Skocz do zawartości
rpp

Sump - czy tak można ?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy przy takim podejściu:

http://strony.aster.pl/rpp/morskie/sump.jpg

wszystko zadziała tak jak powinno ?

Konretnie to obawiam się jednej rzeczy - nie uda mi się zgrać pompy od odpieniacza z pompą zwrotną z sumpa.

Normalnie jak w sumpie jest tylko pompa zwrotna to rozumiem, że nie ma najmniejszego problemu z utrzymaniem stosownego poziomu wody bo to co wywali pompa zwrotna do akwa wróci przez komin i tak w kółko.

W tym przypadku może się zdażyć, że pompa od odpieniacza będzie np. pracowała dużo wolniej i komora zostanie w pełni zalana albo właśnie będzie pompowała szybciej niż główna i wypompuje wszystko co spłynie z komina i zacznie pracować na sucho.

Jak bezpiecznie zrobić w takim przypadku sumpa (planowany odpieniacz to albo Beast 400 albo GroTech HEA 080 - obydwa ze zintegrowaną pompą).

Aha - dodawanie kolejnych komór w sumpie nie bardzo wchodzi w grę gdyż na szerokość mam dostępne tylko 50cm :-( więc i tak te komory będą baaaardzo małe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuć tą komorę na odpieniacz i po problemie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomasz - czyli co ? odpieniacz będzie sobie pracował w jednej komorze na zasadzie wlew/wylew ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zostawil tak jak jest, wobec wszelkich możliwości zawsze możesz zostawić wylot odpienionej wody w tej samej komorze. Wystarczy że wylot wody z komina dasz blisko wlotowi do pompy odpieniacza, w wylot w dużej odległości.

Rozwiązanie to jest dodatkowo atrakcyjne, gdyż powinno zmiejszyc ilość ewentualnych bąbli które spływałyby do drugiej komory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

nigdy nie zgrasz pompy odpieniacza z pompa zwrota. W tym przypadku zrobilbym jak radzi Tomasz.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani - a czy nie lepiej zrobić tak, że odpieniacz będzie wywalał wodę do tej samej komory a jednak pozostawić środkową komorę i docelowo posadzić tam jakieś glony, itp. ??

Bo faktycznie wylewanie wody z odpieniacza do kolejnej komory może spowodować więcej problemów niż jest to warte :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli jest tyle miejsca to czemu nie...

Ale:za glonami zaraz bedziesz chcial jakas gabke zeby pompa nie porywala resztek glonow do gory, bedziesz musial oswietlac, glony wyrywac, utrzymywac staly poziom wody w refugium itd.

Troche miejsca potrzeba na pozniejsze przylacza np: filtra do Si lub PO4, kalkreaktora, czujnika poziomu wody, wegla itp.

Mozna tam pozniej wlozyc niepotrzebna albo zagloniona zywa skale. Czyli tak do ostatniego centymetra lepiej sumpa nie zajmuj.

Jeszcze troche to przemysl albo poczekaj na inne odpowiedzi.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani - to jeszcze podpytam. Miejsce na sumpa mam bardzo ograniczone (szerokość szafki) - max. to 50cm.

Czy w takim razie lepiej zrobić sumpa dwukomorowego i dać w jednej komorze ok. 20cm na odpieniacz i ok. 15 na pompę zwrotną i jak coś to obok sumpa zostanie mi jeszcze ok. 20cm na inne graty.

Czy lepiej dać sumpa 3-komorowego i wtedy przynajmniej na razie jej nie wypełniać ?? (komora miałaby tak ok. 15cm - max. 20cm jeśli bym minimalnie zwęził komory odpieniacza i pompy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie duze akwa planujesz...

Mysle, ze taka przegrode zawsze pozniej mozna dokleic. Zeby przy 50 cm sprawy za bardzo nie komplikowac : zostawilbym te przegrode przed pompa zwrotna zeby woda do aqua zasysana byla przy dnie zeby nie zasysac ewentualnych babelkow z odpieniacza. Czyli wybralbym wariant pierwszy ale sump tak duzy ile jest miejsca = 50cm. To zwiekszy tez ilosc wody w systemie - i b.dobrze. Musisz sam wiedziec, czy w przyszlosci inne urzadzenia bedziesz mogl umiescic poza szafka czy te 20 cm by Cie przed tym uchronilo?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani - coś się chyba pogubiłem. Piszesz, że wybrałbyś wariant pierwszy (czyli sump z 2 komorami) ale jednocześnie zostawiłbyś przegrodę przed pompą czyli wychodzi mi, że jednak wariant z 3 komorami i co najwyżej środkowa komora pusta.

Akwa będzie miało ok. 150 litrów (60x50x50).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wariant pierwszy: sump dwukomorowy. W pierwszej komorze odpieniacz, grzalka i troche wolnego miejsca, a w drugiej (za przegroda ze szpara przy dnie) pompa zwrotna. Poziom wody taki zeby odpieniacz dobrze pracowal. Poza tym potrzebujesz wolna przestrzen nad woda , zeby sump mogl przyjac wode splywajaca z akwarium w przypadku wylaczenia pradu.

Czyli w tym wariancie poziom wody bylby jednakowy w calym sumpie. O.K?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani - wszystko jasne :-) dzieki

@tirno - przejrzałem te konstrukcje i powoli chyba rodzi mi się pewna idea - zobaczymy co i jak - najwyżej będę przerabiał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tirno , Kolego , dzi?ki serdeczne za tego linka ! . Jestem na tym forum od dw?ch tygodni !!!. Wszystko przeczyta?em .No , ale o sump'ach konkretnie : co ,jak zrobi? ? nie ma wiele. A tutaj taka niespodzianka ! Wszystko "step by step" , kilkana?cie r??nych ( mniej , bardziej rozbudowanych ) sump'?w .Tego mi by?o potrzeba i tego szuka?em na forum . DZI?KUJ? . DZI?KUJ? ZA LINKA - REWELACJA . WYRA?NE ZDJECIA , WSZYSTKO WIDA? JAK NA D?ONI . Z angielskim sobie poradz? .

POZDRAWIAM WSZYSTKICH . TO NAJLEPSZE FORUM O MORSKIEJ AKWARYSTYCE !


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIE WIESZ JAK ZBUDOWAC SUMP I CO DAĆ DO ŚRODKA ?. ZOBACZ I PRZECZYTAJ !

http://www.melevsreef.com/


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.