Skocz do zawartości
otarod

refraktometr - prośba o instrukcje

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem dzisiaj refraktometr grotech ale nie mam instrukcji użytkowania w języku polskim. Proszę kolegów o szczegółową instrukcje użytkowania bo nie mam pojęcia jak go w ogóle używać? Proszę o pomoc. Pozdrawiam


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie refraktometry działają tak samo.

Bierzesz wodę destylowaną lub Ro Di i przy pomocy pipety którą powinieneś mieć w zestawie zakraplasz wodę na płytkę po uniesieniu przeźroczystej klapki. Dociskasz klapkę do płytki i poprzez to woda rozprowadza się po powierzchni płytki. Bierzesz śrubokręcik który też powinieneś mieć w zestawie i patrząc w wziernik pod światło kalibrujesz ustrojstwo żeby niebieski odczyt był idealnie na poziomie 0.

Urządzenie masz skalibrowane. Pomiar zasolenia: Bierzesz pipetę kilka krotnie przepłukujesz ją wodą do pomiaru, nabierasz wody w pipetę i kilka kropek wyciskasz na płytkę po uniesieniu plastikowej przeźroczystej płytki. Dociskasz płytkę i patrząc pod światło odczytujesz zasolenie, Koniec. :smiling:

I po co się produkowałem?

Edytowane przez BAU (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ważne jest to że między płytką a szybką nie może być absolutnie żadnego bąbelka powietrza, zero, musi być tylko woda, po dociśnięciu oczywiście.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Mam jeszcze małe pytanie jak to jest z temperaturą cieczy ma ona jakieś znaczenie podczas badania ?


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Mam jeszcze małe pytanie jak to jest z temperaturą cieczy ma ona jakieś znaczenie podczas badania ?

Nie ma, refraktometry kompensuja temp.

Edytowane przez Lamek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, temperatura nie ma znaczenia, dobrze jest tylko zeby refraktometr leżal w tym samym pomieszczeniu co akwarium, i po zakropleniu wody poczekaj ze dwadzieścia sekund, no i jeszcze musisz pamiętać żeby nie trzymać za metalowe elementy urządzenia tylko za gumowy uchwyt


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo ile ciekawych wiadomości się dowiedziałem. Dzięki jutro będę musiał powtórzyć test bo nie odczekalem 20 sekund, refraktometr dotarł dopiero co od kuriera, i nie trzymałem za gumowa część.dzieki pozdrawiam


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymając za metal przekazujesz temperaturę ciała i zakłamujesz wynik, refraktometr ma kompensację, ale bez przesady :) 36,6 - 25??? :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb nie zauważyłem kiedykolwiek aby któraś z powyższych Twoich rad dawała zauważalne przeklamania pomiarów. Używam wielu refraktometrow, rownież przemysłowych, stosowanych do innych cieczy i nigdy powietrze czy trzymanie za metal nie zmienialo wyników.

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otarod, temperatura jest ważna przy kalibracji, powinno być 20 st.C!

Przy pomiarach nie ma znaczenia, bo i tak błyskawicznie osiąga temp. refraktometru.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.