Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

właśnie projektuje zbiornik 300 l i nie bardzo wiem jaki komin i co w nim . komin ma być trójkątny ale wychodzi kolos 24cmx24cm jaki jest u was? w środku śrubunki myślę o 32mm ? . pompa około 3000l/h wymiar zbiornika 100x60x50wys.

czy ten wymiar komina nie będzie za duży? przeloty dadzą rade?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie na jakie musisz sobie odpowiedzieć to jakie średnice rur chcesz mieć bo wtedy będziesz wiedział jakie otwory musisz wywiercić:

Przelot pod rurę / Średnica otworu w szkle

20 mm/ 28 mm

25 mm/ 35 mm

32 mm/ 45 mm

40 mm/ 56 mm

50 mm (2")/ 62 mm

50 mm (5/4")/ 67 mm

63 mm/ 78 mm

75 mm/ 92 mm

Zaraz Ci wkleję przykładowy projekt komina.

Różowe linie to obrys stelaża (nie raz jak ktoś o nim zapomni to może być niespodzianka ;) )

post-8473-0-28997300-1356873978_thumb.jp


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko dwa otwory ? Robisz komin bez rewizji ? ( czy rewizja i spływ w kominie a powrót na zewnątrz ?)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, jak teściowa uważa :)

Ale pomyśl czy przy takim akwarium nie zmniejszyć średnicy rur, ja bym się pokusił na 25 + 25


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj se spokój ,kup przelew, miałem kilka akwa z komimem i ... nigdy więcej !


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś z tą wielkością chyba przesadzasz ... u mnie przy 4 rurach (2x40 lub 50 i 2x25) komin ma 23x20cm

i chyba kształt trójkątny to tak nie specjalnie - łatwiej będzie wszystko zmieścić w kwadracie w rogu akwa ... zresztą Skoczek zrobił ci szkic i wyszło mu 15x15 przy 3 rurach

robi: bez przesady ja mam kolejne (drugie) z kominem, nigdy nie miałem z przelewem i nie narzekam, nie szukam innego rozwiązania bo to z kominem jest OK (wcześniej miałem rurę z dziurkami, później zwykłą rurę jak rewizja, teraz mam durso i za każdym razem OK)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ze względów aranżacyjnych masz możliwość to zmień komin trójkątny na komin zewnętrzny.

Miałem akwa z kominem prostokątnym (na środku tylnej szyby) a obecny baniak pierwotnie był zamówiony z kominem trójkątnym. Wychodzi koszmarnie wielki żeby to rozsądnie upchnąć. Dodatkowo zajmuje niepotrzebnie miejsce w baniaku.

Zewnętrzny moim zdaniem jest dużo wygodniejszy i bardziej estetyczny. Mój ma podstawę o wymiarach 9x25cm i wysokość 29cm (te 9cm to bardzo mało ale nie miałem więcej miejsca - normalnie dałbym z 10-12cm).

W środku mam spływ i rewizję na 32mm i powrót na 25mm.

Wiele osób robi duże kominy bo chcą mieć możliwość "grzebania" w środku. Mi nasuwa się pytanie - po co?

Teraz fakt, że mam ciasno w kominie ale w razie czego nie wklejałem rur w śrubunki od góry tylko są wciśnięte (w niczym to nie przeszkadza a nawet jak są jakieś mikro-przecieki to i tak na zewnątrz nic nie wyleci).

W razie czego mam możliwość wyjęcia wszystkich 3 rur i dokładnego wyczyszczenia/wyjęcia czegoś co wpadło do komina.

W każdym razie jak byś się decydował na zewnętrzny komin to niech szklarz nie robi tego z jednego kawałka. Komin powinien być robiony "na doklejce". Zresztą chyba na A-R jest świeży wątek gdzie komuś pękła szyba z wyciętym uskokiem pod komin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u Skoczka jest już 3,5cm na stelaż z tego co widzę

a co do średnicy rur to był gdzieś jakiś kalkulator - ja bym zrobił 32mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będzie 32 mm bo 25 może być za mało.

skoczek możesz coś takiego narysować na otwory 32 i jako trójkąt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dołącze sie do dyskusji.Kolega dziunek31 nie wyjaśnił w pierwszym poscie że chodzi o otwory w szkle 45mm

(śrubunek przelotowy 32mm),czyli komin w prostokącie wychodzi około 11cm x 22cm wewnątrz,a trójkąt około 24cm x 24cm,czyli w trójkącie zawsze bedzie wiekszy niż w prostokącie

post-13829-0-64862700-1356885133_thumb.jpg

post-13829-0-29376000-1356885186_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pozwolę sobie odświeżyć wątek, aby nie zakładać nowego.

W poniedziałek zamawiam akwarium i będę wdzięczny za uwagi do projektu komina (spływ i rewizja 25 mm, powrót 20 mm).

Projekt - pełny rozmiar tutaj

f0691237c07b244fmed.jpg

Wymiar wewnętrzny 14x14 cm, odległość otworów od krawędzi 35mm, otworów od siebie 30-35 mm.

Wysokość komina - dolna krawędź zębów 4 cm od krawędzi zbiornika (zęby o wys. 2,1 cm).

Oczywiście powyższe pójdzie do szklarza i zobaczymy, co powie, ale ciekawy jestem Waszego zdania. Wzorowałem się na poście #2 z tego wątku.

Przy okazji:

Jaką dać grubość szyb na komin?

Czy mieliście styczność z tymi przelotami (chcę je zamontować)?

przelot zaciskowy 20 mm

przelot zaciskowy 25 mm

Dodatkowe info:

Akwarium 90x53x50h cm.

Pompa NJ 2300 (dla wysokości podnoszenia 110 cm licząc od tafli wody w komorze pompy wydajność wynosi 1000-1500 l/h.

Długość krawędzi spływu 28 cm.

Wg wyliczeń na reefcentral średnice i długość spływu powinny być ok.

Pozdr.,

Dominik

Edytowane przez Dominik.kdp (wyświetl historię edycji)

>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.