Skocz do zawartości
pin54

64l - osprzęt i konstrukcja

Rekomendowane odpowiedzi

Pytania staram się zadawać najbardziej szczegółowo jak mogę, ale że pojęcie mam marne to różnie to może wyglądać.

Akwarium planuję 40x40x40. Miało być bez panela, ale nie zniosę widoku 'kuwety' wiszącej z boku w takiej małej kosteczce więc chyba jednak będzie panel, ale jak najmniejszy. Panel ma w zasadzi być głównie ze względu na ukrycie całego szpeju. Do panela ma trafić:

(odpieniacz (np. miniflotor - fi 50mm) )

grzałka

pompa

(dolewka)

To co w nawiasach niekoniecznie od startu akwarium.

Czy mogę w takim małym akwarium całą cyrkulację wody oprzeć na pompie obiegowej (wprawdzie mam jvp-101, która leży w szafie, ale chcę jak najmniej sprzętu w zbiorniku głównym) - tj. pewnie że mogę, tylko czy to będzie działać prawidłowo :) Jeżeli tak to jakiej mocy obiegówka zagwarantuje mi odpowiednią cyrkulację ?

Czy miejsca w panelu wystarczy tyle, żeby pompa obiegowa weszła na styk, czy może się okazać że przy takich małych wymiarach komory w której będzie pompa może się np. pojawić problem z tempem zapełniania jej przez wodę i pracy pompy na sucho ? Albo jakikolwiek inny problem którego nie przewidziałem? (pomijam kwęstię komfortu obsługi panelu do którego dłoń nie wejdzie)

Czy planując zbiornik i 'pokrywę' muszę brać pod uwagę dolewkę czy mogę ją sobie zainstalować pół roku później bez żadnych zmian konstrukcyjnych ? (kwestia wprowadzenia wężyka i kabelka?)

Jakiej mocy wentylator/wentylatory są potrzebne, że schłodzić takie akwa latem?

Czy to będzie odpowiednie oświetlenie czy coś zmienić :

6 diod XP-E RB + 4 diody XP-G cool white + 2 diody XP-G niebieskie (co do tych dwóch ostatnich mam największe wątpliwości)

Na jakiej powierzchni muszą być rozłożone diody aby dobrze oświetlić tą kostkę ? Teoretycznie upchnę je na powierzchni 12x12 cm - tylko czy to wystarczy ? Odległość od powierzchni wody ~10 cm.

Na razie tyle...choć pytań mam więcej, ale resztę powinno się dać w miarę łatwo wyszukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja , oświetlenie , filtracja zależna od obsady a o tym nie wspominasz nic .


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o obsadę to na 100% miękkie, ale staram się przygotować całość tak, że jeżeli będą możliwości/czas to żeby zestaw był gotowy do ewentualnego dorzucenia twardych oraz jakiejś ryby (po ewentualnym dokupieniu dodatkowego sprzętu, ale chodzi o to żeby konstrukcja akwarium i oświetlenia z chłodzeniem nie wymagała gruntownej przeróbki)

@aqua skalar - oglądałem już Twój filmik wcześniej, ale zbiornik/podłoga wymaga idealnego wypoziomowania, a ponieważ zbiornik będzie stał w pracy to jest to po prostu niemożliwe do realizacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@aqua skalar - oglądałem już Twój filmik wcześniej, ale zbiornik/podłoga wymaga idealnego wypoziomowania, a ponieważ zbiornik będzie stał w pracy to jest to po prostu niemożliwe do realizacji

Tutaj się z togą nie zgodzę, ponieważ idealne wypoziomowanie wymagane jest tylko i wyłącznie do stworzenia efektu "zero edge" i AS ;) w jednym. A w przypadku samego panelu nie ma to najmniejszego znaczenia. Po prostu wklejasz szybę oddzielająca jakieś 3 do 4 cm poniżej krawędzi akwarium i problem znika.

Edytowane przez aqua skalar (wyświetl historię edycji)

Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zdecydowałeś się na panel to najlepiej z tyłu szerokości przynajmniej 10 cm dwukomorowy jedna komora długości z 25 cm na odpieniacz i grzałkę i jeszcze by weszły jakieś adsorbery , druga na pompę obiegową np. Hydor Pico 250. Do miękkich cyrkulacja np.Koralia nano 1600 , do twardych jeszcze by trzeba było coś dołożyć .Oświetlenie led cree klasycznie :) 1W na litr z możliwością zmniejszania mocy bo miękkie za dużo go nie lubią i ja bym jechał przy miękkich na samych podmianach wody .Wentylatory dwa powinny wystarczyć a jak przyjdą konkretne upały to i tak w takim akwarium stabilnej temperatury nie utrzymasz.


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel koniecznie z tyłu...ale będę upierdliwie cisnął dalej o jego wymiary. Szkoda mi każdego cm akwarium (tym bardziej że chyba zdecyduję się jednak obniżyć akwa o 5 cm) a i estetyka jest dla mnie istotna. Dlatego pytanie czy wystarczy jeżeli wszystko w panelu wejdzie wymiarowo na styk ? Wszycy piszą minimum 10 cm...rozumiem, ale dlaczego? Bo jeżeli chodzi tylko o łatwy dostęp to to dla mnie nie jest problem, telefonu tam trzymał nie będę :) (już doczytałem że miniflotor ma więcej niż 50mm jak by ktoś był miły i podał dokładną szerokość to byłbym wdzięczny) Oczywiście najpierw zakupię urządzenia potem zamówię akwarium, ale jak bym znał wymiary wcześniej to już bym mógł coś zacząć sobie planować.

Jeżeli chodzi o cyrkulację to wiem, że z cyrkulatorem będzie na 100% dobrze, ale chcę wiedzieć czy jestem w stanie to osiągnąć samą pompą obiegową na jednym wylocie, lub ewentualnie na 2 wpinając jakiegoś lock linea, lub po prostu przeciągając pcv na drugą stronę akwa. Czy osiągnę poziom cyrkulacji wystarczający dla a) miękkich B) twardych ? Po prostu, o ile to możliwe, to nie chę widzieć żadnego sprzętu w akwarium.

Jeżeli chodzi o oświetlenie to sobie zdaję sprawę że 1W litr, ale czasem niektórzy piszą, że przy 0,5 im twarde rosną, dlatego podałem konkretną propozycję. O ile się nie mylę, to te 12 diod powinno dać ~40W (a mogę się mylić, bo to dla mnie czarna magia - założyłem, że XP-G z driverem na 1200mA będą pracowały pod napięciem 3,4V , a XP-E na 900mA na 3,2V - nie wiem czy słusznie, więc niech ktoś to sprostuje w razie co). Pytanie czy to wystarczy na 40-50 litrów wody, biorąc pod uwagę że białe będzie trzeba trochę 'skręcić'? Niestety coś chyba źle sprawdzałem poprzednim razem bo nie ma XP-G blue, więc 6RB + 6cool white to jedyne wyjście. Chyba że jest jakieś lepsze rozwiązanie?

Wentylatory do chłodzenia w ilości sztuk 2... OK, ale jakie ;) 1 000l/min czy 3 000l/min ?

@aqua skalar - trochę głupio zapytam :) To w takim razie czym ten panel się jeszcze wyróżnia od innych ? :) Chodzi mi o to, że w zyciu nie widziałem panelu na żywo, ale właśnie mniej więcej tak go sobie wyobrażam, z tym że wlot na górze byłby tylko na 1/2 akwarium, a w środku bym go podzielił na 2 komory.

EDIT: a może zamiast 2 cool white xp-g dać na tej samej nitce 2 szt. xt-E royal blue ? Może tak być, czy są jakieś przeciwwskazania ? One też są na 1500mA.

Edytowane przez pin54 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne akwa 60l, też myślałem o panelu na całości ale w końcu zrobiłem w samym narożniku, w środku mam odpieniacz grzałkę i pompę, dodatkowo jedna cyrkulacja. Z pompy mam wylot podzielony na dwa, ale powiem Ci, że bez dodatkowej cyrkulacji byłoby słabo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej mocy masz pompę obiegową? Jakie rozmiary panela ?

Jeżeli chodzio o panel to biorę też pod uwagę panel w kształcie trapezu równoramiennego na tylnej ścianie, na środku - ale wtedy upchnę tam wszystko dosłownie na styk. Trapez wysokości ~7cm, podstawy powiedzmy ~15 i ~25. Tylko wciąż nie wiem czy to będzie prawidłowo funkcjonowało, a jeżeli nie, to z czym mogę mieć problem. W tym przypadku niestety będę miał 4 łączenia szyb na tylnej ścianie, więc szczerze mówiąc nie wiem co będzie bardziej estetyczne.

Problem z wielkością lampy rozwiązany, wystarczyło się cofnąć do czasów podstawówki i wyciągnąć tablice trygonometryczne :). Lampka 12x12 cm, zawieszona 5cm nad wodą będzie oświetlała 22% powierzchni wody, a pełną powierzchnię dna na głębokości 4 cm, czyli mogę zrobić ją tak małą jak się tylko uda i nie powinno być problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus
Wentylatory do chłodzenia w ilości sztuk 2... OK, ale jakie ;) 1 000l/min czy 3 000l/min ?

Wydajność wentyli mierzy się w m3, najlepiej wolnoobrotowe wentylki o średnicy 12cm i powiedzmy 1200rpm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej mocy masz pompę obiegową? Jakie rozmiary panela ?

Pompę mam 1000l/h, w panelu 15x10cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność wentyli mierzy się w m3, najlepiej wolnoobrotowe wentylki o średnicy 12cm i powiedzmy 1200rpm

A prędkość mierzy się w km/h (tylko :p) Tylko bez nerwów, trochę się czepiam, ale dla śmiechu :) Nie chodzilo mi ani o jednostkę, ani o te konkretne wartości, chodziło mi o to, że nie ma żadnych ...a ja umysł ścisły jestem i jak nie ma cyfr to informacja jest dla mnie bezwartościowa :D Ale dane które podałeś są mi wystarczające, przepływy będą zbliżone dla wentyli o tych parametrach. Dzięki.

Mógłbym dać pompę powiedzmy 2000-2500l/h tylko zastanawiają mnie 2 rzeczy:

- czy to mi nie zrobi pralki w akwarium ?

- czy pompa o mocy 30-40W nie zagotuje mi tych 40-50l wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie nie widzę mocniejszej pompy, na wylotach byłby za mocny prąd moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwo ~ 60l samo bez żadnej komory, jaki odpieniacz wewnętrzny lub zewnętrzny polecacie ? wystaczy np taki Resun SK 300 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.