Skocz do zawartości
bart

magnez a wapn

Rekomendowane odpowiedzi

Miedzy magnezem a wapnem istnieje zaleznosc, nie wiem czy sugerowac sie testem jbla ale podbijalem wapn i magnez jendoczesnie przy czym wapn ma wysoki poziom natomiast magnez bardzo niski czy to moze byc spowodowane duza zawartoscia wapnia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie to nie o to chodzi. Musi być równowaga polegająca na odpowiednio dużej ilości Ca i Mg. Za dużo Ca nie powoduje spadku zawartości Mg. Mg w wodzie morskiej ma stężenie ok 1300 mg/l. Mam z netu ściągnięte dwa ciekawe artykuły, w których bardzo ładnie wyjaśniono zależności i działanie wapna i magnezu.

W jaki sposób dozujesz Ca i Mg?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie kiedys zaobserwowalem - za niski magnez (przysnalem z kontrola, spadl do 1000) = podwyzszony wapn (okolo 520). po podbiciu magnezu wapn sam z siebie spadl powoli do 460


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednia lub podwyższona zawartość magnezu jest katalizatorem do wykorzystywania wapnia przez organizmy morskie. Gdy go więc podwyższyłeś zwierzęta zaczęły dopiero wtedy go pobierać z wody.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt mały poziom Mg powoduje m.in. spadek przyswajalności Ca. Jak masz za mało Mg to rzeczywiście może ci rosnąć i utrzymywać się na wyższym poziomie Ca ponieważ czerwone algi wapienne i koralowce nie mogą przyswajać odpowiedniej ilości Ca. I tak się koło zamyka. Chociaż problem tej równowagi jest jeszcze bardziej skomplikowany.

@Wildtom - właśnie podnosząc poziom Mg umożliwiłeś prawidłowe przyswajanie Ca, stąd jego późniejszy spadek.

P.S.

tomasz mnie trochę uprzedził :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem chlopaki tylko zastanawiam sie czy to tez w druga strone dziala bo przy spadku ca nie zaobserwowalem u siebie jakiegos znaczacego wzrostu mg jak ca leci w dol to mg dotrzymuje mu kroku. przynajmniej u mnie

a co do pytania Bartyego - to nie ca powoduje ze masz za niskie mg tylko mg powoduje ze masz za wysokie ca :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magnez ma bezpośredni wpływ na przyswajalność wapnia, ale też na przyswajalność innych pierwiastków śladowych. Zatem nawet przy mniejszym Ca bierze udział jeszcze w innych reakcjach, stąd jego ciągłe obniżanie poziomu. Magnez bierze udział w procesie tworzenia DNA i wielu innych procesach życiowych. Zmniejszone stężenie magnezu powoduje powstawanie reakcji w wyniku których wytrąca się wapń, ale nie tylko. Przy obniżonym poziomie magnezu wytrącają się też inne pierwiastki śladowe np. bor i stront.

Zatem utrzymanie odpowiedniego poziomu magnezu zapewnia utrzymanie odpowiedniej ilości przyswajalnych jonów wapnia.

Dodatkowo mniejsza ilość magnezu to mniejsze własności buforujące wody.

Warto pilnować odpowiedniej zawartości magnezu, a nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Odpowiedni poziom to ok. 1350 mg/l, ale czytałem, że chwilowo dopuszcalny jest spadek do 950 mg/l. Podnoszenie jego poziomu trzeba wtedy przeprowadzać stopniowo.

Jako ciekawostkę podam, że skutki niedoboru magnezu mogą się uwidocznić dopiero po wielu miesiącach, nawet pół roku, zatem obserwacja zachodzących zmian np. bielenie czerwonych alg wapiennych to zdecydowanie za późno na działania.

@Wildtom - zatem widzisz, że za niskie Mg nie spowoduje wysokiego Ca, ponieważ wówczas dochodzi do wytrącania wapnia


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a owszem, jesli nie dodajemy w miedzyczasie wapnia to nie podskoczy ca przy spadku mg. ja u siebie mam puszczony reaktorek i przy spadku mg wapn mi dosc szybko podskoczyl. nie do jakis super wartosci ale ponad 500 bylo. teraz tego pilnuje, dosypalem wklad mg do reaktora i mierze co tydzien :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wildtom, co sie wspypuje do reaktora, zeby byl dozowany magnez?

Za jakis czas (mam nadzieje ze niedlugo) dojedzie do mnie reaktor i chetnie bym sie pozbyl problemu ze zbyt niskim mg.

Nawet powaznie zastanawialem sie, czy nie nabyc pompy dozujacej do podawania Mg, bo mam na prawde nisko.

Ale jak bedzie reaktor (a bedzie wczesniej czy pozniej) to moze Mg da sie zalatwic bez zadnego dozowania, a zaoszczedzone pieniadze przeznacze na zycie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10% objetosci reaktora - grys magnezowy Grotecha

grotechmagnesiumpronormal.jpg

tyle ze ja am z tym "takiesobie" doswiadczenie - jak pislaem w poprzednim temacie o Mg u mnie ten grys nadawal sie tylko do utrzymywania mg na wlasciwym poziomie, zeby podniesc mg w baniaku musialem wspomagac sie solami. tak wiec - najpierw podniesc solami a pozniej utrzymywac za pomoca tedo wkladu

znalalem tego linka TU


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy przy ballingu mozna zwiekszyc dawke chlorku magnezu by podniesc poziom mg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, ale kosztem chlorku wapnia. o ile zwiększysz dawke magnezu o tyle mniej lejesz Ca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi cos ciagle "zjada" Mg.

Co tylko go mozolnie podbije, to pare dni bez dozowania i juz spada na leb na szyje.

Dozownie Mg jest preparatem AM reef life Magnesum.

Trzeba lac wartosc z instrukcji x3. Inaczej guzik z tego.

Musze zmajstrowac jakis dozownik, bo takie lanie "z reki" to do diabla nie podobne.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze sprobuj solami pouzupelniac. wydaje mi sie ze bedzie wolniej spadal.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

tak, ale kosztem chlorku wapnia. o ile zwiększysz dawke magnezu o tyle mniej lejesz Ca.

mozesz rozwinac?

a co z iloscia NaHCl3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wildtom, tak zrobie. Ale najpierw chcialbym /wykonczyc/ to co mam. A czy to beda sole czy preparat firmowy, to jakies pompki dozujace tak czy tak to sie przydadza.

Irytujaca jest (przynajmniej dla mnie) swiadomosc, ze jak jednego dnia cos tam nie zrobie to juz cos tam sie zaczyna dziac.

Dlatego chce jak najwiecej rzeczy zautomatyzowac.

Akwarium ma byc dla mnie, a nie ja dla akwarium.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalnie to magnezu nie musisz tak na okraglo pilnowac. spada tak wolno ze styknie jak go raz na miesiac zmierzysz i uzupelnisz. to znaczy tak bylo u mnie przy uzupelnianiu solami. mozliwe ze te preparaty sa jakies lewe i szybko sie "utleniaja" z baniaka.

miedzy innymi dlatego sie zastanawiam czy nowego baniaka na ballingu nie robic. tam czlowiek z musu ma na biezaco kontrole nad wszystkimmi wazniejszymi parametrami. i wydaje mi sie tak patrzac z boku ze przy ballingu biezaca korekta tych parametrow jest szybsza i latwiejsza niz np przy reaktorze


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.