Skocz do zawartości
dziobd2

pierwsze 30l vs 60l oraz przeprowadzka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Po 2 letniej przerwie z akwarystyką, głównie biotop malawi, zamarzył mi się powrót do akwarystyki po kilku głębszych przemyśleniach i kalkulacji kosztów postanowiłem "szarpnąć" się na słonowodny biotop. Decyzje podjąłem pod kątem mnogości potrzeb organizmów żyjących w zbiornikach słonych i oczywiście estetyki.

Ale przejdę do szczegółów.

Nauczony doświadczeniem planuje zakupić może niewielki bo 60-70 l zbiornik ale lepszy taki niż kostka.

Do tego będę potrzebował masę techniki. A ze względu na fakt że morszczukowy sprzęt mam nieprzetestowany to w tej kwestii będę potrzebował waszej pomocy.

Na wstępie niezbędny filtr - kaskada wydaje mi się najbardziej optymalna pod kątem ceny.

Następnie falownik.

Odpieniacz chce zakupić po około 1-1,5 miesiąca od zalania skał - w tej kwestii również proszę o poprowadzenie za rękę.(spory koszt)

Filtr RO (teraz żałuje że się pozbyłem:/ ) w zasadzie wole mieć własny niż biegać po Krakowie i kupować z innych zbiorników. (znowu spory koszt)

Oświetlenie, które chce zakupić od razu z oczywistych względów. W tej kwestii również chce zakupić tanie ale w miarę wydajne. Wymiary akwarium podam po przemyśleniu stolika pod który będę kleił zbiornik.

Termostat pod kątem litrażu więc 50-75W w zupełności wystarczy.

Co do żywej masy mojego solnika to chcę się nad tym jeszcze zastanowić. Na razie priorytetem jest fakt stabilności i ogarnięcia warunków. Później powoli wpuszczę jakieś turbo i krewetkę. O rybach na razie nie myślę.

Budżet, na razie 1000-1200 (wiem, bardzo okrojony, ale na start pierwszych 2 miesięcy musi wystarczyć), apetyt rośnie więc i to pewnie się zmieni.

Jak sami widzicie muszę zakupy robić z głową.

I rzecz bardzo ważna. W okolicy czerwca czyli za pół roku czeka mnie przeprowadzka. O ile w słodkowodnym akwarium był to temat łatwy do ogarnięcia nawet przy 260 l zbiorniku o tyle w rafie wydaje się to kłopotliwe. Nie mam w tej materii doświadczenia więc proszę o wskazówki.

W kwestii przeprowadzki zawsze4 mogę zrezygnować z 60 litrów i podjąć się mniejszego np. 30 litrowego baniaczka jeżeli miało by to pomóc w przeprowadzce. (zmieniam mieszkanie około 15km do przejechania)

Rozwiązanie mniejszego zbiornika to na mój gust złe rozwiązanie bo i tak pewnie będę chciał większy w późniejszym czasie, ale kto wie , może i maleńki skrawek rafy da mi dużo satysfakcji.

Na razie priorytetem jest szafka i dopieszczenie planu zbiornika, głównie sprzętowego gdyż dzielić sam baniak pod filtr nie planuje.

Jeszcze raz poproszę o rady i wskazówki związane z doborem sprawdzonego sprzętu jak i przeprowadzki. Wolę wcześniej uzbroić się w wiedzę opartą na Waszym doświadczeniu niż mocno się rozczarować.

Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poczekal te pol roku i zbieral kase na docelowy baniak.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Logika też mi to podpowiada. Ale niecierpliwość i tęsknota za wodnym życiem pociąga bardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem twój ból, rozstanie z akwarystyką niesie właśnie za sobą takie następstwa ,że w końcu musisz do jakiegoś naczynia coś wrzucić... Ja proponuje zalać 30 -skę solanka, popracować nad parametrami i założyć only -fish . Za wiele tam stworzeń nie wrzucisz, ale przynajmniej do przeprowadzki jakoś sobie umilisz czas no i przy okazji szlifów pierwszych nabierzesz..Pozdrawiam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem o samej żywej skale bez ryb. Ale jak to później w przetransportować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większy problem możesz mieć ze skała niż Z JAKIMS SŁONOWODNYM MAŁYM STWORZENIEM.Poza tym docelowy zbiornik i cała aranżacja, a poza tym moze ci sie jeszcze coś odwidzieć...zawsze jeszcze masz czas na zweryfikowanie planów. założysz 60-tkę ,ale za chwile dojdziesz do wniosku ,że może jakas kostka 50x50x 50 byłaby lepszym bo optymalnym rozwiązaniem...apetyt rośnie w miarę jedzenia, a za chwile sprzęt ,który uzbierasz, po prostu będzie za słaby...załóż jakąś miniaturę nano na bazie kaskady., uwierz takie maleństwo łatwiej odsprzedac bęz jakichś większych strat., a doświadczenie pozostaje no i życie ktore możesz póżniej przerzucić do wymarzonego baniaka....Pozdrawiam....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co w związku z tym polecacie.

Podstawowy zestaw z erybka ten za 300zł ? i po ustabilizowaniu warunków wpuścić jakiegoś zwieża ?

tak wrzucić 0,5 kg żywej skały na próbe (pierwsze szlify) a później np. turbo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak ....z moich obserwacji wynika , iż szkoda kasy na jakis zestaw z e rybki....Przyjżyj sie tutejszej giełdzie nano.Taką kostka opti 30x30 x30 z osprzętem i życiem możesz "wyrwać" za 3 stówki no może 3,5. Baniaczek już dojrzały ,obsada z kolei przystosowana do takich rozmiarów zbiornika, oraz sprzetu ,Przede wszystkim unikasz błędów ,które być może popełnił poprzedni właściciel ,bądź to przy doborze sprzetowym ,lub obsady. Z resztą ,widzisz też co bierzesz ,no i pozostaje jeszcze doświadczenie poprzedniego właściciela, który na pewno sie z toba podzieli swoja praktyka opieki nad nowo zakupionym ustrojstwem, a jesli nawet coś by sie działo , zawsze masz się do kogo zwrócić z prośba o pomoc....pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założenie w obecnej sytuacji większego zbiornika jest złym pomysłem ponieważ dwa razy przechodził byś efekt dojżewania.Kostkę na forum w dziale targowisko kupisz lub poskładaj sobie sam kup baniak w sklepie lub sam sklej i jakąś kaskadę, skałę z forum. Doświadczenie nabyte przy opiece małego zbiornika będzie bezcenne w większym. Tak jak pisze kolega slovy może okazać się że to 60l to jednak za mało

Pozdrawiam i życzę powodzenia w zakładaniu solniczki


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie akwo lub zestaw 30l w całosci lub elementy do niego kaskada np HBL 701 ?,oswietlenie>Aquael duo ? ,grzałke > większą będzie na pózniej :) , na start wystarczy ??? targowisko :) .Poszukaj ludzi na forum z miasta w którym mieszkasz, porozmawiaj ,może będzie miał coś na sprzedaż ,dostaniesz np woda z podmianki itd .z czasem dokupisz RO.Przeprowadzałem się kiedyś z 60 l > nie polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.