Skocz do zawartości
Astis

Mały potworek do piany DIY - testy pomp i body :)

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam nowy wątek w temacie odpieniaczy DIY do piko rafek - od roku prowadzimy z kolegami w pracy nano kostkę 50x50x50 - zbiornik robiony po minimalnych kosztach - czyli co się dało zrobiliśmy sami w tym odpieniacz, z którym było najwięcej kłopotów - po pierwsze pompy - na rynku ciężko o obrą pompę do małego odpinicza (przez dobrą rozumiem trzy parametry: energożerność/wydajność, hałas i cena) a po drugie body - oczywiście można kupić markowy i sprawdzony odpieniacz - tylko zazwyczaj cena jest dość duża (lub jak kto woli bardzo duża).

Ale co by nie przynudzać zacznijmy od pomp.

Przez ten roku przez moje rence przewineły się przeróżne pompy (i te fabryczne i takie do których body powstawało u mnie na warsztacie).

Aktualnie przetestowałem już:

imgp3134o.jpg

od lewej NJ NEWA, AquaBEE1000 (obydwie oryginalna igła) oraz na meschu dalej od lewej sejo, hj,aquanova, aquashut 750 i dwie pompki w body całkowicie DIY.

Do testów pomp zbudowałem dwa rodzaje odpieniaczy

1. Klasyczny - pompa obok odpieniacza - z lejkiem ku górze (przejśie ze 100 do 60 mm)- wysokość całkowita 50 cm do dna kubka 35 cm na dole sitko rozbijające w komorze wstępnej, rura w kubku 50 mm, odpieniacz ze skręcaną podstawą - rozbieralny i wytłumiony od podłoża na kołkach silikonowych. Kubek zdejmowany uszczelniony na oringu, regulacja poziomu wody przez obrót rury odpływu (tłumik powietrza wbudowany w rurę regulacji poziomu)

imgp3162y.jpg

imgp3159y.jpg

2. Z pompą od dołu (ta wersja wydaje mi się bardziej trafiona do mniejszych pomp - komora reakcyjna w kształcie lejka z sitkiem rozbijającym i bardzo precyzyjną regulacją poziomu wody w korpusie - wysokość całkowita 40 cm do dna kubka 30 cm. Obudowa rozkręcana od dołu. Tłumik mocowany z boku body, nóżki silikonowe izolujące drgania od dołu

imgp3147v.jpg

imgp3146.jpg

imgp3144fp.jpg

imgp3142.jpg

Ten rodzaj odpieniacza ma jeszcze jedną wielką zaletę - potrzebuje mniej miejsca od 1 i można go nawet wcisnąć w szerszy panel (temu akurat wystacza 13 x 13 cm ale dla małej pompy da się zrobić 10x10

Obydwa odpieniacze pracowały przy poziomie między 12 a 20 cm i w zależności od pompy dawały radę.

Dzięki sitkom przy tak malych gabarytach udało się uniknąć mielenia wody w korpusie :) ale już mam inne pomysły :)

Odpieniacz nr 1 potrzebuje mocniejszych pompy - dał radę z pompami Aqua BEE (zużycie 11W bardzo cicha, sejo zużycie również ok 11W i też bardzo cicha - niestety obydwie pompki nie należą do najtańszych - ale coś za coś) dała radę też spokojnie większa pompka DIY - pobór prądu ok 20W) no i dała też radę pompa HJ z tym, że przy umiarkowanym poborze prądu 25W jest niedopuszczalnie głośna.

2 body ma tłoczenie rosto ku górze bez kolanek z sitkiem rozbijającm - w nim już dały radę nawet słabsze pompkii tylko trzeba pamiętać, że im pompa mniej zasysa powietrza tym wydajność odpoeniacza spada i trzeb go poprawnie dobrać do posiadanej wielkości obsady i obciążenia zbiornika.

Oczywiście do pompek była konieczność dorobić zwężki (w zależności od pompy należy je dobrze dobrać - to jest bardzo ważne - spaprana zwężka spowoduje, że nie wykorzystamy w pełni możliwości pompy).

imgp3142.jpg

imgp3149.jpg

A tutaj piana na wodzie z podmianki na pompie z body DIY 20W - widać jak komora odpieniacza jest wypełniona pęcherzykami powietrza.

imgp3131e.jpg

imgp3132y.jpg

imgp3130l.jpg

Generaln ie zachęcam do majsterkowania - a mniej zdolnym napewno ktoś pomoże:)

Jutro zrobię kilka zdjęć wnętrz pompek (wirników i komór korpusów).

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu bardzo ładna piana :)

Liczyłeś zwężki (obliczenia przepływu - MES-y i te sprawy) czy na czuja?

Jak się ma wysokość podnoszenia pompy, jej moc do średnicy body? Tzn. w teorii czyli h= ro*g*h średnica nie ma wpływu na wysokość słupa cieczy a piany? Lepiej dać za szerokie, czy za wąskie? Pytam bo nie nie mam tyle czasu na testowanie, szeroki/wąski :)

Jaką masz średnicę rurki reakcyjnej (w środku)

Pozdrawiam


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu bardzo ładna piana :)

Liczyłeś zwężki (obliczenia przepływu - MES-y i te sprawy) czy na czuja?

Jak się ma wysokość podnoszenia pompy, jej moc do średnicy body? Tzn. w teorii czyli h= ro*g*h średnica nie ma wpływu na wysokość słupa cieczy a piany? Lepiej dać za szerokie, czy za wąskie? Pytam bo nie nie mam tyle czasu na testowanie, szeroki/wąski :)

Jaką masz średnicę rurki reakcyjnej (w środku)

Pozdrawiam

Liczyłem, symulowałem mes'em itd :)

A tak na poważnie jak ktoś trzymał kilka pomp z oryginalnymi zwężkami w ręce to da radę - najwyżej będziesz musiał zrobic ze trzy-cztery dla porównania :)

Z rurami kombinuj :) to wszystko zależy jaką masz mocną pompę a tego się nie dowiesz jak nie zrobisz zwężki.

A teraz w temacie pompy - poniżej obiecane zdjęcia obydwu pomp DIY (w tym po zdjęciu komory i wyjęciu wirników) - mniejsza 7 W więksa 21 W poboru prądu podczas pracy z odpieniaczem.

imgp3168y.jpg

imgp3169m.jpg

imgp3170.jpg

imgp3171h.jpg

imgp3172d.jpg

imgp3173d.jpg

imgp3174fh.jpg

Wirniki toczone jako wersja robocza - były dotaczane aby dobrać optymalną średnicę do max wydajności pompy.

Pompki przeszły już ok 3 miesięczne testy w wodzie. Nic złego na ten moment się nie dzieje

Obydwie są na ceramicznych panewkach w tylnej części wirnika i w tylnej podporze obudowy oraz na ceramicznej ośce.

Poniżej kilka zdjęć z pracy na mocniejszej pompce z wirnikiem igiełkowym - na dziś śmiało mogę powiedzieć, że pompa jest mocniejsza od testowanej odemnie pompy NJ Newa, AquaBEE 1000 i pompki SEIO.

Obydwie pompki są niesłyszalne!

Kilka fotek z pracy mocniejszej na igle:

imgp3176b.jpg

imgp3177q.jpg

imgp3178.jpg

imgp3180i.jpg

imgp3196l.jpg

imgp3186i.jpg

Przepraszam, za jakość zdjęć ale robione na warsztacie - prawie po ciemku - a ze mnie fotograf jak z ....

22.11 br.

Wczoraj i dziś testowałem mocniejszą pompę DIY w obydwu odpieniaczach - dla porównania równolegle pracowała pompa NJ Newa - obydwie pompy na wirnikach igiełkowych.

Mała fotorelacja z testów

dsc06427o.jpg

Obydwie pompy dały radę i pociągneły obydwa odpieniacze

Newa podpięta do większego odpieniacza bierze 26 W pompa DIY 21

W mniejszym body pompy wzieły odpowiednio (mniejsza objętość rury głównej) 24 i 18 W

dsc06431o.jpg

dsc06434bq.jpg

Nie chciałbym być podejrzewany o wychwalanie wykonanej pompki ale porónując obydwie w/w pompki przy przełożeniu pomp między odpieniaczami zawsze w odpieniaczu do którego podpinałem NJ Newa musiałem mocniej skręcić odpływ a w drugim z pompą DIY musiałem zawór po wymianie z NJ odkręcać co znaczy, że pompa DIY mocniej pompuje - teraz czekam jeszcze na rotametr Aquamedica i sprawdzępobór powietrza pomp przy pracy. Obydwie pompy są wg mnie za to porównywalnie ciche (powiedziałbym niesłszalne ale możę już mam kłopot ze słuchem :)

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poskładałem kilka nowych odpieniaczy w tym naprawdę mały ( z kubkiem ma 29 cm wysokości)

Do każdego starałem się dobrać pompy aby spełniły swoje zadanie możliwie najlepiej.

Dla porównania kilka zdjęć (najniższy ma 29 cm wysokości najwyższy 50 cm):

imgp3638v.jpg

imgp3637j.jpg

A teraz pokolei i ze szczegółami (wszystkie mają przejście do kubka na rurze 50 mm)

1. Maleństwo - na rurze głównej 90 mm z komorą wstępną 60 mm przejście do kubka 50 pompa ok 20W na meshu, oś ceramiczna. Odpieniacz w pełni rozbieralny do czyszczenia. Od dołu amortyzowany silikonowymi kołkami i przyssawkami. Komora reakcyjna zakończona sitkiem. Dał radę od 10 cm a max zanurzenie 15 cm. Bardzo precyzyjna regulacja poziomu w odpieniaczu poprzez opuszczaną zasuwę (całkowite zamknięcie odbywa się po przekręceniu ponad dwudziestu obrotów pokrętłem). Mocowanie tłumika na korpusie. Potrzebuje 13,5 x 20 cm dna. Z tą pompą da radę pociągnąć do 120 litrowe akwarium.

imgp3609p.jpg

imgp3610.jpg

imgp3613e.jpg

imgp3616.jpg

imgp3612o.jpg

Tak wyglądał po odpaleniu - poziom wody 13 cm

imgp3617.jpg

a tak po 20 min :thumbup:

imgp3618.jpg

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 od lewej - na rurze głównej 80 mm z komorą wstępną lejkową (na zdjęciach nie zamontowana), przejście do kubka 50 pompa DIY ok 20W na meshu. Odpieniacz ma rozkręcaną podsawę do czyszczenia. Od dołu amortyzowany silikonowymi kołkami/przyssawkami. Komora reakcyjna zakończona sitkiem. Dał radę od 12 cm a max zanurzenie 20 cm. Bardzo precyzyjna regulacja poziomu w odpieniaczu poprzez opuszczaną zasuwę (całkowite zamknięcie odbywa się po przekręceniu ponad dwudziestu obrotów pokrętłem). Mocowanie tłumika na korpusie. Potrzebuje 15 x 20 cm dna. Z użytą pompą da radę pociągnąć do 120 litrowe akwarium.

imgp3635q.jpg

imgp3634c.jpg

imgp3633c.jpg

3 od lewej - wersja z pompą pod odpieniaczem - przydatne dla wyższych poziomów wody (np w panelu). Rura główna 90 mm z komorą wstępną lejkową, przejście do kubka 50 pompa DIY bardzo ekonomiczna ok 12W na meshu. Odpieniacz ma rozkręcaną podtsawę do czyszczenia. Od dołu amortyzowany silikonowymi kołkami. Komora reakcyjna lejkowa zakończona sitkiem. Min poziom wod 15 cm a max zanurzenie 25 cm. Bardzo precyzyjna regulacja poziomu w odpieniaczu poprzez zasuwany obrotowo trzpień w kolanku (całkowite zamknięcie odbywa się po przekręceniu kilkunastu obrotów pokrętłem). Mocowanie tłumika na korpusie. Potrzebuje 13 x 14 cm dna. Z użytą pompą da radę pociągnąć do 100 litrów słonej wody.

imgp3620.jpg

imgp3622i.jpg

4 od lewej - najwyższy 50 m z kubkiem. Rura główna 100 mm z łagodnym lejkowym przejściem do kubka (bardzo ładnie "układa" pianę). Komora wstępna z sitkiem, przejście do kubka 50 pompa DIY ok 20W na meshu. Odpieniacz ma rozkręcaną podsawę do czyszczenia. Od dołu amortyzowany silikonowymi kołkami/przyssawkami. Min poziom 12 cm a max 18 cm. Regulacja poziomu poprzez obrót kolanka w trójniku. Potrzebuje 15 x 20 cm dna. Z użytą pompą da radę pociągnąć do 200 litrów.

imgp3629c.jpg

imgp3628s.jpg

imgp3627m.jpg

imgp3631l.jpg

5 (ostatni) od lewej "GRUBAS" - na rurze głównej 125 mm z komorą wstępną 80mm. Przejście do kubka 50. Pompa DIY ok 20W na meshu. Odpieniacz całkowicie rozkręcany do czyszczenia. Od dołu amortyzowany silikonowymi kołkami/przyssawkami. Komora reakcyjna zakończona sitkiem i mniejszą rurą do kierowania piany. Dał radę od 10 cm a max zanurzenie 14 cm. Bardzo precyzyjna regulacja poziomu w odpieniaczu poprzez opuszczaną zasuwę (całkowite zamknięcie odbywa się po przekręceniu ponad dwudziestu obrotów pokrętłem). Mocowanie tłumika na korpusie. Potrzebuje 16 x 22 cm dna. Z użytą pompą da radę pociągnąć 200 litrowe akwarium. Najprawdopodobniej przez szerokość rury głównej i komorę wstępną w odpieniaczu jest spokój - cały młyn kończy się po wyjściu z komory wstępnej gdzie jest pralka a piana grzecznie układa się do kubka. Do połowy odpieniacza od dołu nie ma pęcherzyków powietrza tlko czysta woda a na górze sama piana. Miło mnie zaskoczył ten tworek :thumbsup:

imgp3643.jpg

imgp3623.jpg

imgp3625q.jpg

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

O, kolega ładną zimową kolekcje odpieńków przygotował :thumbsup:

Dobra robota .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze letnia - przecież są tylko w spodenkach :)

Zimowa na wiosnę będzie :baby:

O, kolega ładną zimową kolekcje odpieńków przygotował :thumbsup:

Dobra robota .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to świąteczna kolekcja :)

Muszę przyznać że kolega wie co robi, organoleptycznie przebadałem te odpieniacze, do wyboru do koloru

:) Kolega właśnie składa dla mnie pienidło do projektu ReffMaxa (z wycinaniem panelu włącznie) z Sumpem. i wogóle wspiera mnie w całym przedsięwzięciu - chwała mu za to :) <piwko>

Dzisia jtestowaliśmy z

Astisem dodatkowo przelew PCV DYI do połączeńai RMa z sumpem - wynik bedzie znany wkrótce


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może seryjną produkcje otwórz, klientów na pewno znajdziesz :D

Tak mniej więcej jaki jest koszt tego do ~120l(obojętnie który:P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna robota. Już wiem z kim podyskutować na ten temat , przy realizacji mojego nowego projektu. :respect:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna robota. Już wiem z kim podyskutować na ten temat , przy realizacji mojego nowego projektu. :respect:

Zapraszam :blushing:

Snajpa ceny podaję na prv

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Astis , pośpieszyłem się i kupiłem takie coś ;

Resun SK-300

chciałem coś małego , za małe pieniądze i mam . Wstawiłem to do małego niskiego zbiornika (jakieś 30 l. , woda z podmiany w tym 3 kg żywej skały (nowej) i myślałem , że będzie się pienić (bo to przecież rozruch) a tam tylko aby aby . Zobaczymy co będzie dalej . W sumie to ten zbiorniczek ma być na eksperyment :blushing: no to jest ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Astis , pośpieszyłem się i kupiłem takie coś ;

Resun SK-300

chciałem coś małego , za małe pieniądze i mam . Wstawiłem to do małego niskiego zbiornika (jakieś 30 l. , woda z podmiany w tym 3 kg żywej skały (nowej) i myślałem , że będzie się pienić (bo to przecież rozruch) a tam tylko aby aby . Zobaczymy co będzie dalej . W sumie to ten zbiorniczek ma być na eksperyment :blushing: no to jest ...

To maleństwo jest faktycznie - ale jak patrzyłem na YT to nie ma jakiejś tragedi - no szału też nie ma :(

Wbrew pozorom jak wlałes do świeżej skały wodę z dobrze działającego zbiornika to nie ma co pinić przy rozruchu.

Spokojnie - powinien w miarę obciążenia i zwiększena się w wodzie syfu zacząć coś wywalać.

Jak nie to musisz zacząć coś kombinować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pienić to on pieni, tylko mało. Może jest tak jak mówisz, z czasem jak dojdzie syfu , to j piany będzie więcej?

Mam drugi (z takich małych) "WEIPRO SA-2004" made in :goofy - to mój pierwszy nabytek

Nawet pienił nie żle, tylko puszczał bąble. I dlatego zamieniłem na " BLUE 500 " ten jest rewelacja, jak dla mnie.

Ale wracając do tematu; ten WEIPRO, jak by zmniejszyć pompę dać z boku a nie od spodu (np. jakieś kolanko)?

Ta wysokość była by o/k. Co Ty na to. A może przy okazji zwiększyć pompę? byłby "mały potworek" czy to się uda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no star ba sprzedajesz coś

lub modyfikujesz kolegom z forum daj znać


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pienić to on pieni, tylko mało. Może jest tak jak mówisz, z czasem jak dojdzie syfu , to j piany będzie więcej?

Mam drugi (z takich małych) "WEIPRO SA-2004" made in :goofy - to mój pierwszy nabytek

Nawet pienił nie żle, tylko puszczał bąble. I dlatego zamieniłem na " BLUE 500 " ten jest rewelacja, jak dla mnie.

Ale wracając do tematu; ten WEIPRO, jak by zmniejszyć pompę dać z boku a nie od spodu (np. jakieś kolanko)?

Ta wysokość była by o/k. Co Ty na to. A może przy okazji zwiększyć pompę? byłby "mały potworek" czy to się uda?

trudno powiedzieć - z tanimi produkami od :goofy jest jak totolotkiem - raz im wyjdzie raz nie - ale jesteśmy na nich skazani i tyle. Sam miałem kilka produktów MCH z których byłem bardzo zadowolony :)

Z tymi bombelkami w sumpie niem aż takiego kłopotu jak się zamontuje z dwie przegrody do ich wyłapania:) - dla mnie najważniejsza sprawa wydajność i łatwość ekspoatacji potem cisza a na końcu detale:)

Skoti79 nie wiem o co caman? :)

Dzisiaj składałem sumpa z ruchomymi przegrodami dla Maćko pod refmaxa i przy okazji prawie skończyłem dla niego do tego zestawu mały odpieniacz - po świętach wkleję fotki przy podmianie - zobaczymy jak się to będzie sprawowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 od lewej - na rurze głównej 80 mm z komorą wstępną lejkową (na zdjęciach nie zamontowana), przejście do kubka 50 pompa DIY ok 20W na meshu. Odpieniacz ma rozkręcaną podsawę do czyszczenia. Od dołu amortyzowany silikonowymi kołkami/przyssawkami. Komora reakcyjna zakończona sitkiem. Dał radę od 12 cm a max zanurzenie 20 cm. Bardzo precyzyjna regulacja poziomu w odpieniaczu poprzez opuszczaną zasuwę (całkowite zamknięcie odbywa się po przekręceniu ponad dwudziestu obrotów pokrętłem). Mocowanie tłumika na korpusie. Potrzebuje 15 x 20 cm dna. Z użytą pompą da radę pociągnąć do 120 litrowe akwarium.

imgp3635q.jpg

imgp3634c.jpg

imgp3633c.jpg

3 od lewej - wersja z pompą pod odpieniaczem - przydatne dla wyższych poziomów wody (np w panelu). Rura główna 90 mm z komorą wstępną lejkową, przejście do kubka 50 pompa DIY bardzo ekonomiczna ok 12W na meshu. Odpieniacz ma rozkręcaną podtsawę do czyszczenia. Od dołu amortyzowany silikonowymi kołkami. Komora reakcyjna lejkowa zakończona sitkiem. Min poziom wod 15 cm a max zanurzenie 25 cm. Bardzo precyzyjna regulacja poziomu w odpieniaczu poprzez zasuwany obrotowo trzpień w kolanku (całkowite zamknięcie odbywa się po przekręceniu kilkunastu obrotów pokrętłem). Mocowanie tłumika na korpusie. Potrzebuje 13 x 14 cm dna. Z użytą pompą da radę pociągnąć do 100 litrów słonej wody.

imgp3620.jpg

imgp3622i.jpg

4 od lewej - najwyższy 50 m z kubkiem. Rura główna 100 mm z łagodnym lejkowym przejściem do kubka (bardzo ładnie "układa" pianę). Komora wstępna z sitkiem, przejście do kubka 50 pompa DIY ok 20W na meshu. Odpieniacz ma rozkręcaną podsawę do czyszczenia. Od dołu amortyzowany silikonowymi kołkami/przyssawkami. Min poziom 12 cm a max 18 cm. Regulacja poziomu poprzez obrót kolanka w trójniku. Potrzebuje 15 x 20 cm dna. Z użytą pompą da radę pociągnąć do 200 litrów.

imgp3629c.jpg

imgp3628s.jpg

imgp3627m.jpg

imgp3631l.jpg

5 (ostatni) od lewej "GRUBAS" - na rurze głównej 125 mm z komorą wstępną 80mm. Przejście do kubka 50. Pompa DIY ok 20W na meshu. Odpieniacz całkowicie rozkręcany do czyszczenia. Od dołu amortyzowany silikonowymi kołkami/przyssawkami. Komora reakcyjna zakończona sitkiem i mniejszą rurą do kierowania piany. Dał radę od 10 cm a max zanurzenie 14 cm. Bardzo precyzyjna regulacja poziomu w odpieniaczu poprzez opuszczaną zasuwę (całkowite zamknięcie odbywa się po przekręceniu ponad dwudziestu obrotów pokrętłem). Mocowanie tłumika na korpusie. Potrzebuje 16 x 22 cm dna. Z użytą pompą da radę pociągnąć 200 litrowe akwarium. Najprawdopodobniej przez szerokość rury głównej i komorę wstępną w odpieniaczu jest spokój - cały młyn kończy się po wyjściu z komory wstępnej gdzie jest pralka a piana grzecznie układa się do kubka. Do połowy odpieniacza od dołu nie ma pęcherzyków powietrza tlko czysta woda a na górze sama piana. Miło mnie zaskoczył ten tworek :thumbsup:

imgp3643.jpg

imgp3623.jpg

imgp3625q.jpg

Na jakiej podstawie wyliczyłeś że pociągnie 200l ? Ile bierze powietrza?

Odnośnie "grubasa"

Edytowane przez mariuszduch (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz ratunku, ciachnij to cytowanie do 1 zdania/obrazka bo palec od przewijania boli ;)


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie wyliczyłeś że pociągnie 200l ? Ile bierze powietrza?

Odnośnie "grubasa"

Mariusz przyłączam się do prośby - wytnij cytowany post - niestety jest długi :)

200l podałem orientacyjnie przecież każdy sobie zdaje sprawę, że przy doborze odpieniacza oprócz litrażu ważne jest obciążenie systemu, intensywność karmienia itd itp.

Konstrukcja podobna do 3 tylko rura mniejszej średnicy i wyższa pracuje od roku w mojej kostce w pracy 50x50x50 (125 l + w sumpie z 30L wody)- do tej pory na NEWIE (ale była za słaba - zamieniłem aktualnie na mocniejszą moją pompę DIY) poglądowe niestety kiepskie zdjęcie:

zdjcieoa.jpg

A tutaj jak w sierpniuwyglądała kostka (caas na Newie) - zdjęcie też niestety kiepskie:

beznazwy11h.png

W grudniu wymieniliśmy pompę na jedną z tych DIY - odpieniacz spisuje się się lepiej - znacznie lepiej.

Mariusz powietrze bierze pompa a nie odpieniacz/body! ;) - sprawdzasz mnie? :D

Pomapa do tego body jest mocniejsza od Newy BP i Aqua Bee 1000 na igle obydwie.

Pomiary robiłem rotametrem - niestety nie moim i nie wykonałem zdjęć - ale po Nowym Roku ma do mnie dojść rotametr aquamedika wtedy wkleję zdjęcia jak wypadają te pompy i napiszę zestawienie (w tabelce :rolleyes: specjalnie dla Ciebie :waving) - może ktoś w międzyczasie zamieści pomiar zasynago powietrza przez najmniejszego tunziaka hydrofoamera silence 9410 jak ma taką możliwość (ja nie mam tdostępu do tej pompy). Ja wkleję też pomiary 9420 bo mam taką pompkę w sumpie w domu akwarium 450 l a 9430 ten rotametr raczej nie zmierzy.

Będziemy mieli bazę zasysanego powietrza przez różne pompy i każdy będzie mógł sbie wybrać coś do swojego systemu.

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować posta , może to zrobić mod.Gdzie napisałem że odpieniacz bierze powietrze? Pytam o pobór powietrza z czystej ciekawości ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować posta , może to zrobić mod.Gdzie napisałem że odpieniacz bierze powietrze? Pytam o pobór powietrza z czystej ciekawości ;)

A fakt - zakręcony byłem :)

Prac ciąg dalszy - niwy projekt dla Maćka - będzie sump do reefmaxa na przelewie z rurek na tej samej zasadzie co pudełko tylko bez pudełka :) - z przelewem walczy Maciek a ja dokljałem prowadnice na przegrody w sumpie i majstrowałem do tego odpieniacz. Przegrody będą wyjmowane - w każdym momencie można bez spuszczania wody wymienić wysokość przegrody - na ten moment mamy dwie opcje 11 lub 14 cm

Sump 40 x 25 x 25 cm

imgp3687z.jpg

imgp3689.jpg

Jeszcze tylko decyzja czy kubek o mniejszej czy większej średnicy (są wymienne) - tym razem na rurze w kubku 40 mm. Tak wygląda weższy:

imgp3684s.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie to wygląda <bravo> już się nie mogę doczekać końcowego efektu :D:D


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał nad czym myśleć :) Najważniejsze, że oprócz wyglądu w pracy się spisze :)

Do tego sumpa powstało też body wyższe. Wg mnie lepsze - ale to sam ocenisz jak przyjdziesz - wybierzesz sam.

imgp3694d.jpg

imgp3691c.jpg

Pozdrawiam

Świetnie to wygląda <bravo> już się nie mogę doczekać końcowego efektu :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Prac ciąg dalszy - niwy projekt dla Maćka - będzie sump do reefmaxa na przelewie z rurek na tej samej zasadzie co pudełko tylko bez pudełka %29.gif - z przelewem walczy Maciek a ja dokljałem prowadnice na przegrody w sumpie i majstrowałem do tego odpieniacz. Przegrody będą wyjmowane - w każdym momencie można bez spuszczania wody wymienić wysokość przegrody"

Panowie, prośba,gdybyście mogli to zróbcie nowy wątek ze zdjęciami jak przerabiacie Reefmaxa na baniaczek z sumpem. Sam jestem zainteresowany powiększeniem mojego o 25L wody więcej dla zwierzaków. Pozdrawiam świątecznie, petrus

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.