Jump to content

Lurthel

Klubowicz
 • Content Count

  851
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Sebastian
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Rembertów - Tarczyn
 • Zainteresowania
  akwarystyka, gitara basowa, motoryzacja, militaria, narciarstwo, windsurfing

Recent Profile Visitors

2019 profile views
 1. W naturze czasem tak bywa, gdy jest odpływ, spsy pokrywają się śluzem. Natomiast nie wiem czy tak długo dadzą radę. Kiedyś oglądałem na YT o transporcie dużych okazów które nie sposób włożyć do worka. Wypełniali boxa mokrymi ręcznikami papierowymi, tak samo owinięty był koralowiec. Natomiast nie wiem jak długo może w takich warunkach wytrzymać. Być może, tym tropem znajdziesz jakieś info.
 2. Co do cyrkulacji, polecam Tunze 6040 - zrobi ci ładną falę, możesz dodać jeszcze jakąś pompkę co będzie dmuchać za skały. Tylko raczej będzie trzeba obniżyć minimalnie poziom wody bo przy fali może się wylewać. W kwestii odpieniaczy miałem kiedyś i resuna i Hydor 250, generalnie kicha, Tunze 9004 jeszcze daje radę ale ogólnie wewnętrzne to kiepski pomysł, będą puszczać bąble do wody. Może lepiej posadź ładne makroglony np. (Caulerpa prolifera, Halymenia itp.) i częściej podmiany jeśli nie ma sumpa?
 3. Bąbelki nie zawsze muszą oznaczać dino, widać odstające gluty z bąblami? Każdy glon produkuje tlen, więc bąbelki mogą się zdarzyć a niekoniecznie jest aż tak źle. Masz jakąś fotkę z bliska?
 4. Wygląda ekstra ;). Co to za koral prawy dolny róg, drugie zdjęcie?
 5. Lurthel

  Sinice

  Jaka obsada? Dorzuć jakieś foto, będzie łatwiej.
 6. Jeżeli glony zniknęły a nie masz ryb i nie karmisz to podejrzewam, że koralowce po prostu głodują. Tak jak Sagerrak1 obstawiam zerowe NO3 i PO4.
 7. Wody masz za mało, podnieś tak aby ujście kaskady było w wodzie, bez chlupania. Ja bym piach zostawił jak jest, miałem różne od żywych po suche i żaden nie sprawiał problemu. W późniejszej fazie nie grzeb w nim za mocno, przy tak małej ilości wody może to spowodować mocny skok parametrów.
 8. Ja zawsze byłem zadowolony z odpieniaczy Schuran, aczkolwiek to już wiekowe konstrukcje i ciężko je dostać, chociaż może ktoś ma używkę w dobrej cenie. Myślę że do takiego zestawu to model "100". Co do lampy dróg jest wiele, kwestia czy jakieś "diy" wchodzi w gręczy ma być plug and play. Ja osobiście lubię mix t5 i ledów i zwykle sam sobie składam takie lampy. Bez bajerów i cudów, ale robią robotę i to najważniejsze.
 9. Ten odpieniacz raczej nie nadaje się do sumpa, wymaga wysokiego poziomu wody. Komin polecam zewnętrzny - ale to już kwestia gustu.
 10. Pomysł dosyć oryginalny, zastanawiam się tylko czy przy głębokości 65cm i centralnym kominie nie będzie ciasno. Jeżeli zamierzasz obudować komin skałą, to spsy szybko będą dotykać szyby zewnętrznej. Może lepiej się sprawdzi kostka lub po prostu powiększenie nieco wymiarów? Co do cyrkulacji możesz zastosować mocną pompę powrotną i kilka loc-line'ów aby dowolnie kierować strumień wody, a jednocześnie będzie mniej kabli itp. Sump musi pomieścić to co w kominie + woda ponad poziom przelewu, kwestia jak duży będzie komin.
 11. Jakie dawki podawałeś probiotyki dziennie? Ile miesięcy / lat ma zbiornik?
 12. Jak dla mnie to wygląda jak gąbka, ja bym nie ruszał, niech filtruje.
 13. Może to nie glon a formacje bakteryjne? U mnie jakiś czas temu pojawiło się coś podobnego, choć barwa nieco bardziej brązowa i z pewnością nie jest to glon. U siebie obstawiam przedawkowanie probiotyki przy za słabej cyrkulacji. Co lejesz do baniaka?
 14. Proponuję przy okazji zorganizować mini giełdę, dajcie znać czy macie jakieś szczepki itp na wydanie, może akurat ktoś będzie potrzebował to się można powymieniać.
 15. Jeżeli masz możliwość to rób sump, koszt nie będzie znacząco większy a estetyka i ergonomia znacznie wzrosną. Jeśli to nie przejdzie to chociaż panel z tyłu dodasz 15 cm z tyłu i będzie git. Kaskady to jednak prowizorka moim zdaniem i prędzej czy później i tak zmienisz. Co do oświetlenia to zależy co chcesz tam trzymać, ale myślę że minimum to 30-40W w ledach lub 75W w świetlówkach. Gotowce zawsze wyjdą drożej, więc jeśli masz jakieś umiejętności manualne to kombinuj sam.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.