Skocz do zawartości
bopp79

Przepływ przez rurę o średnicy 32mm a dobranie pompy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Spływ mam rurą FI 32 a powrót pompą NJ4500 (rura też 32 mm) ale wydaje mi się że jest źle dobrana, szukałem w sieci i znalazłem:

Rura FI 32 mm = 1.25 cala a przez taką rurę mamy przepływ 580 galonów na godzinę

580*3,78 (galon amerykański) = 2192,4 litra

Jeśli spływa około 2200 litrów to pompa też powinna mieć około 2200l/h ?

Dobrze myślę? jeśli nie to mnie poprawcie

Edytowane przez bopp79 (wyświetl historię edycji)

http://www.zlotemysli.pl/new,nowosci20,1/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli mój NJ4500 pompuje około 1 metra w górę to jego wydajność zgodnie z tabelką spada do około 3400l/h więc dla mnie chyba i tak trochę za dużo? bo przez spływ nie zdąży tyle wody wpaść do sumpa


http://www.zlotemysli.pl/new,nowosci20,1/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też rurę 32mm ( spływ i powrót) i pompę NJ8000 i jeszcze zawór nie do końca odkręcony więc coś z tymi obliczeniami nie tak. Podnoszenie u mnie ok. 2.3m więc i tak na powrocie bedzie z 5-6 tys. l /h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Perfekcyjnie nie da rady tego obliczyć - ze swoich obserwacji zauważyłem że więcej czynników ma wpływ na ilość pompowanej wody - średnica rury powrotnej, ilość kolan (zagięć) na powrocie, głębokość zanurzenia pompy, wysokość tłoczenia, z czasem ZABRUDZENIE pompy i rur na powrocie.

Zawsze lepiej mieć bardziej wydajną pompę i móc ją skręcić niż kupić za słabą i nie mieć możliwości regulacji w góre, w dół.

Edytowane przez el_kocurro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NJ4500 nie ma możliwości regulacji więc chyba tylko zostaje wklejenie zaworu kulowego w powrót?


http://www.zlotemysli.pl/new,nowosci20,1/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bądź bramowy - kulowy pioruńsko ciężko chodzi bardzo ciężko precyzyjnie go ustawić.

Tylko to znowu niestety koszt.

Dlatego włąśnie zrezygnowałem z NJ i wziąłem Tunze z elektroniczną regulacją. Zaworu w ogóle nie potrzebuje a przepływ reguluje na potencjometrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulacja na powrocie mam sens jedynie wówczas gdy ilość spływającej wody jest większa niż napływającej. Gdy dasz za wydajną pompę to spływ może nie zdążyć z odbiorem wody napływającej z sumpa poprzez pompę i... kałuża gotowa.

Można jeszcze posiłkować się tym iż część wody spłynie rewizją. Ale to zabawa na ostrzu noża.

Prawda jest taka iż pompę obioegową dobieramy do odpieniacza. A ten zaś do planowanej obsady. Nie ma sensu zapewniać przepływu wody przez sump na poziomie 3000l/h gdy sam odpieniacz może przerobić maksimum 1000l/h.

PS. el_kocurro jaki masz model pompy Tunze.

Edytowane przez mariusz_s (wyświetl historię edycji)

Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz - Tunze Silence electronic 1073.050

Czemu wszyscy piszą o tych kałużach.

Co za problem policzyć wysokość spływu wody do krawędzi grzebienia, z ilością miejsca i zagospodarowaniem sumpa :).

Wszystko policzyłem, przewidziałem i nie ma możliwości przelania sumpa.

Po zatrzymaniu pompy poziom wody wzrasta w sumpie do poziomu 10 cm od krawędzi sumpa:)

Ostatnia komora gdzie jest pompa jest też tak policzona że w akwarium wzrośnie mi raptem 1 cm poziom lustra wody i z akwarium też się nic nie wyleje (przy założeniu że zatka się spływ).

Edytowane przez el_kocurro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka iż pompę obioegową dobieramy do odpieniacza. A ten zaś do planowanej obsady. Nie ma sensu zapewniać przepływu wody przez sump na poziomie 3000l/h gdy sam odpieniacz może przerobić maksimum 1000l/h.

Mam Delteca APF 800 (zewnętrzny), on ma pompę o przepływie wody 800l/h, zasilam go pompą NJ1200 czyli jako pompę obiegowa teoretycznie powinienem mieć coś w granicach 1500l/h ??? (kolanek nie mam żadnych, powrót idzie rurą na wysokość około 1 m)

Może Tunze 1073.040 o wydajnośi pompy: 300-3000 l/h będzie najlepsza?


http://www.zlotemysli.pl/new,nowosci20,1/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczne zestawienie NJ 4500 i spływ 32, Baniaczek 420l + ok 120 l sump /policzony i nic się nie przelewa? Trzeba wyższe ścianki boczne zrobić i po temacie!/. Wszystko ze spływem i powrotem jest OK. Muszę spływ przyblokować jeszcze, a część jeszcze przez trójnik prowadzę do odpieniacza. Z pompy idzie giętki wąż do zwrotu, węższy jeszcze niż 32. Tak więc spływ jeszcze przyblokowany na zaworze /nawet 2 ch bo do odpieniacza jeszcze.

Przepływ przez rurę to nie tylko długość wysokość i średniaca ale i zdolnośc pompy - siła tłoczenia, można przecież 10 litrów tą samą rurą w 1 minu i 5 min przelać, jak mocniej dmuchnąć. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

... szukałem w sieci i znalazłem ...

Możesz mi podpowiedzieć adres, pod którym znalazłeś tabelę z przepływami?

Z góru dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie NJ 6000 czodził przez prawie 3 lata spływ 32 mm jeszcze przykręcony na zaworze:)

Tylko u mnie powrót na 25 mm i górą pod skały był wprowadzony - więc pompa była tłumiona dość mocno:)

Mam identyczne zestawienie NJ 4500 i spływ 32, Baniaczek 420l + ok 120 l sump /policzony i nic się nie przelewa? Trzeba wyższe ścianki boczne zrobić i po temacie!/. Wszystko ze spływem i powrotem jest OK. Muszę spływ przyblokować jeszcze, a część jeszcze przez trójnik prowadzę do odpieniacza. Z pompy idzie giętki wąż do zwrotu, węższy jeszcze niż 32. Tak więc spływ jeszcze przyblokowany na zaworze /nawet 2 ch bo do odpieniacza jeszcze.

Przepływ przez rurę to nie tylko długość wysokość i średniaca ale i zdolnośc pompy - siła tłoczenia, można przecież 10 litrów tą samą rurą w 1 minu i 5 min przelać, jak mocniej dmuchnąć. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.