Skocz do zawartości
teklak

[190L] Im wiecej tym lepiej

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka:)

Ostatecznie klamka zapadła i na święta zrobię sobie prezent pod choinkę i zmienię swój stary zbiornik na nowy większy, lepszy i ładniejszy. Stary zbiornik wiele mnie nauczył, wariowało no3, kh sięgało 15st, ogólnie warunki bardzo się wahały, co sprawiło że ciągłe wlewanie czegoś do akwarium pogorszyło stan rafy.Korale do tej pory są jakieś niewyraźne, wszystkie te nieszczęścia stały się powodem zmiany systemu na większy.

Wracając do meritum tematu:

Akwarium zostało już zamówione, wymiary to 94x45x45 co daje nam ok 190L, odliczając grubość szyby, wysokość górna krawędzią komina a akwarium i grubość piasku da nam to około 160 litrów do zagospodarowania.

Zbiornik postawiony będzie na stelażu DIY z kantówki 6x4cm, który de facto jest już zrobiony, wymaga jeszcze malowania i wstawienia szuflad i frontu...stelaż skręcony metalowymi kątownikami, na wierzchu i po bokach płyta 12mm OSB, nogi z regulacja.Zastanawiam się jakiego materiału konserwującego użyć, mam dostęp do farby hamerite i do lakieru do drewna. pytanie brzmi czy lakier zabezpieczy metal, i na odwrót czy farba zabezpieczy drewno.Druga rzecz to wyciszenie szafki, w dotychczasowej nie mam i daje to w nocy troche popalić.

Zaplecze techniczne znajdować będzie się w sumpie o wymiarach 80x40x40, podzielonym na trzy komory.

Filtrację chciałbym oprzeć na purigenie, phosguardzie, i refugium. Myślę że to ochroni moje akwarium przed wysokim no3...w pierwszej komorze będzie pracował odpieniacz onet newjet 1700 + wirnik igiełkowy.

Za powrót będzie odpowiadała pompa NewJet 2300, połączona z przelotem wężem silikonowym, bo obecnie na PCV strasznie rezonuje...

Co do cyrkulacji to zastanawiam się czy zostawić obecną, mianowicie 2 x koralia 900 i 1x newwave 1600, czy sprzedać koralie i zakupić jedną mocniejszą...

Skałę planuje ułożyć dosyć płasko, mniej więcej do 1/2 wysokości na środku akwarium i troszkę wyżej przy kominie...Obecnie w zbiorniku mam wysoką konstrukcję ułożoną na środku i te trzy cyrkulatory sprawnie mi ją owiewały...co wy myślicie na ten temat??

Wraz z realizowaniem projektu, mam więcej dylematów... największy to obsada. Z obecnego zbiornika przejdą 2 błazny, ecsenius bicolor, i mandaryn.

Ze starego zbiornika przejdzie również skała 13kg i piasek 9kg myślę że wystarczy:)

To chyba wszytko na dzisiaj, zdjęcia dodam jak już coś się będzie działo...

Aha i zapomniałbym o oświetleniu... planowana lampa 4x39W 2 białe i 2 niebieskie...

to już napewno na tyle:P Proszę o komentarze, sugestie, porady, itd.

Pozdrowienia

teklak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość edi

witam.

ja pomalowalem stelaz lakierem okretowym, do kupienia w castoramie, puszka ma niecaly litr, malowalem 2 warstwy grubo i razem z tymi katownikami, cena okolo 43 zl

zamiast tych koralii dalbym 2x jvp 101, jak sie dotra to nawet ciche sa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.