Skocz do zawartości
kalwus

Węże silikonowe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Widziałem w kilku akwariach ( na fotkach) chydraulikę zrobioną na wężach. Takie rozwiązanie wydaje

się być dużo lepszym niż z wykorzystaniem sztywnych rur i kolanek.

Ma może ktoś u siebie takie połączenie sumpa z akwarium ?

Jakich węży użyć, jak to się sprawdza w praktyce i czy w ogóle jest sens robić coś takiego ?

Przyszło mi takie coś do głowy bo właśnie zastanawiam się nad chydrauliką

Pozdrawiam. Wojtek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sztywna hydraulika jest stabilna, nic się nie przesunie i nie wyleci z sumpa. Wąż się stosuje przy połączeniach n.p. z pompą żeby wyeliminować wibracje.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węże można obsadzić w uchwytach , ze stabilnością raczej nie było by problemu. Chodzi mi raczej o to czy przy dłuższym użytkowaniu nie okaże się że to kicha i że i tak będę musiał zrobić to na sztywnych rurach. Z wężami wydaje mi się ze mogło być trochę lepiej niż z rurami, przy zmianie sumpa nie było by problemu, wszystkie zakręty są łagodne i nic się nie rozklei.. to takie teoretyczne plusy. Teoria teorią. Nie wiem jak to sprawdzi się w praktyce.

Ma ktoś takie rozwiązanie u siebie ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na powrocie mam przeźroczystą rurę silikonową 25mm - świetna sprawa, na rewizji: rurę silikonową zbrojoną 32mm - całkiem niezła, na spływie mam rury PCV, wcześniej miałem wąż Neptun (?) - ale jest zbyt sztywny, teraz pozostał tylko krótki kawałek na końcówce i też mam go zamiar wymienić na silikonowy zbrojony. Neptun pozostał mi tylko na spływie do kanalizacji. Cienka rura silikonowa na spływie prawdopodobnie nie sprawdziłaby się ze względu na potencjalne deformacje powodujące wahania przepływu. Na pompie powrotnej nie ma tego problemu i jak na razie ją sobie chwalę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz, o taką opinię mi właśnie chodziło :) . Teraz zauważyłem jeszcze jeden plus, węże są przezroczyste i widać co się w nich dzieje.

Nasuwa się następne pytanie. Gdzie kupić takie węże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeźroczyste rury (używam też kilku innych średnic do reaktora, itp.) kupowałem albo u chińczyków na ebay (szukaj "food grade"), albo u lokalnego producenta (te są grubsze, ale trzeba kupić minimum 5 metrów) - w Polsce też jest kilka firm i ceny podobne. Zbrojona rura jest od lokalnej firmy sprzedającej sprzęt do tuningu samochodowego, nie udało mi się znaleźć 32 (~30) mm rury z przeźroczystego silikonu, można by zamówić wyprodukowanie takiej, ale koszt jest zaporowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te z Castoramy są ok?


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podepnę się pod temat, może nie umiem szukać ,ale nie wiem gdzie można kupić dłuższe odcinki węża silikonowego np. fi 25 32 i 40

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te z Castoramy są ok?

One nie są silikonowe tylko winylowe (PCW).

Przez parę ładnych lat u mnie działały bez żadnych problemów. Zależy jak skomplikowany przebieg ma mieć ten wąż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie dość ważne są wszelkie zakręty i mogące na nich powstać załamania - przy sztywnych rurach masz kolano i przekrój jest zachowany a jak wąż się załamie to może nieźle dławić przepływ ...

a co jak na spływie zagnie się sam po jakimś czasie ? według mnie proste odcinki są OK, ale już bardziej skomplokowane trasy to niekoniecznie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego chyba pytanie dotyczy węży silikonowych - bardziej elastycznych i lepiej się układających "na zakrętach".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy grubościennych wężach silikonowych problem zaginania nie istnieje, niestety jak piszą jest problem z dostępnością węży silikonowych większych rozmiarów czyli 25 i 32 mm w rozsądnej cenie.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ktos sprawdzal?

http://www.jsf.pl/weze.php


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.