4000l/h, instant ocean2 błazenki, xenia, sinularia, grzybowience, rurówki, clavularia,krewetka red f..rozgwiazda mnostwo makroglonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem jak i kolegów powyżej: kup tak duże akwarium, na jakie cię stać - nie tylko kupić, ale utrzymać - prąd, wymiany żarników, świetlówek, podmiany soli, itd itp...

Moim zdaniem w aquamedicu dużo się nie pomylili - około 300 litrów to pierwszy rozmiar akarium rafowego, poniżej to jednak nano-rafa - która potrafi być piękna i zachwucająca, oczywiście

Lecz aby cieszyć się z kilku gat korali, ryb bezkręgowców jakieś 300 litrów trzeba mieć. Od 300-400 litrów zaczyna się też pierwszy "poważniejszy" sprzęt typu kalkreaktor, żarniki hqi, które nie zagotują wody itd...

poza tym, jak popatrzycie na osprzęt, to i cenowo i pod kątem wydajności układa się w takie "półki cenowe":

1) od 50 - 300

2) 300 - 600

3) 600 - 1000

4) 1000 - 1500

i pod tym kątem (oczywiście w przybliżeniu) oznaczany jest sprzęt - zarówno pod kątem wydajności jak i ceny.

Przeskok z 600 na np 800 litrowe akwa to wydatek nieproporcjonalnie większy.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dwie sprawy:

1. Jeśli cierpisz na "Syndrom SMK"(pozdrowienia dla @smk), to założysz około 100 litr akwa w tydzień z taką obsadą że inni marzą o takich koralach, a potem albo to bedzie szczyt Twoich marzeń albo będziesz cierpiał a Twój potrfel również

2. Jeśli będziesz cierpliwy to zaczniesz czytać (choć podobno to już nie modne teraz sie nie marnuje czasu tylko "zakłada"), a jak sie doczytasz to policzysz pieniądze czy cie stać najpierw na założenie a potem na utrzymanie bo pierwsze to koszt jednorazowy, a drugie to koszt stałe a te zwiekszają sie przy wiekszym litrażu.

Reasumując cokolwiek zrobisz = KOSZTY, jeśli stac cie na zmainy tak jak u @kpw zaczynaj od małego, zanim założysz większe zdąbedziesz doświadczenie na mniejszych

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja osobiscie jak wspomniałem już kiedyś czytalem 2 lata ...tak dokladnie 2 w tym czasie zakupilem 5 książek o morskim (nie mialem internetu)poprostu lałem na to i sam zakladalem cała filtracje oswietlenie cyrkulacje odparowana wode i cała reszte jak systemem"T" podłaczyć nitroreduktor i reaktar-dla mniej wtajemniczonych chodzi o zasilanie tych urządzen do poboru wody z głównej pompy obiegowej.Jako 1 kolo co widzial to wszystko byl Alexw 200 troche doradzil zakupilem tez od niego trochę sprzetu i ...odpoliłem i odziwo nie ponioslem klęski .Motto sprawy wiedz + nie mala kasa = udane akwa morski i to sprawa nie do ominiecia pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz ja wystartowałem z 60litrami. jak dla mnie to i tak się sporo dzieje, nie zbankrutowałem i myślę, że nie zbankrutuje. podoba mi sie i wiem, że każde następne będzie większe. chciałbym taki spory baniak co najmniej 1,5 długości...ale czy mnie będzie stać? zobaczę jak już uznam, że możliwości 60litrów sie skończyły

wydaje mi się, że ilu ludzi tyle sposobów. Ty wsyłuchaj wszystkich głosów i zrób jak uznasz za stosowne dla siebie w danych Twoich warunkach. Są tu ekstra zbiorniki i 30 i 700 litrowe. Najważniejsze to wspólna pasja

Houk powiedziałem

Powodzenia


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podchodze z puntku widzenia kosztow.

Moje obecne 300 litrow (120x50x50) to byl w duzej mierze przypadek, (w sensie rozmiaru) i jezeli bedzie nastepne to na pewno powiekszy sie wymiar szerokosci. Np. z 50cm do 80cm. Wysokosc moze o 5, max 10cm, dlugosc albo ta sama albo nieznacznie wiecej.

Co za tym idzie, swietlowki beda caly czas takie same 115cm. Raz kupionych statecznikow nie bede zmianial.

HQI kupilem 250W. Teraz wieszam ja po prostu wyzej i troche krocej na dobe bedzie swiecilo, w przyszlosci jak znalazl. Sump mam ok. 150 litrow. W przyszlosci nie bede zmienial. Pompki obiegowe i cyrkulacyjne zostana. Robiac mixer i reaktor tez mozna pomyslec od razu o takim troche wiekszym.

Dopieniacz tez z pewnym zapasem.

Mozesz zrobic tak, jak zasugerowal ktorys przedmowca. Duze objetosciowo akwa, ale obsada jak w malym. Duza ilosc wody i mala obsada to rzadsze podmiany wody i stabilne parametry.

I rafa rosnie na Twoich oczach. I jeszcze dlugo akwa nie bedzie za male.

Osobiscie uwazam, ze nie sztuka jest kupic i wrzucic do akwa 30 gatunkow i rodzajow fauny i flory, i to kazdy w rozmiarze XL

ale sztuka jest kupic kilka szczepek w rozmiarze S i doprowadzic do XXXL.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO, trzeba przezwyciężyć tą cieżką, nieuleczalną chorobę posiadania większego baniaka.

często głównym powodem jest pewien niedosyt, że to akwarium nie wygląda jak trzeba i istnieje błędne założenie że większe będzie ładniejsze.

Nie chciałbym popadać w skrajności, dlatego nie polecam najmniejszych zbiorników.

Z obserwacji wynika, że ludzie po nasyceniu się ogromnymi baniakami i z związanymi z tym kosztami po cichu zakładają małe akwa. (niektórzy np. myslą o refugium - obłudnicy pewnie sami nie wiedzą że ciągnie ich do tak małych akwariów. Wszystkim wmawiają że to na korzyść tych dużych, że to element przyszłościowy etc. etc.

Małe też jest piękne, jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy. Zakładając akwa o dł, 1m masz już wystarczającą pewność że akwarium będzie zauważalne, szer. i wys, ustal wg możliwość, Wiedz że lepiej mieć mniejsze akwa a wypieszczone, przebajerowane niż duże, ale nie dofinansowane a przez to nie przynoszące chluby ani żadnych radości.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie ponownie dzieki za odp

po tych wywodach sklaniam sie do max 80 litrow i zobaczyc czy dam rade jesli tak dla mnie nie bedzi eproblemem stawiac wieksze.obecnie mam 270 holendra.dobiore baniak wymiary do tego jakie sa swietlowki t5.i mam pytanie bo wszedzie pisza o barwie 10000K i o aktynice rozumiem ze to te z niebieska poswiata?czy one sie swieca w nocy?czy wogole akw amorskie jest oswietlane w nocy?to jedno pytanie.a drugie przy takim akwa wiekszosc mowi zeby nie robic nic z odpieniaczem.bo wyplukuje za duzo substancji.tej kwesti jeszcz enie podiolem decyzji i jesli bez to ok.ale jesli z odpieniaczem to czy robic panel czy np zestaw odpieniacza z pompka na am jest montowany wiszoca na tylniej sciance akwa?

kurna mam jeszcze wiecej pytan ale nie wiem czy wszystkie odrazu

moz ena razie tylko to.

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej weź 5050 po pól aktyniki a pół 10k, aktynika najlepiej żeby się paliła nieco dłużej niż 10k, przez to będziesz mógł patrzeć jak niektóre korale się cghowają itp. jako oświetlenie nocne mo żesz dać klka LEdów koszt jest bardzo mały A EKFEKT SPER. aM BIOSTAR JEŚLI O TO CHODZI BO NIE ŁAPIĘ JEST WIESZANY NA SZYBIE A LEPIEJ ZROBIĆ MINI PANEL NA POMPKĘ, BO NAPRAWDĘ SZPECI AKWA.

POZDRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekn12 wejdz sobie na www.nano-reef.com i poczytaj artykuliki o zakladaniu nanorafy, a moze Cie doswietli:)


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nuroslaw :

(..)

niektórzy np. myslą o refugium- obłudnicy pewnie sami nie wiedzą że ciągnie ich do tak małych akwariów.

Drugie wcielenie Zygmunta Freuda????????

/Kobieta palaca cygara jest niezaspokojona seksualnie i dlatego preferuje falliczne ksztalty cygar/

Jak z Ciebie taki akwarysta jak psychoanalityk, to chyba nie masz zbyt wielu sukcesow.

Nie wiem czy wiesz Nuroslaw (pewnie nie wiesz),

ale fefugium jest czescia skaladowa akwariowego systemu morskigo, a nie samodzielnym akwarium.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[

Drugie wcielenie Zygmunta Freuda????????

/Kobieta palaca cygara jest niezaspokojona seksualnie i dlatego preferuje falliczne ksztalty cygar/

Jak z Ciebie taki akwarysta jak psychoanalityk, to chyba nie masz zbyt wielu sukcesow.

Nie wiem czy wiesz Nuroslaw (pewnie nie wiesz),

ale fefugium jest czescia skaladowa akwariowego systemu morskigo, a nie samodzielnym akwarium.

Mylisz się i to bardzo co do mojej osoby.

Nie wiem jak długo zajmujesz się akwarystyką w ogóle, bo ja już od 25 lat, i zdążyłem zauważyć że wielu akwarystów długim stażem wraca do małych zbiorników. Posiadają jeden duży, i dodatkowo kilka małych w których mogą pozwolić sobie na eksperymentowanie.

Widziałem też akwaria morskie, gdzie refugium było dopieszczone jak główny zbiornik. Powody zakładania refugium mogą być różne (cheć posiadania małego akwa, wspólny system filtracji,pomoc stabilizacji parametrów, i nie są sprzeczne z sobą. Nadinterpretacja zapisów poczynionych przez moją osobę też nie wychodzi na dobre.

Dlatego proszę nie oceniaj mnie na podstawie jednej czy

dwóch wypowiedzi, bo odnoszę wrażenie że błędnie interpretujesz mój przekaz.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, masz racje.

Interpretacji dokonalem wylacznie na podstawie tego co przeczytalem powyzej.

Wnioski jak i cala swoja wypowiedz oparlem dokladnie na tym poscie do ktorego sie odnosilem.

Jak sam zauwazyles, powrot akwarystow z dlugim stazem do malych akwa wynika z checi nabywania doswiadczen przy eksperymentowaniu, a ktorych to doswiadczen nie sa w stanie juz uzyskac przy /normalnie/ prowadzonym zbiorniku.

Wiekszosc (a przynejmniej wiele) udzielajacych sie tu osob jest na etapie zdobywania wczesnych (ponizej 3 lat) doswiadczen, i poszerzanie przez nich wiedzy poprzez zwiekszanie litrazu akwa jest czyms naturalnym.

I nie jest slusznym przekonywanie kogos do malego akwa, gdy jego wiedza jest bliska zeru.

Przeciwnie, male akwa moze byc dobre dla kogos, kto ma cala wiedze akwarystyczna "w malym palcu" i /przerobil juz/ w swojej karierze rozne pojemnosci, rowniez te duze. A male akwa stawia przed nim problemy niestabilnosci systemu, precyzji suplementacji, malych rozmiarow sprzetu i techniki, a ktore to problemy nie istnieja w duzych zbiornikach.

A stawianie przed poczatkujacym wszystkich w/w problemow PLUS wszystkich innch zagadnien zwiazanych z solniczka jest co najmniej nie rozwazne.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.