Skocz do zawartości
eretmodus

Koszty 105 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

"na podstawie tego miernika, można ocenić zużycie prefiltrów do RO"

wyniki powinny byc chyba mniejsze niz 10 Ms

Wydaje mi sie, ze to czy osmoza jest jeszcze dobra czy nie mozna tez taniej sprawdzic mierzac KH. Osmoza powinna zatrzymywac powiedzmy 90% zwiazkow mineralnych. To znaczy, ze jezeli woda wyjsciowa miala np:10KH to po dobrej osmozie powinna miec np:1KH. gdyby miala np:2KH to oznaczaloby, ze z osmoza jest cos nie tak.

Po RO i DI KH=0.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób sprawdzam właśnie jakość wody z RO (test kH i Gh) ale to nie jest dokładna metoda i absolutnie nie nadaje się (wg mnie) do mierzenia zużycia prefiltró.

Teraz może uznacie to za herezję ale:

Mierzyłem w ten sposób wodę na początku eksploatacji filtra i wychodziło 0*n . Teraz po okresie jednego roku bez wymiany prefiltrów (tak, tak) wynik pomiaru jest taki sam. Wprawdzie zamontowałem przed osmozą jeszcze dwa wkłady 10" (5 mikronów i węglowy) ale nie wydaje mi się żeby prefiltry aż tyle wytrzymały przy poborze wody 100 l tygodniowo przez rok.

Swoją drogą, ciekaw jestem, czy membrana jest wyeksploatowana czy nie. Dla tego kupię DTS`a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@erethmodus a moze chcesz zejsc z kosztami robiac akwarium tylko na skale i DSB? Przy tej wielkosci zbiornika jest to spokojnie mozlie. A cztery stowy masz w kieszeni bo Ci odpada odpieniacz (wiem, wiem, ja tu specjalnie taki ferment sieje, ale po prostu nie wierze w absolutna koniecznosc odpieniaczy i absolutna jedynos metody berlinskiej)- jak chcesz to poczytaj takie artykuliki na www.nano-reef.com


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tirno

Oczywiscie ze jest to mozliwe i nikt chyba tu sie z Toba nie bedzie spieral.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani, to ladnie, bo sie nie lubie tluc:D


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tirno :

@erethmodus a moze chcesz zejsc z kosztami robiac akwarium tylko na skale i DSB? Przy tej wielkosci zbiornika jest to spokojnie mozlie. A cztery stowy masz w kieszeni bo Ci odpada odpieniacz (wiem, wiem, ja tu specjalnie taki ferment sieje, ale po prostu nie wierze w absolutna koniecznosc odpieniaczy i absolutna jedynos metody berlinskiej)- jak chcesz to poczytaj takie artykuliki na www.nano-reef.com

Zawsze to cztery paki więcej na skałę. Ale co to jest DSB?:con

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSB= Deep Sand Bed- po prostu gruba (min 5 cm) warstwa zywego piasku, dziala jak doskonaly filtr. Oczywiscie piasek tez kosztuje.. Ale jak go kupujesz, to nie zawadzi kupic wiecej. Na www.reefcentral.com masz kalkulatory ile potrzeba Ci piachu przy danej warstwie i poczytaj te artykuliki- mnie one po prostu przekonaly i musze powiedziaec tak: to dziala (w moim przypadku nano rafa jest najmniej klopotliwym moim akwarium):)


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiele konkretów znalazłem na ten temat na forum a z angielskiego jestem słabiutki. Może znacie jakieś polskie strony na ten temat? Jeśli DSB, sprawdza się, to jeden klamot mniej w zbiorniku lub w okolicach jego.

Wiem już że warstwa żywego piachu powinna mieć około 7-13cm. Wiem też że powinny żyć tam różne "robaki" i kopiące zwierzęta wyższe. Wiem że przy tej metodzie, zbędny jest odpieniacz. Ale to wszystko, więc niewiele...

W zasadzie to jak jeszcze można filtrować wodę w solniczce tak małej ?

Jakie są metody i sposoby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@eretmodus, absolutnie nie dążyłem do cynizmu w swojej wypowiedzi, moze była to "lajtowa" wersja cynizmy coś w rodzaju uszczypliwości,

ale mam pytanie do Ciebie widzę że podnieca cie akwa holenderskie, powiedz mi tak szczerze bez jakich trzech czynników najważniejszych nie obejdzie sie akwa holenderskie, a wtedy zrozumiesz co ja miałem na myśli.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Roman:

1.Rośliny

2.Podłoże

3.Akwarium

A TAK SERIO:

1.Światło

2.Nawożenie

3.Filtracja

A Ty co miałeś na myśli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

czyli dogadalismy sie

bo w morskim:

1.światło: to HQI albo T5 albo jedno i drugie czasami T8 ale coraz mniej

2.filtracja: to żywa skała +odpieniacz to najpopularniejsza metoda i prosta

3. cyrkulacja : to zestaw pompek dopasowanych do litrażu

To taki skrócony dekalog akwarystki morskiej Oświetlenie + Żywa skała + Odpieniacz + Cyrkulacja = SUKCES, reszta to bajery które z czasem moga sie przydać

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dogadaliśmy się, ale chciałbym dowiedzieć się jakiego rodzaju filtracji nie będę stosował w akwa:)

Jeśli podasz mi tylko nazwy tych sposobów, to ja sobie poszukam w jakimś gogle ...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Tirno

DSB- jezeli juz to przynajmniej 10cm bardzo drobnego piasku koralowego. W 5 cm przy dobrej cyrkulacji nie uzyskasz strefy beztlenowej. Jest to b. elegancka metoda. Ma tez jak kazda inna swoje niebezpieczenstwa. Podloza nie mozna ruszac. Trzeba zrezygnowac z ryb kopiacych w piachu (rowniez z tych spiacych w piachu).

Mimo, ze tej metody nie stosuje to powiem, ze mi sie podoba. I dajmy sobie spokoj z tymi 400 zaoszczedzonymi zlotowkami. Mysle, ze 400 zl nie ma najmniejszego wplywu na system z jakim bedziemy przez lata prowadzili akwarium.

Z drugiej strony pewniej czuje sie majac odpieniacz. Mimo, ze od czterech tygodni wylaczony. Ale stoi gotowy do akcji.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dusigroszem nie jestem raczej:D , zapytaj kogo chcesz. A 4 stówki mogę wydać na piach albo skałę.

Co do DSB to mam teraz dylemat, bo przeczytałem gdzieś, że to właśnie przy tej metodzie filtracji powinny być zwierzaki kopiące:con

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

ok, niech bedzie ze 5cm to jest Semi DSB:wink ale zasada jest w gruncie rzeczy taka sama. Nie bede sie wymadrzal, bo sam czekam wlasnie na ksiazke nt DSB- jak poczytam to sie wymadrze, hehe... A odpieniacz jako zywo warto miec w pogotowiu (czasem np cos zdycha). A co do zwierzat, ryjacych w piachu, to o duzych sie nie wypowiem, natomiast jasna rzecza jest, ze malenkich i wiekszego robactwa tez bedzie w takim piachu bez liku


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A filtracja oparta o metodę zeovith ? Znalazłem trochę informacji na ten temat, ale jak sprawdza się to w praktyce?

Albo wódka zamiast węgla...to też rodzaj filtracji z tego co wyczytałem tu: http://www.cypnyk.republika.pl/wodaino3.htm :) . Pewnie dzięki temu można przezwierzaczyć zbiornik:)

Refugium?

Filtracja glonowa?(polega na wykorzystaniu filtra glonowego)

Metoda filtracji dr. Jauberta (duża cyrkulacja wody, i duże natlenianie wody za pomocą kamieni napowietrzających. Dno zbiornika oddzielone jest od podstawy specjalną przegrodą i obsypane dwoma warstwami piachu koralowego.(przepisane)

Metoda Lee Chin Eng.Wiem, wiem, do zastosowania tylko nad oceanem:D

Są jeszcze jakieś sposoby? Korzystacie z nich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miracle mud - do "refugium" ładujesz specjalna mieszanke"miracle mud" i chodujesz na niej glony, bez odpieniacza. Z mieszanki tej dodatkowo uwalniajha sie mikroelemety.

Zaznaczam ze jestem tu niedawno,wiec gdzies sie moge mylic.

Generalnie z filtracja problem jest taki ze prawie wszyscy mają "berlinke" wiec na jej temat najłatwiej znajdziesz info. na tym forum i innych polskich forach, wybór kazdej innej metody =eksperymenty na własnej skórze lub szukanie info. na zagranicznych forach.

Jedno i drugie dla osoby poczatkującej w morszczyznie i ze słabą znajomoscia języków obcych jest dosc ryzykowne.

Przy DSB mozna miec zwierzaki kopiace w piasku ale dolna warstwa piasku musi byc odgrodzona siatką o okreslonej wielkosci oczka.

PODKRESLAM ,MOGE SIE GDZIES MYLIC.


"Plany...,plany ;)"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w swoich 30 litrach 7kg LR i Semi DSB- tak z 8kg. Bez odpienki, tylko cyrkulacja i 2x24W w power compactach swiatelka


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eretmodus, powtorze to co zapewne nie jeden raz przeczytales.

NIE MA JEDYNEJ SLUSZNEJ METODY.

To co sie sprawdzi u mnie wcale nie musi sie sprawdzic u Ciebie.

To co sie sprawdzi w jedym 100`litrowym zbiorniku, wcale nie musi sie sprawdzic w innym 100`litrowym zbiorniku, nawet z podobna obsada.

W Polsce akwarysyka morska jest mimo wszystko mloda i relatywnie droga, wiec doswiadczen nie ma za duzo.

Pomimo Twojego apelu o ujawnienie sie uzytkownikow innych metod, i tak ostateczna decyzje musisz podjac sam. I nie podejmuj tej decyzji na podstawie beletrystycznych umiejetnosci autorow postow.

To ze ktos opisze swoja metode (lub cokolwiek innego) w samych superlatywach, wcale nie znaczy ze jest to takie super.

Bez penwych kosztow sie nie obejdzie.

LS mozesz zawsze dolozyc lub go wyrzucic.

Tak samo odpieniacz. Jedni cenia kostkowy za oszczedzanie zycia planktonu, inni cenia DownDrafr za skutecznosc.

Jedni maja ozon i wode tak czysta ze "ryby w powietrzu" inni wiecej skladnikow pokarmowych w wodzie i metody naturalne bez nadmiernej techniki wokolo.

Musisz sie pogodzic z faktem, ze MOZE SIE ZDARZYC PORAZKA, i trzeba bedzie zaczac od poczatku, albo cos diametralnie zmienic.

Nie znajdzies jednej slusznej metody (chyba ze bedzisz mial niesamowitego fuksa ze przypadkiem trafisz w dziesiatke) przez samo czytanie forum, bez osobistych doswiadczen.

Tak samo z kosztami.

Jak Ci sie uda, to koszty beda relatywnie niewielkie.

Jak nie, to kolejne proby i zwiazane z tym koszty moga zniechecic.

Osobiscie robie to co jest znane i sprawdzone.

Metoda berlinska.

A jak bedzie sprawdzony punkt wyjscia, to mozna zaczac kombinowac i udziwniac. Jak nie wyjdzie (i strace kase) to zawsze mozna wrocic to tego co dzialalo.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
eretmodus :

Apeluję do użytkowników tych wszystkich metod: ujawnijcie się !!! :)

Taj taki temat w "ogólnym" tu jednak nie wszyscy zaglądają.


"Plany...,plany ;)"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.