Skocz do zawartości
eretmodus

Biotop czy haos?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak to jest w morszczyźnie? Obsadę zwierząt dobieracie zgodnie z ich występowaniem w naturze, zgodnie z ich wymaganiami środowiskowymi i niezależnie od pochodzenia czy po prostu jaki się komu podoba kształt, kolor i zachowanie zwierząt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej większość z nas patrzy na kolorek,kształt i stosunek do innych zwierząt w akwarium.


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciężko coś kupić o czym by było dokładnie wiadomo gdzie rośnie :D przecież biotop rafy to nie tylko fragment wybrzeża ale również ukształtowanie terenu (dna)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie,

dotyczy to tez samej skaly. A jak wiadomo, malo jest rejonow z ktorych mozna importowac skale.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy korale, kraby,rozgwiazdy,wieloszczety, ryby rafowe i inne "żyjątka"(znane akwarystom) globalnie zamieszkują każdą rafę a różnią się tylko np.ubarwieniem, czy występują też endemity?

Czy rozmieszczenie geograficzne w różnych biotopach sprawia że ze względu na parametry w akwenie (np. różnica w zasoleniu)zwierzęta nie mogą być razem przetrzymywane, czy dostosują się do parametrów odpowiednich dla większości zwierząt w akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@eretmodus, mam wrażenie że albo czytasz jakąs "madrą" książkę albo brak ci właśnie książki z tematami na powyższe nutujące pytania, wiem że była taka książka w której były opisane różne biotopy morskie

ale to i tak nic nie da (no może trochę wiedzy teoretycznej), i tak musisz sie dostosować do tego co jest dostepne na rynku.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, jeszcze nie czytam mądrej książki:)

Po prostu zapytałem.

Natomiast po lekturze forum, odnoszę wrażenie, że tematy tu poruszane dotyczą raczej techniki w szerokim pojęciu, sposobu urządzenia akwarium, znajomości życia zwierząt i zachodzących w wodzie procesach chemicznych, czyli to wszystko jest tu zawarte co być powinno.

Jednak nie umniejszając przydatności tego forum, dla takich jak ja, (początkującym) nasuwa mi się pewna analogia do jednego z większych (jeśli nie największego)forum o akwarystyce słodkowodnej gdzie wszyscy pytają o to samo i wszyscy tak samo odpowiadają. Oczywiście TU wszystko odbywa się na nieporównywalnie wyższym poziomie ( przynajmniej dla mnie)i zawsze żyłem w przekonaniu że morszczyzna to najwyższy stopień wtajemniczenia akwarystyki.

Wcześniej (i do tej pory) czytałem fora o akwarystyce słodkowodnej i tam każdy kto ma pojęcie o przyrodzie, potrafi określić przynajmniej ogólnie, co z czym ma pływać i w jakich "krzakach":) albo bez, żeby powstał biotop.

W temacie morskim, z tych postów które czytałem, wynika że nie ma takich tendencji do prowadzenia akwarium rafowego jako cząstki biotopu. Są akwaria gatunkowe ale nie biotop.

Stąd mój wniosek, że albo jest to na tyle nowe hobby (wszystko zaczęło się w latach 50-tych chyba)że większość, na temat współżycia zwierzaków w naturze ma niewielką wiedzę albo biotop jako taki jest zwyczajnie nieciekawy, albo jest niemożliwe z jakichkolwiek powodów stworzenie takowego. Albo faktycznie chodzi o dostępność zwierząt w sklepach akwarystycznych.

Właśnie dla tego zapytałem : biotop czy chaos... i to chaos przez samo "h" (uciekła mi litera i zapomniałem o niej.

Pozdrawiam, Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nowy_zarażony :

Hehe, u mnie mowia na to "dupienie smutow":)

Gratulacje!

1036 postów (razem z tym ostatnim) i odpowiednio zwarta i rzeczowa odpowiedź.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) To teraz bedzie rzeczowo. Morskie to nie slodkowodne. W slodkim pyszczaki nie sa laczone (na ogol:D) np z dyskowcami bo zyja w SKRAJNIE ROZNYCH wodach. Parametry wiekszosci oceanow i morz tropikalnych z krotych pochodza nasze zwierzaki sa PODOBNE lecz nie IDENTYCZNE. Jednak zwierzeta mieszcza sie w ich optimach. Stworzenie kopi biotopu jest bardzo trudne. Czesto skala np z konga to indonezja o wdziecznej nazwie KONGO:D abi stworzyc biotop trzeba by chyba pofatygowac sie w dane miejsce z citesami i torba kasy i po prostu przewiesc do nas fragment rafy. Dodam tez ze naruralna rafa bardzo rozni sie od tek krora znacz z akwarii morskich. Najczesciej przewaza na niej jeden wzglednie kilka gatunkow korali. Lancuch pokarmowy jest zamkniety. Slabsze, mniejsze padaja ofiara wiekszych. Jakos nie wyobrazam sobie tego a baniaku...

jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zaczynam przygodę z morszczyzną ale mam doświadczenie ze słodką. Muszę przyznać że w głowie też mi się kołatały te same myśli co Eretmodusowi ale Nowy_zarażony sprowadził mie na ziemię. Faktycznie "słodkie nie może być słone i odwrotnie".


akwa 98 ltr + sump 57 ltr - takie maleństwo.delfin02.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz. Przecież w słodkim nie tworzy się biotopu, kupując ryby, rośliny, korzenie i całej reszty z jednego jeziora, rzeki czy innej kałuży.

Tak samo jak nie trzyma się w jednym akwarium drapieżników z małymi rybami albo roślin z roślinożernymi z tego samego akwenu i z tego samego źródła.

Przecież ukwiał z błazenkiem to też mini biotop mimo że ukwiał będzie z Fidżi a rybka z malezji.

Albo jedno będzie z kądśtam a drugie złapane 1000km dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eretmodus

Jak najbardziej robi sie akwaria biotopowe. Np. akwarium z biotopem Karaibow, M. Czerwonego czy Indopacyfiku. Naturalnie ze wystepuja endemity, np. Z. Xathurum jest endemitycznym pokolcem dla M. Czeronego. Najwiecej endemitow wystepuje na Karaibach, wystepujaca tam rafa rozni sie od tej z Indopacyfiku (bo M. Czerwone juz np. o wiele mniej) i jesli juz czytalem o akwariach biotopowych to glownie wlasnie o akwariach "karaibskich". Natomiast pewnosc co do pochodzenia danego gatunku rzeczywiscie z danego obszaru jest... hmm.... No bo jak kupuje Z. Flawescens to wiadomo ze to Hawaje a jak Xanthurum to M. Czerwone ale co np. z miekasami? Wiekszosc wystepuje praktycznie wszedzie na rafie, co do zapewnien sprzedawcy to nalezy z duza rezerwa do tego podchodzic. Nie twierdze ze zbudowanie zbiornika biotopowego jest niemozliwe ale jednak dosc trudne. W slodkim biotopy np. Amazonki i jezior afrykanskich roznia sie dosc znacznie czynnikami abiotycznymi i biotycznymi a w morszczyznie nie bardzo.

Organizmy z roznych obszarow rafy moga w zasadzi zawsze koegzystowac w jednym zbiorniku a juz ww. paletki z pielegnicamiz Malawi nie bardzo, tutaj jest albo-albo.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.