Skocz do zawartości
Gawer

Niskie Mg, wysoki Ca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam mały problem z Mg i Ca. Test robiłem JBLem. Ca mam 520 a Mg 880. Testy robilem przed i po podmianie i dodatkowo Mg jeszcze mi spadł. Myślałem żeby zastosowac Ballinga, aktualnie mam MgCl2x6H2O oraz MgSO4, zrobiłem sobie preparat zgodnie z http://mojarafa.pl/_...sy/balling.html i chciałbym lać dziennie 30ml. Dodatkowo sól bez Nacl. Czy to załatwi sprawę.

Pozdrawiam


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli bedziesz podnosil jedynie Mg to nie musisz stosowac soli bez NaCl.

Poniewaz juz kupiles MgSO4 to powoli zuzyj, ale na przyszlosc wystarczy MgCl2x6H2O.

30 ml dziennie to na Twoj litraz spora dawka, takze co 2 dni sprawdz testem jak sie poziom zachowuje.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności sprawdź jeszcze ten magez innym testem, ew. zobacz, ile masz go w czystej solance i ile deklaruje producent soli. Ja trafiłem na test, który w solance pokazywał zawsze ponad 1700-1800 (choć to akurat zoolek), słyszałem też o przypadkach dużego zaniżania. Jak sprawdzisz, to będziesz miał pewność.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć KALKULATOR i podnieść magnez w ciągu kilku dni do pożądanego poziomu. Później obniżasz dawkę i kontrolujesz wzrost lub spadek.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z testem JBL musisz ostrożnie postępować, nie dla tego że jest on niedokładny, tylko niestety wymaga precyzji.

Po pierwsze porządnie zmierz Ca. Kiedy będziesz wkraplać odczynniki, nie mieszaj zawartości próbówki machając nią. Postaw ją na stole i użyj jakiegoś plastikowego patyczka do zamieszania (np. słomki), chodzi o to żeby nie "rozchlapać" tego co mierzysz po ściankach próbówki - w tym momencie masz już jakieś 10-20% dokładności do przodu. Podobnie w przypadku magnezu.

Musisz też zwrócić uwagę czy w zakraplaczu (końcówka buteleczki) nie ma powietrza i jest całkowicie wypełniony odczynnikiem, każdy bąbelek powietrza obniża dokładność.

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o test to faktycznie można się bardziej przyłożyć ale myślę, że zrobiłem to dobrze. Zrobie test jeszcze w czystej solance tam powinno być ok i będę miał odnośnik. Myślę, że mogę tez sprawdzić po dozowaniu Ballinga czy coś się zmienia w przypadku testu i przede wszystkim korali, bo ostatnio padły mi zoa i xenie są jakieś takie mniejsze niż normalnie.

Dobrze wiedzieć że wystarczy sam Mg Ballinga , dzięki.

Dzięki wszystkim.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbiję lekko temat, ze względu na podobny problem u mnie.

Ca - 470

Mg - 1050

Sprawdzone testem Saliferta. Sól AquaMedic.

Akwarium zalane na 100% świeżej solance 3 tygodnie temu. (poprzednie sprawdzenie Mg - 1110 mg/l)

[sprawdzam parametry raz na tydzień]

Gdzie i jak bym nie przeliczał to potrzebuję wsypać/wlać Mg dosłownie na kilogramy (np. wg kalkulatora od Kmirka).

Magnez_dzym.jpg

Ma ktoś jakiś pomysł jak i czym najlepiej by było to podnosić?

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Po co wam te "kalkulatory"?? Przecież do takich obliczeń wystarczy zwykła kartka i ołówek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że nie :)

Ale właśnie od tego też jest excel, żeby to wszystko przeliczył i niech ładnie wygląda.

Kartkę musiałbym zeskanować. Byłoby marudzenie, że rozczytać się nie można.

A tak. Ładnie, zwięźle i na temat.

To co jakaś rada?


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej i najtaniej zaopatrzyć się w czysty chlorek magnezu MgCl2 x 6H2O


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.