Skocz do zawartości
goauld

To startujemy, nowa kostka 180L w Łodzi

Rekomendowane odpowiedzi

wiem mialem xenie w 800l po lewej stronie .... ale mocno sie rozrastala bardzo mocno ... ja bym nie ryzykowal na skale tylko piasek a wiem co mowie ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie z xenią było tak, że postawiłem jak mówi rs4 na piasku z dala od skał - efekt: po roku xenia rosła gdzie chciała.... nie wiem czy ja nie chcący oderwałem - czy bezkręgi lub ryby.... i poszło z prądem gdzie chciało...

można przycinać, wycinać, walczyć - ale całkowite zapanowanie wg mnie jest fikcją

zamiast miękkich tego typu pójdź w falujące lps-y - szczepka euphylii to groszowa sprawa - a jest wiele gatunków ...

z miękich zawsze polecam zieloną fluo sinularię na skałce i do tego jakąś pseudogorgonie...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem tez taki przypadek ... ale to ryby a dokladnie sohal urwal jej kawalek i sie rozniosla . Dobrze radzisz lps + zielona sinularia taki zestaw jak u mnie..... szkoda kostki na " bure " zwierzaki ktore i tak zmienisz po czasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniając swój skromny dziennik, OTO DZIŚ po 7 tygodniach zawitało nowe życie w baniaku:

1.Krewecia Lysmata amboinensis szt 1 frytka się zwie

2.Śliniak Nasarius vibex szt 1 schował się w piach zanim otrzymał imię

3.Pierwszy koralek clavularia green jeszcze się nie otworzyła, więc Marcin ufam na słowo ;)

Wszystko przyjęło się dobrze, woda dobra, w smaku słona więc przeżyją.

Niestety nie dojechały Trochus, Turbo i Lysmata debelius.

Jak na start to może trochę skromnie ale spoko, przedłużam przyjemność ;)


Miękko LPSowe

60x60x50 (180 l), Blau Overflow 3000 (25mm), New Jet 2300, Black Python 110W, Schuran 120, Jebao WP-25,Jager 200W, sump: 57x50x35 (60 l), LR: 18 kg, LS: 9kg Live Aragonite Natural White.

aa9e7f12009aeb87acdcf619fe29ea51u688a610.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z obietnicą jaką złożyłem niedawno wpłynęły do kostki dwa Amphipriony ocellaris i druga krewetka Lysmata amboinensis bo tej jednej jakoś smutno było, a teraz we dwie rozrabiają. Doszedł jeszcze jeden Nassarius i jeden Turbo oba jakieś leniwe, poprzedni Nassarius to zdecydowanie bardziej robotne stworzenie, ale to inny rodzaj.

Ekipy czyszczącej nie jest za wiele ale to z uwagi, że nie miałem jakiegoś dużego ataku glonów. Tak czy owak mam zamiar w ciągu najbliższych 3 tygodni jeszcze ją rozbudować o 1-2 ślimaki kopiące, 2 Trochusy, chyba starczy bo mam jeszcze dwa swoje małe „glonojady” co przyszły ze skałą.

Kilka tygodni temu zaczęła mi brązowieć skała i piach, miejsca które do tej pory były jasne wręcz białe zginęły a pojawiło się coś jakby brązowe, nie na każdej skale ale głównie na tych gdzie skierowana jest cyrkulacja i powrót. Zaczęły pojawiać się również glony na szybach ale też w miejscach o większym przepływie.

Pierwsze co zrobiłem to zmiana światła, przeszedłem na około 7-8 dni na niebieskie światło. W pierwszej połowie tego okresu uciąłem białe diody do 5% - 7%, niebieskie na 40% więc było znacznie bardziej w blue, zauważalne było lekkie odejście brązu. Po następnych 4 dniach wyciąłem białe na 0% i podniosłem niebieskie na 60% pozostawiając białe diody z jedynie oświetlenia księżycowego ale skręcone na 5%.

Podczas tego okresu widać było poprawę, w zasadzie już po 2-3 dniach biały kolor powoli wychodził więc powiało optymizmem.

Cały proces nie był szybki i jakby się zatrzaymał więc postanowiłem wrzucić do sumpa absorber Silikatex, wrzuciłem ok 30% opakowania 0.5kg, więc mniej niż zaleca producent ale i tak miałem cofanie okrzemków. Po porządnym przepłukaniu, bo Silicatex syfi na początku mocno, absorber znalazł swoje miejsce pod powrotem z Schurana. W tym momencie proces odbrązowiania zdecydowanie przyspieszył, efekt, piasek w zasadzie oczyścił się w 90% i skała też na 90%.

Przyczyna tego mogła tkwić w tym, że przez pewien okres miałem na tdsie 1ppm, a żywice wymieniłem jak wskoczyło mi na moment na 2ppm, może to była przyczyna może nie ale puki co strzał w 10 a nie w kolano, co cieszy. Nauczka, na dojrzewający baniak RO/DI 0ppm, dopiero potem można lekko eksperymentować.

Ostatnio podniósł mi się poziom NO3 było ok 5 teraz bardziej pod 10, niby nie dużo ale w złym kierunku. Zacząłem przepłukiwać mrożonki, a suchy tylko jak mnie nie ma w domu więc na śniadanko, dodatkowo wrzuciłem siporax ok 1litr bo już leżał z miesiąc i czekał na gorsze czasy. Całość podlałem bakteriami Specjal Blend w dwóch dawkach po ok 15-20ml z przerwą 2 dniową.

I się kręci.

W międzyczasie odwiedziłem koleżankę z forum, zaczerpnąłem nieco wiedzy i aż osiem szczepek mięsaków :) na tę chwilę przykleiłem je do skałek i poczekam jak się lekko zadomowią i podrosną to znajdę im docelowe położenie na skale. Edyta dzięki za koralki :).

Klejenie wyszło mi nieco nieudolnie ale mam nadzieję że korale w miarę szybko przykryją klej ;)

Wracając na moment do mojej ekipy czyszczącej to ona w zasadzie jest znacznie bogatsza o piękne okazy wieloszczetów, dwa mam już takie poważniejsze jak się rozciągną to do pod 12-15cm, fajne sztuki, do tego kilka mniejszych. Dzikusy wyłażą jak poczują suchy pokarm, pięknie pałaszują resztki pożywienia, to nasi ulubieńcy :)

Załączam parę fotek, na pierwszych widać odrobine zabrązowienia, na skale i trochę na piasku.

post-13594-0-61326100-1361814465_thumb.jpg

post-13594-0-97380400-1361814476_thumb.jpg

post-13594-0-50684300-1361814488_thumb.jpg

post-13594-0-56694300-1361814501_thumb.jpg

post-13594-0-31268500-1361814509_thumb.jpg


Miękko LPSowe

60x60x50 (180 l), Blau Overflow 3000 (25mm), New Jet 2300, Black Python 110W, Schuran 120, Jebao WP-25,Jager 200W, sump: 57x50x35 (60 l), LR: 18 kg, LS: 9kg Live Aragonite Natural White.

aa9e7f12009aeb87acdcf619fe29ea51u688a610.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie taka relacja która nie ukrywa problemów.

Przyjdzie na to czas że i ode mnie co nieco dostaniesz.

Na razie stabilizuj zbiornik


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.