Skocz do zawartości
Lurthel

Nano-Reef 30l - Lurthel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :). Mam na imię Sebastian. Od kilku lat przeglądałem co jakiś czas forum, w ostatnim miesiącu wręcz intensywnie, co skłoniło mnie aby wystartować z własną solniczką. Ze względu na brak miejsca, wybór padł na 30l od aquael'a.

Ale do rzeczy. Solniczkę zamierzam zalać w najbliższych dniach. Wydaje mi się, że skompletowałem już większość potrzebnego sprzętu.

Sprzęt:

-zbiornik 30x30x35 aquael

-oświetlenie 2x11W

-kaskada fzn-3

-grzałka aquael gold 25W

-koralia nano 900

-termometr

-areometr AM

Oprócz tego kupiłem:

-2kg IO

-4,5kg Live Sand

-2 ampułki Prodibio Biodigest

-testy salifert: NO3, pH, KH

Dzień 1.

Dzisiaj kupiłem 3kg skały w Acroporze. Z tego co widzę na jednym kawałku jest gąbka, także mam już pierwszego lokatora :). Póki co nie widać żadnego ruchu w zbiorniku.

Fotki:

img0342gn.jpg

img0341ef.jpg

Dzień 3.

Mała aktualizacja :). Póki co woda jest klarowna i nie widać oznak dojrzewania.

Grzybek ( o ile dobrze zidentyfikowałem) od startu zbiornika powiększył się 2x i wygląda na zdrowego.

img0345lu.jpg

W akwarium znajdują się dwie gąbki, a przynajmniej tyle zaobserwowałem. Jestem ciekawy czy są żywe, bo póki co nie zmieniły się w ogóle.

img0348ga.jpg

img0350ut.jpg

Kilka fotek ogólnych :

img0346za.jpg

img0347ri.jpg

Edytowane przez Lurthel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super kolejna 30 na forum :) trzymam kciuki, życzę cierpliwości i powodzenia :) będziemy obserwować Aga


5753_5838.png

START - 20.09.2012

Akwarium: Aquael Nano Reef 30L, Oświetlenie: Aquael Ecolight Duo (2x11W), Filtracja: Kaskada FNZ3 1200L\H (Phosguard, Purigen, Chemi Pure Elite, żywa skała 3 kg), Grzałka: Aquael Easyheater 75W, Cyrkulacja: Hydor Koralia Nano Evolution 900

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 5.

Zbiornik jest już zasypany piachem, woda jest już prawie klarowna po tej burzy piaskowej ;).

Co ciekawe odkryłem, że do mojego zbiornika razem ze skałą trafiła maciupeńka krewetka, i chyba własnie przeszła wylinkę bo po akwarium pływał pancerzyk o długości mniej więcej pół cm :). Samą krewetkę widziałem parę razy ale nie udało mi się jej uchwycić aparatem, szczególnie że jest praktycznie przeźroczysta...

Myślałem żeby może dokupić troszkę skały, bo po wsypaniu piasku wydaje się mniejsza. Liczę na opinie i sugestie ;). Pozdrawiam.

img0360uy.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skala jest ok, dokup ladne skalki z zoa i sie pieknie kostka wypelni


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta "krewetka" to prawdopodobnie kiełż, będzie ich dużo ale spoko, same się zredukują z czasem. A kosteczka zapowiada się całkiem fajnie.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem kilka tematów gdzie pojawiały się kiełże i po obejrzeniu zdjęć nie jestem przekonany czy to na pewno kiełż. Ale niech trochę podrośnie to będzie wiadomo :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jedno pytanie, wyciągałeś skałe z wody, czy ze sklepu cały czas była w wodzie ? :)


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden kawałek był z wodą bo była tam gąbka i grzybki. Reszta zapakowana w folie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta krewetka może być mysis shrimp


Akwarium 126l 2 x optiwhite, 4x24W T5, Deltec MCE600, 15kg LR, 9kg LS, euphyllia paraancora, zoanthusy, discosomy, rhodoactisy, xenia, sinularie, caulastrea, quadricolor, cribrinopsis crassa, brzydal, błazny, kraby, ślimaki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wygląd bardziej podobne ;). Więc może to Mysis rzeczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 8.

W akwarium w sumie nic szczególnego się nie dzieje, minęło już 8 dni a woda wciąż krystalicznie czysta. Myślałem, że po takim czasie będzie glonowisko. Grzybki rosną jak na drożdżach, czasem można zobaczyć jakiegoś kiełża, zdarza się że mysis się przebiegnie po skale. Od wczoraj nie mogę znaleźć rozgwiazdy ale pewnie gdzieś się zakamuflowała na skale. Na jednej ze skałek rośnie jakiś koral ale jest zbyt malutki żeby go zidentyfikować, bo ciężko nawet zdjęcie zrobić. W każdym razie jest pomarańczowe więc raczej nie aiptasia.

img0370l.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powolutku do przodu ;). Zmieniłem troszkę ustawienie skały, parametry w porządku jak widać w podpisie. Póki co wciąż dojrzewanie więc pozostaje czekać, na szczęście bardzo delikatne jak na solankę bez wody z dojrzałego baniaka. Po weekendzie wstawię nowe fotki :). Póki co mam urwanie głowy na uczelni... pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 21.

Zmieniłem nieco ustawienie skały gdyż półka skalna często mi spadała a nie udało mi się jej przykleić, gdyż klejenie pod wodą nie jest prostą sprawą. Stwierdziłem że taka mini jaskinia spodoba się rybkom i krewetkom a wygląda całkiem interesująco. Mam nadzieję że klej szybko porośnie algami. Co do dojrzewania to jest trochę okrzemków, glonów niezbyt dużo jakieś pojedyncze dosłownie. Skała ładnie porasta algami fioletowymi i białymi co z tego co czytałem dzieje się pod koniec fazy dojrzewania. Co do życia to jeszcze nic nie kupiłem, grzybki mają się dobrze i rosną, gąbka jest ale trudno powiedzieć co z nią bo się nie zmienia, tajemniczy pomarańczowy koral rośnie, bardzo powoli ale zawsze. Oprócz tego wypatrzyłem 2 malutkie aiptasie ale póki co nie maja nawet 0,5 cm średnicy. Tak czy inaczej niedługo będzie trzeba pomyśleć o jakiejś kreweci bo nie chce żeby to dziadostwo się rozpanoszyło.

img0378om.jpg

img0377y.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym kleiłeś skałę? Moja niestety ma nierówny spód i jest niestabilna. Próbowałem przykleić kawałki stabilizujące poxyliną ale w ogóle nie złapała. Skończyło się na podłożeniu kawałków pod skałą, ale troszkę się chwieje. Boję się, że jak ją uderzę np. czyścikiem to mogą wypaść te kawałki.

Edytowane przez MrHW (wyświetl historię edycji)

panele fotowoltaiczne - prąd ze słońca

Zaufany elektryk

Usługi księgowe

Mydł;o domowe

Akwarium 100x55x40(220L). Odpieniacz H&S 150 na pompie Tunze Hydrofoamer Silence 9430.040. Obieg NJ 3000. Skała sucha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kleiłem Grotech corafix 5min, aczkolwiek przy klejeniu pod wodą tak czy inaczej nie jest to łatwe zadanie, jeśli skała jest porowata to po wciśnięciu kleju w pory powinno się trzymać. Ale nie zdziw się.. klej raczej zachowuje się jak plastelina niż jak klej i jedyne do czego się dobrze klei to do rąk :D. Jeśli chciałbyś przykleić jakąś półkę skalną to myślę że to nie wytrzyma...może jakby podeprzeć... Gdyby przykleić poza wodą po osuszeniu to tak :). Swoją drogą jeśli podeprzesz je kawałkami skały aby było w miarę stabilne to po dodaniu piachu powinno się już całkiem ustabilizować. Raczej mała szansa żeby coś podkopało całą skałę na raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja

W baniaczku pojawiły się nowe zwierzątka, chyba im dobrze bo rosną w oczach :).

Zoaski:

img0405r.jpg

img0404qr.jpg

Euphyllia, wydaje mi się że to Euphyllia divisa ale pewności nie mam:

img0406sr.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoaski są cudne, ale Euphyllia lubi wysuwać polipy i parzyć inne korale. Podobno jest jeden gatunek, który tego nie robi, ale niestety nie wiem czy to te. Swoją drogą Euphyllia jest cudna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj mam 3 ślimaki. Trochusa i 2 turbo. Czy to normalne zachowanie, że pierwsze co zrobiły to myk na szybę i "pojechały" pod kaskadę? Poruszają się co jakiś czas ale głownie przy tafli wody. Mogę liczyć że pojeżdżą też po skale/piachu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Turbo mają bzika. Moje uwielbiały wchodzić dosłownie na kaskadę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tylko twoje, mój na początku jeszcze pracował a teraz ma chyb a urlop, od czasu do czasu postanawia wleźć na kaskadę, co powoduje chlupanie wody, czym doprowadza mnie do szału, bo budzi w środku nocy :wallbash:


5753_5838.png

START - 20.09.2012

Akwarium: Aquael Nano Reef 30L, Oświetlenie: Aquael Ecolight Duo (2x11W), Filtracja: Kaskada FNZ3 1200L\H (Phosguard, Purigen, Chemi Pure Elite, żywa skała 3 kg), Grzałka: Aquael Easyheater 75W, Cyrkulacja: Hydor Koralia Nano Evolution 900

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem jednego małego, który wchodził na końcówkę skimmera (trochę stuningowałem mojego FZNa) co powodowało zasysanie powietrza i wywalanie piany z filtra. Oczywiście robił to tylko w nocy. Wczoraj jednak znalazłem go w silniku filtra :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz w nocy trochę się uaktywniły i jeżdżą po szybach.. mam nadzieję że jak skończą się glony na szybach to zechcą łaskawie troszkę ruszyć po skale :D. Oby moje nie były takimi wariatami żeby się pchać do kaskady dosłownie... Dobrze, że śpię w pokoju gdzie jest akwarium... bo obok stoi komputer.. to mogłoby się źle skończyć. Świrek.. przykro mi że straciłeś ślimaka :(.. ale cóż niestety trochę z nich głuptasy więc czuje, że u mnie też mogą coś nabroić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W baniaku pojawiły się nowe zwierzątka. Sarcophyton, duncanopsammia i sinularia. Na skałkach z zoasami rośnie też trawniczek ale nie wiem co to za gatunek.

Kilka fotek:

img0414ng.jpg

img0417bk.jpg

img0421cz.jpg

img0419ij.jpg

img0422gp.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mam problem z moją Caulastrea fluo. Przestała się pompować, nie wystawiała polipów, nawet jak ze strzykawki chciałem ją karmić to nie była specjalnie chętna, nie miała żadnych uszkodzeń ani nie wyrzucała glutów więc BJ też raczej odpada. Postanowiłem się przyjrzeć dokładniej i zauważyłem na szkielecie 3 niewielkie ślimaki osiadłe. Stwierdziłem że nie ma co czekać więc wyjąłem korala, zdrapałem delikatnie nożykiem ślimaki i włożyłem korala na miejsce. Mam nadzieję, że to było powodem jej niedyspozycji. Pozostaje obserwować, Mam nadzieje że się poprawi.

Aktualizacja.

Po kilku dniach Caulastrea odżyła, także chyba był to problem z tymi ślimakami.

Edytowane przez Lurthel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.