Skocz do zawartości
Jaroslaw Sumara

Jedno pytanie od którego wszystko się zaczyna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam wieloletnie doświadczenie w akwa holenderskim. Miał bym się czym pochwalić i pokozaczyć w temacie.Jednak od pewnego czasu wzięło mnie na morskie a że mam już troche lat :-)to wiem że nie jest to zachcianka tylko cel który poprostu kiedyś osiągnę.Czytam Wasze forum od kilku dni i dowiedziałem się więcej o solniczkach niż przez całe życie wcześniej.Chciałem prosić Was o poradę.Zakładam czwarty zbiornik w domu,będzie to 300L.Kwestię sprzętu dogram sobie z czasem jak poznam co do czego,natomiast poprowadźcie mnie za rączkę w temacie czy zlikwidować jeden z moich baniaków z zielskiem i tam uczyć sie morskiego czy założyć z zerową wiedzą tą trzysetkę. Chodzi o to że trzeba wydać na sprzęt który kiedyś do większego zbiornika mógłby się średnio nadawać lub wcale. Myślę o 112L na początek. Mógłbym jednak wywalić ok. 6-7 tys zł i założyć większe, lecz padnę z braku doświadczenia. Co radzicie Moi Drodzy ? Zróbcie mi ten prezent na imieniny :-) pozdrawiam jarek.s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu robil bym duzy baniak i tak z czasem bedziesz chcial wymienic na wiekszy :)


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez chcialem na poczatku 112 l. a teraz wszystko planuje na 300l ale nie mam 3 innych zbiornikow w domku tak jak Ty.

Jezeli chodzi o sprzet mozesz kupic odpowiedni jak na 112 l ale niestety po jakims czasie bedziesz chcial wiekszy zbiornik i caly sprzet nie za bardzo sie nada.

Tak wiec lepiej na "dzien dobry" wydac troszke wiecej nic pozniej tracic :)

Zreszta ja na razie planuje ale zaraz podpisze sie za mna kilka innych "bardziej wtajemniczonych" osob i beda pisac ze "rozmiar ma jednak znaczenie" haha

Pozdrawiam

P.S.

Wszystkiego najlepszego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz takie fundusze to tak jak "Siwy" pisze większe akwarium byś założył

Myśle że taki minimum to 100x45x45

lub troszke większ.

NAd wysokościa sie zastanów bo trzeba do tego zawsze dobierać oświetlenie.

Zobacz ile miejsca masz i przelicz jaki by Ci weszło

Potem myśl nad sprzetem , przelicż ile skały trzeba.

Na korale zawsze przyjdzie czas :)

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, no to ładnie. O solniczkach wiem tyle co o tej w kuchni a tu 300L :-) Ale ok, decyzję podejmuje sam i nie musze pytać żony czy się zgodzi :) Będę w wolnym czasie posiłkował sie netem a raczej tym forum. Apropo Siwy gratulacje nowego zbiorniczka, wyobrażam sobie jak to cieszy.Kmati dzięki, dam Ci za to eusteralis stellate:-) pięknie mi wyrosła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tynio nie jeste3m super bogaty ale kiedyś jak chciałem perkusje yamaha to nie kupiłem se spodni w pewexe tylko wszystko na gary.Tak będzie też z akwarium, do wiosny pokupie sprzęt a w między czasie będę Was czytał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki i ja tez zycze wszystkiego dobrego w zakladaniu solniczki :)(Zobaczysz nie jest to az takie trudne jak sie na poczatku wydaje.Wystarczy czytac i pytac a tutaj ci kazdy doradzi i podpowie co masz zrobic)


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy słyszeliście może aby ktoś mial morskie w narożnym z półokrągłą szybą? (1/4 koła)mam wolny narożnik i takie by mi pasowało na 360L. Poza tym widzę w takim akwarium idealne warunki dla komina w samym rogu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwaria narożne są super, ale:

- dostęp do komina jest utrudniony, żadko tam się zaglada ala czasami trzeba,

- teochę trudniej je oświetlić ze względu na kształt

A tak pozatym - fajowe


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

im wieksze - tym stabilniejsze i trudniej cos skopac. dla poczatkujacego jak znalazl. a polokragle szyby raczej za bardzo znieksztalcaja, ja bym postawil na standartowy prostokat.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee ja mam przednią szybe profilowana i jakos nic mi sie nie znieksztalca no moze tylko ja ogladam cos z nosem przy szybie to wtedy oczy troche bola ale tak to nic sie nie dzieje :)


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Jarex66

Ty pochwal sie no tymi Holendrami:D

A co do morskiego baniaczka mysle podobnie jak reszta czym wieksze tym lepsze :) sam kiedys mialem zamiar postawic sobie holendra w domu :)takiego 375l ale plany sie zmienily i stawiam takie akwa morskie


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie mowilem :)

Ale te holendry tez chcialbym zobaczyc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się narażać z holendrami bo zaraz ktoś skopie mi tyłek że to nie to forum :) ale cóż tam,troche zielska które wymaga równie dużo opieki i warunków jak niektóre korale. Nie każdy może sie pochwalić wyrastającą ponad powierzchnię (kwitnie)Ludwigią spec."Cuba" ale zamienił bym ją za jednego błazenka :) Większość sprzętu kupiłem w Heilbronnie w Niemczech.Do morskiego pewnie też będę tam kupował, sądzę że nasi sąsiedzi mają te sklepy bardziej profesionalne niż nasi. Tu niech sie wypowie Wildtom:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Heilbronn? :) Na pewno w KoelleZoo? Jezu, oni sa strasznie drodzy, ja kupuje przez i-net mimo iz mam Koelle pod noskiem :) Jesli chcesz rzeczywiscie kupowac sprzet w tych okolicach to sie oplaca podjechac te 60km. i kupic w Stuttgarcie w Aquaterrashop, maja wiekszy wybor niz Koelle i lepsze ceny i do tego mozna negocjowac przy wiekszych zakupach :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawaj te fotki tych baniaczkow z zielskiem:D


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ha ha :) dokładnie w Koelle-Zoo na August-Hauber-Str 2

tam miałem najbliżej a w Stuttgarcie tez byłem na Schwieberdinger. Dzięki za info, powęsze teraz w Aquaterra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znac na priv jak bedziesz w Stuttgarcie to sie chetnie z Toba wybiore :) W okolicy jest jeszcze All-Marine w Esslingen, mysle ze przy takich sumach warto pojezdzic i poszukac gdzie jest taniej, roznice sa czasmi naprawde i spore.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.