Skocz do zawartości
qualcuno

Jakie oświetlenie do 70L?

Rekomendowane odpowiedzi

witam

na poczatku chcialem sie przywitac jako nowy formumowicz :)

stalem sie szczesliwym posiadaczem 1-go morskiego baniaczka :) narazie malego zeby nabrac doswiadczenia potem docelowo 500L

a wiec lekcje odrobione fora przeczytane w tematyce "jak zalozyc morskie akwarium"

sprzet juz dobrany do baniaczka 60x35x35cm mianowicie Tunze Nano Reef Pack 200, Tunze Turbelle Nanostream 6015, EHEIM JAGER 75W

pozostala jedna kwestia na ktora nie moge znalezc odpowiedzi a mianowicie jaka moc oswietlenia do takiego baniaczka 3x24W czy tez 4x24W

baniaczek ma 74L ale wejdzie do niego 8kg zywej skaly i 5kg zywego piasku wiec wody pozostanie jakies 60L a i baniaczek ma 35cm wysokosci wiec czy 4x24W to nie za duzo?

bede widzieczny za wszelkie sugestie

przednosze - do odpowiedniego dzialu...

Pamietaj rowniez o tym, aby tak zaczynac nowe tematy, aby tytul mowil wiecej o zawartosci watkow

Zajrzyj tez do regulaminu forum abys wiedzial co i jak :)

Pozdrawiam i witam na NR

Tester

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie wszystkiego po trochu ale z naciskiem na LPS i miekkie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla LPS i miekkich spokojnie wystarczy 3x24, dla SPS 4x24 nie zaszkodzi.. więcej świetlówek to więcej możliwości zmiany kolorów, dasz 2 niebieskie, jedną białą i coś extra, np. aktynika albo coś różowego. Dodatkowo łatwiej kupić gotową lampę 4x24 w estetycznej obudowie, niż kombinować z 3x24 (np. Luft ma fajne i tanie lampy)

Edit, zastanowiłbym się na Twoim miejscu nad zakupem gotowego typowego szkła, np 80x35x40 będziesz miał więcej możliwości adaptacji, sam miałem takie pierwsze akwarium. Moje pierwsze 112l: http://nano-reef.pl/topic/25987-324l-by-sienki/

Edytowane przez Sienki (wyświetl historię edycji)

Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a 4x24 miekkim i LPS nie zaszkodzi? a gdzie moge obejzec lampy jakas stronka www?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam niewiele większy litraż od Ciebie i świece Ledami (DIY) i tobie też to polecam.

Jest na forum świetny mega wątek odnośnie budowy takiej lampy więc na pewno nie będziesz miał z tym problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampa ma stac nozkami na krawedzi akwarium wiec nie bede rgulowal wysokosci a i czemu mam nie swiecic wszystkimi na raz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie wchodze w ledy :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo robisz wschody zachody :D najpierw zapalasz np niebieskie, później całość, a wyłączasz tak samo. dlatego fajnie jak lampa ma osobne kable na każdą parę świetlówek :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampa ma stac nozkami na krawedzi akwarium wiec nie bede rgulowal wysokosci a i czemu mam nie swiecic wszystkimi na raz?

a choćby temu żeby np. zachować jakieś pozory pory dnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak myslalem ale wolalem zapytac czy ktos juz posiada moze lampe 4x24W kolegi Mariusza Frej? i moze mi przeslac real photo na emaila?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak powinny sie zapalac jezeli bede mial 4 switlowki? tzn jak u Was wyglada roklad dnia swiecenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rano 2 świetlówki, 2h później kolejne 4, a jak gaśnie to też gasną 4, zostają 2 i później one :D hehe

pierwsze dwie świecą ok 10h, a całość ok 8 godzin.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez przesady z tym swiatlem jestem pewny ze 3x24 zdecydowanie starczy zobaczysz sam pozdrawiam


Zbiornik: 330+Sump

Swiatlo: ATI Sunpower 8x54

Odpieniacz: Deltec APF600

Pompa Obiegowa: Jebalo 3000

Cyrkulacja: 2xJebalo wp25/R8

RO/DI: RO-MAN 75GPD

SOL: Tropic Marine

Start: 01.01.2015

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale reasumujac lepiej 3x24 czy 4x24 nie chodzi o pieniadze tylko czy 4x24 nie bedzie mialo negatywnych wpluwow na zbiornik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma 2x24 na 63L baniak i LPS rosną i dzielą się jak wściekłe, to samo miękkie...jak chcesz trzymać badyle to daj więcej światła, imho na miękkie i LPS`y 2x24 wystarczy...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczą trzy, jak będą cztery to nie zaszkodzi, ale trzeba sprawdzić szerokość lampy tej 4x24 żeby się nie okazało że twoje akwa jest za wąskie, bo 35 to nie wiele i chodzi o to że ja założysz 4 to będzie świeciło za akwarium (więc marnowanie prądu). Jak wiadomo światło rozchodzi się trapezowo więc może być za szeroko.

Możesz też pomyśleć o HQI i złamać to dwiema niebieskimi. Zależy jakie światło Ci się podoba, bo to ty będziesz na to patrzył.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będzie świeciło za akwarium, standardowy odbłyśnik ma ok 5cm szerokości więc 4x5 = 20cm, z zapasem policz 25, to masz po 5cm zapasu na szerokości akwarium. Problemem może być grzebanie w akwarium, bo trzeba lampę podnieść lub przesunąć i tyle..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak pisze luft o swoich lampach to:

Aluminiowa belka oświetleniowa 4x24W T5

Wymiary: 61cm długość x 24cm szerokość x 5cm wysokość

wiec chyba ok ale wciaz nurtuje mnie czy 4x24W nie wypali akwarium czy to nie zbyt duzo na 35 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy moge prosic o ustosunkowanie sie Szanownych forumowiczow do mojego pytania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft ci powie co i jak. Poradz sie go, dopasuje ci co trzeba.

Nie bedzie za duzo swiatla.

Wysłane z mojego GT-I9001 za pomocą Tapatalk


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie nie moge doczekac sie odpowiedzi :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4x24 to jest przegięcie, u mnie przy 3x24 talerzówka kręci się w dół, aczkolwiek jest dosyć wysoko. Pod 2x24 szła w górę


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.