Skocz do zawartości
barlaj

Fauna Marin- Balling Light

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się, że jaki baniak, to nie ma znaczenia. W tych z FM jest podziałka i wychodzi ponad piątą kreskę. A rozpuszczałeś oryginalną sól z FM, a raczej, czy to na pewno był sześciowodny chlorek magnezu jak w przepisie?

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze robiłem Fauny a teraz lece na proszkach z chempuru i poch-a.

Wychodzi identycznie, dolewam mniej więcej tyle samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już sam nie wiem co myśleć. Zmierzyłem jeszcze dokładnie miarką kuchenną 1l i wychodzi 5,15l. Nie wiem co robić, zostawić odkręcone, żeby odparowało?

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewien wagi ? Może tu był błąd ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważyć nie ważyłem, ale wsypałem dwa kilogramowe opakowania z FM. Możliwe, że w opakowaniu opisanym jako 1kg było więcej?

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnie bywa ale chyba nie powinno, ja zawsze i tak ważę.

A skoro jesteśmy przy ballingu light, czy ktoś stosuje jeszcze Sól bez soli dodatkowo ?

Bo spotkałem się z czymś takim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bober6662, nie mam pojęcia, to moje pierwsze kawa słone i dopiero zaczynam zabawę w dozowanie. Na razie wyrównuję parametry, dopiero wtedy zobaczę ile mi ubywa i obliczę zapotrzebowanie.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bober ja wcześniej pisałem ile dozuje. Wystarczy sobie przeliczyć na ile bańka wystarczy.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

W jednym akwa starczy na miesiac a w drugim na pół roku to wszystko zależy od dziennego zapotrzebowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miklas - nie przejmuj się wagą i tak dozujesz nierównomiernie.

Pa_blo przy tej metodzie nie stosuje się soli bez soli.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś dokładny skład tych buteleczek dodawanych do ballinga light Fauna Marin? Drugie pytanie to są ich dwa rodzaje, jedne to heavy metal itp a drugie w nazwie maja, ze do wybarwienia itp. Czy to to samo? Jakies starsze i nowsze? Ktore brać?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci zapewne o kompnenty Trace firmy Fauna Marine. Musisz kupic wersje przeznaczona do Ballinga light. Dodaje sie je w rownych ilosciach do kazdego z plynow. Ja osobiscie w Ballingu Light bym ich nie stosowal. Nie jestem zadnym specem chemicznym ale Lighta lejesz nierownomiernie a co za tym idzie dozowanie mikro tez bedzie nierownomierne. Moze jest to jakos naukowo uzasadnione. Ja nie wiem.

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chodzi Ci zapewne o kompnenty Trace firmy Fauna Marine. Musisz kupic wersje przeznaczona do Ballinga light. Dodaje sie je w rownych ilosciach do kazdego z plynow. Ja osobiscie w Ballingu Light bym ich nie stosowal. Nie jestem zadnym specem chemicznym ale Lighta lejesz nierownomiernie a co za tym idzie dozowanie mikro tez bedzie nierownomierne. Moze jest to jakos naukowo uzasadnione. Ja nie wiem.

Tak, chodzi mi o te komponenty. Tylko są one w dwóch rodzajach butelek, sprzedawca mówił mi, ze jedne to starsza wersja a drugie nowsza ale cos nie wierze w to. Wiec dodatkowe mikro i makro dozowac oddzielnie? Czym w takim razie różni sie ten balling light z FM bez tych dodatków od klasycznego ballinga, ze to możemy lac nierownomiernie a klasycznego trzeba po równo?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W light'cie nie stosuje sie soli bez soli i stosuje sie stezone roztwory pozostalych plynow. Dozowanie jest nierownomierne ze wzgledu na rozne stezenia. Nierownomierne dozowanie wymyslili juz duzo wczesniej akwarysci ktorym tradycyjny balling nie zapewnial stabilnych parametrow. Dozowanie takie zaczelo sie nasilac po pojawieniu sie na rynku slabszych soli. I sprzedawca ma racje. Ja kupowalem trace elementy do tradycyjnego ballinga a niedawno na rynku pokazala sie tez wersja do light'a. Mialem swoj watek nawet o tym ale nikt nie potrafil mi udzielic odpowiedzi..czy trace do lighta moge zastosowac w tradycyjnej metodzie. Strona internetowa FM milczy.

Edit: no ja bym to stosowal osobno lub przeszedl na tradycyjnego ;)

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo mogę namierzyc proszki do normalnego w UK za rozsądna cenę :(


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tam Robert ? Opanowałeś temat ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I jak tam Robert ? Opanowałeś temat ??

Tak. Kupiłem proszki do zwykłego ballinga i przechodzę na zwykły :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega pytał o Fauna Marin i z detalami przepis na to dostał. Dociekliwi zamienią liczbę 147 na masę molową używanego hydratu chlorku wapnia, do wyboru 110.982 dla bezwodnego, 128.995 jednowodnego, i 219.06 sześciowodnego, ale co to wnosi do sposobu wyliczenia dawki? Powyższy przepis jest możliwie najogólniejszy i pozwala rozcieńczać "Balliga" jak kto sobie zażyczy...

Kurcze nie bardzo to rozumię a właśnie dostałem chlorek wapnia 6-wodny zamiast 2-wodnego.

ile w takim razie mam dać na 4l wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile się nie pomyliłem, to w 4 litrach należy rozpuścić 3305 g. CaCl2 x 6H20 przy Ballingu wg. Fauny Marin.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ot taki mały wykop, ale jakby ktoś się kiedyś zastanawiał, po co Trace Elements do Ballinga Light, to znalazłem coś takiego

Ifyou use the Balling Light System it is important that you use the Balling Light Trace Elements. They are necessary for

for the ionic stability for the balling light System

Źródło :Fauna Marin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi przy podawaniu trace elements zawsze zielenily sie szyby


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie leje Lighta ale używam prochów FM, do tego sól bez soli także od nich, nie dodaję trace i leję po równo z tym że Ca i Mg mam w jednym roztworze w proporcjach 10:1 więc Ca/Mg leję o 10% więcej niż Kh. Szyby czyszczę codziennie :) Nie są bardzo zarośnięte ale pyłek się pojawia. Z resztą już się przyzwyczaiłem, mam duży czyścik i zajmuje mi to 2 minuty.

Teraz przechodzę na sól IO, zobaczę czy to coś zmieni.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie leje Lighta ale używam prochów FM, do tego sól bez soli także od nich, nie dodaję trace i leję po równo z tym że Ca i Mg mam w jednym roztworze w proporcjach 10:1 więc Ca/Mg leję o 10% więcej niż Kh. Szyby czyszczę codziennie :) Nie są bardzo zarośnięte ale pyłek się pojawia. Z resztą już się przyzwyczaiłem, mam duży czyścik i zajmuje mi to 2 minuty.

Teraz przechodzę na sól IO, zobaczę czy to coś zmieni.

Ja leje cały czas z Trace'ami i do tego jeszcze trochę Color Complex. Szyby zaczynają mnie drażnić po trzech dniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.