Skocz do zawartości
eretmodus

Koszty 105 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Chciałbym żebyście zerkneli na mój "cennik" :

Mam ogólny obraz kosztów mojej setki.

Zbiornik 60x50x35 dł x szer x wys na zamówienie z Allegro(nie liczę kosztów panela) 99pln

Odpieniacz Best Skimmer 400p z UmUm 410pln

Świetlówki 4xT5 AM około 126pln

Stateczniki 2x24W 2 sztuki 198pln

Oprawki bryzgoszczelne 8szt 56pln

Uchwyty metalowe 8szt 5pln

Wył.czasowe elektroniczne 2szt 80pln

+ przesyłka 20pln

Całe oświetlenie z AQVALIGHT

Odbłyśniki DIY ~5pln

Pokrywa wisząca DIY z oświetleniem nocnym i chłodzeniem ~100pln

Pompa główna PowerHead 802 mam taką 0,0

Pompa cyrkulacyjna PowerHead 802 i kubełek Fluval 404 mam je 0,0

Odczynniki do badania wody mam oprócz Ca

Grzałka Aquael 100W mam ale są one zawodne więc wymienię na Jager 100W ~50pln

Jak do tej pory wyszło 1149pln.

Brak żywej skały 20kg po 39pln= 780pln.

aerometr ~30pln

Razem będzie około 2000pln

Czy można taniej ?

Czy o czymś zapomniałem?

Co można kupić ze sprzętu jako używane?

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprawki bryzgoszczelne 8szt 56pln ??? a nie około 8 zł

Wył.czasowe elektroniczne 2szt 80pln a tu około 40 zł

niby mało ale jednak.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie napisales o RO i DI.

Jezeli to ma byc slonowodne to troche soli by sie przydalo, piach, jakies wiadro, "podbierak" i tak dalej...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może zamiast eltronicznych wyłączników użyjesz zwykłych z marketu budowlanego po 8-10PLN?

zapomniałeś o soli

używany możesz kupić odpieniacz i może stateczniki, tych poszukaj na allegro może wyjdzie taniej,

uchwyty dostaniesza za free z aqvalight

można próbować poszukać tańszej skały, ale to da z 7pln/kg, tylko uważaj na jakość

więcej nie zwojujesz

pzdr i powodzenia

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qbab :

Oprawki bryzgoszczelne 8szt 56pln ??? a nie około 8 zł

Wył.czasowe elektroniczne 2szt 80pln a tu około 40 zł

niby mało ale jednak.

Takie są ceny w Aqvalight. Każda oprawka (taka z gumy) kosztuje 7pln.

Wył czasowe (te elektroniczne)w tym samym sklepie są za 40 pln za sztukę. Ale pewnie poszukam tańszych.

Stani :

Chyba nie napisales o RO i DI.

Jezeli to ma byc slonowodne to troche soli by sie przydalo, piach, jakies wiadro, "podbierak" i tak dalej...

RO mam bo używam do holendra (390l) ale czy DI jest niezbędne?

Jałoś, oczywiście sól... Trzeba więc dodać pewnie jakieś 100-150pln.

Inne szpeje, jak "wiadro i podbierak" mam.

Nie wiem czy robić panel. Jeśli tak to czy litraż który zabierze, można odjąć od ogólnej masy żywej skały potrzebnej do akwa? Byłoby taniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zrobiłem panel 10cm szerokości wzdłuż tylnej ściany,żebym teraz zakładał akwarium to panel bym zrobił jak najmniejszy sie da np. po ukosie tak duzy aby tylko upchać odpieniacz pompe i grzałke.


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz cos ze sprzetu uzywanego ta napisz mi na priv. Z tego co widze to pompy juz masz wiec chyba nie bedziesz chcial, ale moze grzale?


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Adi Zet :

ja moje akwa 63l założyłem za około 1 tysiak, sprzęt + skała i sól, bez odpieniacza ale jest ok

Bez odpieniacza? Przecież to herezja o ile pilnie czytałem to forum. Jak więc rozwiązałeś sprawę filtracji?

Jeśli to możliwe to można się pokusić o postawienie akwa ze wszystkim a odpieniacz dokupić za miesiąc lub dwa...

Czyli jest to jakiś sposób na "rozdrobnienie" kosztów w czasie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No tak można i tak:

- bez żywej skały: bo martwa też jest ok i tania i można ją ożywić i wogóle martwa jest fajna (już same słowo "martwa" przyprawia mnie o ciarki)

- bez RO: bo w sumie po co można ze studni tam jest dopiero stabilna woda albo kranówa bo w niektórych miastach kranówa jest po prostu zaje...

- bez odpieniacza: a co tam cały "syf" przy dojrzewaniu żywej skały przejmie .... skała, a za dwa miesiące kupi sie fajny odpieniacz i on sobie poradzi ... z tym bajzlem

Jestem ciekawy do czego dąży współczesna akwarystyka morska MAXIMUM za MINIMUM, może ja jestem starej daty moze dlatego ze ja zakładałem po "Bożemu", jak nie miałem przysłowiowej "miedzi" to na d*pie siedziałem

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, coś ty taki cyniczny? thcskiba dał znać tylko że mu się udało a ja zapytałem czy na pewno

:)

Tu nie chodzi chyba o to żeby na starcie wywalić sporo kasy i za chwilę zniechęcić się "...a bo mi nie wyszło..." tylko o to,żeby za jak najmniej kasy, przeżyć ewentualne rozczarowanie lub na zawsze zaszczepić się "chorobą morską" i wtedy rozwinąć skrzydła patrząc jak portfel uszczupla się wprostproporcjonalnie do doświadczenia.

Jeśli chodzi o mnie, to mogę pozwolić sobie (tak myślę) na przestawienie swojego holendra 390l na solniczkę ale nie znoszę porażek a tym bardziej tych dużych. Zadaje sobie pytanie : Co będzie jeśli mi się nie spodoba, albo ,co gorsza< nie dam rady? A holender podoba mi się bardzo i znam się trochę na tym 8)

Poza tym mam spore "doświadczenie" w nabijaniu kasy sklepom i "profesjonalnej obsłudze", które zdobyłem na zakładaniu słodkiego baniaka kilka lat temu.

Wtedy nie miałem pojęcia o jakich kolwiek forach.

Dla tego jestem tu, zadaję pytania i może za 10 lat sam będę radził, pisał że jestem starej daty jeśli dam sobię radę ze 100 litrową nano-rafką prowadzoną pod waszym czujnym okiem i czytając, czytając, czytając...:)

Pozdrawiam, Art.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eretdmodus,

popadasz w skrajnosci.

Albo chcesz przestawic holendra 390 litrow na slona wode (390 litrow to juz jest "troche" wody)

albo start bez zgromadzeia podstawowych rzeczy.

Jest sposob na rozdrobnienie kosztow - w tym miesiacu kupujesz jedno, w nastepnym drugie ... a w ostatnim miesiacu kupujesz samo akwa, i juz za 3 lata bedziesz mial super akwa morskie.

A jak Ci sie do tego czasu znudzi, to przynajmniej kilka organizmow morskich zachowa zycie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze zaczac powinienes od rozrobienia soli w najlepszej wodzie jaka mozemy wyprodukowac (RO+DI). Mozesz przebadac Twoja wode na Si. Jezeli jest chociaz odrobina to potrzebujesz DI i nie ma co kombinowac czy dyskutowac na temat ceny.

Po wlozeniu zywej skaly powinienes wlaczyc oswietlenie, pompy i odpieniacz. To znaczy, ze te urzadzenia montujesz juz przed skala i trzymasz w gotowosci bojowej.

To czy Ci sie aqua morskie podoba czy nie powinienes juz teraz wiedziec a jakie bedzie Twoje zalezy od Twojej dbalosci, sumiennosci, cierpliwosci i sprzetu jakim bedziesz dysponowal.

Jezeli to jest Twoje hobby to odczekaj az zbierzesz tyle srodkow zeby kupic niezbedny sprzet i kamienie.

Skale mozesz tez pozniej dokupywac ale to wydluzy proces dojzewania akwa.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam DIY i jest ok, wiem miałem w okresie dojrzewania problemy z glonami ale to raczej nie wina odpieniaza tlylkos soli, używalem resea teraz TM pro reef, glony już prawie zanikły. co innego makroglony, wyrosły malutkie racemosy ze skały i uż mają 15cm,t tak czy sika mi się podobają a tom oje akwa i ja o tym decyduję. Nie mam też DI ale jest ok, nie ma skoków PH chociaż nie mierzę to wszystko się dobrze czuje.. cyrkulacja to popka aquael circulator 650 ustawiona tak na 70% _ aquael fan mikro 250l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

@eretdmodus,

popadasz w skrajnosci.

Albo chcesz przestawic holendra 390 litrow na slona wode (390 litrow to juz jest "troche" wody)

albo start bez zgromadzeia podstawowych rzeczy.

Jest sposob na rozdrobnienie kosztow - w tym miesiacu kupujesz jedno, w nastepnym drugie ... a w ostatnim miesiacu kupujesz samo akwa, i juz za 3 lata bedziesz mial super akwa morskie.

A jak Ci sie do tego czasu znudzi, to przynajmniej kilka organizmow morskich zachowa zycie.

Nie, nie. Żadne skrajności. Holender zostanie. Źle mnie zrozumiałeś, albo ja się źle wyraziłem. I gdybym nie był pewien tego czy chcę wejść na wyższy poziom akwarystyki (bo tak jest z solniczką) to by mnie tu nie było i nie zawracałbym wam gitary.

Nie mam też w zamiarze mądrzyć się tu więc może też oszczędź mi szpilek o 3 latach i miesięcznych zakupach

:con Wystarczy jak napiszesz że tak się nie da

:)

Stani, chodzi o zawartość siarki (Si)? Sprawdzę to.

Ok. Uznaję że 2000pln to jest minimum jakie będę musiał wydać na akwa i niech na tym stanie.

Tak czy siak nie dam wam spokoju bo morszczyzna baardzo mi się podoba...

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zawartosc SILIKATOW. Wodociagi konserwowane sa przez dodawanie silikatow do wody (czesto 2 x rocznie).Poza tym woda w studni tez sie zmienia gdy np: rolnicy nawoza pola. Jest cala kupa zwiazkow szkodliwych dla naszego aqua do ktorych wykrycia potrzeba pozadnego laboratorium. Wode ze studni mozesz dac przetestowac ale za tydzien te testy moga byc nieaktualne. Majac RO i DI masz to wszystko w .... domu.

Mysle, ze od tego powinno sie zaczynac powazna akwarystyke. Powinnismy sie cieszyc, bo jaszcze nie tak dawno nikt o tych filtrach nie slyszal.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silikaty:con . RO mam a DI dokupię. Widziałem chyba na stronie UmUm lub innego @sklepu

Pewnie przydał by się też DTS :) i o tym pomyślę ale jak na razie znalazłem na Allegro tylko za 159pln. Są tańsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie mi się nie spieszy i zaczekam.

Z tego co czytałem, na podstawie tego miernika, można ocenić zużycie prefiltrów do RO. Jakie wartości są nie do zaakceptowania przy wodzie do akwarium morskiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.